въпрос относно случка с мобилен телефон

  • 4 905
  • 97
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 381
Извън темата:
Да попитам колко струва един мобилен телефон в Бг, че и на лизинг се изплаща?
По темата: Нямаше да се занимавам с директори, учители или саморазправа.
Купила съм скъпа играчка на детето си, ще имам едно на ум, че може би ще се наложи да я поправям.

ПС Само аз ли съм имала буйна младост. Та ние се гонехме по коридорите, момчетата ми дърпаха плитките, изсипвали са ми цялата чанта през прозореца от 4 етаж, пък никой не стана престъпник  Crazy

# 61
  • Варна
  • Мнения: 25 293
Телефона не е ли гаранционен? Нов ли е, втора употеба?
И да е гаранционен, не е дал дефект, а е бил счупен.

Зависи какво включва гаранцията. Ако изобщо има гаранция...
Е никоя гаранция няма да покрие тази повреда. Освен ако телефонът не се води брониран модел Mr. Green

# 62
  • Мнения: 3 886
Честно казано май няма как да ги принудиш да го платят, освен да ги съдиш ... Ама няма смисъл за 50 лв - Аз съм за радикалните мерки - кажи на щерката да го издебне и да счупи неговия

 Shocked #Crazy Ти така ли възпитаваш децата си?

Да, и за мен това е върхът на тъпотията!
По въпроса - не мисля, че има начин да принудиш родителите на момчето да платят поправката. А на пазара има вече апарати за по 30-40 лева, вземи такъв на дъщеря си, докато се научи да си пази нещата.
Тъпотия е това че детето знае да си пази нещата.НО НЕ ТЯ НАСИЛА Е БУТАЛА ЧАНТАТА  В РЪЦЕТЕ МУ.БОЖЕ направо ви се чудя Синът ми е на 6 г И  ЗНАЕШ ЛИ КАК СИ ПАЗИ НЕЩАТА като очите си.Още повече  че въпросното момиче е голямо. Върхът е че жената иска мнение и съвет вие и се нахвърляте със съвети вземи и телефон от 30-40 лв.Много добре си е преценила жената  до колко има възможност за парите.Не е там въпроса КОЛКО ПАРИ СТРУВА  А ЗАЩО ТРЯБВА ДА ГО ИМА ТОЗИ ПРОБЛЕМ ДА СЕ ЧУПИ????????????

# 63
  • Мнения: 2 759
...А ЗАЩО ТРЯБВА ДА ГО ИМА ТОЗИ ПРОБЛЕМ ДА СЕ ЧУПИ????????????...
                   Нещата се чупят. Всички неща. В ръцете на децата се чупят повече.

                  Ники, и аз се чудя как не съм по затворите. С буйно/бойно детство съм  Peace.

# 64
  • Мнения: 2 161
Съжалявам , но бъркаш! Тъпия телефон е бил в чантата а не на показ.Или искаш да ме убедиш ,че на дъщеря ми не й пука  за нещо което мечтае от доста време и ще го остави току така всеки да си играе с него?! Хайде стига моля те.. Когато повредят нещо на твоето дете на което толкова се е радвало и видиш как е потънало в сълзи  ще те питам как ще се почувстваш. Няма въобще да коментирам как се чувствам аз.Съжалявам ако съм рязка, но ми писна..  исках съвет ако има други с подобни случаи .
Шампанско,аз много добре те разбирам.Напълно съм убедена в това,което казваш.Ако не можеш да се оправиш с родителите на детето,счупило телефона,просто забрави!Когато нещо не може да бъде променено,остави го настрана.Надявам се след ремонта детето ти да си използва телефона със здраве.

# 65
  • Варна
  • Мнения: 25 293
[Тъпотия е това че детето знае да си пази нещата.НО НЕ ТЯ НАСИЛА Е БУТАЛА ЧАНТАТА  В РЪЦЕТЕ МУ.БОЖЕ направо ви се чудя Синът ми е на 6 г И  ЗНАЕШ ЛИ КАК СИ ПАЗИ НЕЩАТА като очите си.Още повече  че въпросното момиче е голямо. Върхът е че жената иска мнение и съвет вие и се нахвърляте със съвети вземи и телефон от 30-40 лв.Много добре си е преценила жената  до колко има възможност за парите.Не е там въпроса КОЛКО ПАРИ СТРУВА  А ЗАЩО ТРЯБВА ДА ГО ИМА ТОЗИ ПРОБЛЕМ ДА СЕ ЧУПИ????????????

Уффффф, ами ясно, че НЕ МОЖЕ да си ги пази!!! Абсурд е пък според мен да дадеш на детето си телефон, който дори не можеш да изплатиш, та трябва на лизинг да го вземаш! Аз за себе си не бих си позволила да си взема такъв, камо ли да го връча на дете! Както беше казал някой по-горе, като купувате скъпи играчки на децата си, имайте едно наум, че може и да се наложи да ги поправяте, че и да ги изхвърлите дори! Ама всеки се простира според чергата си в крайна сметка! И не виждам къде съм се нахвърляла на жената, хайде цитирай ми ако можеш! Просто я посъветвах да купи нещо по-евтино, да не я е яд после ако се счупи - волно или неволно! Май ти се нахвърляш, чела недочела, ей тъй за спорта!

# 66
Колко струва ли.. ами в случая говорим за около 350 кеш пара. На лизинг с 12 % оскъпяване за 15 месеца сметни сама. Въобще не съжалявам за тази инвестиция детето си го заслужи тая година учи сама сама без учители и завършва със успех 5,18, плюс  това работи и си изкарва малко  джобни сама.. досега  повече от 2 години имаше  мобилен телефон за 40 лева, пълна трошка и тайничко си мечтаеше за друг.Нямаше да се ядосвам толкова ако го беше счупила или загубила тя , мислила съм за такава възможност  .
Месечинка , между другото в случая говорим за парите от детските надбавки.  Те са си нейни и това беше начин да ги използва рационално а не примерно да ги пропилее за сокчета и шоколад Laughing естествено, те не стигат ,ще додавам аз но това не е проблем.

# 67
  • Мнения: 6 155
...  наредил  на класа никой да не смее да ходи под страх от побой .
 ... и имало защо- биел наред ...

    Заплахи, бой, саморазправа...
    Мисля, че именно заради това трябва да бъдеш по-настоятелна в отношенията си с класен ръководител-директор. Настоявай да разгледат поведението му в училище и да се вземат мерки. Ако трябва да се свика родителска среща.Предполагам, че има и други потърпевши деца, чиито родители ще вземат отношение. Не бива да се позволява на децата, нито на родителите подобно отношение към околните. Училището е училище, а не циркова арена. И въпросът тук не е в парите, а в отношението. Едно "извинявай" от родителите на момчето щеше да предизвика съвсем друга реакция. (предполагам)
    Учителите също носят отговорност. Те са там не само да преподават, но и да възпитават децата. В случая е задължение на учителите да упражняват надзор на учениците и да не позволяват да се стига до побоища и т.н. 



Ето част от ППЗНП:
...
(2) Ученикът няма право да:
....
6. (нова,ДВ,бр.33 от 2003 г.) да унижава личното достойнство на съучениците си, да прилага физическо и психическо насилие върху тях;...
Чл.139. (1) За неизпълнение на задълженията си, определени с този правилник и с правилника за дейността на училището, ученикът се наказва със:
1. забележка;
2. предупреждение за преместване в друго училище;
3. преместване в друго училище до края на учебната година;
4. преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение - за ученици, навършили 16-годишна възраст.
(2) (изм.,ДВ,бр.53 от 2001 г.) Наказанията по ал.1, т.1 се налагат със заповед на директора по предложение на класния ръководител, а наказанията по т.2, 3 и 4 - със заповед на директора по предложение на педагогическия съвет.
(3) (доп.,ДВ,бр.33 от 2003 г.) Преди налагане на наказание по ал.1 класният ръководител е длъжен да уведоми родителя или настойника на ученика и дирекция "Социално подпомагане" по местоживеенето му за извършеното нарушение.
(4) (нова,ДВ,бр.33 от 2003 г.) Преди налагане на наказание по ал.1 ученикът има право да бъде информиран и консултиран от представител на дирекция "Социално подпомагане" по местоживеене на ученика с цел защита на неговите права и интереси.
(5) (пред. ал.4,ДВ,бр.33 от 2003 г.) Директорът е длъжен преди налагане на наказанието по ал.1, т.1 или 2 да изслуша ученика и да провери фактите и обстоятелствата, свързани с нарушението.
(6) (пред. ал.5,ДВ,бр.33 от 2003 г.) Наказанието по ал.1, т.3 или 4 се налага като крайна мярка при тежки нарушения. Педагогическият съвет обсъжда доклада на класния ръководител за извършеното нарушение и изслушва ученика или определен от него учител или друг ученик. На заседанието на педагогическия съвет може да присъства и родителят или настойникът на ученика.
(7) (доп.,ДВ,бр.53 от 2001 г.; пред. ал.6,бр.33 от 2003 г.) В заповедта на директора, издадена по реда на ал.2, се посочват видът на наказанието, срокът и причините за налагането му.




# 68
  • София
  • Мнения: 2 437
ПС Само аз ли съм имала буйна младост. Та ние се гонехме по коридорите, момчетата ми дърпаха плитките, изсипвали са ми цялата чанта през прозореца от 4 етаж, пък никой не стана престъпник  Crazy

Не си само ти. И се учудвам родителите колко бързо забравят как е било в тяхното детство.
Та момчетата минаваха и със замах бутаха на момичетата нещата от чина...ако трябваше за всяка счупена химикалка или несесер да се търси виновен  ooooh!
Докато се гонехме редовно си късах блуза в някоя дръжка или пирон, дърпахме се за раниците и те често даваха фира...изобщо да не се впускам в подробности, но обичайните неща в определена възраст.

Шампанско, мисля, че грешката си е ваша, че купувате на дъщеря си толкова скъпи вещи. Не, че 350лв за някои са кой знае колко, но за други са пари за лизинг.
Според мен не може да се тъси виновен в случката. Деца са, дивеят, лудуват и правят поразии. Не е нещо сериозно, за което да се вдига такава олелия.
А колкото до успеха и покупките...това е друга тема, ама няма да я зачеквам Simple Smile
Компромис му е майката. Можеше да й купите телефон за по-малко пари, да не е за 40лв, ама и да не е за 350. Така никой нямаше да страда толкова. Нито вие за ремонта, нито тя за счупеният, мечтан телефон.
Колкото до сплашването на учениците от този младеж...за съжаление никой родител не учи детето си на  "Съединението прави силата".  Не е виновно момчето. Не са поискали децата, не са му натрили носа Peace

И пак ще кажа...цялата дандания идва от скъпия телефон, а не заради бутната чанта. Така, че такива активистки, морални мерки някак не се връзват в случая.

Ако има агресия (побой, нарочно чупене, бутане, удряне, скубане, психически тормоз), тогава трябва да се предприемат възпитателни мерки.


# 69
  • Бургас
  • Мнения: 702
Какво значи скъпи играчки !?!
Първо, телефонът не е играчка, а необходимост.
Второ, какво значи скъп, всеки сам си преценява. За някой и 200 лева значи скъп, за друг - поне 1500.
Как може само за това, че жената е решила, че детето й заслужава скъп по вашите представи телефон да заставате на страната на дете, което явно е дразнител и очевидно му липсва възпитание поради липса на добър пример за подражание! 

# 70
  • Мнения: 4 586
50 лева може да са джобните на една съфорумка,
а може да са седмичната заплата на друга съфорумка.
Има ученици, които ходят на училище със собствените си автомобили.

# 71
  • Мнения: 288
     Според мен е логично да се заплати повредата, даже се чудя защо въобще се спори. Ако детето е възпитано и добро, и една химикалка да счупи на някого, трябва се извини и да се компенсира, камо ли пък нарочно да бутне чанта, в която има телефон. Правят ги тези неща децата, но нали  трябва да се научат и да поемат отговорност за щуротиите си?
      Те и в училище разбиват всичко, каквото им попадне, целенасочено, системно и с кеф Mr. Green, а после от родителите левче не може да се измъкне , за да се поправят щетите. Деца са, нали, дивеят, щуреят, и лека-полека...порастват безотговорни. Прекалено много ги защитавате.

     

# 72
 .Настина , ако  бях получила  поне едно извинявай надали щях да пиша тук.. Но не получих, криво ми беше , обидно ми беше, ядосана бях, нямаше с кой да споделя и затова писах тук..Просто исках да споделя проблем  и да получа адекватни съвети.Благодаря на всички, ,че споделихте своето мнение   bouquet

Темата въобще не беше за това дали мога или не да си позволя да купя скъпи играчки или тъпи мобилни телефони  Sad
За да няма излишни спорове на тема кой колко  може и трябва да харчи ,моля модератор да заключи темата.

# 73
  • София
  • Мнения: 4 423
Не се ядосвай, за съжаление както винаги възпитанието идва от семейството - факт, че са ти тряснали телефона ми говори много. Tired
Аз бих се почувствала меко казано неловко, дори да нямам възможност бих предложила да платя на части, но да застана отговорна зад постъпката на детето си, колкото и неприятна история да е.
Какво очакваш от родители, които дори нямат желание да разберат какво е станало, успокои детето си, обясни му, че в този свят лошите и завистливите са повече от добрите и намери начин да му оправиш телефона - знам, че ако можех щях да купя най - скъпите неща на дъщеря ми - заслужава всеки един лев, сигурна съм, че за това си и купила красив телефон  bouquet

# 74
  • Мнения: 4 380
Съгласна съм с Диана. Нормално е в училище да се случи подобно нещо и когато се дава на детето скъпа вещ, би трябвало да го научите как да си я пази. Във всеки случай не му е мястото в чантата. Те ги подмятат, зарязват където им падне и т.н. Да си го държи във вътрешен джоб и по възможност да не го показва пред децата.

В случая детето бутнало чантата няма за какво да се чувства виновно и не разбирам за какво трябва да се търси извинение от него или родителите. Това че нещо вътре в чантата се е счупило е вина на този, който го е сложил там.

Общи условия

Активация на акаунт