Пак клаксони!!! Страшно...

  • 2 477
  • 49
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 364
Писна им на хората!
Блъскаш се цяла година, влагаш средства, надежди.....
Гледаш прогнозите всяка вечер, с трепет поглеждаш небето - няма да вали. Място не можеш да си намериш от притеснение. Ако скоро не завали, няма да си избиеш и разходите.
След такава година, чак след две години, и то при добра реколта, вече ще можеш да очакваш нещичко и за себе си!

Къде отиват парите от фондовете? Защо не се подпомагат земеделските стопани при бедствия?
Кандидатстваш, отпускат ти около 1000лв за 100дка, за кое по-напред?

Защо няма контрол на изкупните цени?
Ти си се трудил цяла година, изкарал си добра реколта. Тогава идват едни търгаши, които изкупуват продукцията ти за смешни стотинки! После я продават двойно! Те, които потна вода не са пили, които не знаят какво е да трепериш над насъщния си! Тази, т.нар зърнена мафия, унищожава малко по-малко земеделието у нас.

Къде е държавата в случая? Страничен наблюдател. Или някой има интерес да съсипе малките земеделски производители. Ще останат само крупните, които са подставени лица на видни депутати от близкото минало!

Снощи се чух с баща ми. Плачеше като малко дете. Капка дъжд не е паднала над нашата малка част от Добруджа.......... Sad

# 16
  • Мнения: 1 113
love_sunrise, при нас вали вече два-три дни, не постоянно, но вали. Паднаха около 30 литра за това време (сигурно ще ми се смеете, но откакто заваля в градината ни сме сложили една голяма тава и всяка сутрин измерваме колко дъжд е паднал), дано и при вас да е заваляло. Въпреки, че за пшениците спасение няма - голям процент от посевите са изсъхнали, но поне пролетниците ще тръгнат.

# 17
  • Мнения: 364
love_sunrise, при нас вали вече два-три дни, не постоянно, но вали. Паднаха около 30 литра за това време (сигурно ще ми се смеете, но откакто заваля в градината ни сме сложили една голяма тава и всяка сутрин измерваме колко дъжд е паднал), дано и при вас да е заваляло. Въпреки, че за пшениците спасение няма - голям процент от посевите са изсъхнали, но поне пролетниците ще тръгнат.

Няма смешни неща, когато става въпрос за труда ти! Трудно е, когато нямаш помощ от никъде. Надяваш се на чудо!
Дано и при нас да завали! Praynig
Не смея да се обадя, да попитам. Цял ден ми е свит стомаха.
Ние сме със слънчоглед, но какво значение има?!
Догодина може да сме с пшеница. Застраховани няма! Всяка година е така - попарени надежди и несигурно бъдеще! Няма значение, че тази година може точно ти да не си потърпевш! Следващата или по-следващата точно ти ще се пържиш на огъня!
Миналата година ние бяхме потърпевши от сушата.

Затова трябва да има протести! Да се стреснат малко управниците! Трябва да се направи нещо! От години земеделието буксува на едно място. Хората се опитват от нищо, нещо да направят. Ама на никой не му пука!

За съжаление, в България все още битува схващането, че земеделците са богати и заможни хора! Смешно или тъжно, решете сами!

Последна редакция: ср, 23 май 2007, 14:07 от love_sunrise

# 18
  • София
  • Мнения: 18 679
Оооо, има държавата вина, има, и още как, ама хайде да не почвам, че...
Понякога ме е срам да кажа какво работя Embarassed

# 19
  • Мнения: 7 111
НахаЛ Кабил щял да компенсира, но друг път. Наесен я той, я земеделските производители.
http://dnes.dir.bg/2007/05/23/news1708055.html

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 23 674
Ми що не се застраховат срещу бедствия...... моите уважения, ама за сушата виновни няма. Съгласна съм принципно, че проблеми има, че трябва да им се обърне внимание, но за сушата пък точно, айде нЕма нужда  Stop
Не може да се застрахова срещу суша. Сушата не е застрахователно събитие, тя е форсмажор.

# 21
Я, аз пак да взема да се напъхам между шамарите.

Защо земеделието трябва да получава някакво специално отношение от държавата? Знам, че в Европейския съюз е така, ама там филмът е друг.

Земеделските производители не са ли предприемачи на равна снага с всички останали такива? Поправете ме ако греша, но във всяко бизнес начинание има риск. Със сигурност планинарите хич не бяха доволни от липсата на сняг тази година, но не помня да е имало протести. А може би е трябваше предвид размера на постъпленията от туризъм?

Изобщо при споменаването на въвеждане на каквото и да било регулиране на цени, субсидиране или вид друг "държавна намеса" (с изключение на ПРАВОСЪДИЕТО!) аз пък се разтрепервам и имам неистово желание да протестирам. Засега по-добър регулатор от свободния пазар не е измислен и той не търпи вакуми, еле пък създадени изкуствено.

# 22
  • Мнения: 1 113
Киселяк, земеделието се субсидира навсякъде защото е в основата на изхранването на населението. Целта е да се модернизира производството, да се постигне по-качествена продукция, да се ползват възможно по-малко химически препарати и т.н., неща, които съм сигурна, че знаеш. Отделно, че алтернативата за земята е да пустее. Отдруга страна ние вече сме в ЕС и би трябвало филмът да е същият и за нас.
Колкото за регулациите, в земеделието икономическият принцип за търсенето и предлагането важи в пълна сила. В България все още няма защитна цена на зърното (за разлика от ЕС) и миналото лято пшеницата започна с изкупна цена от 150 лв/т, хлябът обаче не падна (като цена).
Всяко бизнес начинание крие риск, но тук не става въпрос само за оцеляването на единичен предприемач, а на цял отрасъл.
За планинарите не ми се коментира. Не че не мога, но не ми е работа.
И още нещо за да не се спекулира с тези субсидии - те не са нещо ново, досега винаги ги е имало, но са ги давали по-рано и земеделските стопани са имали възможност да се възползват от тях, точно когато са им били необходими.

# 23
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Е, нали не са тютюнопроизводителите ...
Ако беше за тях, Кабил и Етем щяха да поизтръскат хазната...
 Money

# 24
  • Мнения: 25 618
Е, нали не са тютюнопроизводителите ...
Ако беше за тях, Кабил и Етем щяха да поизтръскат хазната...
 Money



 Stop
То и тютюнопроизводителите цъфнали и вързали...  Sick
Сит човек трудно се манипулира. Глад му е майката, глад, бой и стрижка!

# 25
  • Мнения: 258
И още нещо за да не се спекулира с тези субсидии - те не са нещо ново, досега винаги ги е имало, но са ги давали по-рано и земеделските стопани са имали възможност да се възползват от тях, точно когато са им били необходими.

За кои субсидии става въпрос? За плащането на площ ли?

# 26
  • Мнения: 1 113
Пред субсидиите бяха за торове, за семена, сега са за обработваема площ.

# 27
Киселяк, земеделието се субсидира навсякъде защото е в основата на изхранването на населението. Целта е да се модернизира производството, да се постигне по-качествена продукция, да се ползват възможно по-малко химически препарати и т.н., неща, които съм сигурна, че знаеш. Отделно, че алтернативата за земята е да пустее. Отдруга страна ние вече сме в ЕС и би трябвало филмът да е същият и за нас.
Колкото за регулациите, в земеделието икономическият принцип за търсенето и предлагането важи в пълна сила. В България все още няма защитна цена на зърното (за разлика от ЕС) и миналото лято пшеницата започна с изкупна цена от 150 лв/т, хлябът обаче не падна (като цена).
Всяко бизнес начинание крие риск, но тук не става въпрос само за оцеляването на единичен предприемач, а на цял отрасъл.
За планинарите не ми се коментира. Не че не мога, но не ми е работа.
И още нещо за да не се спекулира с тези субсидии - те не са нещо ново, досега винаги ги е имало, но са ги давали по-рано и земеделските стопани са имали възможност да се възползват от тях, точно когато са им били необходими.

Всичко това е много хубаво, обаче на теория. На практика обаче субсидирането е инструмент за преразпределение на средства с цел туширане на негативите от евентуално закриване на някои нерентабилни отрасли, което аз също съм сигурен, че знаеш. Предполагам също знаеш кой и защо получава най-големите субсидии в ЕУ. Истината е, че продукцията на тези отрасли продължава да е скъпа, но поне половината цена я плащаме косвено чрез данъците си, нали? ЕУ не са прави, ама никой не ме пита.
Пустеенето на земята не виждам защо да е проблем. Щом пустее значи не е рентабилно да се обработва, ерго останалите площи генерират достатъчно. Иначе влизаме в пиесата на свръхпроизводството, което пък ще ни доведе до следващата любима тема, а именно фиксирането на минимални изкупни цени, защото тогава ще има реване как продукцията застоява и се разваля. Щом като купувачите не дават повече от 150лв/тон значи това е цената. Отношение между търсене и предлагане - първи курс, първи семестър в икономическия (предполагам). Отделен въпрос е, че цените се определят най-лесно и точно при наличие на работеща стокова борса.
Планинарите аз не мога да коментирам, защото нямам нищо общо с тях, но просто ги използвах за пример. Със сигурност има и други. На първо четене се сещам за миньорите, но може да изберем и произволен дял от икономиката.

# 28
  • Мнения: 25 618
Щом като купувачите не дават повече от 150лв/тон значи това е цената. Отношение между търсене и предлагане - първи курс, първи семестър в икономическия (предполагам). Отделен въпрос е, че цените се определят най-лесно и точно при наличие на работеща стокова борса.

Киселяк, а къде в схемата се вписват мутрафоните? В учебниците не ги споменават, но тук са факт.
Да ми дадеш някакво научно обяснение защо, след като сме зърнопроизводителен район, ядем най-скъпия хляб в България? Жито газим, гладни ходим. Защо едни и същи фирми продават из цялата страна на цени, двойно по-ниски, отколкото тук? Къде в учебниците пише за любезните момченца с джипове, които навестяват на сладка приказка неразумните търговци, дръзнали да продават хляб с 5 стотинки по-евтино? За горещия телефон на Хлебозавода също не пише, този, на който денонощно може да подадеш сигнал, ако някой пусне по-евтин хляб...
Всяка държава поддържа и субсидира отрасли и сфери, които са от стратегическа важност за сигурността й - земеделие, енергетика, армия, здравеопазване, образование и др. Никъде в учебниците не пише, че точно те първи трябва да се сринат. Да, ама тук се прави точно това. Не вярвам да е само от глупост, не вярвам. Работи се системно и умишлено СРЕЩУ държавата и го правят точно онези, които избираме да работят ЗА нея.
Субсидиите от ЕС ще бъдат поискани и ще бъдат отпуснати. Но по-късно, за да не се види в чии джобове ще потънат.

# 29
  • Мнения: 364
Киселяк, а къде в схемата се вписват мутрафоните? В учебниците не ги споменават, но тук са факт.
Да ми дадеш някакво научно обяснение защо, след като сме зърнопроизводителен район, ядем най-скъпия хляб в България? Жито газим, гладни ходим. Защо едни и същи фирми продават из цялата страна на цени, двойно по-ниски, отколкото тук? Къде в учебниците пише за любезните момченца с джипове, които навестяват на сладка приказка неразумните търговци, дръзнали да продават хляб с 5 стотинки по-евтино? За горещия телефон на Хлебозавода също не пише, този, на който денонощно може да подадеш сигнал, ако някой пусне по-евтин хляб...


Точно така!

Кой държи зърнената мафия в Добруджа? Божков и Костов - чрез подставени лица!
По колко лв/т продават мутрите продукцията на корабите? Далеч не е 150 лв/т за пшеницата примерно! Двойно я продават! Ама няма кой да те пусне там! Жива далаверка! На чужд труд - ортак да станеш! Това добре, лошо няма, в пазарна икономика сме, ама да има малко по-поносими разлики! Защото хората се отказват от земеделието, именно по тази причина!

И други са икономисти, освен теб, Киселяк! Ние не сме си получили дипломите на полето!
 Но, факт е, че основните постулати на пазарният механизъм, често не важат за България!
Трябва да се отдаде дължимото на, така големия, сив сектор!

Общи условия

Активация на акаунт