Спешно! Странични ефекти от Суметролим?!

  • 18 005
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 452
Суметролима (или бисептол) е широкоспектърно бактерицидно  химиотерапевтично средство, което означава, че действа върху почти всички най-често срещани микроорганизми и като ги срещне ги убива. В това число влизат и "добрите" бактерии, които живеят в червата. В резултат от употребата на бисептол може да стане така, че бактериите, нормално населяващи ГИТ (гастро-интестиналния тракт) да бъдат унищожени и на тяхно място да започнат да се развиват атипични бактерии и/или гъбички. Това явление се нарича дисбактериоза. Една от бактериите, които могат да се разрастнат неимоверно е клостридиум дефициле - анаеробен микроорганизъм, който може да доведе до псевдомембарнозен колит, който е изключително тежко състояние. Затова при употребата на кой да е широкоспектърен антибиотик/химиотерапевтик се предупреждават пациентите ВЕДНАГА да преустановят приема на антибиотика/химитерапевтика при поява на диария имено поради тази опасност.
Далече съм от мисълта, че това е проблема при вас, но по принцип не е невъзможно лекарството да е довело до лека дисбактериоза, която се проявява с диария. Дори и да не това е редно ВЕДНАГА да спреш приема на суметролим и ако е възможно (не си спомням колко е голямо детенцето) му дай "живо" к. мляко или препарат съдържащ лактобацили - те могат много бързо да възстановят нормалната флора на червата. По приницип това правило важи за всички широкоспектърни антибиотици - ако се появи диария е редно да се спрат.

# 16
  • Мнения: 45
При нас беше абсолютно същото, дъщеря ми го пи миналата седмица и на 5 ден имаше растройство т.е. акото беше рядко с малко слуз, но не повече от два пъти на ден. На другия ден го спрях и изчезна веднага, 100 % е от сиропа. Не се притеснявай не е нещо сериозно, просто страничен ефект.

# 17
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
chokolina, как сте днес?
Има ли още разстройство Мони?
Оздравявайте бързо!
И пиши как сте!!!

# 18
  • Мнения: 1 383
Моят син получи жестока диария от антибиотик, предписан ЗА диария /понеже беше вдигнал температура/. И аз видях, че го пише в упътването като възможен страничен ефект, но се доверих на лекарката. На 4-я ден детето беше още по-зле, дотогава уж чаках да подейства, но нашата педиатърка твърдеше, че няма проблем и трябва да го пие 7 дни. Отидох при друга лекарка, която е един от най-добрите педиатри в нашия град и работи в детско отделение. Тя ми каза, че този антибиотик предизвиква диария дори при запечни деца, ако е предписан за друго. И още каза, че ПОЛИКЛИНИЧНИТЕ ЛЕКАРИ ЧЕСТО ПОДЦЕНЯВАТ СТРАНИЧНИТЕ ЯВЛЕНИЯ. Спряхме го и за няколко часа детето се подобри. Не ми се мисли как се е увредила лигавицата на червата му от това принудително розстройство.
Написах всичко подробно, за да ти кажа, че лекарите не винаги заслужават доверие, за съжаление.

# 19
Хайде малко се успокойте. Такива страхотии пишете, че на човек косата да му настръхне. Не че и аз не съм изпадала в подобни ситуации... Вече знам какво да правя - винати имам от онези диетични рани, които са специално за лечение на разстройство. Така че дори и през нощта да започне, съм подготвена. Имам и няколко шишета от лечебния сок срещу разстройство на ХИП. И да ви кажа, не съм стигала досега с двете си деца до обезводняване заради диария.

# 20
  • Мнения: 6 315
Мама Ваня, моят син въпреки че беше на канска диета 2 седмици бе с разстройство. А и все пак в случая доколкото разбирам има реакция от лекарство. Радвам се, че Чоколина го е спряла своевременно.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Да кажа какво стана.
Снощи не дадох сироп, както и днес сутринта. Мони ака два пъти през нощта (не се е случвало от третия месец да ходи през нощта!). Сутринта й направих кашата с оризова вода и й дадох да пие (поне се опитах) шипков чай. В резултат на спирането на Суметролима и тези две неща (оризовата вода и чая), днес ака чак на обяд - зелено аки беше, но доста  по-твърдо.
Така че съм убедена - от лекарството е било! Горкото ми детенце - с каква гадост съм го натъпкала!!!
Купих за всеки случай лечебна храна на Хумана, сега ще й дам за следобедна закуска.
Какви са тия лекари, просто не знам!!! А уж е педиатър!!! Как може да предписват лекарства, които имат такива странични ефекти?! И това - против хрема?!! Thinking

# 22
Mаргарита, моят син лятото също беше 2 седмици със страшно разстройство. Само че успях да се овладея положението. Знаеш ли какво значи акане по 15 пъти дневно?

# 23
  • Мнения: 3 251
Чоколина, и моят малкия син не може да приема антибиотик от тази група-алергичен е.Остановиха го след венозно вливане на "Амикацин'/който съшо бил антибиотик от тази група/.Влязохме в болницата с гнойна ангина и си прилепихме там разтройство и уж този антибиотик трябваше да му помогне.Познай,след 2-рото вливане и беше изринат целия,а уж му направиха проба...

# 24
  • Мнения: 6 315
Цитат на: Мама Ваня
Mаргарита, моят син лятото също беше 2 седмици със страшно разстройство. Само че успях да се овладея положението. Знаеш ли какво значи акане по 15 пъти дневно?


Що се заяждаш? Според мен просто проблемът не трябва да се подценява? Да ти разкажа ли с подробности мен самата как за малко не са ме изпуснали заради непоносимост към лекарство? И то точно от обезводняване?

# 25
  • Мнения: 6 315
Цитат на: chockolina
Да кажа какво стана.
Снощи не дадох сироп, както и днес сутринта. Мони ака два пъти през нощта (не се е случвало от третия месец да ходи през нощта!). Сутринта й направих кашата с оризова вода и й дадох да пие (поне се опитах) шипков чай. В резултат на спирането на Суметролима и тези две неща (оризовата вода и чая), днес ака чак на обяд - зелено аки беше, но доста  по-твърдо.
Така че съм убедена - от лекарството е било! Горкото ми детенце - с каква гадост съм го натъпкала!!!
Купих за всеки случай лечебна храна на Хумана, сега ще й дам за следобедна закуска.
Какви са тия лекари, просто не знам!!! А уж е педиатър!!! Как може да предписват лекарства, които имат такива странични ефекти?! И това - против хрема?!! Thinking


Радвам че, че бебка е по-добре! Пиши, когато се оправи!

А за хрема Суметролим звучи ...  #Shocked

# 26
Извинявайр ако съм те засегнала, не съм искала. Само мислех, че така като си говорим по-скоро трябва да се успокояваме, отколкото още повече да се травмираме. Всяка от нас и без друго си има достатъчно проблеми.Още веднъж - извини ме, ако съм те обидила.

# 27
  • Мнения: 372
И моя син го пи Суметролина и на петия ден започна да повръща.Три,четири пъти след приема и на следващия ден го спрях.Макар да спазвах стриктно указанията му за прилагане-един час след хранене,детето не го понесе добре.А помня,че на годинка го пихме точно заради продължило дълго време разстройство и тогава се оправи бързо.

# 28
  • Мнения: 2 452
Цитат на: chockolina
 Какви са тия лекари, просто не знам!!! А уж е педиатър!!! Как може да предписват лекарства, които имат такива странични ефекти?! И това - против хрема?!! Thinking


Не искам да защитавам педиатъра ти, защото не зная каква точно е ситуацията и най-малко от всичко искам да прозвучи като заяждане, но държа да кажа, че няма лекарства БЕЗ странични ефекти. Някои са с по-малко, други с повече, но всички лекарства имат един или друг страничен ефект, дори най-безобидните. Освен това никой не може да предвиди (освен ако няма и друго заболяване) какви точно ще бъдат тези странични ефекти (т.е. кой от многото ще се прояви) и дали ще се проявят при твоето дете в конкретния момент. Вината на педиатъра ти е, че не те е предупредил/а за тези странични ефекти и не ти е казал/а какво да правиш, ако настъпят.
Та моя съвет е, смени си педиатъра.

# 29
  • Мнения: 1 383
Абсолютно съгласна. Аз това направих.

Общи условия

Активация на акаунт