Моят АГ преглед в болница "Вита"

  • 17 023
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Бих искала да разкажа за неприятната и унизителна ситуация, в която изпаднах миналия петък в болница "Вита". Ползвала съм други техни услуги, когато ми се е налагало, бях общо взето доволна и затова съм ужасно разочарована от отношението, проявено към мен. 3 седмици предварително си записах приемен час при д-р Кълвачева, която не познавах, но прочетох във форума, че е много добър специалист.  Пристигайки в 10 часа в уречения ден, бях неприятно изненадана от четири жени, които вече чакаха  и ми казаха, че д-р Кълвачева е закъсняла с един час. Приех факта, все пак е АГ кабинет и реших да изчакам, въпреки че в 11 часа трябваше да съм в офиса си. Прегледите вървяха бавно, д-р Кълвачева два пъти се качваше някъде нагоре. В 11 часа вече му се виждаше края: влезе последната пациентка, чакаща преди мен, като междувременно бе приета и бременна жена за проследяване на тонове, която нямаше приемен час. Трябва да кажа, че до този момент съпругът ми, който дойде с мен, беше прегледан в кабинет УНГ, беше му направена снимка и отново беше приет в съответния кабинет за диагноза. Аз продължих да си чакам, въпреки че бях закъсняла за работа и няколко мои клиента ме чакаха в офиса. Помолих да ме изчакат или да дойдат по- късно, тъй като вече съм тук 1 час и 15 мин.! а съм на ред да бъда приета. Което успях, свърших по телефона: много непрофесионално, но за съжаление единствено възможно предвид ситуацията, в която бях изпаднала. Мъжът ми беше вбесен, но аз все още бях оптимист. Та в 11, 15 пред кабинета чакахме: аз, пациентката за 10, 30 , една жена без час и бременна пациентка също без час. В следващия момент беше извикана третата новопоявила се пациентка, с довода че е за 11 часа, а кърми. След тази жена, д-р Кълвачева излезе и заяви че ще приеме бременната пациентка, ще я сложи да легне, за да й проследи тоновете и се качва за раждане, т.е. ние ако искаме да изчакаме, но не се знае кога ще бъдем приети! В този момент (11,30 часа) и аз, и другата жена бяхме като поляти със студена вода. Д-р Кълвачева заяви, че и ние един ден ще сме бременни, така че да разберем защо приема такива жени без час и с предимство, а що се отнасяло до раждането, това не може да се предвиди! Сега, една седмица по- късно, ми се струва, че тя затова се качваше някъде нагоре, т.е. много добре знаеше че има раждане. На въпроса ми, защо това, че се приемат нейните бременни пациентки с предимство и че може да се наложи цял ден чакане не се съобщава, за да мога аз например да реша искам или не да чакам и съответно да дойда или не при нея на преглед, тя не можа да ми отговори. Единствено каза, че не може да провери часа ми за 10, защото вече е изключила компютъра си! Малко преди това пациентката, чакаща с мен, беше казала, че всеки път е така и сега идва за втори път, но продължава защото е стар пациент на тази лекарка. Часът ми за 10 беше потвърден на рецепцията, където жените гледаха смутено и не знаеха какво да кажат, освен че има друга лекарка и ако искам да се кача при нея. Само че  защо тогава трябваше да чакам толкова със записан предварително час? Това са 3 седмици, през които можех да отида при друг лекар и 2 часа в чакалнята, без изобщо да бъда приета. Можех изобщо да не си записвам час, да си взема свободен ден и да си чакам до вечерта, докато д- р Кълвачева се освободи! А най- лошото, според мен е, че за д-р Кълвачева това явно беше в реда на нещата, докато за всеки нормален човек такова отношение е изключително обидно. Не знам дали тя прояви към своите бременни пациентки някаква собствена представа за "професионално отношение", или просто си е направила сметка колко струва едно раждане и колко един преглед, предпочитам да мисля че е първото.  Но според мен трябваше да си даде сметка, че има достатъчно бременни пациентки и да предупреди на рецепцията да не записват други часове. Или може би се презастрахова, ако й остане свободно време, между раждането, което водеше и редовните пациентки. За мен в този момент, това беше изключително унизително, при положение, че това не е кварталната поликлиника и тя не работи със Здравната каса, а аз имам и други задачи за деня и тя не може да разполага с моето време както й е угодно.
Следобеда написах мейл до управителя на "Вита", който по времето на случката беше "някъде" в болницата, тъй като исках да дам шанс да се извинят и намерят разумно обяснение. Тъй като все още нямам отговор, ето защо реших че мога изразя възмущението си тук. Ще ми бъде интересно да чуя имали ли сте такъв "опит" в други частни болници в България и среща ли се такова отношение в другите страни.

# 1
  • Мнения: 2 746
Подобно е положението във Майчин дом Варна, при д-р Капка Атанасова.Докторката закъснява винаги с минимум 30-40 минути дори да няма раждане, а пациентките чакат ли,чакат....

# 2
  • Мнения: 46 558
Ами неприятно е, но във всички болници и поликлиники бременните влизат с предимство.

В болниците е още по-непредвидимо дали няма да влезе в раждане или в операционната, тия неща не чакат  Laughing

Единствения вариант е да избереш лекар, който работи с часове и не прави ЖК ...

# 3
  • Мнения: 3 506
Никол го е казала, навсякъде е така. И май при гинеколозите специално няма начин да се избегне. Аз съм била и от обратната страна - избраният от мен гинеколог окепази мен и бебето при първото ми раждане, защото бързаше да отиде в частния си кабинет, където го чакаха пациентки. Просто не го приемай лично и ако е такъв проблем за теб - потърси доктор, при който по-рядко се налага да чакаш...

# 4
  • София
  • Мнения: 2 070
Даа много се чака при тази лекарка. Напълно  разбирам възмущението ти и ти съчувствам изцяло, защото като бях небременна (но пък с бебе вкъщи), а сега бременна(но с минимален корем) се случвало неколкократно бременните(с кореми)  да влизат с предимство и без час, а аз като паяк в кълбо от нерви вися отвън.
Ходя при нея още преди да забременея. Търсих си гинеколог в района на парк Заимов и държах да е жена и ето, че тя изникна от форума.Много съм доволна от нея като професионалист.
Докторката е и много добра, мила, отзивчива, спокойна и нищо не претрупва като работа, сигурна че ще се убедиш в това, когато стъпиш в кабинета и.
 Но...но това чакане наистина много изнервя и наистина е възмутително и унизително. Предполагам, че не закъснява само заради раждания, но сигурно прави визитации на родилките...?
Всеки път като отида питам отвън в момента пациента за колко часа е влязъл, за да се подготвя психически колко време ще чакам.

И аз имах един супер изнервящ случай, когато чаках да ми назначи изследвания на кръвта близо 2 часа  -  на гладно и в начална бременност, когато от глад ми се повръщаше. Е, после тя като разбра в каква ситуация ме е поставила и стана толкова неудобно, че бях овъзмездена с безплатен преглед.

А на теб,за да избегнеш такива случки бих те посъветвала да си намериш гинеколог, който не извършва раждания или направо не води ЖК.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 795
Бибитка, от мой личен опит мога да кажа, че когато съм с час (за какъвто и да е лекар) винаги чакам много повече, отколкото ако съм без час. Получава се така, защото отишлите без час обикновено са спешни случаи. Разбирам, че ти е било неприятно, но едва ли има някой, на когото да му е приятно. Не се ядосвай. Потърси си друг лекар.

# 6
  • Мнения: 191
Бих искала да разкажа за неприятната и унизителна ситуация, в която изпаднах миналия петък в болница "Вита". Ползвала съм други техни услуги, когато ми се е налагало, бях общо взето доволна и затова съм ужасно разочарована от отношението, проявено към мен. 3 седмици предварително си записах приемен час при д-р Кълвачева, която не познавах, но прочетох във форума, че е много добър специалист.  Пристигайки в 10 часа в уречения ден, бях неприятно изненадана от четири жени, които вече чакаха  и ми казаха, че д-р Кълвачева е закъсняла с един час. Приех факта, все пак е АГ кабинет и реших да изчакам, въпреки че в 11 часа трябваше да съм в офиса си. Прегледите вървяха бавно, д-р Кълвачева два пъти се качваше някъде нагоре. В 11 часа вече му се виждаше края: влезе последната пациентка, чакаща преди мен, като междувременно бе приета и бременна жена за проследяване на тонове, която нямаше приемен час. Трябва да кажа, че до този момент съпругът ми, който дойде с мен, беше прегледан в кабинет УНГ, беше му направена снимка и отново беше приет в съответния кабинет за диагноза. Аз продължих да си чакам, въпреки че бях закъсняла за работа и няколко мои клиента ме чакаха в офиса. Помолих да ме изчакат или да дойдат по- късно, тъй като вече съм тук 1 час и 15 мин.! а съм на ред да бъда приета. Което успях, свърших по телефона: много непрофесионално, но за съжаление единствено възможно предвид ситуацията, в която бях изпаднала. Мъжът ми беше вбесен, но аз все още бях оптимист. Та в 11, 15 пред кабинета чакахме: аз, пациентката за 10, 30 , една жена без час и бременна пациентка също без час. В следващия момент беше извикана третата новопоявила се пациентка, с довода че е за 11 часа, а кърми. След тази жена, д-р Кълвачева излезе и заяви че ще приеме бременната пациентка, ще я сложи да легне, за да й проследи тоновете и се качва за раждане, т.е. ние ако искаме да изчакаме, но не се знае кога ще бъдем приети! В този момент (11,30 часа) и аз, и другата жена бяхме като поляти със студена вода. Д-р Кълвачева заяви, че и ние един ден ще сме бременни, така че да разберем защо приема такива жени без час и с предимство, а що се отнасяло до раждането, това не може да се предвиди! Сега, една седмица по- късно, ми се струва, че тя затова се качваше някъде нагоре, т.е. много добре знаеше че има раждане. На въпроса ми, защо това, че се приемат нейните бременни пациентки с предимство и че може да се наложи цял ден чакане не се съобщава, за да мога аз например да реша искам или не да чакам и съответно да дойда или не при нея на преглед, тя не можа да ми отговори. Единствено каза, че не може да провери часа ми за 10, защото вече е изключила компютъра си! Малко преди това пациентката, чакаща с мен, беше казала, че всеки път е така и сега идва за втори път, но продължава защото е стар пациент на тази лекарка. Часът ми за 10 беше потвърден на рецепцията, където жените гледаха смутено и не знаеха какво да кажат, освен че има друга лекарка и ако искам да се кача при нея. Само че  защо тогава трябваше да чакам толкова със записан предварително час? Това са 3 седмици, през които можех да отида при друг лекар и 2 часа в чакалнята, без изобщо да бъда приета. Можех изобщо да не си записвам час, да си взема свободен ден и да си чакам до вечерта, докато д- р Кълвачева се освободи! А най- лошото, според мен е, че за д-р Кълвачева това явно беше в реда на нещата, докато за всеки нормален човек такова отношение е изключително обидно. Не знам дали тя прояви към своите бременни пациентки някаква собствена представа за "професионално отношение", или просто си е направила сметка колко струва едно раждане и колко един преглед, предпочитам да мисля че е първото.  Но според мен трябваше да си даде сметка, че има достатъчно бременни пациентки и да предупреди на рецепцията да не записват други часове. Или може би се презастрахова, ако й остане свободно време, между раждането, което водеше и редовните пациентки. За мен в този момент, това беше изключително унизително, при положение, че това не е кварталната поликлиника и тя не работи със Здравната каса, а аз имам и други задачи за деня и тя не може да разполага с моето време както й е угодно.
Следобеда написах мейл до управителя на "Вита", който по времето на случката беше "някъде" в болницата, тъй като исках да дам шанс да се извинят и намерят разумно обяснение. Тъй като все още нямам отговор, ето защо реших че мога изразя възмущението си тук. Ще ми бъде интересно да чуя имали ли сте такъв "опит" в други частни болници в България и среща ли се такова отношение в другите страни.


Здравейте,

Искам да Ви кажа, че ви разбирам отлично. Аз раждах при д-р Кълвачева. Тя проследи и цялата ми проблемна бременност. И съм чакала по 2-3 часа за преглед. И трябва да Ви кажа, че всяка минута си е заслужавала. Тя наситина е много добър специалист. За това пред кабинета и винаги има много хора. Винаги можете да познаете кога тя е на смяна - коридора прелива от пациентки.  Когато е след обяд преглежда до 10-11 часа вечер - и аз съм чакала до тогоава за да ме приеме. Преди 1 седмица си записах час за 11 юни - това беше единствения свободен час. Имате право да сте недоволна и сърдита, но винаги е така с добрите лекари. Аз винаги когато я препоръчвам, предупреждавам, че за нея много се чака. Но пак повтарям - всяка минута си заслужава. Ако не беше тя - изобщо нямаше да родя второто си дете. В Св. София, където не се налагаше да чакам, ми казаха, че положенето е лошо и не знаят дали ще мога да износя бременноста до край, ако не лежа в болница през цялото време, не ме зашит, натъпчат с лекарства и т.н. Д-р Кълвачева ми беше и гинеколг и психолог. Нито влязох в болница, нито ме шиха и пих само магнезий. Родих лесно и без проблеми. Преди три години, един лекар в друга частна и много скъпа клиника ми каза, че имам рак на шийката на матката. Отидих при нея с рев и ужас. Естествено нямаше нищо такова - имах, т. нар. куха бременност - оплодено яйце, но не се развива зародишът, което също е опасно, но не е рак. Направи ми кюртаж, като е вадила от мен парченце по парченце, това, което се беше разпаднало, защото другият "специалист" не беше го видял. Напави кюртажа толкова професионално, възстанових се за отрицателно време. И още много мога да разказвам за нея - отдавна не ходя на друг гинеколог и знам, че на 11ти юни шак ще чакам много, но ... Всеки прави своя избор - няма идеално положение.

# 7
Професионалистка, но не се извини! Да не говорим за безплатен преглед! Thinking
Не знам, не ми се струва някак редно това държание, може би защото аз никога не си позволявам такова поведение с мои клиенти. Naughty

# 8
  • Мнения: 4 414
аз пък, с риск да ме оплюете, смятам, че в АГ кабинет, бременните не са с предимство. там има толкова много бременни...коя е с най-голямо предимство?! а жените, които не са бременни или са в ранна бременност да не са без ангажименти?! за мен е редно да се спазват/доколкото е възможно/ часовете за преглед. раждането не може да се предвиди, но и като 5-6 жени минат с предимство, съвсем се объркват нещата. за какво изобщо има часове? била съм бременна, дай боже пак да ми се случи...но не съм очаквала в АГ кабинета да съм с предимство...очаквала съм само доколкото е възможно да се спазват часовете...което и без това често включва 1-2 часа висене.

# 9
  • Мнения: 3 506
Абе с предимство или без, чакането си е факт. Повсеместно.

Иначе, Agneshka, няма да те оплювам, само ще си кажа мнението. Предимството не е (по-точно не би трябвало да бъде) въпрос на ангажименти, а въпрос на това доколко ти понася чакането пред кабинета. Необходимостта от предимството е нещо субективно - една жена в ранна бременност може да и е по-зле, отколкото на някоя в 5-6-ти месец. Една кърмачка след секцио или тежко раждане, може да се чувства в пъти по-лошо от бременна, дори последната да е към края на бременността. Това е действителността, не е въпрос на лично отношение и повод за обида.

Виж, това, че докторицата не е намерила време да спре за една минута и да се извини, е съвсем друга тема, аз също не харесвам поведението на такива светила...

# 10
  • Мнения: 5 539
Хайде, хайде, неприятна ситуация да, но чак пък унизителна!

Цитат
Д-р Кълвачева заяви, че и ние един ден ще сме бременни, така че да разберем защо приема такива жени без час и с предимство, а що се отнасяло до раждането, това не може да се предвиди!
Правилно ти е казала. Сега ти се струва, че светът се върти около теб и работата ти, но след време наистина ще разбереш, че има и по-важни неща.

При добрите лекари обикновено се чака. Не е приятно, но се случва. Какво е трябвало да направи - да спре раждането на жената ли? Лошо е, че не се е извинила, но по всичко личи, че нейното всекидневие е дори по-напрегнато от твоето. Ако тръгнем да оплюваме лекарите за такива дребни неща, няма да остане един неоплют.
Успокой се и се научи да приемаш по-философски нещата Peace

# 11
Сега, искам да кажа, че спешен случай за преглед нямаше, поне като съдя по това, че жените спокойно си четяха списания. В противен случай никога не бих се възмутила. Просто си мисля че имаше поне шест възможности да каже, че днес може и да не ни приеме: та тя два пъти се качи горе и поне четири пъти излезе от кабинета. Много ясно се виждаше че няколко жени не сме бременни и не сме от нейната ЖК.
А от другите постинги все повече се убеждавам, че при такива лекари ЗАДЪЛЖИТЕЛНО на рецепцията трябва да се предупреждава: може да се чака цял ден, ако има спешно раждане или друг случай може да не бъдете приети. Просто и ясно. Тогава можех да си взема свободен ден и с книжка под мишница да чакам. И да не се излагам пред колеги и клиенти, а като резултат: лекарката ще те приеме, ама другия път!
Що се отнася до това кой колко е зает и какви са му приоритетите, това не е темата!

# 12
  • Варна
  • Мнения: 2 171
bibitka и за мен е възмутително такова отношение Peace. Издивявам когато при записан час чакам още час примерно. Ами като не могат да се организират да не записват изобщо часове- така човек ще е подготвен за чакането. Аз такива лекари ги отписвам автоматично. Изобщо не ме интересува колко са добри. Истинският професионалист цени и своето време и времето на пациента/клиента си- всичко друго е безмислени  и ненужни оправдания. Някой по-нагоре беше писал за Майчен дом-Варна- е няма такова чакане Crazy и за това си намерих лекар, който да ми цени времето и неговото си време. Той постоянно изражда и е дежурен, но никога не съм чакала повече от минута-две за да ме приеме. Имаш право да се ядосваш, при все че я чакат живи хора е можела да се извини поне.

# 13
  • Germany
  • Мнения: 7 976
д-р Кълвачева е моята лекарка от поне 10 години и съм чакала пред кабинета й много пъти, но не бих я сменила за нищо на света. На мен също ми се е случвало да не успее да ме вземе заради почнало раждане, но се отнесох с разбиране. Тя няма как да знае дали раждането ще почне в 15.00 или в 19.00. Мен ме чака лекаря 12 часа и всеки път казваше ей сега ще родиш. Наистина е неприятно, но тя не го е направила за да отиде да пие кафе все пак. При нея се чака, защото никога не отказва да прегледа някой спешен случай, а напоследък има и много раждания.

# 14
  • Мнения: 1 004
Кълвачева също е моят гинеколог. Досега винаги съм й имала доверие и ми проследи и 2те бременности, но не съм раждала при нея по обясними причини  Naughty
Един път по време на втората бременност просто не издържах и се развиках, и на нея и на скапаната болница.
Ами...какво да ви кажа...всичко което ви се е случвало на вас се случваше и на мен.
Но сега, когато ще ходя на половин година, все ще го преживея.

Искам да ви кажа само, че тя не е виновна, виновна е болницата, която иска само пари да лапа.
Не може един кабинет да бъде, спешен, приемен и да се водят раждания..няма как да се справи тя с всичко, след като всички часове са й пълни за месец напред.
Ако не беше Кълвачева, не бих стъпила в тази болница.
Ходих там на мамолог и беше пълна подигравка с хората и записаните часове  #Cussing out

# 15
  • София
  • Мнения: 498
Тези във ВИТА съвсем го обърнаха на печалбарство. Това просто е абсурдно за частна клиника. Аз затова спях да ходя там отдавна.
Щом си решила да си плащаш има къде-къде по-добри алтернативи от ВИТА и Кълвачева.

# 16
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Тези във ВИТА съвсем го обърнаха на печалбарство. Това просто е абсурдно за частна клиника. Аз затова спях да ходя там отдавна.
Щом си решила да си плащаш има къде-къде по-добри алтернативи от ВИТА и Кълвачева.
Peace

# 17
  • Мнения: 2 829
Тези във ВИТА съвсем го обърнаха на печалбарство. Това просто е абсурдно за частна клиника. Аз затова спях да ходя там отдавна.
Щом си решила да си плащаш има къде-къде по-добри алтернативи от ВИТА и Кълвачева.
Peace


 Peace Peace Peace Peace Peace Peace Peace

# 18
  • Мнения: 2 751
Аз пък там, където ходя (Шейново), винаги чакам. Обаче бременните не са с предимство.
Всяка си има час, бременна-небременна, влизаме една по една...
Винаги влизам много след часа си, защото м/увременно може да дойде НАИСТИНА спешен случай, или да се наложи д-рът да се качи в родилна зала (което се случва рядко по време на прием).
Не недоволствам, защото знам, че положението е такова и лекарят си заслужава чакането.
Но ми се струва, че във Вита прекаляват.
И аз съм ходила за детето и...ами не мога да кажа, че съм много доволна, както се пише по форумите  Thinking

# 19
  • Мнения: 215
Аз съвсем наскоро родих при д-р Кълвачева.
Отидох при нея на ЖК в 8 месец и заварих точно картинката, която описвате. бях със записан час отпреди седмици, чаках с часове и естествено се оплаках на Рецепцията. Когато докторката се появи от раждане попита кой е вдигал скандал на рецепцията (макар само да бях попитала, колко ще се наложи да чакам допълнително, защото съм на работа).

все пак бях чакала много, странното е, че след малко тя излезе от кабинета си и ме повика по име. когато ме прие се извини и се държа изключително приятно, професионално и предразполагащо. предполагам това беше причината, въпреки всичко да реша да и се доверя и да родя там.

по принцип бременните не са с предимство, но обикновено са за запис на тонове, който се извършва в отделна стаичка в кабинета, така че те реално не пререждат останалите пациенти. въпреки това чакането е убийствено- имаш време да прочетеш "Илиада". Sick

тъй като започнах да ходя късно на консултации там, беше поносимо, а и когато вече не бях на работа чакането не ме притесняваше.
С ръка на сърцето обаче мога да кажа, че отношението на тази жена към пациентите и е страхотно. Винаги отговаря на мобилния си телефон. Самата тя звъни и се интересува от състоянието ти. Докато лежах в болницата забелязах, че имаше вечери, когато идваше в стаята ми и след 22.00 часа.

Права си да се сърдиш за чакането - не е никак редно, но явно има и дефицит на лекари и реално "търсенето" превишава "предлагането" и се налага ние пациентите да правим някои компромиси Confused

# 20
Като чета постовете на постоянните пациенти на д-р Кълвачева донякъде разбирам защо търпят това отношение, но си мисля че по този начин порочната практика съвсем се "узаконява" и дори имам чувството, че някои жени дотолкова са свикнали, че дори го намират за редно! Thinking Но ако така се продължава и всеки си мълчи винаги ще си останем "задния двор на Европа", вкл. и в това отношение.

В същото време нека си представим следната ситуация: някоя от тези пациентки си остави детенце или възрастен родител на грижите на съсед или човек срещу заплащане, и отиде на среща с адвокат (напр.) в 11 часа, а адвокатът, който е жена, се появи в 14 часа и каже бях на преглед при д-р Кълвачева, моля, проявете разбиране, каквото аз проявих, защото имаше раждане и няколко бременни пациентки, дали тази жена ще направи компромис и ще погледне философски? Или в най- добрия случай в кантората я предупредят поради горната причина да дойде на следващия ден, т.е. пак да търси някой и да се моли да гледа детето? Много се съмнявам че тогава ще прояви такова разбиране! Naughty

# 21
  • София
  • Мнения: 2 070
Като чета постовете на постоянните пациенти на д-р Кълвачева донякъде разбирам защо търпят това отношение, но си мисля че по този начин порочната практика съвсем се "узаконява" и дори имам чувството, че някои жени дотолкова са свикнали, че дори го намират за редно! Thinking Но ако така се продължава и всеки си мълчи винаги ще си останем "задния двор на Европа", вкл. и в това отношение.

В същото време нека си представим следната ситуация: някоя от тези пациентки си остави детенце или възрастен родител на грижите на съсед или човек срещу заплащане, и отиде на среща с адвокат (напр.) в 11 часа, а адвокатът, който е жена, се появи в 14 часа и каже бях на преглед при д-р Кълвачева, моля, проявете разбиране, каквото аз проявих, защото имаше раждане и няколко бременни пациентки, дали тази жена ще направи компромис и ще погледне философски? Или в най- добрия случай в кантората я предупредят поради горната причина да дойде на следващия ден, т.е. пак да търси някой и да се моли да гледа детето? Много се съмнявам че тогава ще прояви такова разбиране! Naughty

Да, така може да изтървеш важен клиент, от който да ти зависи месечния доход. Аз те разбирам.
Но какво може да се направи?
Компромис с това да не идеш при най-добрия и да потърсиш алтернатива в не толкова добър,известен, зает и претрупан от пациенти специалист.
Д-р Кълваева да си има заместник или поне мед. сестра(асистент, помощник), който да поема някои пациенти, докато тя е изражда.
На рецепцията, когато си записваш за първи път час да преупреждават.
В определени моменти часовете да се дават през по-голям интервал, за да има по-голям шанс за "изчистване" на натрупалите се пациенти, а не за тяхното по-голямо натрупване.
Междудругото пациентите на следващия доктор, който е на смяна след д-р Кълвачева, получават в аванс натрупано закъснение, без да има вина.
Проблема на организацията и управлението на болницата, а не на д-р Кълвачева. Ако беше нения частен кабинет, тя щеше да си разпределя сама времето и да преценява по колко пациента да взима на смяна, предвиждайки и вероятните раждания/спешни случаи, които могат да се случат.

Интересно ми е какво са ти отговорили на твоето оплакване от ръководството на болницата?

ПП Последния път като отидох на преглед при нея, нямаше никой пред кабинета и влезнах буквално на секундата и дори задъхана от стъпалата.

# 22
Д-р Кълвачева сигурно е много добра, но чак пък най- добрата едва ли. newsm78 Тук съм чела препоръки и за други лекари като най- добрите, така че такова определение при всички случаи е субективно. А пък и опитът ме е научил че незаменими хора няма.

А от болницата нямам отговор, в противен случай, ако се бяха извинили или поне направили труда да измислят някакво обяснение сигурно не бих пуснала темата, за да не правя лоша реклама.

# 23
  • Мнения: 191
Като чета постовете на постоянните пациенти на д-р Кълвачева донякъде разбирам защо търпят това отношение, но си мисля че по този начин порочната практика съвсем се "узаконява" и дори имам чувството, че някои жени дотолкова са свикнали, че дори го намират за редно! Thinking Но ако така се продължава и всеки си мълчи винаги ще си останем "задния двор на Европа", вкл. и в това отношение.

В същото време нека си представим следната ситуация: някоя от тези пациентки си остави детенце или възрастен родител на грижите на съсед или човек срещу заплащане, и отиде на среща с адвокат (напр.) в 11 часа, а адвокатът, който е жена, се появи в 14 часа и каже бях на преглед при д-р Кълвачева, моля, проявете разбиране, каквото аз проявих, защото имаше раждане и няколко бременни пациентки, дали тази жена ще направи компромис и ще погледне философски? Или в най- добрия случай в кантората я предупредят поради горната причина да дойде на следващия ден, т.е. пак да търси някой и да се моли да гледа детето? Много се съмнявам че тогава ще прояви такова разбиране! Naughty

bibitka,

Бих искала да попитам колко пъти си ходила на лекар в предния двор на Европа. Защото аз съм ходила на много места, включително и във Великобритания, която е една от най-предните дворове в Европа. Ако говорим за чакане тук, там това ще ти се стори детска игра. За специалист човек се записва с месеци напред, а пред кабинетаможе да чака и 12 часа за преглед.  Частните клиники не правят голямо изключение, кто се има в пред вид, че повечето от лекарите в тях работят в държавните болници и много умело насочват клиентие си към частното здравеопазване - за да не чакат толкова.
Др. Кълвачева е изключително възпитан и любезен човек и предполагам, че постъпката и е проиктувана от нещо, вероятно умора и претоварване. На всеки се случва. А ситуацията която описваш може и да не се случи - като виждаш, че не можеш да бъдеш прегледана навреме, откажи се и намери друг лекар, който да те приеме в точно определения час. Във ВИТА винаги има по 2ма гинеколози, само че пред кабинета на другия няма никой. А има и много други клиники и кабинети. Това му е хубавото на пазарната икономика - дава възможности за избор.

# 24
Имам близки в Бон, Берлин, Берн и Лозана. Като съм разпитвала, много се учудват на това чакане, а не ходят само в частни кабинети. Специално за Швейцария сме обсъждали, че няма преглед през 15 мин. и пациенти без записан час, освен супер спешни. Освен това никой досега не ми е споделял да е чакал няколко часа и накрая лекарят да изчезне. Ще разпитам и позната която си прави гинекологична операция в Белгия в държавна болница, беше във възторг, но беше преди време и специално за чакане не съм я питала.
Написаното от жените дотук ме увери в едно: че това е практика във Вита, те знаят за проблема и определено не им пука. При всички случаи аз се насочвам към друг гинеколог, който не води ЖК, както ме посъветваха по- горе. Но това не значи, че трябва да си мълча за порочната практика с часовете! Ако някой го устройва- да си мълчи, мен- не ме устройва!

# 25
  • Мнения: 4 555
Хайде, хайде, неприятна ситуация да, но чак пък унизителна!

Цитат
Д-р Кълвачева заяви, че и ние един ден ще сме бременни, така че да разберем защо приема такива жени без час и с предимство, а що се отнасяло до раждането, това не може да се предвиди!
Правилно ти е казала. Сега ти се струва, че светът се върти около теб и работата ти, но след време наистина ще разбереш, че има и по-важни неща.
Peace
Точно нещо такова смятах да кажа (но с доста по-остър тон), само че си ме изпреварила.

# 26
А дотогава семейството ми минава на издръжка на "Вита" или мама и тате? newsm78 Grinning

Лилита, а нали се сещате, че тя нямаше как да знае дали имам деца или не, дали не съм за преглед за бременност и т.н.  Така че за мен такава реплика е просто нещо да се каже. Да не говорим, че жената която си тръгна заедно с мен беше към 45 годишна и в нейния случай тази забележка си беше направо неуместна /не че не е възможно, но според мен е неуместна!/.  Но това не съм го коментирала тнито на рецепцията, нито в писмото до управителя, защото все пак не става дума за мен.

# 27
  • София
  • Мнения: 537
За всеки на даден етап от живота му са важни различни неща и трябва това да се уважава. Майчинството не ни прави автоматично по-важни от останалите. Аз съм и настояща, и бъдеща мама, имам и натоварена професия и хич не ме радва някой да разполага с времето ми, без да ме пита. Особено ако е било предотвратимо. Както според разказа е било.

Сега, като има раждане или спешен пациент, аз не вярвам да има нормален човек, който няма да прояви разбиране, ама пък всички напреднали бременни да минават с предимство, пред АГ кабинет, където потокът им не секва - е това тотално оплита програмите на всички останали и не го намирам за честно. Още повече, като си очевидно бременна, нито ти е толкова лошо като в първите месеци, нито в работата ще ти се карат, щото си била на преглед. Т.е. няма причина да не си изчакаш реда, освен ако наистина не си спешен случай. А и ако дойдеш навреме, ще чакаш макс половин час, щото няма да са минали още 10 бременни без ред и да се е оплел графика. Според мен, в ранна бременност или ако си кърмачка с малко бебе, има много по-голяма нужда да минеш с предимство, отколкото ако си в напреднала бременност. Ако тези жени могат да чакат, защо другите да пререждат?

В тази ситуация, ако лекарката бе предупредила бибитка за вероятността да не я приеме, нямаше да има никаква драма. Разбира се, по-големият проблем си е организацията в самата болница, ама това пък е още по-голяма тема, която хич не ми се зачеква.

# 28
  • Мнения: 168

Бременни,  небременни – все чакаме.

Точно се бях насочила да ходя във Вита, за да си уреждам раждането.. явно няма да е там..Колкото и да се въоръжавам с търпение – не става така.

Онзи ден чаках пред един кабинет 2 часа за преглед (прием в частна клиника Малинов). Ми какво да ви кажа – чудех  дали да не си тръгна, защото не знаех изобщо дали ще ме приемат. На втория час ме извикаха – добре, че не си тръгнах. Това е най-кофтито чакаш – изчаква ти се чакалото и не знаеш дали ще влезеш.

Според мен е въпрос на организация и гъвкавост. Но понеже всички доктори предпочитат да си напълнят списъка, без значение дали пациента е съгласен да чака 3 седмици за дата и после още половин ден, за да влезе, затова е така.
Да признавам им – големи светила са някои доктори, обаче и ние имаме живот, ангажименти и програми.

Подкрепям бибитка, защото това отношение към пациентите е обидно и неуместно, независимо дали сме бременни или не. Ами като няма свободни часове – да не ме записват. И да не ми дават един и същи час с още 5 жени.
А ако лекаря има спешен случай – то това може да стане ясно веднага и да се съобщи.

Въобще – лошо ми става вече, като трябва да ходя на ЖК независимо платена или безплатна. Явно чакането е част от прегледа.

Ако някой знае ЧАСТНА клиника в която, часовете се спазват – моля да сподели!

# 29
  • Мнения: 1 369
Преди 2 години ходех при Др.Коларов. Може би наистина е много добър. За мен се оказа недостъпен. Винаги съм го чакала с часове, когато имам записан час. И в Майчин дом,и в частния кабинет- беше в една клиника срещу арката на медицинаска академия,не знам съществува ли още или се премести в болницата на Мазнейкова. Докторът ми беше много симпатичен, съдейства ми да си направя всички изследвания,необходими за установяване причината за стерилитет. В началото беше лесно,понеже можех да планирам нещата отдалеч- записвам си час и освобождавам деня от други ангажименти. Накрая не ми установи проблем и реши да ми прави стимулации. На който е минал по този път му е ясно как се прави фоликулометрията- няколко последователни дни на определен ден от цикъла. Е да,ама когато ми дойде цикъла и се обадя за час,вече свободни няма. Трябва да ходя без час. Последният път,когато се опитах да стигна до него,застанах пред вратата му в 10ч сутринта/когато му започва приемното време/. Той дойде към 11,30!!!???!!! Вкара няколко бременни с него. В 13,30 още чаках,но нямаше как да остана. Трябваше да съм на работа в 14ч,аз също работя с хора и имах записани часове. Тръгнах си със сълзи... Защото беше пропуснат месец-следваше уикенд, в който той не работи. Имаше ли или нямаше фоликули-на кого му пука,освен на мен... На всичко отгоре,когато доктори приемат и бременни и жени,борещи стерилитет, още повече ти става мъчно,че бременните влизат с предимство,а ти,която толкова много искаш да забременееш,а не можеш, стоиш мирно и чинно пред вратата и накрая си тръгваш?? Повече не отидох при него. Защото не можех да си позволя да загубя още един месец,когато пиеш хормони живота ти не е хич приятен...
 Специално във Вита съм ходила също,когато тъкмо се нанесе в новата сграда. При друга докторка. Описаната картинка ми е позната. Макар,че тогава все още не беше придобила чак такива измерения.
Общо взето съм с впечатлението,че при който и гинеколог да ходиш,винаги се чака. За редовен преглед винаги си записвам час следобяд,след работа. Ако обаче ми се наложи извънредно...не знам. Разбирам,че колкото по-добър е един лекар,по-търсен става и се чака. И за себе си бих предпочела истински добрия специалист,загубено време и точна диагноза, вместо обратното. И на тях не им е лесно. Не знам какво може да се направи за организацията,но съм сигурна,че каквото и да стане,винаги ще има недоволни. В момента дори не знам на чия страна заставам. Защото съм наясно и с двете страни. Полудявам,когато имам час,а чакам 2-3 часа след него. Но и знам какво е да си от другата страна. Работата с хора не можеш да сложиш в рамки и да кажеш точно колко време ще ти отнеме. Може във всеки момент да се появи спешен случай,който да се наложи да превари чакащия/ Но на следващия ден може чакащия да бъде спешен и да превари някой друг. Просто трябва да гледаме и двете страни ... И да направим избора си... Аз тогава избрах. Не знам за добро или за зло. Знам ли какво щеше да се случи,ако чинно си бях чакала и зарязала работата??? Може би нямаше да го сменя и нямаше да намеря докторката,благодарение на която забременях,и благодарение на която загубих бебето си в 9я месец?  Неведоми са пътищата...

# 30
  • Мнения: 1 288
аз ходя във вита при д-р илиева. наистина много се чака. била съм и преди да забременея, и бременна и сега пак. много е неприятно, когато се чака с часове. но аз съм ходила при нея спешно, когато бебето ми беше на месец, кърмех, нямаше на кого да го оставя. д-р илиева е лекар, който си знае пациентите. щом ме видя, веднага ме извика преди всички. може би са се подразнили жените на опашката, но те няма как да знаят аз в какво положение съм и колко ми е спешно. когато съм била бременна също ме е викала с предимство, но аз обикновено отказвах- стига да се чувствах добре. затова сега когато ходя и някоя жена я извика преди мен- бременна или не, й влизам в положението.
по принцип във вита ако раждането е секцио, поне моята лекарка, не записва часове. предполагам, че при д-р кълвачева е имало нормално и непредвидено раждане. познавам я и нея, когато бях в родилното. много мила и възпитана жена. нямам обяснение защо така се е получило. може би и двете сте били прекалено изнервени. все пак наистина е било нужно да ти се извини.
аз съм изключително доволна от д-р илиева там.- не бих я сменила дори ако трябва да чакам с дни при нея.  Crossing Arms

# 31
  • Мнения: 2 388
Имам да направя само една вметка. Бременните, които влизат с предимство, обикновено са за мерене на тонове, което се прави в една съвсем друга стаичка, вътре в кабинета, и това не отнема от времето на другите чакащи жени. Мен само ме включва - 3 мин. и ме оставя. Едно мерене на тонове е 40-45 мин., но то не пречи на другите прегледи.
Искам да защитя д-р Кълвачева, защото е великолепен човек и никога не се е държала зле или грубо с когото и да било. Добър лекар е! Не знам дали е "най", но не знам и дали има "най".
Чакането е ужасно, разбирам, но не разбирам пълната липса на толерантност в изказванията - "бременни, небременни - ще чакаме"...без коментар!

# 32
  • Мнения: 68
Аз противно на всичко изписано до момента съм на точно обратното мнение. Аз ходя на ЖК във Вита, но при др.Цанов. Не бих променила решението си за нищо на света. По-всеотдаен и отговорен лекар скоро не бях срещала. Прегледите са средно на 2 седмици и винаги са около час, а  и обръща внимание на всичко- как се развива бебето, аз как се чувствам, отговаря много търпеливо на всички мои въпроси. Миналата седмица се съмняваше за проблем със сърчицето на бебчо и лично ни заведе с таткото  при специалист на ехокардиография за консултация. Когато попитах колко ще струва - отговорът му беше, че той ще почерпи защото всичко с бебето е ок, а той носел отговорност за нас. Решила съм каквото и да ми струва да родя в тази болница.
Сега като се замисля не съм чакала повече от 10 мин. и то може би само веднъж. Явно не е толкова от значение само колко добър лекар си, а и какъв човек си. А и всеки има право на избор кой лекар да ползва. Не е редно заради един лекар да се оплюва цялата клиника. Мисля, че има и по-цивилизовани начини за решение на даден проблем. А ти опита ли да поговориш с лекарката?

# 33
  • Мнения: 2 197
За всеки на даден етап от живота му са важни различни неща и трябва това да се уважава. Майчинството не ни прави автоматично по-важни от останалите. Аз съм и настояща, и бъдеща мама, имам и натоварена професия и хич не ме радва някой да разполага с времето ми, без да ме пита. Особено ако е било предотвратимо. Както според разказа е било.

Сега, като има раждане или спешен пациент, аз не вярвам да има нормален човек, който няма да прояви разбиране, ама пък всички напреднали бременни да минават с предимство, пред АГ кабинет, където потокът им не секва - е това тотално оплита програмите на всички останали и не го намирам за честно. Още повече, като си очевидно бременна, нито ти е толкова лошо като в първите месеци, нито в работата ще ти се карат, щото си била на преглед. Т.е. няма причина да не си изчакаш реда, освен ако наистина не си спешен случай. А и ако дойдеш навреме, ще чакаш макс половин час, щото няма да са минали още 10 бременни без ред и да се е оплел графика. Според мен, в ранна бременност или ако си кърмачка с малко бебе, има много по-голяма нужда да минеш с предимство, отколкото ако си в напреднала бременност. Ако тези жени могат да чакат, защо другите да пререждат?

В тази ситуация, ако лекарката бе предупредила бибитка за вероятността да не я приеме, нямаше да има никаква драма. Разбира се, по-големият проблем си е организацията в самата болница, ама това пък е още по-голяма тема, която хич не ми се зачеква.
Абсолютно подкрепям това!
Имам доста богат опит с чакането пред лекарските кабинети - от поне 15 години ходя всеки месец за рецепта в лекарски кабинет. Задължително съм със записан предния месец час. Никога не съм чакала по-малко от час и половина. През цялото време влизат хора без часове. Когато ходех на работа си записвах час за 7.30, за да стигна на работа в 10.00. Сега като си гледам бебето го оставям на някой и си чакам дълго и продължително. Няма оправия.   

# 34

Общи условия

Активация на акаунт