Вадене на мъдрец...

  • 1 053 146
  • 3 850
  •   2
Отговори
# 3 105
  • Мнения: 24 467
Важно е след манипулацията веднага да се постави.
Помня, че при нас вадиха и даваха на пациентите едни торбички с лед в тях - да не тече. Докато се приберат да има какво да ползват.
Иначе ако смяташ, че много ти е подуто, усещаш туптене и силни болки - иди да видиш пък. За всеки случай.
Устата отваряш ли я?

# 3 106
  • софия
  • Мнения: 135
Важно е след манипулацията веднага да се постави.
Помня, че при нас вадиха и даваха на пациентите едни торбички с лед в тях - да не тече. Докато се приберат да има какво да ползват.
Иначе ако смяташ, че много ти е подуто, усещаш туптене и силни болки - иди да видиш пък. За всеки случай.
Устата отваряш ли я?
Операцията беше на 4.02 днес е 7.02. Устата едвам си я отварям, още съм подута, според близките отока намалява, според мен много бавно намалява, ама много бавно. Имам шевове, утре съм на контролен преглед. Не знам, но досега такъв ужас е нямало, а съм си вадила още един мъдрец. Пия антибиотика, не знам дали ще ми стигне времето да се поправи самото място. Силно се надявам да не е възпалено. Да ви кажа вчера мислех, четох в интернет. Казват, че максимално се оправят нещата за 2 седмици, а аз мисля, че е баш месец. Моля за вашето мнение, дали някой, който е имал тежка операция на мъдрец и кога му е минало? Simple Smile

# 3 107
  • Мнения: 5 872
Казват, че максимално се оправят нещата за 2 седмици, ...

Глупости, операцията на мъдреците на съпруга ми не беше сложна - самите мъдреци не бяха нито ретинирани, нито възпалени, но той се възстановява горе-долу 2 месеца. Simple Smile Не знам как е възможно за 2 седмици да се усещаш, както преди.

# 3 108
  • Мнения: 68 716
3 мъдреци са ми вадени, за 2 дена се възстанових. Нито болка, нито подуване, нито дискомфорт. Нищо.
Зависи кой ви ги вади. И как пипа.

# 3 109
  • Мнения: 5 872
На мъжа му ми извадиха и двата мъдреца за под 5 мин. - буквално влезе в операционната и излезе, така че не мисля, че хирургът е работил грубо или пък е "къртил" челюстта. Освен това, зъбите му бяха правилно разположени, без преплетени корени. Според мен, всичко е до организъм.
И при мен беше така - лека операция (приключи за броени секунди), невъзпален мъдрец, но 2 седмици много се пазих. Ядях само пюрета, дъвчех като ленивец. След тези 2 седмици, още към месец внимателно отношение. Че даже и повече. Simple Smile

# 3 110
  • Мнения: 68 716
5 минути ли, 10 поне ме оправяха за що годе стерилна обстановка. После упойка, изчаква се, после  ваденето - при мен на 2 в едно посещение, заедно с корен на трети. Шевове.

Златни ръце, професионалист, разцира си от работата.....много съм доволна. Никакви болки след пускане на упойката, никакви усложнения.

За мен, зависи от специалиста - как процедира, как подготвя, как пипа....всичко. Как го вади.

# 3 111
  • София
  • Мнения: 2 016
Всичко е много индивидуално. На мой приятел му извадиха мъдрец и то обикновена зъболекарка.  Два часа след това пушеше цигара. Оправи се за два дни буквално. Все едно нищо не е било.

# 3 112
  • Мнения: 27
Здравейте след направен скенер се оказа, че корените и на двата мъдреца са обхванали нерва и хирурга ми каза, че операцията би била крайно рискована и че има голяма опасност да се засегне нерва и дори да не може да се възстанови. В същото време според него мъдреците са рискови и трябва да се премахнат. И двата мъдреца са ретинирали и са се показали съвсем леко над венеца, което означава, че иамт досег с усната кухина и има шанс за възпаление. Има ли шанс да си останат и да не се налага вадене? Като цяло от време на време ми създават проблеми но не е нищо кой знае колко сериозно, поне за момента.
Има ли някой, който е бил в такава ситуация? Предложиха ми да се опитаме да ги изтеглим по някакъв начин, за да освободят нерва и след това да се извадят или да се отреже само коронката и корените да останат.
Чудя се кое е по-малкото зло, дали да ги оставя с надеждата да не се възпалят или да рискувам евентуални проблеми с нерва след ваденето?

# 3 113
  • Мнения: 4 010
В половината случаи ретинираните мъдреци са се оплели в нерв и в 80 процента от случаите, ако не и повече, лекарите ги засягат тези нерви. Вече зависи какъв късмет ще ви се падне на вас. Единия ми нерв се оправи за седмица, другия за почти година. Изтръпнала брадичка и част от езика. Не е фатално и за мен това е по-малкото зло, от колкото евентуалната болка от възпален мъдрец, особено който вече прави някакви проблеми.

# 3 114
  • Мнения: 13 555
IsaA консултирай се, ако трябва с още хирурзи.

# 3 115
  • Мнения: 3 852
Иса, това с нерва хич не е шега работа, така че и аз бих посъветвала да се консултираш с други специалисти. Събери няколко мнения и накрая прецени. Нерва може и да се възстанови, но има и случаи, в които увреждането остава.
Аз преди 2 години си извадих и 4-те мъдреца, с 2 операции, 2 от тях бяха много близо до нерв и хирурга ме предупреди, че е опасно. Аз прибегнах до изваждане, защото получих възпаление на единия от долните мъдреци, което се разви буквално за 1-2 дена, болките бяха адски.
На мен още преди години зъболекар ми беше казвал, че разположението и на 4-те мъдреца при мен е такова, че със сигурност ще създава проблеми и трябва да се извадят.
Два бяха ретинирани, другите два - полу.

# 3 116
  • Мнения: 15
здравейте, дали може някой да ми каже след какъв период от време след операция на долен ретиниран мъдрец е започнал спокойно да дъвчи твърда храна от страната на махнатия мъдрец, ей така без да се замисля че там е имал операция? Днес са 2 месеца след като оперираха моя, вярно че трудно се възстановявам, доктора  (дори с 2ри хирург се консултирах) казва, че всичко върви нормално, ама все пак ме мъчи, че не мога да се храня спокойно на страната на бившия мъдрец, днес пробвах с твърда храна и не ми беше ОК Sad При някой от вас продължило ли е така дълго - за дъвченето?

Последна редакция: ср, 10 фев 2021, 16:33 от ryanoth

# 3 117
  • Мнения: 4 010
Аз около половин година се притеснявах, макар че лекаря ме увери, че спокойно мога да ям там. Но аз обичам хрущяли, кокали, твърди неща да хрупам и гледах да не товаря там зъба. Вече е минала година от тогава, ям си без проблем без да се замислям.

# 3 118
  • Мнения: 41
След като се заговорихме, че стоматологията към факултета е закрита, се разрових и проетох, че през 2019 се е сляла с клиниката по ЛЧХ на Пирогов: https://pirogov.eu/bg/klinika-litsevo-cheliustna-khirurgiia_p23.html
Обадих се на факултета, откъдето ми потвърдиха, че е така и ми дадоха тел. 02 /915 4407. Не можаха да кажат, каква част от специалистите са се прехвърлили в Пирогов, повечето там ми се виждат младички...

От Пирогов ми обясниха, че мога да отида директно на място и който е дежурен ще ме приеме или мога да си запиша час през easydoc.bg, където в момента излизат само трима от докторите.

Един от тях е Д-р Светослав Славков, някой има ли отзиви за него?
А някой вадил ли е мъдрец в Пирогов и може ли да сподели впечатления?  

Интересуват ме още и Д-р Лиляна Димитрова и Д-р Лъчезар Стефанов (Петков), ще съм благодарна на мнения и за тях 😊

# 3 119
  • Мнения: 383
Моя случай с мъдреците, както и всичките ми зъби е без край.
Преди месец и половина извадих отново с операция последния 4ти мъдрец - горна челюст.
Два месеца преди това имах лечение на корени на 7ми зъб и  по принцип беше излекуван, но започнах да усещам чувствителност и болка пак там.. Зъболекарите ми казаха че мъдреца се е възплаил, спешно трябва да се махне и това усещане в 7мия зъб ще премине евентуално.
Смея да твърдя че бързо се възстанових от ваденето на мъдреца, за жалост обаче чуствителността / болката ( не знам как да го опиша) от този 7ми зъб не минава... По - странното е обаче че се влошава предимно като пия по-голямо количество вода .. а не просто от горещо или студено.. Не знам това дали е нормално.. сега ми казаха да правя 3д снимки , на които обаче цените ми идват много след всичко което платих... Ще се радвам някой който е имал подобен проблем да сподели и при кой лекар е ходил (гр. София)

Общи условия

Активация на акаунт