Децата и глобалното затопляне

  • 3 344
  • 52
  •   1
Отговори
Мили мами, знам, че за вас децата ви са най-важното нещо на земята.
Затова и искам да ви попитам:

Не се ли притеснявате от глобалното затопляне и катаклизмите, които настъпват от промените в климата. Не се ли притеснявате, че децата ви може да бъдат потърпевшите от тези наши сегашни и минали действия.
Страшно е да си представим, че лятото температурите ще се повишават все повече и повече, това няма ли да доведе до увеличаване на слънчевата радиация, което да вреди по страшен начин на нашите деца.

Вие притеснявате ли се от последиците?
Какво правите, за да щадите природата ни?
Как ще защитите децата си от катаклизмите на природата?
Какво ще оставим на децата си?

# 1
  • Мнения: 8 999
Мен също ме притеснява вероятността да попаднем на бомбаджия-камикадзе.
Да ни отнесе на магистралата някое говедо.
Да не ги ухапе бездомно /или домашно/ куче.
Да не ги изнасили педофил.
Да не ги зариби нарко дилър.
Да не попаднат в някоя банда.
Да не ги омагьосат сектанти....... все неща, които са свързани и произтичат от хората, а не от природата.

# 2
Ами ако децата ни, които са на по няколко месеца, докато станат на 10тина годинки никога не видят сняг?

# 3
  • Мнения: 4 841
Ами ако децата ни, които са на по няколко месеца, докато станат на 10тина годинки никога не видят сняг?

Странно как ли живеят по географските ширини, където не вали никога. Да ти имам проблема.

# 4
  • Мнения: 46 557
За сега не  Rolling Eyes Покачваето на Т от глобалното затопляне е неосезаемо, става дума за 1-2 градуса, това, че се е уцелила една мека зима не ме притеснява, имало ги е и преди.

# 5
Ами бурите, които ще се получават все по силни?
И прекомерната липса на вода в други райони?

Стремите ли се да учите децата си да щадят природата?
Да изгасят телевизора като не го гледат, да не оставят водата пусната, да са съпричастни с природата?

# 6
  • Мнения: 24 467
Не мога да живея в постоянни притеснения за каквото и да било, особено за нещо далечно и независещо от мен като цяло. Старая се да науча децата си първо да живеят спокойно, да не се притесняват за бъдещето, да не съжаляват за минали неща, когато те самите не могат да променят нещата.
Що се отнася до екологията ги уча на това, което намирам за правилно и което зависи от тях- да не си хвърлят боклуците на неопределените за това места, да не пилеят водата и тока /но това има отношение по- скоро до месечните сметки, въпреки това е полезен навик/, да се хранят природосъобразно, доколкото е възможно и зависи от нас, да не убиват гадинките- такива простички неща.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 242
О при наличието на заплахите, изброени от baibibi /както и още много подобни/, глобалното затопляне е последното за което се притеснявам. Още повече, че там нещата са отчасти хипотетични. Преди време много се бях притеснила за озоновата дупка, ама тя взе, че започна да се затваря май Wink

# 8
  • Мнения: 7 821
Здравей,
Уча ги да не чупят дърветата, да садят цветя, да не убиват безпричинно животните, да не хвърлят боклуци по улиците и през балкона, да си хвърлят разделно боклуците, да не оставят лампите светнати когато излизат от стаята, да спират водата ... с това май се изчерпва всичко свързано с екологията на този етап. Аз самата не съм особено зелена и в този смисъл едва ли децата ми ще бъдат, а и не харесвам крайностите по принцип.
Колкото до притеснението от затоплянето на климата, ами не се притеснявам особено много, смятам, че човекът е много адаптивен и ще се приспособи за да оцелее, смятам, че за децата ми няма непосредствена опасност, смятам, че и за техните деца няма да има такава. Това че някъде вече няма да е толкова зелено или водно, ами тя и Сахара някога е била рай, а е станала пустиня и то без хората да и помагат, така че каквото има да се случва ще се случи и хората ще намерят начин да се справят. Надявам се гена ми да просъществува и след 200 г., но пък знае ли човек опасности ни дебнат на всеки ъгъл, както каза и baibibi, така че тази опасност не ме притеснява, както и тази за гълтането на пастата за зъби  Wink Peace , имам по належащи проблеми за разрешаване.
Весел ден  Simple Smile.

# 9
Цитат
а сега не  Rolling Eyes Покачваето на Т от глобалното затопляне е неосезаемо, става дума за 1-2 градуса, това, че се е уцелила една мека зима не ме притеснява, имало ги е и преди.

Цитат
собено за нещо далечно и независещо от мен като цяло
Цитат
Още повече, че там нещата са отчасти хипотетични.

Eто това са проблемите на съвременното общество - че никой не се замисля за бъдещите поколения. Не, глобалното затопляне не е неосезаемо - усети се дори в България тази година. И аз нямам нищо против една мека зима - дори ми харесва - и ок, човекът е адаптивен (точно като хлебарката), но какво ще се случи с животните, адаптирани за зимни условия - бели мечки и снежни барсове. Ще изчезнат.
За втория цитат направо... не знам. Първо, не е толкова далечно, второ трябва всеки да се освободи от илюзията, че това не зависи от него. Най-малкото може да ходим на работа с една, а не с пет коли. Защото зависи от всеки човек.
И не, нещата не са хипотетични, най-добре гледайте филма на Ал Гор.

С най-добри пожелания. Не желая да провокирам или обиждам никой, но също така не ми харесва и да се живее в заблуда, че някой друг, а не ние сме виновни за това.

# 10
  • Мнения: 24 467
Kpucu_D, това което зависи от мен и децата ми съм го описала, макар и бегло. От там- нататък нито аз, нито те можем да спрем индустрията, да променим мисленето на хората тотално и т.н. Това, което аз мога да направя е мъничко и простичко- да науча собствените си деца да обичат и пазят природата и околния свят. Ако всеки направи това ще се решат и глобалните проблеми. Не може да се реши нито един глобален проблем, без да решиш малките такива по пътя към него. Това е, което искам да кажа не само аз, а и предполагам и другите, които са писали до тук по темата.
Пък ти можеш да се замисляш колкото си искаш- и за Бога и за глобалното затопляне и за мира и войната и за Холокоста ако искаш, но с това не променяш нищо. Аз не мисля, че начинът е да се плашим непрекъснато взаимно с какво ли не. Начинът е да си решим малките простички на пръв поглед проблеми и да променим това, което трябва и това, което зависи от нас.

# 11
  • Мнения: 545
Да, човек трябва да живее в синхрон с природата и ако не я пази, поне да не я унищожава. Поне на това се опитвам да науча и аз сина си. Но както и baibibi е описала, природата и (промените в нея) за мен е по-малко страшна от злините, които произтичат от хората. Така че и аз повече се страхувам от хората, отколкото от измененията в природните особености и катаклизмите. Пък и наскоро гледах в едно предаване, че тези изменения са напълно нормални и циклични и не са изключително и само в резултат на човешката дейност.

# 12
  • Мнения: 1 426
На журналистите работата им е да ни плашат колкото се може повече, те се хранят от нашия страх. Никога не знаеш коя от тия грандиозни картини, дето непрекъснато ни описват, е вярна, коя - не.
Да пазим и да учим децата си да пазят природата, доколкото е по силите ни - а има по-непосредствени до нас неща, от които да не спим нощем...

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 838
В интерес на истината да, замислям се и ме притеснява. Но нищо не мога да направя Confused Освен да се надявам, че заплахите на учените все пак ще дадат някакви резултати и малко от малко ще се спрат тези тенденции - че няма да се върне природата отпреди сто или даже отпреди десет години, е ясно, но поне да не става по-зле от сега...

# 14
  • Мнения: 7 821
бели мечки и снежни барсове. Ще изчезнат.
Динозаврите и мамутите също са изчезнали, без да им помагаме, както и хиляди други растения и животни. На земята е било и много по-студено, но и много по-топло. Някога от една светкавица са изгаряли цели континенти и е горяло докато не стане потоп или не изгори каквото има да гори.
Надценяваме се хората като си мислим, че всичко от нас зависи.  Peace

# 15
  • Мнения: 2 700
Проблемът с глобалното затопляне е съществен, но последният човек, от който засиви неговото решаване съм аз, независимо дали имам или нямам притеснения. С годините се научих да мисля и да се притеснявам само за нещата, които зависят от мен. От там нататък - каквото е писано...
В този смисъл изредените от baibibi заплахи са значително по-важни за мен.

Meжду другото, геоложката история на Земята показва цикличност на ледниковите периоди и доколкото знам индустриализацията вероятно ускорява, но по никакъв начин не обуславя настъпването на поръдния неизбежен такъв.

# 16
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 838
Meжду другото, геоложката история на Земята показва цикличност на ледниковите периоди и доколкото знам индустриализацията вероятно ускорява, но по никакъв начин не обуславя настъпването на поръдния неизбежен такъв.

Това е ясно. Но предвид фактът, че детето ми живее точно сега - това ме притеснява. Дреме ми, че ако не беше индустрията, естественият цикъл щеше да е след две-три хиляди години... Tired

# 17
  • София
  • Мнения: 167
Eто това са проблемите на съвременното общество - че никой не се замисля за бъдещите поколения. Не, глобалното затопляне не е неосезаемо - усети се дори в България тази година. И аз нямам нищо против една мека зима - дори ми харесва - и ок, човекът е адаптивен (точно като хлебарката), но какво ще се случи с животните, адаптирани за зимни условия - бели мечки и снежни барсове. Ще изчезнат.
За втория цитат направо... не знам. Първо, не е толкова далечно, второ трябва всеки да се освободи от илюзията, че това не зависи от него. Най-малкото може да ходим на работа с една, а не с пет коли. Защото зависи от всеки човек.
И не, нещата не са хипотетични, най-добре гледайте филма на Ал Гор.

С най-добри пожелания. Не желая да провокирам или обиждам никой, но също така не ми харесва и да се живее в заблуда, че някой друг, а не ние сме виновни за това.


Без да искам да Ви обидя, струва ми се, че не сте съвсем наясно с Глобалното затопляне и неговите прояви. Това с меката зима... никак даже не е глобално затопляне  Simple Smile
Мисля, че и голяма част от проблема и неговото НЕразрешаване са псевдо екологичните организации и техните действия.
Наистина ли мислите, че ходенето на работа с пет, вместо с една кола, е причината за глобалното затопляне?!?! Shocked
Знаете ли, според статистиките на ООН кои са най-големите източници на парникови газове в световен мащаб?  

# 18
  • София
  • Мнения: 210
Глобално затопляне има и то е осезаемо. Не искам да се правя на експерт само ще кажа на всеки който не мисли така а и за останалите да се запознят с истинските данни и изследвания по темата чрез филма "Неудобната истина" ( The inconvinient truth) ,  има го в търсачките за сваляне. Проблема е сериозен и естествено нас не ни касае, но нашите деца и техните със сигурност ще страдат. Аз бих възпитавала да се пази природата. И макар проблема напоследък да се дискутира доста и всеки да се чуди какво зависи от него , продължавам да виждам мръсотия по улиците. Какво пречи ако си хвърлиш стъклената или пластмасова бутилка в кошчето вместо в някой храст , където никой няма да види и почисти. Ами строежите по курортите и не само? Тях направо не искам да коментирам. А на децата не им пука стават все по-лоши и без никакво възпитание камо ли да опазват природата.

# 19
  • Мнения: 550
Даааа...глобалното затоплянееее...Ми тооо newsm78
Хайде да идва по-бързо топлото време,че от тоя студ!Нека да е лятооо! newsm44

# 20
Само лято ли? а ски кога ще караме? още една такава зима и зимните курорти ще фалират. Не че е лошо да е по-малка навалицата по пистите. А проблемът с глобалното затопляне е част от огромния проблем, свързан с взаимоотношението човек-околна среда. Добре е да помним, че сме за малко на земята, ние ще си отидем, но тя ще остане. Нека мислим за ния като за дом, а не за квартира под наем.

# 21
# 22
  • Мнения: 4 841
agu, nemo, elge - що не си направиш една регистрация, ами се пОтиш с всяко влизане да мислиш за име?

# 23
  • Мнения: 6 164
По новините казаха, че глобалното затопляне се дължало на повишената слънчева активност, а изгорелите газове и пр. оказвали съвсем минималко влияние. Това е цикъл и ще последва после силно застудяване.
Подробности: http://www.dnes.bg/article.php?id=36745
Следователно няма от какво да се притесняваме, нещата ще се нормализират, и нищо не зависи от нас.

# 24
  • Мнения: 24 467
Пък има и теории за т.нар. седем годишни снъчеви цикли /7 г.- топли, 7 г.- студени/ и още много теории. Може който иска и за това да се притеснява. Поводи за притеснения има достатъчно. Нека всеки сам избере според личностните си предпочитания.

# 25
  • Мнения: 1 896
Пък има и теории за т.нар. седем годишни снъчеви цикли /7 г.- топли, 7 г.- студени/ и още много теории. Може който иска и за това да се притеснява. Поводи за притеснения има достатъчно. Нека всеки сам избере според личностните си предпочитания.

Да бе, затова ли повечето развити държави вече вземат толкова сериозни мерки на политическо равнище, за да се справят с този хипотетичен според вас проблем?
Знаете ли, че в Швеция например през 2025 няма да е разрешено да се карат коли с бензинов двигател?
Че в много страни в Европа вече има въведен данък върху изхвърления въглероден двуокис, в някои го има още от 80-те години?
Че ледената покривка в Гренландия се оттегля с 1,9 метра за един час? Справка - последния брой на Economist, не е писано от някой екоманиак.
Че вече има потънали острови в Индийския океан?
Че затоплянето с 1-2 градуса не значи просто по-готино време за плаж, а криза с питейната вода (щото тя идва от топящите се снегове в планините в голямата си част), също потъване на почти цялата територия на Бангладеш например - съответно цялото население = бежанци.
Те държавите, които са в час, ги предвиждат отдавна тези неща, гледа се на тях като на факт. В САЩ наскоро правителството разглеждаше как ще се отразят тези предстоящи събития върху националната сигурност дори, а пенсионните фондове инвестират в бизнес-начинания за производство на енергия от възобновими източници - дотолкова тяхната възвращаемост е добра и сигурна.
Последствия ще има, от реакцията днес зависи само колко мащабни ще бъдат.
Определено има значение как се държи всеки един от нас - например ако всички си сменим крушките с енергоспестяващи (които ще бъдат единствените разрешени на пазара в ЕС след 2 години), потреблението на енергия в Европа ще намалее с 17% - данни на BBC, цитиращи Европейския съвет.
Най-лесно е да кажеш, че от теб нищо не зависи.

# 26
  • Мнения: 25 707
За вас не знам, но за моето дете съм спокойна.  Hug
Уча го да пали огън чрез търкане на сухи дървета, да се ориентира по звездите, мъха по дърветата и други природни дадености, да намира вода с бегета и да копае, докато стигне до нея, да си прави лък и стрели и да си намира храна с тях, да си прави дюшек от суха шума (ако няма меча кожа под ръка) и други толкова полезни за оцеляването на бъдещите поколения неща.
Също го уча да чете много бързо молитвата Отче наш, ако случайно вдигне глава към небето и види как някоя комета всеки момент ще се фрасне в Земята. Карам го да учи и най-различни чужди езици, та ако се сблъска с извънземни, да може да си чати с тях.
И накрая ще го накарам да метне компютъра през терасата, защото найш ли компите как влияят на парниковия ефект, а? А???

ПП Алоооу, госта, а ти какво направи за децата си, освен да пишеш под сто имена и да загряваш излишно атмосферата?  newsm78

# 27
ами така.
Първо писах само като гост agu и nemo. nemo  беше по погрешка
Нямам деца и съм на 19г.
Малко се притеснявам от създадените обстоятелства,в които живеем и незаинтересъваността на хората по този проблем.
Правя курсов проект за проблемите от глобалното затопляне и осъзнаване на проблема.
Не очаквах точно такъв резултат от вас... майки, които трябва да осигурат бъдеще и пример за децата си.
По анализите излиза, че голяма част от майки са най-незаинтересованата част от обществото относно проблема.

при всички други групи от хора, които бяха поставени пред същия въпрос, резултатите са доста по-обнадеждаващи.

Наистина жалко за начина ви на мислене.
Не искам да обиждам никого от вас.
Не приемайте това като нажежаване на обстановката.

Просто курсова работа за един глобално осъзнат проблем, които бг майка не осъзнава и се дистанцира от него.

# 28
  • Мнения: 46 557
... Правя курсов проект ...

Коректно беше да започнеш с това още в началото на темата, също не даваш добър пример ...

# 29
търся истинските мнения на хората и ги получих.
Не мисля, че трябва да се изопачава мнението само защото трябва да се съберат данни, които да се представят като официални за мнението на българското общество.
Така отговорите са наистина такива, каквито ги мислим

# 30
  • София
  • Мнения: 167
Правя курсов проект за проблемите от глобалното затопляне и осъзнаване на проблема.
Не очаквах точно такъв резултат от вас... майки, които трябва да осигурат бъдеще и пример за децата си.
По анализите излиза, че голяма част от майки са най-незаинтересованата част от обществото относно проблема.

при всички други групи от хора, които бяха поставени пред същия въпрос, резултатите са доста по-обнадеждаващи.

Наистина жалко за начина ви на мислене.
Не искам да обиждам никого от вас.
Не приемайте това като нажежаване на обстановката.

Просто курсова работа за един глобално осъзнат проблем, които бг майка не осъзнава и се дистанцира от него.


И аз пак не искам да те обиждам, но ми е странно защо така поставен въпроса и отговорите в тук за теб са представителни за тази част на обществото?!? Ами майки има безброй много, които не четат и не пишат по форумите... А и във всички останали групи, освен ако не включват само мъже, има също майки  Wink

Незнам какво учиш и какви са ти преподавателите, но ми се струва, само от поставените по този начин въпроси, че никак не си наясно с глобалното затопляне...
Чети, дете!  Hug

# 31
  • София
  • Мнения: 13 211
По новините казаха, че глобалното затопляне се дължало на повишената слънчева активност, а изгорелите газове и пр. оказвали съвсем минималко влияние. Това е цикъл и ще последва после силно застудяване.
Подробности: http://www.dnes.bg/article.php?id=36745
Следователно няма от какво да се притесняваме, нещата ще се нормализират, и нищо не зависи от нас.


Абсолютно!!! Имам познати астрономи. Те твърдят, че озоновата дупка се влияе от слънчевата активност, а хората допринасят незабележимо за това!!!

Май пак някой е чел, чел и пуска тук теми, за да си отговаря сам. Като гледам само колко са гостите и еднаквите им мнения..  Twisted Evil

# 32
  • Мнения: 25 707

Нямам деца и съм на 19г.
.....................
Не очаквах точно такъв резултат от вас... майки, които трябва да осигурат бъдеще и пример за децата си.
По анализите излиза, че голяма част от майки са най-незаинтересованата част от обществото относно проблема.

при всички други групи от хора, които бяха поставени пред същия въпрос, резултатите са доста по-обнадеждаващи.

Наистина жалко за начина ви на мислене.
Не искам да обиждам никого от вас.
Не приемайте това като нажежаване на обстановката.

Просто курсова работа за един глобално осъзнат проблем, които бг майка не осъзнава и се дистанцира от него.


Личи ти от 100 километра!
Ако беше майка, щеше да знаеш, че първото нещо, което тревожи една майка, това е животът и здравето на детето й - сега, в този миг. По възможност - и утре.
Майката се интересува дали детето й .... (тук проблемите варират според възрастта му, като започнеш от това дали се е наяло и дали се е изакало, та стигнеш до това дали ще се прибере живо и здраво навреме вкъщи). За момента не може да се товари и с хипотетични проблеми какво щяло да стане след намсиколко години. То, като помислиш, и Слънцето един ден ще угасне. И какво от това? Да си убием децата ли? Да се върнем към пещерите?
Тези дълбокофилософски и глобалноекологически проблеми вече сме ги обсъждали и преживели точно, когато сме били на твоята възраст. С годините приоритетите и хоризонтите на човека се променят.
Но запомни от мен, никога, никога повече да не си посмяла да упрекваш една майка, че не припада от ужас от идеята за глобалното затопляне, когато детето й в момента изгаря от температура, плаче нещастно, защото е счупило любимата си играчка или просто не се е прибрало още вкъщи. Ама никога! Naughty

# 33
  • София
  • Мнения: 13 211

Правя курсов проект за проблемите от глобалното затопляне и осъзнаване на проблема.

Просто курсова работа за един глобално осъзнат проблем, които бг майка не осъзнава и се дистанцира от него.


Ами попитай чичко Гугъл! Така ще си направиш проекта... Mr. Green Там по дадена тема може да намериш всичко и то нагласено спрямо твоята теория. Така че, дерзай и успех!

А майките и глобално осъзнатия проблем.. Ще дойдеш и ти на нашата и ще видиш тогава кои са глобално осъзнатите проблеми. Принципно по темата мнението ми е в предния постинг  Grinning

# 34
  • Мнения: 27 524
Не мисля толкова дълбоко, защото ако всички мислеха толкова, човешкият род отдавна да е изчезнал.
Имам познати, които не раждат умишлено деца, защото светът бил лош, а те били прекалено добри да причинят това на евентуалните си деца. Съжалявам ги... заради егоизма и откачеността им  Grinning

# 35
  • София
  • Мнения: 7 242
Как`Сийке  newsm10  Много точно и изчерпателно.
Подобни мисли ми се въртят в главата, но ми липсва дарслово Wink..

# 36
  • Мнения: 24 467
ами така.
Първо писах само като гост agu и nemo. nemo  беше по погрешка
Нямам деца и съм на 19г.

Ами сега си обяснявам някои наивни разсъждения по темата и поставянето на каруцата пред коня. Laughing

...Не очаквах точно такъв резултат от вас... майки, които трябва да осигурят бъдеще и пример за децата си.
По анализите излиза, че голяма част от майки са най-незаинтересованата част от обществото относно проблема.

А не помисли ли, че майките освен в групата на майките попадат и в редица други групи- на служителките и работничките, на собствениците на предприятия, на селски стопани и земеделци, на учителите и т.н. и т.н.?

при всички други групи от хора, които бяха поставени пред същия въпрос, резултатите са доста по-обнадеждаващи.

Наистина жалко за начина ви на мислене.
Не искам да обиждам никого от вас.
Не приемайте това като нажежаване на обстановката.

Просто курсова работа за един глобално осъзнат проблем, които бг майка не осъзнава и се дистанцира от него.


И как реши, че "БГ майката се дистанцира от този проблем"?
Само поради това, че хора с повече опит, а някои и с доста повече познания и в тази област, както и с многократно повече и по- сериозни лични проблеми от тези на един човек, незавършил още образованието си и не създал семейство и деца, за които да носи ежеминутна отговорност, написаха истината- а именно всеки човек степенува по различен начин проблемите и това, че критериите на хората се различават от твоите не ги прави непременно профани и незаинтересовани дебили. Всеки може да говори гръмки фрази и да се прави на възможно най- заинтересуван от какво ли не, но това едва ли отговаря на истината, когато собственото ти бебе се гърчи от колики или се чудиш по какъв начин да му свалиш температурата или когато сина ти се връща с откраднат телефон или набит, да речем. Е, прозаично е, но животът е повече проза и по- малко романтика.

# 37
  • Мнения: 1 896
Само аз ли от майките мисля различно?
Все пак не говорете и от мое име, моля. Има и майки, на които им пука.
По принцип е добре известно, че хората не се плашат от рискове, които не могат да си представят реално. Затова и примерно много повече ги е страх да летят със самолет, отколкото да пушат ежедневно цигари, въпреки че рискът от негативни последствия във втория случай е много по-реален.
Също хората като цяло не дават пет пари за нещо, което може да се случи след години, особено ако трябва да си нарушат кефа, за да го предотвратят.
Само че с глобалното затопляне нещата са съвсем реални. Както и да е - и на мен ми беше донякъде интересно да видя реакциите. Съжалявам, че се оказах в групата на незаинтересованите от проблема.

# 38
  • Мнения: 3 271
Много тъжна тема Sad Предимно, защото за пореден път се убеждавам колко се подценява проблема и как всеки си мисли, че от него лично нищо не зависи. Тъжно... А мислите ли си какво би било, ако всички си кажем, че от нас все нещо зависи? Аз съм от онези, които вярват, че едно найлоново пликче по-малко е все пак някаква победа. Наивно, нали.
Тъжно ми е  Sad

# 39
  • Мнения: 25 707
Много тъжна тема Sad Предимно, защото за пореден път се убеждавам колко се подценява проблема и как всеки си мисли, че от него лично нищо не зависи. Тъжно... А мислите ли си какво би било, ако всички си кажем, че от нас все нещо зависи? Аз съм от онези, които вярват, че едно найлоново пликче по-малко е все пак някаква победа. Наивно, нали.
Тъжно ми е  Sad

Вземи се порови из форума и ще видиш колко много теми и дебати има пуснати по въпроса. Пък дано те накарат да се усмихнеш!  Wink  Може да се свържеш на ЛС и със Сигретгардън - нашата будна екологична съвест. Само тя колко такива е пуснала...  Laughing
И накрая да напомня, че между нас има солиден брой майки и татковци, които се занимават професионално с тези проблеми, вършат реални неща, а не бродят по форумите да размахват назидателно пръст.  Mr. Green
И изобщо - такъв плам и фанатизъм (като на 19-годишната госпожица) съм виждала само при 10-13 годишните спамърчета, които бродят из нета с подобни призиви. Но на тях им е простено - дечица са още...  Mr. Green

# 40
  • Мнения: 1 896
Е, вярно, Как' Сийке, ама пак не ме кефи как наскачахте девойката, все едно кой знае какво иска от вас. Че и от някаква позиция на превъзходство - все едно като сме по-възрастни и сме майки, абсолютно никой нищо не може да ни каже.
Вие чакайте да видите като пораснат нашите деца какво ще ни правят за това че не сме действали по-решително по проблема. А за внуците да не говорим - според Лестър Браун, един световно известен еколог и икономист, направо ще ни дискриминират на поколенческа основа. Ще бъдем "онези, които имаха информация какво ще стане, ама се осраха".
Нищо лошо няма някой по-млад да дойде да ни го напомни според мен.

# 41
  • Мнения: 25 707
И аз нищо против да ни го напомня.   Peace
Но не и да ми размахва назидателно пръст, защото видиш ли, прочело някакво книжле и даже не си е направило труда да се запознае и с други теории.
Не се правят така тези неща и колкото по-рано го разбере, толкова по-добре за него. Може да си спести някой бой някъде...  Laughing
Щях да подметна нещо за новия Ледников период, който ни очаква според останалата половина от учените, но ме мързи вече да наливам от пусто в празно.
Нека младото първо да каже то самото какво прави по въпроса, освен доклад.  Laughing

# 42
  • Мнения: 4 841
Како Сийке,  smile3501

# 43
  • Мнения: 24 467
Аз пък не мисля, че на хората въобще не им пука за по- глобалните проблеми. Доста зе замислят. Дори в настоящата дема сме дали и примери кой какво прави, доколкото нещо се намира в неговата власт. Но е наивно да се смята, че който и да било човек ще постави разрешаването на глобален проблем, още повече, че доколко го има и как следва да се разреши са въпроси с най- различни и многостранни отговори, пред разрешаването на конкретен и зависещ от него въпрос.
Всеки може да възклицава до припадък колко много се вълнува от разни отвлечени въпроси, но това не означава, че наистина се вълнува, още по- малко че съдейства за разрешаване на проблема в положителна насока. И аз съм била дете, и аз съм писала есета и доклади, и аз съм се палила на времето от какво ли не. С годините разбрах, че ще съм много по- полезна и на себе си и на околните, когато се занимавам с това, което ми е работа и си върша задачите, колкото и дребни да изглеждат на някои, колкото мога по- качествено. Една от тях е да си отгледам и възпитам децата.

# 44
  • Мнения: 3 271
Вземи се порови из форума и ще видиш колко много теми и дебати има пуснати по въпроса.

Всъщност аз пиша в една немалка част от тях, така че съм наясно Simple Smile
Просто ми е тъжно всеки път като видя как хората откровено подценяват проблема.
Всъщност покрай това и се бях зарекла да не пиша на такива теми извън основните, в които сме съмишленици. Но този път не издържах. И аз не знам защо  Crazy

Judy, и всички останали, които мислят, че не можем нищо да направим. В споменатите от Как' Сийка теми доста си говорим за това кой какво прави, ама наистина, а не да се прехласва и каквито там още подигравателни думи ползвате. Може да е капка в морето, но поне нещо мъъъъъъничко правим. И аз лично тъпо и упорито вярвам, че ако повече хора правят така ефект ще има. Макар, че една малка фабрика замърсява повече от всички ни. И все пак.

Хубаво си бях казала да не влизам в такива теми  ooooh!

# 45
  • Мнения: 24 467
Вземи се порови из форума и ще видиш колко много теми и дебати има пуснати по въпроса.

Judy, и всички останали, които мислят, че не можем нищо да направим... Хубаво си бях казала да не влизам в такива теми  ooooh!

Жалко, че течеш, а не разбираш. Кой казва, че нищо не може да се направи? Лично аз пък съм написала, че се опитвам да правя това, което зависи от мен, дала съм примерчета за което. Просто съм откровена- казвам какво наистина зависи от мен и че имам други приоритети.

"Това, което аз мога да направя е мъничко и простичко- да науча собствените си деца да обичат и пазят природата и околния свят. Ако всеки направи това ще се решат и глобалните проблеми. Не може да се реши нито един глобален проблем, без да решиш малките такива по пътя към него. Това е, което искам да кажа не само аз, а и предполагам и другите, които са писали до тук по темата." - това съм писала на предишната страничка и поддържам така написаното. Не съм грандоман, нито страдам от мания за величие, та да надценявам възможностите си.
Като адвокат, напр., съм подпомагала безплатно сдружение за защита на животните- толкова мога да направя. Като майка обръщам на децата си внимание в определена насока- това зависи от мен и полагам усилия. Но да се смята, че съм длъжна едва ли не да назидавам по форуми и в пресата и да организирам митинги и шествия- това не се каня да правя.

# 46
  • София
  • Мнения: 167
Много тъжна тема Sad Предимно, защото за пореден път се убеждавам колко се подценява проблема и как всеки си мисли, че от него лично нищо не зависи. Тъжно... А мислите ли си какво би било, ако всички си кажем, че от нас все нещо зависи? Аз съм от онези, които вярват, че едно найлоново пликче по-малко е все пак някаква победа. Наивно, нали.
Тъжно ми е  Sad

Не тъгувай!  Hug И на мен ми пука! Даже много! И аз вярвам, че едно найлоново пликче по-малко е някаква победа!  И действам по въпроса така както аз разбирам нещата  Simple Smile
Но така поставени въпросите за глобалното затопляне са леко абсурдни и наистина показват непознаване на проблема от страна на момичето. А пък и чак да съди хората какво правят и колко правилно възпитават децата си... доста екстремно ми идва.

# 47
  • София
  • Мнения: 7 242
На мен не ми пука. Обаче не си хвърлям боклука извън предназначените за целта места, уважавам и пазя природата /редовно "спасявам" охлюви плъзнали по асфалта, пренасяйки ги "на зелено" Mr. Green/, уча детето си на същото. Чета му и книжки за екологията и опазването на околната среда, коментирам с него и т.н. Мисля, че това е по-важно, отколкото да седна да се вайкам и да си хвърлям примерно фасовете по градинките. Не е нужно хората да са информирани и ангажирани в детайли по проблемите на екологията /животът в днешно време е достатъчно натоварен и стресиращ/. Достатъчно е да живеят доколкото е възможно в хармония с природата.

# 48
  • Бургас
  • Мнения: 702
Темата за опазването на околната среда наистина ме вълнува. Затова се старая да използвам вода и енергия само толкова, колкото ми е необходимо. Вече събирам отпадъците разделно - откакто има къде да ги изхвърлям. Детето ми, преди да се научи да говори, се научи да пуска опаковки и други отпадъци в кошчето или да ги дава на мен да ги нося, докато намерим такова. А една от най-големите ми мечти е автомобилите oа се движат с нещо друго, а не с бензин (ефектът освен екологичен, ще бъде и икономически - бихме се освободили от петролната зависимост, наложена от араби, руснаци и други добиващи "черно злато").
Но глобалното затопляне за мен не е угроза. Дори еколозите признават, че от него ще има страни, които ще пострадат, и такива, които ще спечелят. И смятам, че България е от вторите. Тазгодишната топла зима освен че ни даде възможност за ежедневна разходка доведе до това, че за периода ноември-април моето домакинство изразходи 2000 киловата по-малко от миналата (пазя си всички бележки от 2005г насам), въпреки че имахме малко бебе.
За зимните курорти изобщо не ми пука, ако искат да фалират - за мен собствениците им са хора без грам екологично съзнание, на които изобщо не им е пукало, когато са изсичали дърветата, за да строят, и единственото, което ги вълнува е финансовия им резултат.

Последна редакция: чт, 31 май 2007, 10:34 от Evgenia*

# 49
Въпросът беше прост
Цитат
Мили мами, знам, че за вас децата ви са най-важното нещо на земята.
Не се ли притеснявате от глобалното затопляне и катаклизмите, които настъпват от

промените в климата. Не се ли притеснявате, че децата ви може да бъдат потърпевшите от

тези наши сегашни и минали действия.
Вие притеснявате ли се от последиците?
Какво правите, за да щадите природата ни?
Как ще защитите децата си от катаклизмите на природата?
Какво ще оставим на децата си?

Получих няколко заинтересовани отговора, свързани с въпроса (като: да притеснявам се и не не се притеснявам, но обичам природата и се опитваме с децата ми да я пазим), другите ме наплюха.

 HugБлагодаря на тези, които ми отговориха, а на другите лек ден и поздрави

Бъдете живи и здрави  Grinning

# 50
  • Мнения: 2 331
Цитат на: Judy
Това, което аз мога да направя е мъничко и простичко- да науча собствените си деца да обичат и пазят природата и околния свят. Ако всеки направи това ще се решат и глобалните проблеми. Не може да се реши нито един глобален проблем, без да решиш малките такива по пътя към него. Това е, което искам да кажа не само аз, а и предполагам и другите, които са писали до тук по темата." - това съм писала на предишната страничка и поддържам така написаното. Не съм грандоман, нито страдам от мания за величие, та да надценявам възможностите си.
...... Като майка обръщам на децата си внимание в определена насока- това зависи от мен и полагам усилия. Но да се смята, че съм длъжна едва ли не да назидавам по форуми и в пресата и да организирам митинги и шествия- това не се каня да правя.
споделям изцяло мнението.и искрено се разочаровам от незаинтересоваността на майки,които трябва да възпитават децата си,все пак.а този въпрос е част и от нашата култура-колкото и да се снижава напоследък.наистина, въпросът звучи твърде глобално,но нека обърнем внимание на малките,които водят до решаването му -в някаква степен!

# 51
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 838
Само аз ли от майките мисля различно?
Не Grinning Но това не пречи да си (сме) глас в пустиня Simple Smile
Мен определено ме интересува в какъв свят живее детето ми сега, какъв ще е след пет, десет, двадесет години - а за счупената играчка нека плаче - ще я поправим, това е по-лесно...

# 52
  • Мнения: 3 271
Жалко, че течеш, а не разбираш.

Явно така се е получило, извинявай   bouquet
Впрегнах се на думата "припадък" и това, че всеки трябва да си върши работата и явно останалото съм го минала по-диагонално
Извинявай!

И благодаря на всички, които се включиха в темата с позитивизъм и загриженост, а не със щраусова позиция по въпроса  bouquet

П.П.
А пък и чак да съди хората какво правят и колко правилно възпитават децата си... доста екстремно ми идва.

Да, това не го коментирам изобщо. Но пък и реакциите на много от участниците тук не бяха твърде адекватни по мое скромно мнение.

Общи условия

Активация на акаунт