За бебето Петърчо от "Такъв е животът"!

  • 6 961
  • 127
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 2 355
Фондация «Движение на българските майки» подема инциатива в подкрепа на българските деца, растящи в институции. На иницативата бе даден ход с изпращането на Отворено Писмо до Президента на Република България, с копие до всички държавни органи, в което се поставят множество въпроси, касаещи 18 000 български деца, растящи в институции.

Писмото бе изпратено в края на месец април 2007 г. Високият брой на децата, оставени в домове се дължи на липсата на превенция по отношение на изоставянето им, както и на действащото законодателство, което оставя твърде много вратички за родителите, оставили децата си на грижата на държавата.

Организацията от доброволци желае да сподели със съответните служби опит и наблюдения, както и да даде препоръки, които ще бъдат полезни и благоприятни за децата и превенцията по изоставянето им в институциите.
Тук са изброени само част от проблемите, касаещи тези български деца:

1. Когато детето не е потърсено в рамките на 3 месеца да бъдат автоматично отнемани родителските права и детето да бъде предоставено за осиновяване.

2. Да отпадне необходимостта родителите на детето да бъдат уведомявани за предстоящото му осиновяване след като веднъж вече са подписали отказ.

3. Ако дете е изоставено без подписано съгласие за осиновяване (визираме захвърлено), родителските права на неизвестната майка и баща да бъдат автоматично отнемани.

4. Да се назначат социални работници, които само и единствено да се занимават със осиновяванията. По статистика на ДАЗД само 18 са социалните работници на щат на територията на България, пряко ангажирани с ДМСГД, където понастоящем има 3000 деца.

5. Да се увеличи квалифицираният персонал и в ДДМУИ, където растат децата с увреждания (5000 деца).

6. Да се увеличат заплатите на персонала в ДМСГД /за справка заплатата по щат е 190 лв./, защото възнаграждението, което получава персонала, не отговаря на положеният труд и възложената им отговорност.

7. Да отпадне от Семейния Кодекс призоваването на родителя на съдебната процедура при осиновяванията, за които не е необходимо съгласието му. Също така, да отпадне т.нар ”Оттегляне на съгласие за осиновяване” при веднъж започнала процедура.

8. Да бъде създадена специална колегия във всеки градски съд, която да се занимава единствено и само с осиновяванията с цел намаляване срока до произнасяне на съдебното решение.

9. Да отпадне Декларацията за съгласие от биологичната майка при оперативни намеси (подаване на пълна анестезия), касаещи дете, оставено за осиновяване. Понастоящем много деца не могат да се лекуват именно защото такава декларация е необходима. Това е в разрез с правата на детето.

Към настоящия момент децата в ДМСГД (Дом за медико-социални грижи) в България са 3 000, а само 25% от тях биха могли да бъдат осиновени. Децата в ДОВДЛРГ (Дом за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителски грижи) са приблизително 10 000, като за осиновяване са едва 15%. Децата в домовете за деца с увреждания са 5 000, а осиновени могат да бъдат 80% от тях.

Тези данни показват колко малко са децата, които имат шанс да бъдат осиновени, а знаем колко много са желаещите семейства, които могат да дадат това, което една държавна институция не може.
Децата с увреждания нямат шанс за осиновяване по така действащата законова уредба и така полаганите грижи за тях.
Това пък е в следствие от лошата социална политика към семействата, нуждаещи се от подкрепа в отглеждането на дете в риск и дете с увреждане.

Пълния текст на писмото може да прочетете ТУК >>

Списък на организациите, които са подкрепили иницативата към настоящия момент:

1. Сдружение "Детство без сълзи"

2. Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"

3. Българска Асоциация на Осиновителите и Осиновените

4. Фондация "Благодеятел"

5. BG-Mamma

6. Форум "Осиновяване, осиновители, осиновени"

7. Аз-Детето

8. Български дарителски форум

9. Фондация "Работилница за граждански инициативи"

10. Асоциация "Семейство за всяко дете"

11. Илия Луков и Фондация "Пирина"

12. Национален форум "Моето дете"

13. Център "Съвременни Родители"

14. Форум Мамита

15. "Пълна къща" - Клуб на многодетните родители към Асоциация "Родители"

# 106
  • Мнения: 4 380
Наивно е да се смята, че в страна, в която до вчера бяха крадени бебета от родните им майки в родилните домове и продавани от медици на осиновители и където най-вероятно все още съществува голяма корупция в сферата на осиновяването, толкова много неща ще бъдат променени като с магическа пръчка. Инициативата е отлична, но е доста обща и обхваща неща, които не могат да бъдат променени бързо.

Съвсем друг е въпроса да се покаже конкретен момент на нарушение на закона, нарушение правата на детето и да се постави под въпрос евентуалното наличие на корупция, с което единствено бихме могли да си обясним закритостта на детския дом в Лозенец. Във връзка с това, че бебе Петърчо се познава вече от цялата страна, медиите биха обърнали внимание на тези моменти. Във връзка с мерките за борба с корупцията, които се изискват от Европейския съюз, също евентуално би се обърнало внимание. Въпросът е да се намери подходящ журналист, който да проведе журналистическо разследване и да покаже нещата отвътре такива каквито са.
Прекалено е съмнителна тази история.

# 107
  • sofia
  • Мнения: 7 477
незнам колко е съмнителна,но е факт ,4е по принцип ДМСГД -тата са с ограни4ен достъп по много при4ини и е редно да е така.Освен това в Лозенец има и много де4ица с проблеми при които не е редно да влизат външни хора.

А това ,4е медиите в слу4ая направиха лоша услуга на детето е друг въпрос.Не винаги показаното отговаря на действителността ,а хората са податливи на подобни неща и се хващат за видяното,я не за реалното.
Та,ще се опитаме да проверим  кое е истина и кое не Confused

# 108
  • Мнения: 450
Единственото ,за което се сещам в моментае,че някой вече е решил да осинови Петърчо щом като е спрян достъпа до него...6 месеца е много време за едно бебенце,всъщности за всяко детенце:( Наистина има нещо гнило...

# 109
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Единственото ,за което се сещам в моментае,че някой вече е решил да осинови Петърчо щом като е спрян достъпа до него...6 месеца е много време за едно бебенце,всъщности за всяко детенце:( Наистина има нещо гнило...

незнам дали е спрян достъпа до него,но като цяло в този дом не се влиза лесно.А и по принцип не се дава инфо за децата в домовете на външни хора.Та,ква съм аз дето ме интересува това дете Rolling Eyesсложно е ,но не е невъзможно.

а и не съм сигурна дали наистина е казано във филма,4е процедурата е спряна заради болестта.Утре имам разговор с хората от предаването Peace

# 110
  • sofia
  • Мнения: 7 477
ето малко новини.

доколкото ми подадоха инфо от предаването процедурата не е съвсем спряна,те4е си ,но до пълното изясняване с то4ната диагноза детето ще е в дома.Поне още 1-2 месеца.Решението е на ДАЗД и тук те имат думата,никой друг.

ако разбера още нещо ще пиша Hug

# 111
  • Мнения: 457
ако разбера още нещо ще пиша Hug

Роси, ще чакаме Hug

# 112
  • Мнения: 2 891
Стискам палци на това детенце и на всички с такава самотна съдба!

# 113
  • Мнения: 306
А момиченцето-Найденка,което е било намерено?Какво ще се случи с нея?

Последна редакция: пт, 08 юни 2007, 00:55 от kukuruzka

# 114
  • Мнения: 4 380
Че какво има да се изяснява с диагнозата? Ако снимките които видяхме не са фалшиви, диагнозата отдавна е налице. Не виждам смисъл за задържане поради здравословно състояние та било то и с неизяснена диагноза (което в случая явно не е така).

Какви са мотивите за задържане на детето в дома от ДАЗД?

# 115
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Че какво има да се изяснява с диагнозата? Ако снимките които видяхме не са фалшиви, диагнозата отдавна е налице. Не виждам смисъл за задържане поради здравословно състояние та било то и с неизяснена диагноза (което в случая явно не е така).

Какви са мотивите за задържане на детето в дома от ДАЗД?

решението е взето от Съвета по осиновяване на редовно заседание и това е еднствената информация,която имаме.
Мотивите едва ли ще ги разберем.

а за Найденка не съм запозната и не съм 4увала Rolling Eyes

# 116
  • Мнения: 1 190
Какво става с това детенце?

# 117
  • Мнения: 1 294
Я виж ти тук цяла тема имало, а аз самостоятелно се бях заела да проу4вам... даже имам 2 отговора от "Такъв е живота"  във връзка с Патър4о. Ето единия:

Здравейте,
всичко, което знаем е , че Петърчо вече е осиновен. Разбрах го тази
седмица и не знам други подробности. Надявам се вече да е добре. Благодаря
ви още веднъж за всичко.
Хубаво и приятно лято и на вас.

Поздрави,
Явор


След това не съм 4увала пове4е, но до колкото разбрах и те не о4акват пове4е инфо.

# 118
  • Мнения: X
Това е хубава новина, дано е вярно!

# 119
  • Мнения: 1 294
E, би трябвало да е вярно, отговотиха ми 2ма ду6и от предаването едно и съ6то (явно майла се е 4ете от няколко ду6и). А този Явор до колкото помня бе6е продуцента или програмния директор или не6то от този род. А о6те от предаването разбрах, 4е опа6ката за осиновяването на Петърчо се заформила о6те от преди да е обявен официално, но самите лекари нямат практика да дават да осиновяване преди да е ясно то4ното състояние на детето. Така 4е, предполагам това зна4и, 4е Петър4о е добре. Simple Smile Желая му 6тастие, бе6е много сладко бебе:) 4ак ми е жал за моми4ето, което го остави, тя не може да не е разпознала своя слу4ай, как ли се е по4увствала...

Общи условия

Активация на акаунт