До майките на деца в ДЯ"Звънче"Варна

  • 12 815
  • 183
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Здравейте на всички!
Малко съм объркана и искам помощ преди да предприема каквото си трябва.
Ситуацията е следната- вземам си днес детето и лелите обесняват, че в ІІІ-та група било "голяма мода" да се хапят и са се изпохапали децата. Моят син има две оградки на ръката, което не е болка за умиране и нямам проблем с реалността, че децата се хапят, падат, бият, бутат, скубят и прочие. Обаче като взехме да го разпитваме кой и защо го е ухапал и какво е станало двете със сестра ми меко казано се изумихме от отговорите Rolling Eyes. Детето твърди, че го е ухапал "Дани" и че после г-жа Добрева/а той досега не е споменавал името по никакъв повод на никоя от госпожите/ го е удряла по главата и го е затворила в банята наказан. Още по- лошото е, че каза че и него го бият по главата/и показва точно как/ когато се "сърди" и също го затварят в банята. Аз не го удрям изобщо ако не се броят няколко шамара по дупето! Да го бия по главата и дума не може да става! Не го и наказвам никъде!Изумих се тотално! Той говори разбираемо от два месеца и ме е яд, че не съм го разпитвала по-подробно какво става там. Да не говорим, че преди час ми обесни как другата госпожа пие хапчета, което също страшно ме изненада.
Молбата ми е всъщност ако майката на Дани, или някоя друга майка на дете от ІІІ група пише тук/а такива има доколкото знам/ ако трябва и на лични да сподели има ли подобни опасения за да съм сигурна, че детето ми не фантазира и да се разправям спазвайки пълна конфиденциалност. Вече веднъж аз лично се разправях, че ги щипят жестоко, защото си имам и снимки и уверението на лекар, че става дума за това, но все се надявах да не съм права, както и ме уверяваха от яслата  ooooh!.
Моля и майки, чиито деца вече не са в яслата също да пишат какъв опит опит в това "отношение", защото съм виждала и стари теми по тази тема тук.
Благодаря Ви предварително!

# 1
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Катюш, получих стрес вече! Такова разбрано, възпитано дете, да ходят да третират като.. ъм.. няма напиша думата... Аз вярвам на детето, дано вземеш успешни мерки!  #Crazy

# 2
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Мони разправяше, че едно момченце от нейната група не слушало и затова госпожата го поляла с вода. Аз си мислех, че фантазира... но си имах и едно наум. Казваше, че нея не я бият и не й се карат, само на непослушните деца.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Благодаря за включването chockolina Hug. Просто при мен вече е рецидив и за това събирам мнения...

# 4
  • Варна
  • Мнения: 677
Ние бяхме в ІV група, никога не ми е казвало детето, че някой е бит или удрян от госпожите, напротив, само добри думи за тях. Просто не мога да повярвам, че е възможно това, което ти е разказал сина ти.  Shocked  Ама пък не ми се вярва да си измисля, колкото и да е малък. Наистина най-добре първо да говориш с майката на другото дете, така поне ще си съвсем сигурна и ще можеш да си търсиш правата. Дано нямате повече такива случки, че то и без това са достатъчно стресирани децата с тия ясли.

# 5
  • Мнения: 1 629
Аз се шашнах, меко казано. Сега ще ти разкажа за Калинчо от нашата група. Той отдавна говори и упорито ревеше цяла година, а на майка си и баба си разправяше, че го затваряли в тъмната стая.  Майка му се разправяше пред мен с Ангелова и Добрева, при което те ни вкараха вътре (дотогава не бях влизала), разведоха ни жените и просто се оказа, че няма къде буквално, да го заключат. Навсякъде е отворено по всяко време. В банята ми се струва абсолютно невероятно, помещенията  - баня и тоалетна са свързани, някъде и врати няма. Не знам какво да мисля, но, говори и с двете госпожи утре. Колкото до хапането, Климент все твърди че го хапе Феодосия, а досега е бил ухапан един единствен път. Едната госпожа каза, че е абсурд Феодосия да хапе, а другата, че тя си хапела  Shocked Случвало се е да забелязвам следи от одраскано, къде от друго дете, къде от нокти на възрастен, но не съм го правила на въпрос, защото са деца, тичат, играят...Ще говоря и аз утре точно за това хапане с Ангелова.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 677
Chockolina, сериозно ли? За една и съща група говорим, затова се учудвам. Вярно, че имаше доста буйни деца, но не съм чувала да са наказвани така.

# 7
  • варна
  • Мнения: 193
докато ходехме на ясла, във въпросната 3-та група на Звънче, се оплакваше че го наказват. знам че Добрева го е шамарила, защото скубел цветята. знам че е наказван доста пъти. той по принцип не е от най-послушните. обикновенно защото не е спал и е скачал с някое друго дете по леглата. веднъж беше излязал на терасата и т.н. все неща за които е нормално да го накажат. но никога не е казвал как точно е наказан. утре сутринта като стане ще го питам как точно наказва добрева.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 2 171
докато ходехме на ясла, във въпросната 3-та група на Звънче, се оплакваше че го наказват. знам че Добрева го е шамарила, защото скубел цветята. знам че е наказван доста пъти. той по принцип не е от най-послушните. обикновенно защото не е спал и е скачал с някое друго дете по леглата. веднъж беше излязал на терасата и т.н. все неща за които е нормално да го накажат. но никога не е казвал как точно е наказан. утре сутринта като стане ще го питам как точно наказва добрева.

Мерси Гери Hug!

Просто искам да съм донякъде сигурна, че не си измисля/нищо че няма откъде да го направи/...
Аз всъщност нямам нищо против наказанията- няма да му се отразят негативно, но да го бият по главата и затварят не съм съгласна.

# 9
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Хм, и аз бях там. За съжаление Ф не може да ми сподели, така че да го разбера  Confused Confused
Филип имаше ухапано преди месец-два, но не обърнах внимание.
Ще ми се да е не. Младежът излиза весел от яслата и няма как да разберем. Но той отговаря с Да за всичко, вкл. и на култовия въпрос "Помниш ли Ботев и Левски?"  Embarassed А знам какво е да е нервен, защото минахме през нервния ад на І група и в ІІІ намирам обстановката за много по-спокойна.
Случвало се е да минаваме през деня, разбирай без предупреждение, и винаги сме се ослушвали за викове и пр. Не е имало, но това нищо не означава. Сега идват нови деца и може да се разстройват покрай плачовете им.
Дано не е така, защото Мишо си е едно кротко и много разбрано дете по моите странични наблюдения. А и да не беше, пак.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 2 171
...
Дано не е така, защото Мишо си е едно кротко и много разбрано дете по моите странични наблюдения. А и да не беше, пак.
Калински, точно за това се изумявам Rolling Eyes. Той не лъже, не е лъгал досега- толкова е загубен и придвидим, че няма накъде повече ooooh!. За това се впрегнах. Аз ще говоря утре или вдруги ден/щото се поразболя тази вечер/, но ми беше интересно и другите деца какво споделят.

# 11
  • Мнения: 705
kate,

каквито и мнения да чуеш тук, според мен, си длъжна да говориш с госпожите! и не просто да искаш тяхното мнение, а да изискваш обяснение. защото дори и 90% от думите на мишо да са измислени, фактът че мисълта му тече в тази посока, говори, че такива инциденти има!!!

Успех, не оставяй нещата така с успокоението, че все пак не му е зле там!  Hug

# 12
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
интересна работа, как ще си измислят децата неща, които не са видяли или усетили?!? ще се ослушвам при вас, че от септември ще се включим в групата.

# 13
  • Мнения: 216
Кате, съжалявам, че ще го кажа, но съм склонна да вярвам на думите на Мишо и съм благодарна, че на 15- та минута си изкарах Мира от този зверилник и и изтеглих документите...Е...и яслата и чудото...40 деца в група..тиа хора луди ли са?..Как по точно се гледат 40 деца, не говорим въобще за възпитателна дейност и забавления..Съжалявам, но ако бях на теб...първо им вдигам един грандиозен скандал..и после си прибирам детето. Просто нямам думи ! А и видях с очите си за какво говорим..децата дращеха с нокти по вратата, за да излязат, пълна истерия,...В това време едната леля ни записва, другата...пълно крейзи..разпя се моля ви! #Crazy- Сладкопойййна чуучулига...ужас...Ще ти разказвам подробно, ще се чуем!

# 14
  • Мнения: 1 008
Мони разправяше, че едно момченце от нейната група не слушало и затова госпожата го поляла с вода. Аз си мислех, че фантазира... но си имах и едно наум. Казваше, че нея не я бият и не й се карат, само на непослушните деца.
За съжаление дори това,че детето е взидетел на насилие е вредно за психиката му Sad

# 15
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Chockolina, сериозно ли? За една и съща група говорим, затова се учудвам. Вярно, че имаше доста буйни деца, но не съм чувала да са наказвани така.

Да, за Любо ставаше въпрос, сигурно си го чувала - май постоянно него наказват.

# 16
  • варна
  • Мнения: 193
аз знам, че постоянно наказват Калин. днес Марти каза, че калин е наказван в тъмната стая, а него са го наказвали в ъгъла. за съжаление шамарите, които детето ми е получило са били по лицето. незнам защо преди твърдеше, че са по дупето. може би защото аз съм шамарила по дупето. но тази сутрин беше категоричен, че добрева го е шамарила по лицето. ако кажа, че с баща му стояхме като попарени като ни го разказваше, ще бъде твърде меко казано. незнам защо преди не го е разказвал. през ден съм го разпитвала за това какво точно са правели. мисля, че им е втълпено да не казват, защото те са постъпили лошо и за това са наказани. днес като го попитах първо мълчеше, после след като му обещах да не му се карам и че вече няма значение, защото ходи на градина ми разказа.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 2 133
И аз ще се присъединя към хора на недоволните, макар че не мога пряко да отговоря на въпроса. Даниел мина набързо (3 дни) през първа група, където са успели да му кажат, че ще го заведат при мишките, ако продължава да плаче, защото госпожата я заболяла главата от него. И досега го гони шубето от тези мишки. Съжалявам, но на кого помагат, като приемат по 40 деца в група? Казарма от ранно детство. Затова и го отписах. Разбирам родителите, които нямат никаква друга възможност. Но това не е решението (дълга тема)

# 18
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Мдам,първа група уби всичко детско в мен, така е. Филип и досега има фобия от жени с редки, рошави тип облак черни коси (вкл като види първо прабаба си, която има малко коса, но доволно набухнала, докато я познае, реве като разпран). След онази зле поддържана лудница и лели-невротички, сегашните са манна, просто. Но Филип преди не искаше да ходи на ясла и ревеше два завоя преди яслата  Cry
От повече от половин година не е така, благодаря на същите лели от І гр. Разви и гадни навици от Ангелова (която аз лично не мога да трая, но може би е взаимно)-дава си устата за целувка, а ние не го целуваме по устата. От друга страна, като си помисля, че е сам без нас, махам с ръка, защото има някой да го прегърне.  Sad
Не е имал одрано, ни от дамски нокът, ни от детски, обаче, осъзнавам, че напоследък не търси толкова много децата, за да си играе с тях, а се занимава сам със себе си и може би не участва в общите лудории.

Какво искам да кажа в крайна сметка. Как може да се разбере? Защото това е важно и, ако е истина, не трябва да остане ненаказано, това са децата ни.
От прочита на темата осъзнавам, че има около 6-7 форумски деца в групата. Това вече е нещо. Затова питам, какво правим? Всеки се изрежда да пита Добрева удря ли деца по главата или се говори направо с директорката? Или? Всичко останало, което се пише тук, простете, е нагнетяване на напрежение и преекспониране без реални резултати.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 677
Добрева музикалната ли е? Ако е тя - видях я на тържеството на нашата група. Направи ми впечатление на много студена жена, без особен подход към децата, веднага побърза да се тросне на майките да не правели снимки, че да не пречат.  А иначе аз от персонала на ІV група съм много доволна, смея да твърдя, че правеха всичко по силите си, за да се чувстват добре децата, въпреки че наистина бяха повече от 30. Просто няма от какво да се оплача, проблеми не сме имали и  наистина съм доволна, че ходихме на ясла.
Chockolina, Любо вярно си беше най-палавия и все наказан, но за случката с водата не знаех. 

# 20
  • Мнения: 1 629
Аз не мога да се оплача нито от Добрева, нито от Ангелова. И двете помогнаха много на Климент да се адаптира. Не ми е споделял за наказания, нито за побой, но той и не говори чак толкова добре все още. Добрева в момента я няма, има заместничка.

# 21
  • Мнения: 1 045
Ами моите впечатления от там са ужасни  Stop Дори и за 15-те минути в които бяхме на ясла ... Не бих си върнала детето там за нищо на света  Naughty
Катюш много неприятна ситуция ... Надявам се да се разбере какво правят наистина тия лелки и да се спре навреме защото тия психически травми на децата не са шега работа  no

# 22
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Иначе от персонала на ІV група и аз не мога да се оплача, особено леля Светла - много се обичаха с Мони. Според мен проблемът настъпи, когато се появи новата сестра - Анастасова.
При всички положения, такива страхотии, каквито явно са се случвали в първа група, при нас е нямало.

# 23
  • Мнения: 1 629
Чоки, Анастасова се въртеше из групите, беше любимка на Климент. Много му беше мъчно за нея  Grinning

# 24
  • Мнения: 216
Моето дете мина за 15 минути през 3-та група, искам да уточня, че впечатленията, които споделих са оттам

# 25
  • Мнения: 1 008
мисля, че им е втълпено да не казват, защото те са постъпили лошо и за това са наказани. днес като го попитах първо мълчеше, после след като му обещах да не му се карам и че вече няма значение, защото ходи на градина ми разказа.
Това е подходът на всеки насилник-внушава на жертвата,че тя е виновна и е заслужила това,излишно е да пиша какви последствия има това върху детето Sad

# 26
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Ясно е май,че едни са доволни,а други не.Което значи,че си има деление на децата,едното е любимо,ще го гушкат,ненаказват и т.н.,а друго малтретирано. Crazy

Катюша,не оставяй нещата така,не е редно! Naughty

# 27
  • Мнения: 2 768
Моите впечатления от тази ясла са от преди 10-на години, и най-интересното е, че са същите!  Shocked

Мисля, че проблема идва от директорката, ако все още е същата. Не ще намеря подходящи думи за тази жена!

# 28
  • Варна
  • Мнения: 2 171
...
Какво искам да кажа в крайна сметка. Как може да се разбере? Защото това е важно и, ако е истина, не трябва да остане ненаказано, това са децата ни.
От прочита на темата осъзнавам, че има около 6-7 форумски деца в групата. Това вече е нещо. Затова питам, какво правим? Всеки се изрежда да пита Добрева удря ли деца по главата или се говори направо с директорката? Или? Всичко останало, което се пише тук, простете, е нагнетяване на напрежение и преекспониране без реални резултати.

Благодаря на всички за мненията  Hug.
Мишо се разболя и се гледаме вкъщи, но като се оправи отиваме със съпруга ми да говорим с директорката. Ако не вземе мерки- отивам в инспектората. Категорично не съм съгласна с подобни методи на възпитание и няма да оставя така нещата само защото детето се чувства сравнително добре в яслата иначе.

# 29
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
Калина, пиши моля те как са се развили нещата в последствие. Как реагира директорката?
Да си имам едно наум, като започнем яслата през септември.

# 30
  • Мнения: 94
Аз се шашнах, меко казано. Сега ще ти разкажа за Калинчо от нашата група. Той отдавна говори и упорито ревеше цяла година, а на майка си и баба си разправяше, че го затваряли в тъмната стая.  Майка му се разправяше пред мен с Ангелова и Добрева, при което те ни вкараха вътре (дотогава не бях влизала), разведоха ни жените и просто се оказа, че няма къде буквално, да го заключат. Навсякъде е отворено по всяко време. В банята ми се струва абсолютно невероятно, помещенията  - баня и тоалетна са свързани, някъде и врати няма. Не знам какво да мисля, но, говори и с двете госпожи утре. Колкото до хапането, Климент все твърди че го хапе Феодосия, а досега е бил ухапан един единствен път. Едната госпожа каза, че е абсурд Феодосия да хапе, а другата, че тя си хапела  Shocked Случвало се е да забелязвам следи от одраскано, къде от друго дете, къде от нокти на възрастен, но не съм го правила на въпрос, защото са деца, тичат, играят...Ще говоря и аз утре точно за това хапане с Ангелова.

Ние сме в 4 група.Доволни сме от персонала.Но децата отдавна надхвърлят при нас 40 и продължават да приемат още деца.Колко трябва да са децата по принцип в тази ясла,защото в другите ясли не са повече от 28,а в санаториалната ясла са от 12 до 18 в група. newsm78

# 31
  • Мнения: 578
 Минималната площ за всяко дете в детските градини трябва да е 4 m2, а кубатурата - 6 m3.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 2 133
С други думи (на г-жата от Общината, чийто ресор са ДЯ) - нормативът е до 16 деца в група.

# 33
  • Мнения: 94
С други думи (на г-жата от Общината, чийто ресор са ДЯ) - нормативът е до 16 деца в група.
  Ти направо ме шашна,само 16 деца???Аз сериозно се замислям по въпроса свекърва ми да гледа детето докато стане за градина,вместо да посещава този зверилник.Много ти благодаря за инфото.

# 34
  • Мнения: 94
До мамите в 3 група.
Разбрахме,че сте имали нова госпожа и че от месец септември ще бъде в 4 група.Какви са Ви отзивите за нея.Моля дайте мнение.

# 35
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
дето е с перука и имаше подписка да я махат  newsm78
Не съм в час с историята, само това знам, ама ме глождеше любопитството, сега да разбера, поне
Може и да е другата, де  Mr. Green

# 36
  • Мнения: 94
дето е с перука и имаше подписка да я махат  newsm78
Не съм в час с историята, само това знам, ама ме глождеше любопитството, сега да разбера, поне
Може и да е другата, де  Mr. Green
  Каква подписка и защо ще я махат??!Доколкото разбрахме е красива млада жена с дълга къдрава коса,но незнаем как се казва.
Франзела Калина,моля те дай повече информация.

# 37
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
това е диадема-перука  Mr. Green
Незнам, едната другарка искаше да подписваме петиция, но аз й казах, че няма да подпиша, щото някой ходи с перука и помолих за информация, тя се направи, че не чу, а и имаше много хора. После все едно не е било.
Незнам дали дамата си разбира от работата, малко отегчена ми се чинеше. Но персоналът беше много нервозен последните 2-3 седмици покрай новия персонал и голяма нерва ги тресеше. Аз няколко пъти се карах със старите, защото са криви и си го изкарват на принципа "сера в кръг".
Включително и от родители не съм чувала за инциденти, затова допускам, че е заради перуката (то за една татуировка се изписват по 20 страници...)
Но не тръгвайте първо с драмите, допускам, че проблемът е в отношенията между колеги, а не по отношение на децата.

Последна редакция: сб, 25 авг 2007, 09:49 от Франзела Калина

# 38
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
преди няколко дни бях в яслата, исках да говоря с директорката, но я нямаше, заместваше я друга жена, която се казва Кънчева. в момента, когато влязох в яслата, видях че няколко лелки, (вероятно) са насядали по диваните и слушат телефонния разговор, който Кънчева води от вътр.стаичка, както после ми стана ясно с директорката, която е в отпуска. през цялото време ставаше въпрос за някаква подписка, която се събира от персонала, родители също са подписвали, до колкото успях да схвана ставаше въпрос за колежка от която никой не е доволен, не можела да направи нищо както трябва и т.н, занимаван е инспектората и др.инстанции. повече не знам.
ние започваме към края на септември в трета група, ако не се организираме до тогава, че детето е при баба си, може да ни включат в новата група, която сега се урежда в пристройка към сградата.

# 39
  • Мнения: 478
Потресена съм като чета всичко това ! Моят син беше в тази ясла, но преди 9 години / как лети времето .../,  бяхме във втора група, ако не греша - при Недялкова - тя е стар кадър, мисля, че все още работи там, не сме имали никакви проблеми .

# 40
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Добре, и конкретно какво потрисащо прочете?


Не са цвете за мирисане и си имат своите кусури, но ще споделя негативното си мнение за отношението към новите кадри.
Това са две момичета, изглеждат достатъчно малки, за да допусна, че нямат тренинга със собствени деца. Хакнаха ги в дълбокото, когато титулярките бяха в отпуска, имаше група нови деца (знаете какъв стрес е), а леличките не са си в редовната месечна отпуска  и мърморят, а и, съвсем нормално за тях, са противнички на всичко ново. В такава среда една перука може да те изкара на гребена на вълната за подписки, които станаха толкова модерни, че няма накъде.
Не защитавам нито една от двете страни, но се старая да анализирам безпристрастно ситуацията.

Защото, отново повтарям, титулярката отказа да ми обясни какви са причините, а ми говореше дивотии от типа "Вие сигурно сте забелязали странности и не сте само вие" и бла-бла-Едни хора, едни неща... Това всичко не ми дава все още възможността за себе си да характеризирам ситуацията като потрисаща.

# 41
  • Мнения: 727
здравейте и моя син ще е в тази ясла,но незнам още в коя група(колебая се дали да е в стара или в новата),много ми е притеснено Rolling Eyes

Моля споделяйте всякакви впечатления от там
Калина пиши има ли развитие?

# 42
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Ами, какво развитие? Младите ги няма, старите веднага почнаха да организират театър. Всичко си тръгна по старото русло, отпуските са към своя край  Laughing

# 43
Моят син ходи в ДЯ "Звънче" в 3-та група почти две години.Много съм доволна от госпожите там ,особенно от госпожа Добрева. Тя беше човекът който направи невъзмоното детето ми да се адаптира.По принцип той е доста буен , трудно свиква с нови хора. Смятам и другото дете да си дам при нея. Научи ги на много песни , хорца.

# 44
дъщеря ми ходи в трета група.Добре че , се върна от отпуска госпожа Добрева.Иначе в групата беше пълен хаос с новата Атанасова.Не съм чувала да се наказват децата или бият.Вики говори много добре и щях да знам това.Добрева е винаги усмихната децата много я обичат.Препоръчвам на майките да си запишат децата при Добрева и Ангелова.

# 45
  • Мнения: 94
До колкото знам,Добрева е музикалната,защото свири на акордеон ,когато имаше тържество за 8 март.Направи ми впечатление,че е много груба.Няма никакъв подход към децата,а на нас ни се тросна да не се усмихваме на децата си  #2gunfire.А Ангелова не я познавам.Доволна съм,че Добрева не е в нашата група.
  Хайде на обсъдим кои са най добрита госпожи и най гадните в цялата ясла.
 При нас са Георгиева и Анастасова.Геогриева е добра и мила,а Анастасова от врема на време я тресе нервата,но се ядва.От леля Светла сме страшно доволни.А леля Мая много крещи на децата и доколкото разбрах ги шамари и наказва.
 Ами това е .Вие сте на ред.

# 46
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Не ми допадат последователни отговори на гости.  Rolling Eyes

Ангелова е наистина по-сърдечната, но аз предпочитам Добрева (ако се визира титулярката на ІІІ група, че трудно се оправям с имената). Това, че изглежда по-дръпната, не я прави лош педагог.
Други дами, които са ми направили добро впечатление са едно русо младо момиче, което миналата година се въртеше да замества из групите и една мургава дама с дълга тъмна коса, малко ми прилича на индианка.
Има една дама (аз я оприличавам на Баба Меца, ама от добрите), тя е пенсионерка и много ги разиграва.
Повтарям се. За мен лелите от ІІІ група (въпреки дребните и не така дребни забележки) създават спокойна атмосферата в яслата, а това се отразява добре на децата. Друго не мога и да искам.
Нека не смесваме личните си чувства с професионализма (т.е. няма да живеете с тях, че да се харесвате, изискването е да осигурят сравнително безопасна среда за детето)

# 47
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Включвам се само, за да кажа, че Мони от три месеца не ходи вече в тази ясла, но още приказва за леля Светла и колко я обича. А преди няколко дни диването изигра такова сертаки, че ни скри шапките  ooooh! - питаме я: "Кой те научи да танцуваш така?" - "Леля Светла от яслата". Просто нямам какво да добавя. Hug

# 48
И аз ще се присъединя към хора на недоволните, макар че не мога пряко да отговоря на въпроса. Даниел мина набързо (3 дни) през първа група, където са успели да му кажат, че ще го заведат при мишките, ако продължава да плаче, защото госпожата я заболяла главата от него. И досега го гони шубето от тези мишки. Съжалявам, но на кого помагат, като приемат по 40 деца в група? Казарма от ранно детство. Затова и го отписах. Разбирам родителите, които нямат никаква друга възможност. Но това не е решението (дълга тема)
Всички са недоволни... Включително и тия дето ви гледат децата за по 200 лв. Коя от вас може да си представи че ще гледа 40 деца ?!
 Ами като искате човешки условия за гледане на децата, настоявайте и за човешки условия на труд на жените които ги гледат. При тая мизерия... Няма да са луди ли!

# 49
  • Мнения: 94
Не ми допадат последователни отговори на гости.  Rolling Eyes

Ангелова е наистина по-сърдечната, но аз предпочитам Добрева (ако се визира титулярката на ІІІ група, че трудно се оправям с имената). Това, че изглежда по-дръпната, не я прави лош педагог.
Други дами, които са ми направили добро впечатление са едно русо младо момиче, което миналата година се въртеше да замества из групите и една мургава дама с дълга тъмна коса, малко ми прилича на индианка.
Има една дама (аз я оприличавам на Баба Меца, ама от добрите), тя е пенсионерка и много ги разиграва.
Повтарям се. За мен лелите от ІІІ група (въпреки дребните и не така дребни забележки) създават спокойна атмосферата в яслата, а това се отразява добре на децата. Друго не мога и да искам.
Нека не смесваме личните си чувства с професионализма (т.е. няма да живеете с тях, че да се харесвате, изискването е да осигурят сравнително безопасна среда за детето)

  Относно последователните отговори на "гостите" мисля,че самата Добрева се опитва да си вдигне рейтинга  newsm78,защото иначе би се регистрирала без да се крие като гост...

# 50
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Ех, какви ли не качества им придадохте! Не вярвам да е Добрева, може да са нейни близки или наистина хора от групата. То и без това такава друга тема няма.

# 51
  • Мнения: 94
Ех, какви ли не качества им придадохте! Не вярвам да е Добрева, може да са нейни близки или наистина хора от групата. То и без това такава друга тема няма.
  Ами обърни внимание,че в цялата тема само "гостите" са на страната на Добрева.
  На една моя приятелка детето,беше в трета група,но вече е първи клас.И често се оплакваше,че като не слуша, Добрева и Ангелова го щипели по ръцете и краката.В интерес на истината,аз лично съм виждала синини по ръчичките му,но дали наистина са от ощипване незнам.Но явно тази тактика продължава и до днес .Давам просто съвет,оглеждайте си децата като ги вземате от яслата и ако има нещо обезпокоително действайте !

# 52
  • Мнения: 94
И аз ще се присъединя към хора на недоволните, макар че не мога пряко да отговоря на въпроса. Даниел мина набързо (3 дни) през първа група, където са успели да му кажат, че ще го заведат при мишките, ако продължава да плаче, защото госпожата я заболяла главата от него. И досега го гони шубето от тези мишки. Съжалявам, но на кого помагат, като приемат по 40 деца в група? Казарма от ранно детство. Затова и го отписах. Разбирам родителите, които нямат никаква друга възможност. Но това не е решението (дълга тема)
Всички са недоволни... Включително и тия дето ви гледат децата за по 200 лв. Коя от вас може да си представи че ще гледа 40 деца ?!
 Ами като искате човешки условия за гледане на децата, настоявайте и за човешки условия на труд на жените които ги гледат. При тая мизерия... Няма да са луди ли!
  Ето го и поредния гост,който се опитва да оправдае осверипялите госпожи.Ами като им е толкова нервно,защо са там?Да отидат да работят някъде другаде.И второ,защо гонят младия персонал,като са толкова уморени и отегчени от 40 деца в група?Все пак това са 40 деца,а не 40 разбойника  Naughty,а сигурно директорката го играе на Али Баба  Crazy ???....

# 53
Моето дете е в първа група.Смени се много персонал за една година много е изнервящо и за деца и персонал рнепрекъснато    трябва да се адаптират към нови госпожи и лелиза толкова много деца и ниско заплащане вече няма да се намери свестен човек май.Много    е важно за тези малки деца да са опитни да си разбират от работата.Дано с откриването на нована група се подобрят нещата защото сега е голяма    неразбория идват   заминават.Много съм обезпокоена

Последна редакция: пт, 19 окт 2007, 08:34 от Ellypr

# 54
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Минаващият, ако си от другата страна на барикадата, какво вие лично направихте, за да се подобри положението? Ако имате план за разрешаване на проблемите, дайте да го чуем. Ако някой насила кара директорката да приема по 40 деца в група, кажете?

Когато аз записвах детето си в яслата, никой не ми каза при какви условия се гледат децата. Когато след третия ден исках да го отпиша, като резултат би се разтоварил персонала, ме убеждаваха да не го правя. Защо? Лично съм говорила с човек от Общината по въпроса за числеността. Нали и затова сега има протести на майките за откриване на нови детски заведения.

# 55
Минаващият, ако си от другата страна на барикадата, какво вие лично направихте, за да се подобри положението?
Ако има друга страна, от нея съм значи Simple Smile
 Никой не ни пита, децата са си над нормата, а ако опитаме да уточним колко деца е тая норма /все едно не знаем/ ни се казва да си търсим друга работа. Не прехвърляйте на нашата глава тези неща, ако имахме накъде, нямаше да стоим за тия пари при тия условия.
 Не е далеч времето когато ще ви ги гледат ромки от някоя програма по заетостта, за нови кадри не чакайте, няма да дойдат млади момичета за тия пари.
 И... Просто си представете че и ния сме хора, не зверове, та да се занимаваме с глупости да щипем деца или останалите описани идиотщини.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Смятате ли, че случайно се обсъжда точно тази ясла или че не навсякъде е така?

Не разбрах все пак, защо в тази ясла се държи на свръхприема. Никой от яслата не ми обясни нищо, нито за проблем, нито за нищо. Ние сме до вратата, те поемат после. Какво става - догадки.
А от наша страна имате подкрепата ни - аз също искам нормални условия за вас.  Потвърждават го и родителските протести.

# 57
  • Мнения: 727
Доста се притеснявам сина ми започва ясла там след дни....при най малкото съмнение за нередно поведение ще действам ,разбирам хората от персонала там,да изнервещо е но нали това им е работата да се ЗАНИМАВАТ С ДЕЦА!!!

# 58
  • Мнения: 94
Моите впечатления от тази ясла са от преди 10-на години, и най-интересното е, че са същите!  Shocked

Мисля, че проблема идва от директорката, ако все още е същата. Не ще намеря подходящи думи за тази жена!
   По колко деца имаше преди 10 години в групите?Сподели ако си спомняш.Направи ми впечатление,че тук всички обсъждат госпожите и лелите,но само ти спомена директорката.Какъв според теб е проблема и да го решаваме до като можем.

# 59
Свалям шапка на колежката която се усмели да се искажеНе знам коя е но и свалям шапка    Мили майки ние не сме насилници и зверове Работим при нечовешки условия.Изписваме по 5-6деца а на тяхно място приемаме нови 20.Случва се някое дете да ухапе или издраска друго но никоя колежка няма да си сложи главата на бесилото и да ви тормози децата Тези които не могат де се справят просто работят 1,2 месеца и напущтат Останалия персонал е качествен.Жалко за изписаните обиди по адрес на някои колежки които се раздават на 100 %.Ние сме в беда.     Помогнете ни! Ние сме малко нас кучета ни яли Свикнали сме да ни тъпчат от много време насам и най - малкия признак на недоволство се наказва Не сме некъдърни.
 Изинявам се от името на всички колежки ако са допуснали грешки, но и ние сме хора.Уверявам ви че правим всичко по силите сида се чустват децата добре.Те са големи сладури и ние много ги обичаме приемаме ги като свои деца.

# 60
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Кой ви тъпче? Аз не получих нормален отговор защо се приемат толкова много деца (от Общината ли настояват??) Дори се окуражават майките да оставят децата, точно преди моя разговор имаше друг подобен случай.

# 61
Кой ви тъпче? Аз не получих нормален отговор защо се приемат толкова много деца (от Общината ли настояват??) Дори се окуражават майките да оставят децата, точно преди моя разговор имаше друг подобен случай.
  При норматив 16 деца в група най-често има по над 25 деца.  Кой настоява, питайте други, на нас ни ги водят и ги приемаме, и четиридесет деца да доведат, и тях сме длъжни да гледаме. Протестът на майките който се проведе неотдавна не е причина за свръхприема, това е от преди това.
 Имате ли си представа какво са 30 деца в група?! Ами, поискайте да влезете в групата, погостувайте ни и ще разберете:) Тогава може и да не сме ви толкова криви, а и повечето от вас ще предпочетат да си ги гледат сами...
 Споко, не е само в тая ясла, в повечето в града е така.

# 62
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Имате ли си представа какво са 30 деца в група?! Ами, поискайте да влезете в групата, погостувайте ни и ще разберетеSimple Smile Тогава може и да не сме ви толкова криви, а и повечето от вас ще предпочетат да си ги гледат сами...

В групата не ме пускаха. Случайно едно дете отвори една врата (или аз отворих някаква врата, пряко водеща в стаята, не помня в момента)  и десетина деца се затичаха през сълзи да видят не идват ли за тях. Отвън се чуваше хор от рев и команди. Да, разбирам какво е да се гледат в затворено помещение през юли 30 - и над 30 деца. Аз лично се отказах, както и писах по-нагоре.

Протестът на майките е против свръхприема, за повече групи, в повече детски заведения - не сте ме разбрали правилно. Би било добре да се разбере все пак, кой настоява за този свръхприем.
Не мога да твърдя как е в другите ясли в града, затова и попитах. Нека да се включат майки на деца от други места. Имам впечатления само от още две ясли, но там не е така.

# 63
  • Мнения: 727
Имате ли си представа какво са 30 деца в група?! Ами, поискайте да влезете в групата, погостувайте ни и ще разберете:) Тогава може и да не сме ви толкова криви, а и повечето от вас ще предпочетат да си ги гледат сами...

В групата не ме пускаха. Случайно едно дете отвори една врата (или аз отворих някаква врата, пряко водеща в стаята, не помня в момента)  и десетина деца се затичаха през сълзи да видят не идват ли за тях. Отвън се чуваше хор от рев и команди. Да, разбирам какво е да се гледат в затворено помещение през юли 30 - и над 30 деца. Аз лично се отказах, както и писах по-нагоре.

Протестът на майките е против свръхприема, за повече групи, в повече детски заведения - не сте ме разбрали правилно. Би било добре да се разбере все пак, кой настоява за този свръхприем.
Не мога да твърдя как е в другите ясли в града, затова и попитах. Нека да се включат майки на деца от други места. Имам впечатления само от още две ясли, но там не е така.
Защо не позволяват да се влиза вътре в стаите ако искам да видя какво е върте как се занимават децата  и т.н....няма ли да ме допуснат аз искам всичко да знам,каква е кухнята,спалнята състоянието на стаите,играчките всичко...

Извинявай МАлина но съм пропуснала защо твоето дете не е вече в яслата.. Rolling Eyes

# 64
  • Мнения: 94
Кой ви тъпче? Аз не получих нормален отговор защо се приемат толкова много деца (от Общината ли настояват??) Дори се окуражават майките да оставят децата, точно преди моя разговор имаше друг подобен случай.
  При норматив 16 деца в група най-често има по над 25 деца.  Кой настоява, питайте други, на нас ни ги водят и ги приемаме, и четиридесет деца да доведат, и тях сме длъжни да гледаме. Протестът на майките който се проведе неотдавна не е причина за свръхприема, това е от преди това.
 Имате ли си представа какво са 30 деца в група?! Ами, поискайте да влезете в групата, погостувайте ни и ще разберете:) Тогава може и да не сме ви толкова криви, а и повечето от вас ще предпочетат да си ги гледат сами...
 Споко, не е само в тая ясла, в повечето в града е така.
  Значи щом има повече от 16 деца в групата Ви,това означава да се отнасяте лошо с тях  newsm78,така ли ??И на това нелепо оправдание се оказа,че Вие се взживявате като жертва.Не смятам,че 30 деца са много,но ако вече са над 40 вече е катастрофално.Ами призовавам всички майка да гостуваме на тази г-жа,за да видим дали наистина има проблем или това е поредното нелепо оправдание.
  Ако наистина добросърдечно каниш майките да ти гостуват в групата,то тогава ще имаш и смелостта да се представиш,а не да се криеш като "гост".Или да отидем при директорката и да и покажем поканата ти,която ни отправи,за да ни пуснат вътре,защото до сега колкото пъти да съм искала да погледна,не са ме пускали  Thinking,какво ли толкова имате да криете от нас ??!

# 65
Не смятам,че 30 деца са много,но ако вече са над 40 вече е катастрофално.Ами призовавам всички майка да гостуваме на тази г-жа,за да видим дали наистина има проблем или това е поредното нелепо оправдание.
Смятай каквото си щеш, има си норматив, след като този норматив не се спазва не виждам как да се занимаваме по нормален начин с децата. Да ти се оправдавам... Та аз може и теб да съм те гледала...Както със сигурност съм гледала някои от вас.

 
Или да отидем при директорката и да и покажем поканата ти,която ни отправи,за да ни пуснат вътре,защото до сега колкото пъти да съм искала да погледна,не са ме пускали  Thinking,какво ли толкова имате да криете от нас ??!
Повечето майки със сигурност разсъждават като нормални жени и няма да са съгласни при децата да нахлуят... Всякакви.

 

# 66
  • Варна
  • Мнения: 340
Направо съм потресена от това, което прочетох тук  Rolling Eyes. Никола вече 10 месеца ходи на ясла в трета група, но дори и не съм подозирала за малтретиране на децата от страна на персонала. Лично ние сме много доволни от Добрева и Ангелова, от заместващите Илиева и Владимирова, както и от лелите - Снежи, преди Нина и сега Жени. Никола никога не ми се е оплаквал от нещо, а говори достатъчно добре, за да го разберем. Вярно че го наказват, но съм им разрешила, а наказанието е да стои 5 мин. на столчето /което за него си е истинско мъчение  Mr. Green/. Не знам.. остава вероятността да се отнасят към децата по различен начин... /абсолютно случайно попаднахме в яслата, нямаме познати, поради което отношението към нас не е специално./

# 67
  • Мнения: 94
Не смятам,че 30 деца са много,но ако вече са над 40 вече е катастрофално.Ами призовавам всички майка да гостуваме на тази г-жа,за да видим дали наистина има проблем или това е поредното нелепо оправдание.
Смятай каквото си щеш, има си норматив, след като този норматив не се спазва не виждам как да се занимаваме по нормален начин с децата. Да ти се оправдавам... Та аз може и теб да съм те гледала...Както със сигурност съм гледала някои от вас.

 
Или да отидем при директорката и да и покажем поканата ти,която ни отправи,за да ни пуснат вътре,защото до сега колкото пъти да съм искала да погледна,не са ме пускали  Thinking,какво ли толкова имате да криете от нас ??!
Повечето майки със сигурност разсъждават като нормални жени и няма да са съгласни при децата да нахлуят... Всякакви.

 
  Г-жо "гост" сащо си толкова вулгарна,не ние родителите имаме претенции,а ти се жалваш тук,че 30 деца са ти много,ами като имаш норматив спазвай го,аз ли ти преча?!!И второ,аз също съм майка и ми е интересно да видя как по точно ми възпитаваш детето,и да отбележа не съм към графата "всякакви" и имам пълното право да разбера как се отнасяш към детето ми.И без злоба моля !!!Ако имаш комплекси избивай ги на друго място. И трето ти сама ни покани да видим как гледаш 30 деца и дори се сама се подцени,че няма да ти харесаме гледането,като си откажем от яслата и си гледаме децата у дома..Но за едно си права,че повечето майки расъждават като нормални жени и ,а не като ненормални госпожи като теб.Защо ни покани,а сега биеш отбой?!От какво се притесняваш?!

# 68
  • Варна
  • Мнения: 2 133
В никакъв случай не сме "всякакви". Аз също искам да се опазва спокойствието и сигурността на децата. Не намесвайте различни неща, г-жо!

Anilevi, като цяло обстановката не ми се стори подходяща за едно двегодишно дете, да не изпадам в подробности. Той ревеше с часове без причина за най-дребни неща доста време, след като спря да ходи на ясла. Явно не на всяко дете му понася. Със сигурност има деца, които ходят без проблеми там, спор няма. Просто няма ресурс за никакъв индивидуален подход.

# 69
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Оф, направо се потърсвам.
Има различни хора, има различни мнения, има различни възможности и пр.
Ето, друго мнение. Не съм бесен привърженик на яслите, не съм тотален фен на лелите там и пр, и пр. Старая се да не изпадам в крайности.
В стаята за игра има една дълга пейка, има кашони с играчки, килими, масички със столчета. Стаята е свързана с нещо като тоалетно-разпределителна, която води пак към приемната, където са родителите. Там някъде има и спалня.
Някои от лелите са фенки на ТВ-зомбирането (но нека не прекаляваме, виждала съм как родителите сами носят филмчета  ooooh!). Друга част от лелите ги пускат да вършеят-става купон. Танцуват, пеят (Филип по-добре пее, отколкото говори)

Всеки прави избора си съобразно състоянието си. Нека не забравяме, че работата на лелите там е да се грижат за оцеляването на децата. Не им е работа да ги учат на нещо, да ги галят и пр. Грубо, но да се придържаме към реалността.
По-нататък-яслите са за работещите семейства, които не могат/не искат да си позволят бавачка и трябва да ходят на работа. Съжалявам, ама това не ми звучи като първа класа и не може да бъде. Така че, обратно към горния абзац.
Извинявам се, ама за 30 лв толкова. Ако имаше частна ясла във Варна, Филип щеше да е записан там и щях да изисквам съобразно таксата. Сега-второ качество-имам своята позиция по някои теми и някой ден може и да има промяна в състоянието. Но това няма да стане със смешни такси и претенции, прощавайте.

# 70
  • Мнения: 727
Оф, направо се потърсвам.
Има различни хора, има различни мнения, има различни възможности и пр.
Ето, друго мнение. Не съм бесен привърженик на яслите, не съм тотален фен на лелите там и пр, и пр. Старая се да не изпадам в крайности.
В стаята за игра има една дълга пейка, има кашони с играчки, килими, масички със столчета. Стаята е свързана с нещо като тоалетно-разпределителна, която води пак към приемната, където са родителите. Там някъде има и спалня.
Някои от лелите са фенки на ТВ-зомбирането (но нека не прекаляваме, виждала съм как родителите сами носят филмчета  ooooh!). Друга част от лелите ги пускат да вършеят-става купон. Танцуват, пеят (Филип по-добре пее, отколкото говори)

Всеки прави избора си съобразно състоянието си. Нека не забравяме, че работата на лелите там е да се грижат за оцеляването на децата. Не им е работа да ги учат на нещо, да ги галят и пр. Грубо, но да се придържаме към реалността.
По-нататък-яслите са за работещите семейства, които не могат/не искат да си позволят бавачка и трябва да ходят на работа. Съжалявам, ама това не ми звучи като първа класа и не може да бъде. Така че, обратно към горния абзац.
Извинявам се, ама за 30 лв толкова. Ако имаше частна ясла във Варна, Филип щеше да е записан там и щях да изисквам съобразно таксата. Сега-второ качество-имам своята позиция по някои теми и някой ден може и да има промяна в състоянието. Но това няма да стане със смешни такси и претенции, прощавайте.
точно това е....
нямам какво да добавя Rolling Eyes,съжелявам само че нямам финансовата възможност за друга алтернатива

# 71
  • Мнения: 94
В нашата група има карантина от днес до 25 септември.Варицела...ужассс,много ме е срах да не я хванем сега,защото няма кой да ни гледа.

# 72
  • Мнения: 727
В нашата група има карантина от днес до 25 септември.Варицела...ужассс,много ме е срах да не я хванем сега,защото няма кой да ни гледа.
в коя група сте Rolling Eyes,и какво означава в карантина...т/е не ходят децата на ясла ли...
мерси

пп:ами ако наистина няма кой да се грижа за детето какво става ooooh!

# 73
  • Мнения: 94
В нашата група има карантина от днес до 25 септември.Варицела...ужассс,много ме е срах да не я хванем сега,защото няма кой да ни гледа.
в коя група сте Rolling Eyes,и какво означава в карантина...т/е не ходят децата на ясла ли...
мерси

пп:ами ако наистина няма кой да се грижа за детето какво става ooooh!
  В четвърта група сме.Вие в коя сте?На нас госпожата ни обясни,че ако не сме карали варицела е желателно да се гледаме у дома,за да не се разболеем,но това не е гаранция..Няма на кого да разчитам да си поверя детето,докато евентуално се разболее и това също ме притеснява,освен това ,че ще се гледаме болни в къщи.Ами ако се наложи да не ходи на ясла излизам или в неплатен отпуск или съм в болнични.Но аз работя при частник и там нещата са много зле от финансовата страна,когато се наложи да отсъствам от работа.Ами това е.

# 74
  • Мнения: 727
В нашата група има карантина от днес до 25 септември.Варицела...ужассс,много ме е срах да не я хванем сега,защото няма кой да ни гледа.
в коя група сте Rolling Eyes,и какво означава в карантина...т/е не ходят децата на ясла ли...
мерси

пп:ами ако наистина няма кой да се грижа за детето какво става ooooh!
  В четвърта група сме.Вие в коя сте?На нас госпожата ни обясни,че ако не сме карали варицела е желателно да се гледаме у дома,за да не се разболеем,но това не е гаранция..Няма на кого да разчитам да си поверя детето,докато евентуално се разболее и това също ме притеснява,освен това ,че ще се гледаме болни в къщи.Ами ако се наложи да не ходи на ясла излизам или в неплатен отпуск или съм в болнични.Но аз работя при частник и там нещата са много зле от финансовата страна,когато се наложи да отсъствам от работа.Ами това е.
ние още не сме започнали яслата,ще сме в нова група
но попитах за да знам каква е практиката(а и за тази 3-та група се наслушах доста затова питах в коя е твоето детенце)..колко дечица са в 4-та група
Наистина ли са по 40деца ooooh!

# 75
  • Мнения: 793
Не ми се влиза в спора, обаче Twisted Evil

Не е нормално да бият или да наказват деца под 3 години, да вярно не всички имат финансовата възможност за частни градини и сме/сте/ принудени/ щото ще ме извинявате че някоя го я е дала, само и само и да е сред деца Rolling Eyes/ да ги дават на ясла. Да с 30 лева не се свършва- нито моя, нито вашия свят, но пък не всички сме богати в този форум  Mr. GreenТа по повода явно е че има и бити и наказани и колкото да ми се опитват да ми се извиняват с многото деца в групата за мен това не е нормално, за това си станал детски учител Peace  Спирам по темата, само се чудя, колко майки са си дали съгласието детето им да бъде наказвано във въпросната ясла   Shocked

# 76
  • Мнения: 1 045
там е да се грижат за оцеляването на децата. Не им е работа да ги учат на нещо
Аз пък със това не мога да се съглася  Naughty В края на краищата не си пращащ детето във Сървайвър за да оцеле в джунглата сред 40 себеподобни ... И как няма да ги учат на нещо , за какво са педагози  newsm78 
Съжалявам но моите впечатления от яслата са ужасни да не говорим , че дъщеря ми още повтаря какво чудо е било там  Confused

# 77
  • Мнения: 1 008
Да се бият деца не просто не е нормално това е престъпление и се наказва  вече и по българските  закони-който има психологични проблеми с агресията -да се лекува,а не да травматизира децата.Парите,които се дават нямат нищо общо-законът си е закон,а тези лелки получават заплати за да се грижат за децата.

# 78
  • Мнения: 728
Малка поправка в ДЯ са медицински сестри и санитарки.

# 79
  • Мнения: 94
Малка поправка в ДЯ са медицински сестри и санитарки.
  Дори и да е така.Това не им дава право да малтретират децата ни.Нека всички да споделят от кои мед.сестри ,педагожки и санитарки са бити децата им и да се вземат мерки навреме.

# 80
  • Мнения: 216
След като минахме през въпросната ясла и по настояще посещаваме друга...мога да направя отчетлива разлика между това да се гледат 15 деца в група и 35 и повеЧе, колкото бяха и децата в 3-та група на Звънче около 1 юни...А от кой зависи спазването на норматива? .... - правете си извод..след като на едно място нормите се спазват, на друго - не.. Всички знаем как става приема на деца....е не е само с класациите, които се правят.Не винете персонала....на тях реално не им е това работата, както се твърдеше в един пост по- горе, имам предвид да го играят укротители на 35 деца. За съжаление условията им на труд не зависят от тях, като им заЧислят толкова деца в група за тях става физиЧески непосилно да бъдат адекватни, нормално е обстановката в групата да е сходна по- скоро със зоопарк...както си и беше. Не зависи от персонала колко деца ще се настаняват в група...... отговорни са други....

За малтретиране, слава Богу не мога да споделя от 10 минутния ни престой там. Знам само, е ако има и най- малък сигнал за подобно нещо от детето си, най- малки съмнения...нямаше просто да споделя и да споря във форум, а щях да потърся отговорност и да си прибера детето....

# 81
  • Мнения: 592
Здравейте на всички майки на деца посещаващи/ли ДЯ Звънче, включвам се за да споделя моето мнение за яслата. Моята дъщеря е в 4 гр. Много съм доволна от Георгиева, за мен тя е професионалист и доказателство е дъщеря ми, която с голяма радост я приема. За съжаление немога да кажа същото за Анастасова, която след спор с мъжът ми и мен демонстративно показва лошото си отношение към детето ми. Намирам го за непрофесионално и глупаво, но тя излезе в отпуск и се надявам да се върне отпочинала и положително настроена.... Наистина проблема с многочислените групи е голям, но се опитвам да вляза в положението на сестрите и лелите - те не са виновни за това, а да се грижиш ДОБРЕ за 30 деца на тази възраст е меко казано мисия невъзможна. За насилие не съм чула в нашата група, но съм виждала деца (вкл.и моето веднъж) нахапани и наранени от падания и т.н., което си е нормално в тази търпана.
За мен е факт, че тази ясла има лошо реноме и родители които работят, като нас понякога нямат избор. Питам се защо не се говори така за другите ясли и яслени групи към градини - срувами се, че рибата замирисва и то от към главата....

Последна редакция: пт, 21 сеп 2007, 13:01 от Sissa

# 82
  • Мнения: 81
Извинявам се мамите, че се включвам малко неподготвена, ама това детската ясла на ул. Рила 2 ли е? Embarassed Защото ако е същата ме разубедихте да си подавам документи там, а именно към нея се бях насочила, че ми е най-близо.... newsm78

# 83
  • Варна
  • Мнения: 4 818
ОДЗ №4 е "Чайка" в квартал Чайка, под спирка Явор.
Ето списък на детските заведения из Варна.

# 84
  • Мнения: 94
Извинявам се мамите, че се включвам малко неподготвена, ама това детската ясла на ул. Рила 2 ли е? Embarassed Защото ако е същата ме разубедихте да си подавам документи там, а именно към нея се бях насочила, че ми е най-близо.... newsm78
  Да това е яслата на ул.Рила.Кажи,кой и защо те разубедиха да не си подаваш документите?
  Ела в 4 група,при нас е страхотно,но с други родители си споделяме на кафенце,но и тук ,че страшно малтретират децата.Не помня за коя група ставаше въпрос,но една от госпожите деряла децата ,защото плачели.И майката на пострадалото момченце си е извадила медицинско от лекар,който е установил рани от маникюр  #2gunfire...
  Не малко случаи има и с деца които са шамарени през лицето  #2gunfire #2gunfire #2gunfire.....
  Ако искаш повече информация питай.Иначе при нас предимно гледат анимирани фирмчета и от време на време викат и куклен театър.

# 85
  • Мнения: 1 008
  Ела в 4 група,при нас е страхотно,но с други родители си споделяме на кафенце,но и тук ,че страшно малтретират децата.Не помня за коя група ставаше въпрос,но една от госпожите деряла децата ,защото плачели.И майката на пострадалото момченце си е извадила медицинско от лекар,който е установил рани от маникюр  #2gunfire...
  Не малко случаи има и с деца които са шамарени през лицето  #2gunfire #2gunfire #2gunfire.....
  Ако искаш повече информация питай.Иначе при нас предимно гледат анимирани фирмчета и от време на време викат и куклен театър.

Но това е направо Shocked-не знам-насълзяват ми се очите,трябва да иманачин да се спре този тормоз над най-скъпото-децата ни ooooh!Наистина ви съчувствам и ми се иска да има начин да се решават подобни казуси-не всеки сам за себе си-така нищо няма да постигнете,а всички заедно-защото макар дори да не зная дали детето ми ще бъде на ясла този въпрос ме засяга-не трябва да се тормози нито едно детенце-трябва да има обучения за лелките,които искат да бъдат по-добри в професията и наказания за насилието ,защото е престъпно това да се случва 21 век.

# 86
  • Мнения: 2 784
интересна работа, как ще си измислят децата неща, които не са видяли или усетили?!? ще се ослушвам при вас, че от септември ще се включим в групата.

Дъщеря ми разправя на всички, че баща и бие нея и мен. Уверявам те, не е вярно, но ако я слушаш, ще кажеш, че сме системно малтретирани.
Кате, не знам какво да кажа.

# 87
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
направо ме преби!

# 88
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Не знам по какъв критерий "намести" в черният списък Ангелова от ІІІгрупа- никога не съм чувала да малтретира дете, а и да го чуя- няма да го повярвам- тя постоянно ги мамосва и целува  Simple Smile.

# 89
  • Мнения: 94
Не знам по какъв критерий "намести" в черният списък Ангелова от ІІІгрупа- никога не съм чувала да малтретира дете, а и да го чуя- няма да го повярвам- тя постоянно ги мамосва и целува  Simple Smile.
  Ами ,аз Ангелова не я познавам лично,но чета това,което се пише тук.И просто систематизирах нещата.

# 90
  • Варна
  • Мнения: 677
 "Няма значение в коя група ще си.Провери,кои г-жи ще са там.Тук доста се изписа за повечето от тях.Тези ,което са гадните и отвратителните,които малтретират децата са ........
 Тези жени си правят каквото си искат с децата,но до сега не съм чула да са наказвани за злодеянието си,като шамарят и дерат децата и като ги заключват в тъмните стаички.
[/quote]

       Ееее, това вече е много пресилено! Та това са хората, които цял ден се грижат за децата ни, а от това описание излиза, че са едва ли не някакви изроди, чиято единствена цел е е да малтретират деца! Glo, ти как си направи този извод? Познаваш ли ги всичките или оттук оттам, каквото си чула? Аз нищо лошо не мога да кажа за Владимирова, още по-малко пък за Анастасова, така че стига с тия обобщения, грозно е!

# 91
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Ами ,аз Ангелова не я познавам лично,но чета това,което се пише тук.И просто систематизирах нещата.
Ами, като не я познаваш, не съди, не систематизирай и, честно, не се опитвай да го правиш, нещо не ти се удава. Остави, който чете, сам да си направи изводите.
За двете лели от трета група, като при това ги познавам, не мога по никакъв начин да кажа такова нещо.  Crossing Arms Crossing Arms
Ай, че нещо се изпонервих и ще загубя добрия тон. Мисленето не е за всеки и аман от паникьори-комбинацията е взривоопасна  ooooh! Crossing Arms

# 92
  • Мнения: 94
"Няма значение в коя група ще си.Провери,кои г-жи ще са там.Тук доста се изписа за повечето от тях.Тези ,което са гадните и отвратителните,които малтретират децата са ........
 Тези жени си правят каквото си искат с децата,но до сега не съм чула да са наказвани за злодеянието си,като шамарят и дерат децата и като ги заключват в тъмните стаички.

       Ееее, това вече е много пресилено! Та това са хората, които цял ден се грижат за децата ни, а от това описание излиза, че са едва ли не някакви изроди, чиято единствена цел е е да малтретират деца! Glo, ти как си направи този извод? Познаваш ли ги всичките или оттук оттам, каквото си чула? Аз нищо лошо не мога да кажа за Владимирова, още по-малко пък за Анастасова, така че стига с тия обобщения, грозно е!
[/quote]
 Ами доста негативни неща съм чула,за тези ,които съм ги изброила.Не ги познавам и се надявам изобщо да не ги познавам.С изключение на Владимирова.Тя пред мен,крещеше на детето ми,камо ли,като ме няма.Директорката обеща,че като открият новата група,ще разреди децата по другите групи.При нас има около 60 деца.Новата група има капацитет за 25 деца.Но групата е САМО ЕДНА .Което означава,че и тя като останалите ще гони бройката 60 деца.Всички родители от всички групи спонсорирахме откриването на новата група с цел да се намали численността от другите групи,но ....Оказа се,че няма да има разместване на децата,а се приемат ОЩЕ нови деца.
  А вие като сте толкова доволни от гледането на децата Ви,защо изобщо се оплаквате тук.С цялото ми уважение към теб,не аз създадох тази тема в .този форум...

# 93
  • Мнения: 94
Ами ,аз Ангелова не я познавам лично,но чета това,което се пише тук.И просто систематизирах нещата.
Ами, като не я познаваш, не съди, не систематизирай и, честно, не се опитвай да го правиш, нещо не ти се удава. Остави, който чете, сам да си направи изводите.
За двете лели от трета група, като при това ги познавам, не мога по никакъв начин да кажа такова нещо.  Crossing Arms Crossing Arms
Ай, че нещо се изпонервих и ще загубя добрия тон. Мисленето не е за всеки и аман от паникьори-комбинацията е взривоопасна  ooooh! Crossing Arms
.....Това познато ли ти е??!
Мдам,първа група уби всичко детско в мен, така е. Филип и досега има фобия от жени с редки, рошави тип облак черни коси (вкл като види първо прабаба си, която има малко коса, но доволно набухнала, докато я познае, реве като разпран). След онази зле поддържана лудница и лели-невротички, сегашните са манна, просто. Но Филип преди не искаше да ходи на ясла и ревеше два завоя преди яслата 
От повече от половин година не е така, благодаря на същите лели от І гр. Разви и гадни навици от Ангелова (която аз лично не мога да трая, но може би е взаимно

# 94
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Като ще цитираш, цитирай. Като ще се опитваш да мислиш вместо мен, мисли.
Първа група не я коментирам. Навсякъде твърдя, че в трета група де роди. Не съм казвала, че Ангелова е гадна към детето, а че на мен не ми е кръвна група.
И не ми хакай туй червено, че ставам зла.

# 95
  Има ли изобщо учителки,които гледат децата в тази ясла?!Детето ми е хапано,ръфано да кръв.Така ми го предадоха.Как е възможно никой да не е забелязал това зверско деяние?!!!Детето ми е шок ,от случилото се.Ще съдя персонала на тази ясла.Молбата ми към всички майки,чиито деца са нахапани да ме подкрепят .Дайте ми съвет,към кого да се обърна...
  Как е възможно?!!Заведох го здраво и читаво,а ми го връщат изядено,все едно е било заключено в клетка със зверове,а не с малки деца... Cry

# 96
  • Мнения: 6 029
Разговор с учителите и директора първо.

Мразя да се случват такива неща.

# 97
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Говори ли с някой от персонала за случилото се?

Ако наистина си решила да ги съдиш, задължително минете през лекар - да издаде документ, че има следи от нахапване. Друг е въпросът как ще докажеш, че се е случило точно в яслата... Трудна работа.

# 98
  • Мнения: 1 277
Съжалявам за случилото се Sad. В коя група е детенцето ти?

# 99
Говорих с директорката,а тя ме успокои,че се случват такива неща,било"нормално"...,А госпожата ме "успокояваше",че не разбрала как е станало...изкарах и медицинско от лекар.Много госпожи се смениха през нашата група.Старшата е г-жа Владимирова,а новата е г-жа Радева.

# 100
  • Мнения: 25 756
И коя от двете госпожи го нахапа така зверски?  newsm78

Моят син също беше нахапан веднъж, в езикова ДГ (към езикова школа, не нормална градина). Според учителката му, това беше проблем и жената беше много притеснена. Според майката на детето, което го беше нахапало, не беше проблем, а нещо нормално за децата на тази възраст...  Whistling
Опита ли се да говориш и с родителите на детето-"стръвник"? Според теб какво би трябвало да направят сестрите (в детска ясла няма учителки!) спрямо него, при положение, че 99% от майките напълно отричат всякаква форма на забележки и наказания спрямо слънчицата им?
А какво ще направиш, ако утре ти сервират новината, че твоето дете е нахапало зверски нечие друго?  newsm78

# 101

Според теб какво би трябвало да направят сестрите (в детска ясла няма учителки!) спрямо него, при положение, че 99% от майките напълно отричат всякаква форма на забележки и наказания спрямо слънчицата им?

Как'Сийке, а ти какво би направила ако сина ти започне да ръфа дъщеря ти?
Децата би трябвало да са под постоянно наблюдение и грижи, а не да съчувстваме на сестрите и да сваляме от тях всякакви обвинения и отговорности.
Според мен няма последно предупреждение и компромис за такива неща.

# 102
  • Мнения: 25 756
Ако синът ми заръфа дъщеря ми, първо, ще му направя забележка и ще му обясня защо не трябва да прави така. Ако продължи, ще се постарая да ги разделя и да му намеря по-приятно занимание. При трети опит ще му дам "жълт картон" - т.е. строго предупреждение с изрично описание на това, което ще му се случи, ако пак го направи. При четвърти опит ще последва жестокото наказание, за което вече съм го предупредила.
Кое от тези неща би трябвало да направи сестрата? А  ако въпросното ухапване се случва, докато тя е заета с други деца? Например да бърше наакано дупе?
Аз имам едно дете, което доволно често се е травмирало пред очите ми, въпреки прекалената ми загриженост за него, граничеща с параноя. Нормално е, когато един човек се грижи за много деца, да не успее да реагира навреме. Да, ситуацията е пренеприятна, изпитвала съм я и аз, но с рогата напред до нищо положително няма да доведе. Още повече, че утре ролите на жертвата и насилника може да са разменени, какво правим тогава?

# 103
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
Като майка на две деца съм била и от двете страни. Когато бяхме виновни, скарах и се. А когато бяхме ухапани и удряни, обясних , че така не е правилно на "ядливото"дете. Но все пак всичко си има граници, ако е детска игра и са се скарали на момента, не се меся. Ако агресията се повтори  и аз ще реагирам като авторката на темата. Не разрешавам да хапят и удрят, но аз така ги уча. А дали се прави това и в  др семейства? Агресията е нещо ненормално за дете на яслена възраст. Не  е проблема в детето, а в семейството.

# 104
  • Мнения: 1 216
Факт е, че децата са много бързи. Това лято в България дъщеря ми беше зверски ухапана по гърба, докато се катерела на пързалката. Майка ми въобще не могла да реагира.

По принцип сестрите би трябвало да знаят кои са по- агресивните деца и да ги наблюдават, ако има много ухапвания- няма оправдание за тях. Ти трябва да изискваш да проведат сериозен разговор с родителите на детето.

Тук е проблемът е решен по следния начин- ако има над 3 оплаквания от едно дете, че хапе, то се изключва от детското заведение и родителите му да го мислят.

# 105
  • Германия
  • Мнения: 8 104
Хапането е нормално при малчовците. И синът ми се е прибирал нахапан и никоя от възпитателките нищо не ми е казвала за случката. Виждах го чак вечер при къпане.
Затова и второто ми дете ще има да почака с ходене в ясла Rolling Eyes да мине възрастта на хапане, дране и пр. мераци и тогава ще го пусна в джунглата.

# 106
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
...
Тук е проблемът е решен по следния начин- ако има над 3 оплаквания от едно дете, че хапе, то се изключва от детското заведение и родителите му да го мислят.

 Shocked Това сериозно ли?

# 107
  • Мнения: 1 216
...
Тук е проблемът е решен по следния начин- ако има над 3 оплаквания от едно дете, че хапе, то се изключва от детското заведение и родителите му да го мислят.

 Shocked Това сериозно ли?

Да, счита се, че ако едно дете проявява системна агресия като хапане и щипане, има сериозен проблем.
Моята също не е ангел, но досега не хапала или удряла дете.

# 108
  • Пловдив
  • Мнения: 23 788
Факт е, че децата са много бързи. Това лято в България дъщеря ми беше зверски ухапана по гърба, докато се катерела на пързалката. Майка ми въобще не могла да реагира.

По принцип сестрите би трябвало да знаят кои са по- агресивните деца и да ги наблюдават, ако има много ухапвания- няма оправдание за тях. Ти трябва да изискваш да проведат сериозен разговор с родителите на детето.

Тук е проблемът е решен по следния начин- ако има над 3 оплаквания от едно дете, че хапе, то се изключва от детското заведение и родителите му да го мислят.
По колко деца с в група?

# 109
  • Мнения: 1 216
По колко деца с в група?
Зависи, тук няма градина с градина да си прилича,по принцип. Моята щерка /2г5м/ не ходи, размина и се това щастие. Ходих в две градини да се интересувам- около 30 бяха на едното място с 3 възпитателки- над 2,5 г изискване. На другото място -тип частна забавачка в една къща- от 1 до 3 години-на 5 деца една жена.

# 110
  • Пловдив
  • Мнения: 23 788
Защото ако са по-малко наблюдението е по-лесно. Иначе 30 зверчета (ще ме извинявате ама децата на яслена възраст са точно зверчета, имам едно, обичам го, той е най-най-най, ама си е зверче) и две лелки е мишън импосибъл да ги наблюдаваш всички и евентуално да спреш някое да хапе/дърпа/дера/налага по главата друго. Ако са до 5 на човек е по-лесно да ги опазиш Simple Smile

# 111
  • Мнения: 4 451
Ти вече си разговаряла с директор и учител. Изкарала си медицинско. До тук не са взети мерки. Следва да пуснеш писмено оплакване до директорката. Ако отново не се вземат мерки, трябва да подадеш такова оплакване в инспектората (май това е следващата инстанция newsm78).
Че са деца, деца са, но е абсолютно недопустимо от страна на персонала да няма идея как се е случило. Shocked

# 112
  • Мнения: 132
Напълно съм съгладна с Как Сийка Peace

# 113
  • София
  • Мнения: 593
Напълно съм съгладна с Как Сийка Peace

Майка ми работи в ясла в момента имат 25 дечица.Миналата година докато тя вьтре оправяла сьдовете отвьн при сестрата едно детенце пада от пьрзалката и си удря главичката/не помня дали беше пукната/.Майка ми го е видяла веднага след това като се развиква сестрата за помощ TiredТолкова се афектирала че вдигнала крьвно после звьнят на мен аз бременна в началото на третия месец абе ужас болници,доктори.Добре че за детенцето нямаше сериозни последици физически де....

# 114
  • Мнения: 553
  Има ли изобщо учителки,които гледат децата в тази ясла?!Детето ми е хапано,ръфано да кръв.Така ми го предадоха.Как е възможно никой да не е забелязал това зверско деяние?!!!Детето ми е шок ,от случилото се.Ще съдя персонала на тази ясла.Молбата ми към всички майки,чиито деца са нахапани да ме подкрепят .Дайте ми съвет,към кого да се обърна...
  Как е възможно?!!Заведох го здраво и читаво,а ми го връщат изядено, все едно е било заключено в клетка със зверове,а не с малки деца... Cry
Трябва ти медицинско от съдебен лекар, после пускаш жалба до прокуратурата с това медицинското за нанесена лека телесна повреда, от неизвестен извършител, те си знят работата. Отделно че родителите на детето(ако се установи че е друго дете) което го е направило дължат на твоето дете обезщетение за причинените му болка и страдание. Заведи го и на психолог, можеш и в отдела за закрила на детето да отидеш да направят проверка в детското заведение. Отделно хората на които са били поверени децата носят отговорност, да не се случват такива неща, включително можеш да искаш обезщетение и от тях.
не че някакви пари могат да върнат нещата назад, но всички хора като проумеят че нещо МОЖЕ да им бръкне в джоба звнаеш ли колко ззагрижени, разбрани и отзивчиви стават...включително родители на такида дечица, които иначе и дума не дават да се обели че златничкото им се е държало неприемливо...ще изправиш всички на нокти много бързо-повярвай ми, после няма да смеят да ги оставят и 5 секунди децата без надзор, особено твоето... жалкото е че хората не си знаят правата.
намери си адвокат във Варна питай за жалба за лека телесна повреда и действай.

# 115
  • Мнения: 25 756
Тук е проблемът е решен по следния начин- ако има над 3 оплаквания от едно дете, че хапе, то се изключва от детското заведение и родителите му да го мислят.

За това в България може само да се мечтае. За много родители тук е голяма гордост, ако наследникът им малтретира останалите деца. Пази боже пък, някой да се оплаче от поведението му!  ooooh!

# 116
  • Мнения: 2 270
ПРЕДСТАВЯМ СИ СИТУАЦИЯТА,КОГАТО НЯКОЯ МАЙКА ЩЕ ДОЙДЕ ДА МЕ СЪДИ ЗАЩАТА 2 ГОДИШНОТО МИ ДЕТЕ Е НАХАПАЛО НЕЙНОТО. newsm78.Незнам как ще реагирам #CrazyДецата на тази възраст се бият,хапят,блъскат.Ако се съдим за това трябва всички родители да са по затворите,защото няма дете което поне веднъж да не е посегнало по някакъв начин на друго./Освен ако няма някакъв здравословен проблем/.Да съдиш госпожите newsm78.Я вземи ти и се грижи за 25-30 деца на 2 години и се опитай да ги следиш всичките едновременно.Да това може да стане ако ги паркираш на столчетата да стоят по цял ден.Това ли искаш за детето си.
Проблема е в това,че на дете на тази възраст,колкото и да обясняваш то не може съвсем да те разбере.Та те още се напикават в гащите си  Rolling Eyes.Може би знае,че не трябва да хапи и бие,но не винаги може да се спре,а понякога го прави скришом и бързо.Лелките не са виновни,нито пък децата.

# 117
  • Мнения: 678
ani69,напълно те подкрепям.Виждам че имаш 3 деца да са ти живи и здрави.
Моята дъщеря ходи на ясла вече 1 месец,много се притеснявах в началото защото е буйно и агресивно дете. Но  сестрите ме успокоиха че в яслата е по-кротка.На вън когато излезе много ги хапе дечицата,но да не би аз да я възпитавам така,мисля си че това е само период.

Моята племеница беше на 3-4 год. когато едно момченце я е блъснало и тя падналаи си спукала главата.Викат сестра ми веднага от работа за да я заведе да я зашият.Да не си мислите,че тя е съдила родителите.

# 118
  • Мнения: 550
Децата хапят,някои повече от другите! Laughing
А сега сериозно.Такива неща наистина се случват,особено в групи с повече деца,без значение дали е ясла или градина.Има дечица,които израстват този период по- рано,т.е. преди да тръгнат на ясла,но при други си остава и за по- дълго време и според мен може би причината е в родителското поведение в подобни създали се обстоятелства.Нека да не се засягат мамите на хапещите Laughing и ние сме минали по този път,слава Богу го минахме!Съвсем скоро и моя син го бяха захапали в градината,той ми се оплака,казах му да не се притеснява и следващия път да се оплаче на госпожата!
При описаният от авторката на темата случай,ако наистина е толкова сериозно нахапано детето,по-добре да се обърне към директорката и да извикат родителите на детето,което хапе и да се опитат да решат проблема по някакъв начин.
Подозирам обаче ,че ще има скандал! Mr. Green

# 119
  • Мнения: 1 426
Интересно, къде са били лелите през това време? Защото още при първото ухапване детето ти със сигурност се е разпищяло и разревало с глас - щом казваш, че следите от ухапвания са повече от едно и дълбоки. Възможно ли е дете в яслата да плаче и да пищи - и никой от персонала да не го чуе!?

# 120
  • Мнения: 967
Глупости, когато в нашта ясла беше периода на хапането, се хапеха тихомълком и доста целенасочено. Бяха се научили едно от друго и понеже им се караха и ги наказваха учителките почнаха да го правят скришом един вид. Моята беше винаги като от бойно поле - зловещо изпохапана.
С една приятелка знаехме, че като замлъкнат децата ни в съседната стая, най-вероятно се хапят. Много трудно отмина този период, бяхме се хванали за главата всички родители.

Последния път като ухапа едно момченце, освен че трябваше да се извини и да се сдобрят, го доведохме в къщи, където я накарах да го намаже с лекарство и да му лепне лейкопласт. Стана й толкова жал, че после плака, че го е ухапала и му е причинила болка. Така приключихме с хапането. 

# 121
  • Мнения: 1 426
Х-м... Те ако се хапят тихомълком и целенасочено, значи и нашето нахапано детенце не е било ангелче в никакъв случай и също злобно е хапало отсрещното... Моите се бяха научили да се щипят под масата с ангелски изражения на лицата -  ама това все пак беше няколко години над ясленската възраст...
Но нали майката казва, че детето й било доста уплашено - ако взаимно са се хапали, надали щеше да е така...  newsm78

# 122
  • Мнения: 967
Не, аз само казвам, че е напълно възможно да не са разбрали сестрите, че става нещо. Детенцето веднага да тича при учителката да го защити, ако го хапят. То си е инстикт за самосъхраниение да бягаш, ако те хапят. Защо ще стоиш на едно място и ще позволиш да те хапят многократно, ако ти също не действаш. А дали казва (или посочва) кой го е направил?
При нас моята никога не казваше, кой я е хапал, защото хапльото изглеждаше често още по-трагично от нея.

Според мен трябва да има разговор с персонала и родителите, за да не се превърне мястото в "кучешка" ясла като при нас.
Сега ми е страшно смешно като си спомня, ама тогава често ми беше до рев.

# 123
  • София
  • Мнения: 6 999
Ако е било нахапао детето - разбирам яда ти.

Ако е единична захапка - не бих го правила на проблем. Дъщеря ми се върна един ден с такава кървава оградка на бузата. Баща й беше бесен на учителките, но успях да го вразумя. Няма как да хванеш всеки акт на насилие. В случая мен единствено ме подразни, че учителките не са казали нищо на бившия ми мъж, когато я е вземал от градината. Седмица по-късно същото дете я беше одрало зверски близо до окото. Просто нещо се караха тогава с него и...така.

Имаме и обратния случай една сутрин сестрата ми съобщи, че предишния ден дъщеря ми е ухапала 3 /три/ деца. Много сериозно /до някъде се страхувах и аз/ попитах сестрата дали сега ще я изключат от градината пред дъщеря ми. Горкото ми дете така се шашна, че загуби ума и дума. Повече не е хапала.

# 124
...
Тук е проблемът е решен по следния начин- ако има над 3 оплаквания от едно дете, че хапе, то се изключва от детското заведение и родителите му да го мислят.

 Shocked Това сериозно ли?

В нашата група също имаше дете, което хапе до кръв. Втората половина на годината детето вече не беше в нашата градина - нямам идея какво точно е станало, вероятоно директорката си е свършила работата.

# 125
Само ще допълня, че става въпрос за София, България. Т.е. това е възможно и у наше село

# 126
  • софия
  • Мнения: 4 992
Абе вие нормални ли сте!?
Айде сега изяжте ме.

хванали сте се за косите Mr. Green
Някак си сте залитнали и в двете крайности.Според мен проблема е в персонала.Не защото такива неща не се случват , а защото няма уведомен родител.Въобще не ме барабуткайте с невидели, неразбрали.Те не са сами на смяна.Има градини и градини, персонал и пресопнал,ит.н и т.н
Но да ми казвате че е нормално да се хапят, ми не е. Нормално да се бият- ми не е.Това че се случва не значи че е нормално.Но те растат, ние ги учим,ама някак си няма да можем да ги научим ако приемаме че е нормално и да чакаме да го надрастнат.....защото видите ли било от възраста.

# 127
  • sofia
  • Мнения: 1 426
Абе вие нормални ли сте!?
Айде сега изяжте ме.

хванали сте се за косите Mr. Green
Някак си сте залитнали и в двете крайности.Според мен проблема е в персонала.Не защото такива неща не се случват , а защото няма уведомен родител.Въобще не ме барабуткайте с невидели, неразбрали.Те не са сами на смяна.Има градини и градини, персонал и пресопнал,ит.н и т.н
Но да ми казвате че е нормално да се хапят, ми не е. Нормално да се бият- ми не е.Това че се случва не значи че е нормално.Но те растат, ние ги учим,ама някак си няма да можем да ги научим ако приемаме че е нормално и да чакаме да го надрастнат.....защото видите ли било от възраста.

Естествено, че проблема е в персонала. Но пък това, че са само 2 на 25 деца, абсолютно не е мой проблем. Не може детето ти да се прибира изпохапано и стресирано и това да бъде нормално. Също не е нормално детето ми да размаже съдържимото в гърнето във всички помещения и никой да не го види. И после да ми се оплакват, че ауууу какво бил направил днес цял ден била чистила лелята. Става въпрос за дете на 1г. и 6м. Да се търкаля по голо дупе навсякъде и никой да не го забележи  newsm78. Също да отвори бидона с белината и да маже по себе си и наоколо, така му се бяха възпалили очите, че добре, че нямаше последствия Praynig  Това май не е нормално, поправете ме, ако греша. 

# 128
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Според майка ми, аз като съм започнал да ходя на ясла 3-4 пъти са ме вземали нахапан, След месец обаче за сапочнали да постъпват оплаквания за нахапани от мен ...
въпрос на аклиматизация

# 129
  • Мнения: 1 404
Съжалявам за детето ти SadСпоред мен обаче положението в болшинството от яслите е същото,просто ако може някак да се избегне яслата и детето да тръгне направо на градина...

# 130
  • Мнения: 94
  Има ли изобщо учителки,които гледат децата в тази ясла?!Детето ми е хапано,ръфано да кръв.Така ми го предадоха.Как е възможно никой да не е забелязал това зверско деяние?!!!Детето ми е шок ,от случилото се.Ще съдя персонала на тази ясла.Молбата ми към всички майки,чиито деца са нахапани да ме подкрепят .Дайте ми съвет,към кого да се обърна...
  Как е възможно?!!Заведох го здраво и читаво,а ми го връщат изядено,все едно е било заключено в клетка със зверове,а не с малки деца... Cry
  И ние сме възпитаници на тази ясла,но сме от друга група.И аз имах подобен проблем.Моят Бобо преди известно време го взех целия изпохапан и надран.Празно нямаше.Имаше захапки до кръв по челото ,по брадичката,по бузите ,а крачетата му бяха синьо-морави от удари.Директорката г-жа Иванова,по същия начин ми каза,че драматизирам и че е "нормално" да се хапят децата.Напълно те разбирам и ти съчувствам,пиши ми на лични какво смяташ да правиш,ще те подкрепя.
  До останалите .....
  В тази ясла децата в групите са над 60 и персонала не успява да ги гледа,но щом като не успяват не разбирам,защо продължават да приемат нови деца.Изписват 10 деца,а на тяхно място приемат двойно повече.
  И проблема едва ли е в децата,които хапят и във възпитанието им.В тази ясла важи принципа за оцеляване или закона на джунглата.Според мен проблема е в персонала и в ГОЛЯМАТА бройка на децата в групите.
  На нито една от нас няма да и хареса за си прибере детето в този вид .В крайна сметка,задачата на персонала е да ни ги предадат здрави и читави.

# 131
  • Мнения: 197
Според мен, ако персоналът си е гледал съвестно задълженията, това е нямало да се случи! А и "зверски нахапано" не ми звучи, като веднъж ухапано! В яслата на дъщеря ми за малко да я докарат до операция от немарливост! /в продължението на историята за това имаше вина и личната лекарка, но детето вече не ходеше на ясла/ След дълги мъки и престои в болница до толкова бях облекчена и "отмаляла" от това ходене по мъките, че не съм се и замисляла да съдя персонала. Сега след време много хора ми казват, че е трябвало и май са прави! Така че, браво за решението ти!

# 132
  • Варна
  • Мнения: 616
В яслата и моят син беше гризван от време на време, но проблем се появи малко по-късно - в градината. Само че изкараха моето дете виновно Rolling Eyes Тоест - една девойка систематично го хапеше и помолих майката да поговори с нея. Жената лично пред мен направи забележка на детето, че го и поступа от което на мен ми стана жал, но на следващия ден госпожата която издаде сина ми при вземане го изкара едва ли не за психиатър. Наговори ми куп простотии - бил хипер агресивен, щял да убие момичето от бой - едва успяли да го отскубнат от нея и да съм го заведяла на психолог, да съм прочетяла малко литература за възпитанието на децата, защото явно съм имала проблеми  Sick #Crazy Аз се притесних, почнах да пелетеча, детето ми реве, защото въпросната госпожа го беше държала два часа наказан. Като се успокоих го попитах какво всъщност е станало и се оказа, че не моето дете е точно виновно. Въпросната госпожица така го ухапала по гърба (имаше кръв по фанелката му, но това не беше отчетено от госпожата), че изпаднал в истерия, съборил я на земята и я ступал. Еми след случката нито тя го ухапа повече, нито той се е бил. А въпросната госпожа продължава да ми дължи извинение за обидата, което едва ли някога ще получа Whistling

# 133
  • Мнения: 197
А въпросната госпожа продължава да ми дължи извинение за обидата, което едва ли някога ще получа Whistling
Ами поискай си го! Mr. Green

# 134
  • Мнения: 197
Докато продължаваме да си мълчим за такива неща те ще продължават да се случват! Аз лично съжалявам, че не реагирах когато трябваше, когато му беше времето!  Twisted Evil

Последна редакция: вт, 23 окт 2007, 18:44 от ina05

# 135
  • София
  • Мнения: 593
Като мама на която и предстоят тези преживявания сьм сьгласна с повечето мнения.Има и калпав персонал има и свестен лошото е че системата не е измислена добре.Писах ви че майка ми е лелка в ясла да знаете сьс какви сестри е работила Twisted EvilИма страшно много време през което децата са само сьс сестрата.Когато примерно се оправят креватчета,измиват се и се стерилизират сьдове,чисти се ,дезинфекцират се гьрнета,слиза се в кухнята за храна и др.И се чудя ква е тая политика от 2 групи ясла да остане само една при положение че деца бол.Защо се приемат деца живеещи в други квартали а тези от нашия не.Защо няма конкретно и ясно разпореждане за броя на децата а добре би било и да е сьобразено с вьзрастта.Гледката на поне 10 малчовци на около 2г. плачещи за "мама" е много тьжна гушкаш едно после друго ама......... Tired

# 136
  • Мнения: 1 238
ПРЕДСТАВЯМ СИ СИТУАЦИЯТА,КОГАТО НЯКОЯ МАЙКА ЩЕ ДОЙДЕ ДА МЕ СЪДИ ЗАЩАТА 2 ГОДИШНОТО МИ ДЕТЕ Е НАХАПАЛО НЕЙНОТО. newsm78.Незнам как ще реагирам #CrazyДецата на тази възраст се бият,хапят,блъскат.Ако се съдим за това трябва всички родители да са по затворите,защото няма дете което поне веднъж да не е посегнало по някакъв начин на друго./Освен ако няма някакъв здравословен проблем/.Да съдиш госпожите newsm78.Я вземи ти и се грижи за 25-30 деца на 2 години и се опитай да ги следиш всичките едновременно.Да това може да стане ако ги паркираш на столчетата да стоят по цял ден.Това ли искаш за детето си.
Проблема е в това,че на дете на тази възраст,колкото и да обясняваш то не може съвсем да те разбере.Та те още се напикават в гащите си  Rolling Eyes.Може би знае,че не трябва да хапи и бие,но не винаги може да се спре,а понякога го прави скришом и бързо.Лелките не са виновни,нито пък децата.

Ама тя не е казала, че майките ще съди, а персонала, за това, че не са били там, когато е било необходимо.

# 137
  • Варна
  • Мнения: 2 133
40-50-60 ! деца в едно помещение цял ден - на това ако му казват социализация... аз самата бих се побъркала.
Виновните са в Общината, ако питате мен.
А как реагира самото нахапано дете? Има промяна в поведението му?

# 138
  • Мнения: 2 270
аз мисля,че родителите имаме прекалено големи изисквания за 10-те лева които плащаме в яслите за да ни гледат децата/аз дори не плащам/Виж ако яслата е частна и си наринал един кош пари ,тогава може и да си потърсиш правата по съдебен път,но не това е решението

# 139
аз мисля,че родителите имаме прекалено големи изисквания за 10-те лева които плащаме в яслите за да ни гледат децата/аз дори не плащам/Виж ако яслата е частна и си наринал един кош пари ,тогава може и да си потърсиш правата по съдебен път,но не това е решението
Мисля че е грешно да се обобщава. Много често децата ги оставят сами в групата. Това го научавам и от моето дете. Тук въпросът е друг - защо след като нещо нередно става госпожата отказва давземе мерки. Защото ако не го направи това нередно нещо ще продължи. Може би съдебня подход ще стресне малко госпожите и директорката да си вършат работата...
За информация ще ви кажа, че в нашата градина у голЕмото селО София (защото има много оплаквания от Софийските детски градини) никога не са ми се нацупили ако закъснея и взема детето си в 19ч, нито пък ако си заведа детето в 7,20. Винаги има човек там, самата директорка е в градината още 7,30, а градината не е частна, а си е най-обикновено ОДЗ.

# 140
  • София
  • Мнения: 6 999
аз мисля,че родителите имаме прекалено големи изисквания за 10-те лева които плащаме в яслите за да ни гледат децата/аз дори не плащам/Виж ако яслата е частна и си наринал един кош пари ,тогава може и да си потърсиш правата по съдебен път,но не това е решението

А данъци не плащаш ли? Или мъжът ти?
Персоналът в детските заведения е там да се грижи за децата - за това му е заплатата. Ако по някаква причина работата не им харесва - да напуснат/ стачкуват/. Но да извиняват ниските си/да не кажа в някои случаи извратени/ педагогически умения с това колко малко плащаме, колко много са децата и колко ниски техните заплати.  Stop Naughty

# 141
  • Мнения: 1 045
аз мисля,че родителите имаме прекалено големи изисквания за 10-те лева които плащаме в яслите за да ни гледат децата/аз дори не плащам/Виж ако яслата е частна и си наринал един кош пари ,тогава може и да си потърсиш правата по съдебен път,но не това е решението

А данъци не плащаш ли? Или мъжът ти?
Персоналът в детските заведения е там да се грижи за децата - за това му е заплатата. Ако по някаква причина работата не им харесва - да напуснат/ стачкуват/. Но да извиняват ниските си/да не кажа в някои случаи извратени/ педагогически умения с това колко малко плащаме, колко много са децата и колко ниски техните заплати.  Stop Naughty
Напълно подкрепям  Peace Не може да си правят каквото искат и да се оправдаят с многото деца ...
И другите изказвания , че е нормално щото били малки и т.н.  Stop Не ми се обяснява сега но с очите си видях за какво става въпрос в тази ясла и се радвам , че махнах  дъщеря си от там.  15-те минути които стоя ми костваха 2 седмици истерии , напикаване и непрестанни събуждания със рев  Tired

# 142
  • Мнения: 141
Ужас. И аz бих се стресирала доста, ако детето ми е обект на насилие. Но нито децата , нито персонала са виновни. Едните са оставени от майките я яслата и са неспокойни, отделно майкиет са иzнервени, zащото работят и се иzморяват, а zа лелките да не говорим , като гледам как аz едва се оправям с едно, а те с по 30  #Crazy #Crazy #Crazy
Не zнам какво трябва да се направи, zа да се осигурят условия децата да растат спокойни и неагресивни  newsm78

# 143
  • Варна
  • Мнения: 2 133

Не zнам какво трябва да се направи, zа да се осигурят условия децата да растат спокойни и неагресивни  newsm78


Достатъчно места в яслите, малки групи, контрол от страна на директори, инспекторат, родители, опресняване и развитие на квалификацията на персонала

# 144
  • Мнения: 141

Не zнам какво трябва да се направи, zа да се осигурят условия децата да растат спокойни и неагресивни  newsm78


Достатъчно места в яслите, малки групи, контрол от страна на директори, инспекторат, родители, опресняване и развитие на квалификацията на персонала

Да и това ка кможе да успеем да го постигнем? Като майките секарат с други майки, песонала в градината , който е пренатоварен и беz това и сигурно и жените ги преживяват доста такива случки ... Като майките на виновните деца им се карат ? Това още повече ще иzнерви децата ...

# 145
  • София
  • Мнения: 6 999

Не zнам какво трябва да се направи, zа да се осигурят условия децата да растат спокойни и неагресивни  newsm78


Достатъчно места в яслите, малки групи, контрол от страна на директори, инспекторат, родители, опресняване и развитие на квалификацията на персонала

Следва да се промени мисленето на обществото ни, което /по мое скромно мнение/ няма да стане в обозримо бъдеще. Не само в БГ групите са големи, не само в БГ заплатите са малки... но има места в този свят, където въпреки това персоналът се държи с децата човешки. Което означава с уважени, любезно, без да ги бие и навиква...

# 146
  • Мнения: 197
Да работиш с деца трябва да е призвание, т. е. да обичаш и работата си и децата. Заплатата не трябва да е единственият ти стимул, за да работиш с деца. Абсолютно е недопустимо да се мият дупетата на децата със студена вода и детенце от яслата да се върне обратно към памперсите от стрес. Абсолютно е недопустимо да дойдеш да си вземеш детето и 15 минути да няма на кого да кажеш, че си там, а накрая да си отидеш без да си видял и един възпитател. Абсолютно е недопустимо дечица от градината да са намирани на влаковата линия на голямо разстояние от градината /случаите със "избягали" деца във въпросната градина са няколко/. Недопустимо е детето ти да се прибере буквално със задръстен с хляб нос и да го издухваш от там с дни, а после случката да се повтаря със земя от саксиите и какво ли още не. Недопустимо е да направиш забележка за нещо и в замяна към детето ти да се получи негативно отношение. Това са абсолютно реални случки! Всички потърпевши деца бяха отписани. А какво стана с оплакванията до директорката? Без никакво развитие. Инциденти стават, така е, но трудно могат да се объркат с немарливост. Така че, май е по добре да има и осъдени. Все пак става въпрос за децата ни!

# 147
  • Мнения: 141

Не zнам какво трябва да се направи, zа да се осигурят условия децата да растат спокойни и неагресивни  newsm78


Достатъчно места в яслите, малки групи, контрол от страна на директори, инспекторат, родители, опресняване и развитие на квалификацията на персонала

Следва да се промени мисленето на обществото ни, което /по мое скромно мнение/ няма да стане в обозримо бъдеще. Не само в БГ групите са големи, не само в БГ заплатите са малки... но има места в този свят, където въпреки това персоналът се държи с децата човешки. Което означава с уважени, любезно, без да ги бие и навиква...

Това мнение считам zа доста спонтанно и пристрастно.
Хората на всякъде са хора и имат граници. Можеш да натовариш някой с работа, но като го претовариш фиz. и псих. постигаш доста нежелани реzултати.
И в чужбинскиет има доста доволни и недоволни от яслите си в zависимост от раzличните условия ...
А в България  хората  и помежди си се държат доста иzнервено .

# 148
  • Мнения: 141
Да работиш с деца трябва да е призвание, т. е. да обичаш и работата си и децата. Заплатата не трябва да е единственият ти стимул, за да работиш с деца. Абсолютно е недопустимо да се мият дупетата на децата със студена вода и детенце от яслата да се върне обратно към памперсите от стрес. Абсолютно е недопустимо да дойдеш да си вземеш детето и 15 минути да няма на кого да кажеш, че си там, а накрая да си отидеш без да си видял и един възпитател. Абсолютно е недопустимо дечица от градината да са намирани на влаковата линия на голямо разстояние от градината /случаите със "избягали" деца във въпросната градина са няколко/. Недопустимо е детето ти да се прибере буквално със задръстен с хляб нос и да го издухваш от там с дни, а после случката да се повтаря със земя от саксиите и какво ли още не. Недопустимо е да направиш забележка за нещо и в замяна към детето ти да се получи негативно отношение. Това са абсолютно реални случки! Всички потърпевши деца бяха отписани. А какво стана с оплакванията до директорката? Без никакво развитие. Инциденти стават, така е, но трудно могат да се объркат с немарливост. Така че, май е по добре да има и осъдени. Все пак става въпрос за децата ни!

може би трябва да се смени именно директорката? идеята ми е, че се раzправяме на доста ниско ниво, докато множеството от проблемите според мен не е в немарливостта на самите жени, които пряко гледат децата. Те са в лоша органиzация, лоша обстановка, лоши условия , лошо отношение дори към самите жени . От там страдат мног одецата.

# 149
  • Мнения: 197
Искам само да кажа, че от сегашната градина съм много доволна!

# 150
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
...
Тук е проблемът е решен по следния начин- ако има над 3 оплаквания от едно дете, че хапе, то се изключва от детското заведение и родителите му да го мислят.

 Shocked Това сериозно ли?

Да, счита се, че ако едно дете проявява системна агресия като хапане и щипане, има сериозен проблем.
Моята също не е ангел, но досега не хапала или удряла дете.
Браво! Много ми се иска да кажа и "добро утро", но за съжаление това не е практика в нашите детски заведения.
НЕ Е НОРМАЛНО детето ви да хапе, щипе, блъска и наранява другите деца!
За съжаление, как'Сийка е казала какво става, когато намекнеш (!) това на родителя на слънчицето.

# 151
  • София
  • Мнения: 6 999
Следва да се промени мисленето на обществото ни, което /по мое скромно мнение/ няма да стане в обозримо бъдеще. Не само в БГ групите са големи, не само в БГ заплатите са малки... но има места в този свят, където въпреки това персоналът се държи с децата човешки. Което означава с уважени, любезно, без да ги бие и навиква...

Това мнение считам zа доста спонтанно и пристрастно.
Хората на всякъде са хора и имат граници. Можеш да натовариш някой с работа, но като го претовариш фиz. и псих. постигаш доста нежелани реzултати.
И в чужбинскиет има доста доволни и недоволни от яслите си в zависимост от раzличните условия ...
А в България  хората  и помежди си се държат доста иzнервено .
[/quote]

Напротив мнението ми е изстрадано. За пристрастно - такова е - родител съм и искам детето ми да се възпитава правилно, а не като да е родено някъде в 17 век. Нямам опит с държавни учебни заведения /освен от времето, когато аз ги посещавах/, но виждам какво става около мен.

Въпросът не е дали и в чужбина има недоволни - естествено, че ще има. Но когато извън БГ някоя учителка удари детето ти в градината в най-лекия случай си губи работата. А в БГ градината учителките гордо заявяват как наследникът е направил 'едикакво си' и те са го плеснали /да речем/. А още по-ужасното е, че въпреки тези ударчета, наказания, принуждавания да се спи, да се яде и какво ли още не има родители, които са доволни. Ето за това трябва да се смени мисленето на обществото.
За сега обаче българите се интересуват главно от това дали детето им е загащено, изяло ли си е манджата и да не му духа като спи в градината... А не как се държат с него възпитателите, как го наказват и как го поощряват и прочие...

П.С. Извинявам се, че нещо с цитатите не се е получило.

# 152
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Децата на тази възраст се бият,хапят,блъскат.

Това не е вярно ... и не е нормлно да го правят... още повече, че по света, това се  счита за сериозен проблем и изключват децата

# 153
  • софия
  • Мнения: 4 992
Сетих се за една случка на колежка на мъжа ми.
Действието се развива в Швеция мисля:

Детенце на училище.Обаче както си седи в час вижда паяк и Бум, няма паяк.НОоооооо учителката в шах.Викат родителите да поговорят с тях, защото не е нормално така да се убива, нали се сещате вид агресия си е това, но пък и за да не навредят на детето което е от друга държава и може би други нрави искат до поговорят с родителите.И родителите милите и те в шах.Ми какво пък толкова паяк.Разбрали са се.Не са се консултирали по-нататък с психолог....
защото е за всички детето си било нормално и си останало такова след уточненито че ние трепим паяци и всякакви гадинки - но вече не и детето Peace

# 154
  • Мнения: 2 270
Децата на тази възраст се бият,хапят,блъскат.

Това не е вярно ... и не е нормлно да го правят... още повече, че по света, това се  счита за сериозен проблем и изключват децата
добре 90%-от децата на възраст от 1.5 до 2.5 г го правят.Колко са децата ,които доброволно си дават играчката с която играят в момента .В много случаи родителите изобщо не знаят какво правят децата им в детските градини и ясли.Там те са коренно различни.
Ето две от моите деца не са хапали,обаче едното удряше ,другото не удряше ами ревеше като съдрано.Малкия ми син хапе.Хапе мен,сестра си,брат си.В яслята още не са ми се оплаквали да е ухапал някого,но той там си стои кротко на едно столче/това не е моето дете/Не можем да говорим за агресия при дете на 2 години.Прекалено е малко.Виж на 4-5 тогава да.Но ние говорим в момента за яслена възраст

# 155
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Спомням си, че братовчед ми хапеше като малък ... и от там си правя извода,  че децата хапят от ревност , а също и когато ги сърбят зъбите

 ...  за играчките не знам... малкия чак  сега, на 3 години, започна да ги забелязва и да не иска да ги дава ..преди това само мен не даваше ...или поне аз не помня да е имало някакъв проблем с това

# 156
  • София
  • Мнения: 3 421
Моите не са хапали, но щерката колко е хапана ooooh!. В повечето случаи родителите ми обясняваха, че децата я хапят, защото я харесвали. Не знам дали е било така, но никога не е било следствие от спор за нещо. Дори си спомням - прегръща я едно момченце и изваднъж - хоп захапва я за бузата. С другата майка стояхме на половин крачка от тях и не можахме да реагираме въобще.

# 157
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ани, всички деца са посегнали да ударят, да ощипят или да хапят. Опитали са се. От родителите зависи дали детето ще реши, че това е НОРМАЛНО, тоест обичайно поведение. Че в това няма нищо лошо или пък не е кой знае какво.


# 158
  • София
  • Мнения: 6 999
...В повечето случаи родителите ми обясняваха, че децата я хапят, защото я харесвали. Не знам дали е било така, но никога не е било следствие от спор за нещо...

Дъщеря ми хапе от любов - аз я научих  Embarassed Като малка, а и сега понякога леко я гризвам... Преди хапеше баща си, баба си, бавачката и мен... Сега обаче поумня и само мен хапе /взаимно се хапем де/ не се смейте

# 159
  • Мнения: 2 270
Ани, всички деца са посегнали да ударят, да ощипят или да хапят. Опитали са се. От родителите зависи дали детето ще реши, че това е НОРМАЛНО, тоест обичайно поведение. Че в това няма нищо лошо или пък не е кой знае какво.



мислиш ли,че има родители ,които просто ще стоят и гледат как детето им хапе,удря,блъска и няма да реагират.Аз лично такива не познавам.Понакога децата на тази възраст,не осъзнават какво точно правят,не осъзнават,че причиняват болка и не осъзнават,че това,което им правят другите деца е същото ,което и те правят

# 160
  • Мнения: 141
... Абсолютно е недопустимо да дойдеш да си вземеш детето и 15 минути да няма на кого да кажеш, че си там, а накрая да си отидеш без да си видял и един възпитател. ...
Права си. Не трябва да се оставят децата беz надzор. А колко работещи майки , като се има в предвид натовареността в работата и пътната обстановка ги вzимат навреме? Ти колко беше zакъсняла при тоzи случай? Защото една поzната в Германия zакъсня веднъж да си вzеме детето от градината и след нула време и се обадиха полицаите да иде да си го вzеме от полицията и да обяснява zащо си zанемарява отрочето ... Поzнай повтори ли? Но така е правилното , да. А колко майки са съгласни?

# 161
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
... Абсолютно е недопустимо да дойдеш да си вземеш детето и 15 минути да няма на кого да кажеш, че си там, а накрая да си отидеш без да си видял и един възпитател. ...
Права си. Не трябва да се оставят децата беz надzор. А колко работещи майки , като се има в предвид натовареността в работата и пътната обстановка ги вzимат навреме? Ти колко беше zакъсняла при тоzи случай? Защото една поzната в Германия zакъсня веднъж да си вzеме детето от градината и след нула време и се обадиха полицаите да иде да си го вzеме от полицията и да обяснява zащо си zанемарява отрочето ... Поzнай повтори ли? Но така е правилното , да. А колко майки са съгласни?

Е, хайде сега, защо реши, че жената е закъсняла? Ми има градини, в които и 18.30 смятат родителите за "закъснели", а работното време е до 19ч. ...
По темата, не знам, синът ми никога не е хапал, има и дечица, които си изразяват така емоциите, особено в яслена възраст. Но, ако авторката на темата не преувеличава и детето е било ЗВЕРСКИ нахапано ДО КРЪВ, мисля, че вина имат сестрите от яслата. Едно зверски нахапано дете би ревало и пищяло от болка и те да не го чуят? Или да не обърнат внимание? Или поне да не се извинят на родителите и да им обяснят какво точно е станало, не мисля, че е правилно подобно поведение. Ако случката е точно както е описана, да - майката би трябвало да търси отговорност, мое мнение.

# 162
  • Мнения: 141
предполагам, че са се иzвинили, а щом 15 мин. стояла там и не видяла жива душа, предполагам, че другите родители са си прибрали душиците  вече ...

# 163
  • софия
  • Мнения: 4 992
предполагам, че са се иzвинили, а щом 15 мин. стояла там и не видяла жива душа, предполагам, че другите родители са си прибрали душиците  вече ...

Sako ksana, мила, ти от колко време не живееш в България?!

Май не си запозната с "ненаписаните порядки в българските (добре де поне част от тях) ОДЗ-та и ясли.
Неписано правило Номер 1: И на водене и на вземане много често няма никой от персонала.
Неписано правило Номер 2: Отчет на родители за това как е минал деня не се дава
Неписано правило Номер 3:Ми деца 30 деца са , ние такова нещо не сме азбрали.....

И така нататък и така нататък..........

Аз лично под зверски нахапано си представям страшна гледка и не ме яд толкова, че е нахапано от друго дете, колкото че никой нищо не видял, никой нищо не разбрал.....
пак се вързах сутрин и се набирам яд.....спирам.

# 164
  • Мнения: 141

щом е въzприето като правило и дори се публикува в родителски форум, какво искаш да коментираме на ситуацията? Явно иzхранването на сем. е под прио.1 и ако на майката и останат нерви и сили се раzправя като най лесно с лелките, но проблемите не идват от тях, а от ситуацията и условията и от цялата система ... Как да е не виждам в същност какво коментираме.
Жената е права да е в стрес, zащото детето и е обект на агресия, жената иска да се раzптравя по тоzи повод, но ако детето и нее zасегнато фиzически приема неписаните правила


Май не си запозната с "ненаписаните порядки в българските (добре де поне част от тях) ОДЗ-та и ясли.
Неписано правило Номер 1: И на водене и на вземане много често няма никой от персонала.
Неписано правило Номер 2: Отчет на родители за това как е минал деня не се дава
Неписано правило Номер 3:Ми деца 30 деца са , ние такова нещо не сме азбрали.....
 

и zаминава на работа zатваряйки уши и очи zа редно и нередно, нали има въzможност да иде на работа. А тя пък какво е виновна, като трябва да иде, иначе на къде ...

# 165
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Явно иzхранването на сем. е под прио.1 и ако на майката и останат нерви и сили се раzправя като най лесно с лелките, но проблемите не идват от тях, а от ситуацията и условията и от цялата система ...

Какво искаш да кажеш, че яслите са само за хора, които иначе не могат да си изхранят семейството ли? Или че само тук (в БГ) е така? Или съм те разбрала неправилно?

# 166
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Явно иzхранването на сем. е под прио.1 и ако на майката и останат нерви и сили се раzправя като най лесно с лелките, но проблемите не идват от тях, а от ситуацията и условията и от цялата система ...

Какво искаш да кажеш, че яслите са само за хора, които иначе не могат да си изхранят семейството ли? Или че само тук (в БГ) е така? Или съм те разбрала неправилно?

Не е ли така  Thinking ...

# 167
  • Варна
  • Мнения: 567
Явно иzхранването на сем. е под прио.1 и ако на майката и останат нерви и сили се раzправя като най лесно с лелките, но проблемите не идват от тях, а от ситуацията и условията и от цялата система ...

Какво искаш да кажеш, че яслите са само за хора, които иначе не могат да си изхранят семейството ли? Или че само тук (в БГ) е така? Или съм те разбрала неправилно?

Не е ли така  Thinking ...
Определено не е така за всички случаи. Има майки, които  работят не по икономическа принуда, а за да се реализират, развиват и т.н.

# 168
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ани, всички деца са посегнали да ударят, да ощипят или да хапят. Опитали са се. От родителите зависи дали детето ще реши, че това е НОРМАЛНО, тоест обичайно поведение. Че в това няма нищо лошо или пък не е кой знае какво.



мислиш ли,че има родители ,които просто ще стоят и гледат как детето им хапе,удря,блъска и няма да реагират.Аз лично такива не познавам.Понакога децата на тази възраст,не осъзнават какво точно правят,не осъзнават,че причиняват болка и не осъзнават,че това,което им правят другите деца е същото ,което и те правят
Ани, то нашето като диалог стана. Laughing
За съжаление, виждала съм такива родители... Вчера се скарах с една госпожа, чието дете блъскаше едва проходило бебе. Нарочно го блъскаше, с едно такова изразче на лицето...  ooooh!
Виждала съм и родители, които поощряват децата си да се държат така. Слушала съм баби, които се гордеят с "подвизите" на внуците си.
На всичкото отгоре моя роднина смята племенниците си (не моите деца) за "деца с характер", защото се държат по описаните горе начини с други деца, с близките си и моля! С нея самата.

# 169
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Явно иzхранването на сем. е под прио.1 и ако на майката и останат нерви и сили се раzправя като най лесно с лелките, но проблемите не идват от тях, а от ситуацията и условията и от цялата система ...

Какво искаш да кажеш, че яслите са само за хора, които иначе не могат да си изхранят семейството ли? Или че само тук (в БГ) е така? Или съм те разбрала неправилно?

Не е ли така  Thinking ...
Определено не е така за всички случаи. Има майки, които  работят не по икономическа принуда, а за да се реализират, развиват и т.н.


А ако системата позволява, би било в полза на децата да бъдат в контакт с други деца. Но не и в тези условия, особено при ненормалния брой деца в група.

Василиса, хора разни. И родители разни. Затова има възпитатели, въпросът е, че системата трябва да осигурява нормални занимания с децата - малки групи, мотивирани възпитатели, мат. база, контрол. Но това няма да се промени от днес за утре...

Последна редакция: чт, 25 окт 2007, 15:00 от malina_m

# 170
  • Мнения: 2 270
Василиса Умница -добре,че не познавам такива родители и не съм попадала в ситуациите за които говориш newsm78.В кой ли свят живея Embarassed Crazy Laughing
Невиждам за какво изобщо спорим.На всички е ясно,че вина за създалата се ситуация имат много хора.Въпроса е в това,че ако жената тръгне да съди лелките,те пък от своя страна трябва да съдят директорката,че е приела толкова много деца,тя пък -общината,че я е накарала да приеме толкова деца-общината -правителството,че изобщо нищо не прави и тн и тн...........
Тази сутрин като занесах малкия на ясла-ситуацията беше такава:има 10 нови деца в групата и всичките ревяха.Двете лелки се чудеха как да ги успокояват/едното се беше сграбчило за полата и и буквално се влачеше след нея,защото тя трябваше да ни посрещне,да приеме Тони и да подготви децата 25 на брой за слагане на гърне.Как може тази жена в дадения момент да знае всяко едно детенце защо плаче,дали някое друго не го е ухапало ,плаче за майка си или просто му се плаче.А децата на тази възраст много много не говорят смислено за да им разберат.Поставете се в тази ситуация и мисля,че  ще започнете да гледате с малко по голямо уважение към жените ,които се грижат за децата ви

# 171
  • Мнения: 197
... Абсолютно е недопустимо да дойдеш да си вземеш детето и 15 минути да няма на кого да кажеш, че си там, а накрая да си отидеш без да си видял и един възпитател. ...
Права си. Не трябва да се оставят децата беz надzор. А колко работещи майки , като се има в предвид натовареността в работата и пътната обстановка ги вzимат навреме? Ти колко беше zакъсняла при тоzи случай? Защото една поzната в Германия zакъсня веднъж да си вzеме детето от градината и след нула време и се обадиха полицаите да иде да си го вzеме от полицията и да обяснява zащо си zанемарява отрочето ... Поzнай повтори ли? Но така е правилното , да. А колко майки са съгласни?
Не бях закъсняла. Бях подранила! Две от децата бяха излезли в коридора и аз ги върнах обратно. Става дума за деца в ясла!
На ani69 искам да кажа, че безкрайно уважавам хората, които работят с деца. Но пак ще се повторя - заплатата не трябва да е единственият ти стимул да работиш с дечица. Трябва да го правиш по призвание. Трябва да обичаш и децата и работата си! Немарливостта и незаинтересоваността са абсолютно непростими особено когато са систематични и става дума за много малки дечица! Между яслата и градината, която посещава сега дъщеря ми не може да става и дума за сравнение! Дори за краткото време преди стачката успях да преценя с каква любов и внимание се обгрижват децата тук!

# 172
  • Мнения: 55
Тази тема се дискутира всяка есен.Въпросът е защо?Кой научи децата да се хапят?-разбира се, не учителките или персонала, а ние родителите. Всеки от нас отива с желанието детето му да бъде център на внимание, някой постоянно да го обгрижва,........... и т н
Как ще стане това, когато  вътре са най- малко 15 деца. Никой не подготвя детето си да може да самоуправлява общуването си с другите самостоятелно, да уважава другарчетата си. Учудващото е, че детето което хапе, едва ли  разбира, че прочинява болка.Така се случва когато  ние родителите упорито стимулираме  такова поведение  в дома.Ние също не сме научили своите деца да се пазят или да не влизат в конфликт.
Затова направете  родителска среща, нека да присъстват всички и тези родители,чието дете хапе,поговорете, изяснете причината довела до тук.
И да плашим персонала нищо няма да се постигнем, никой служител не стои и да насъсква децата едно срещу друго.
Нека да помисли всеки в тази група , пък и всеки с какво възпитание е изпратил детето си в детската ясла, градина или училище.Там е същото каквото е обществото ни .Образователните институции  са огледало на обществото..............кой кого да събори

# 173
  • Мнения: 883
Моето е било и хапано и хапещо. Веднъж беше захапана много яко в яслата, но "хапача" беше на годинка и нещо, всеки ден имаше някое сръфано дете в групата- всеки ден му се караха и то пак си хапеше, впоследствие този период отмина. Не смятам, че децата, които са по-агресивни го правят осъзнато и със злоба. И какво да направят лелите- да го заключат в изолатор ли?

# 174
  • Мнения: 6 206
Тази тема се дискутира всяка есен.Въпросът е защо?Кой научи децата да се хапят?-разбира се, не учителките или персонала, а ние родителите. Всеки от нас отива с желанието детето му да бъде център на внимание, някой постоянно да го обгрижва,........... и т н
Как ще стане това, когато  вътре са най- малко 15 деца. Никой не подготвя детето си да може да самоуправлява общуването си с другите самостоятелно, да уважава другарчетата си. Учудващото е, че детето което хапе, едва ли  разбира, че прочинява болка.Така се случва когато  ние родителите упорито стимулираме  такова поведение  в дома.Ние също не сме научили своите деца да се пазят или да не влизат в конфликт.
Затова направете  родителска среща, нека да присъстват всички и тези родители,чието дете хапе,поговорете, изяснете причината довела до тук.
И да плашим персонала нищо няма да се постигнем, никой служител не стои и да насъсква децата едно срещу друго.
Нека да помисли всеки в тази група , пък и всеки с какво възпитание е изпратил детето си в детската ясла, градина или училище.Там е същото каквото е обществото ни .Образователните институции  са огледало на обществото..............кой кого да събори
Принципно си права, но не и в случая.
Права си абсолютно всичко и хубаво и лошо идва от родителите, без изключение.
Но не и на тази възраст.
Пример - моето дете, когато тръгна на ясла беше първите три месеца като врабче, все сгушен в лелите, взимала съм го и ухапван и надран. Но не зверски... Първите три месеца, после започнах да получавам оплаквания че той хапе, дращи, бие.
Какво ще каже това, че ние с мъжа ми го насъскваме ли? Глупости на търкалета. Никога не сме поощрявали такова поведение. Не съм от майките, които насъскват децата си да не са будали, дори напротив.
Да, говорихме, да, обяснявахме, но трябваше да минат осем месеца докато спре с хапането и още по-лошото драскането. Защото дращеше здраво.
Стават тези неща, между година и половина и две и половина може да е страшно положението. При това стават за секунди. Буквално.
Не знам какъв е случая, затова не коментирам...

# 175
Чудно как има мами които продължават да твърдят, че това е нормално...

Децата ни не са овце да ги даваме сутрин на овчаря, а той да спи по поляните без да ги наглежда много много цял ден и вечер да ни ги връща.
Както казах по горе - не бързайте да сваляте отговорност от персонала в яслите, те са избрали тази професия в пълното съзнание за отговорността която поемат да опазят най-ценното ни. И който не може да се справи не трябва да разчита просто на разбиране от страна на родителите на пострадалото дете или прошка защото според мен за такива неща втори шанс не трябва да има.

# 176
  • Мнения: 6 206
Да, за мен е нормално.
Който не е бил сред деца, и то точно на тази възраст, може да си говори каквото си иска.
Истината е, че това е нормално поведение за част от децата, което се израства...
Не оправдавам персонала, защото не съм била там и не знам какво е станало.

# 177
  • София
  • Мнения: 62 595
извинете, че се намесвам в темата, но много ме изненадват някои позиции.

Не мога да нарека дращенето и хапането нормално поведение в нормална обстнановка. Вярно, че има много родители, които ако не поощряват подобни изяви, поне не ги порицават. Болшинството от родителите не одобряват и се стараят да възпитат децата си да се държат добре.
Проблемът е, че такова поведение е напълно очаквано при събирането на толкова малки деца в големи количества на едно място. Според мен, при сегашните условия на отглеждане в яслите, е невъзможно да се предотвратят подобни неща, защото е пренаселено. И другото, по-важното е, че на децата на такава възраст мястото им е вкъщи, а не в яслата с още 20 деца. На тази възраст децата нямат идея за споделяне на играчки и искат цялото внимание за себеси. Иначе не биха могли да оцелеят, ако ги гледа някой немърлив възрастен.

Затова, ако е възможно, спестете яслата като преживяване на децата си. Те няма да имат никакви проблеми със социализация или изграждане на навици и самостоятелност, освен ако не живеят абсолютно изолирани вкъщи, самотни и заключени в една стая. Не си успокоявайте съвестта с мисли "нормално е на тази възраст да са такива". Децата няма да се държат така (или поне ще е много по-рядко), ако са в спокойна обстановка и без много деца на тази възраст около себе си по цял ден. Когато са много деца на едно място, особено толкова малки, те стават агресивни просто защото си искат вниманието, пространството и собствеността. Дори и в най-големите семейства с по 10 деца, няма такова струпване на маловци на почти бебешка възраст на едно място, а малките се учат от големите, а дори и най-лошите големи имат някаква грижовност към братята и сестрите си.

# 178
  • Мнения: 55
Дете, което е агресивно и две да бъдат си проявява възпитанието.Подкрепям, че който има такова дете да си го държи в дома, това важи и за училище. Обществените детски заведения и училища не са звероукротителници. Всеки от нас да си помисли на какво е научил детето си.От каде на къде моето дете ще страда, това се пренася и в живота .,който е силен бие , изнасилва, гаври се с останалите........Още от детската ясла спрете това поведение...............дете,което сега нарушава правилата и после ще продължи...............да видим какво е по пътъщата, каква е престъпността , в която живеем.
За мен е необходима незабавна родителска среща, за да се помогне и на персонала и на останалите деца. Да в съда ще се оправдава персонала, атова дете ще продължи днес да хапе, утре да бие  ...........и т н

# 179
  • Мнения: 6 206
За какво говорите - изкрахте двегодишно дете престъпник?  Laughing
Това е начин да се изрази емоция, наше задължение е да научим детето да показва емоциите си, без да наранява другите.
И въобще не е вярно, че само ясленските деца имат такова поведение, имам мои клиентчета, които са с такова държание, пък никога не са и чували думата ясла, нито пък братята и сестрите им са се държали по такъв начин. И какво от това, да им забраня да идват ли? Никога няма да стане това... Децата го израстват, с много обяснение и показване.
Винаги когато детето ми е било хапано ми е било мъчно, дори насоро беше почти зверски нахапано, но почти, стана ми жал, но не реагирах срещу майката, защото и на нея не й е лесно. Той беше много обиден, че вече не хапе и не се бие, пък пострада ненадейно.
В такива случаи апелирам към родителите да се държат като възрастни, да покажат достойно поведение. За съжаление на малко от тях им е присъщо.

# 180
  • Мнения: 1 045
Дете, което е агресивно и две да бъдат си проявява възпитанието.Подкрепям, че който има такова дете да си го държи в дома, това важи и за училище. Обществените детски заведения и училища не са звероукротителници.

 Shocked Ти сериозно ли го мислиш това ???  ooooh! Как точно да го държат това дете - на синджир , с наморник ... в мазата , далеч от хорски погледи  ooooh! В нашата градина има такова дете и постоянно го наблюдават. След последния път в който беше хапал го изправиха пред всичики деца и родителите му да каже какво е направил да се извини и обещае , че няма да се повтаря защото никой няма да играе с него и ще стои сам . От тогава няма такива проблеми ! Така че , помисили малко преди да правиш такива крайни изказвания моля!
ПП За мен грешката в случая е в персонала на яслата и толкоз  Crossing Arms

# 181
  • Мнения: 94
Дете, което е агресивно и две да бъдат си проявява възпитанието.Подкрепям, че който има такова дете да си го държи в дома, това важи и за училище. Обществените детски заведения и училища не са звероукротителници.

 Shocked Ти сериозно ли го мислиш това ???  ooooh! Как точно да го държат това дете - на синджир , с наморник ... в мазата , далеч от хорски погледи  ooooh! В нашата градина има такова дете и постоянно го наблюдават. След последния път в който беше хапал го изправиха пред всичики деца и родителите му да каже какво е направил да се извини и обещае , че няма да се повтаря защото никой няма да играе с него и ще стои сам . От тогава няма такива проблеми ! Така че , помисили малко преди да правиш такива крайни изказвания моля!
ПП За мен грешката в случая е в персонала на яслата и толко
  Всяко дете на тази възраст хапе и е нормално до някъде,но ако има кой да му напомня,че това е Лошо,то ще спре да хапе.Има и деца,които си хапят за удоволствие и това не означава ,че са невъзпитани.Просто агресивните деца е необходимо се наблюдават повече от останалите и да им се намира постоянно някакво занимание,за да не мислят,че могат да "кръшнат" и да захапят някого.Не искам да виня и персонала,защото жените се грижат за около 60 деца в група всеки божи ден.НО ТРЯБВА ЛИ ДА СЕ СЛУЧИ НЕПОПРАВИМОТО,ЗА ДА СЕ ПОСОВИ ВИНОВНИКЪТ?!Как директорката на тази ясла може да обясни на майката,че това е в рамките на нолмалното?!Ами ако ния я нахапят така,тя би ли си потърсила правата или ще си каже,че е нормално???!!!!!!!!Дело ще има по този въпрос и аз ще подкрепя майката,като майка,като жена,като човек,който може да носи отговорности.
  Моля майчетата,чиито деца са във тази ясла да се включат с мнение.Искат ли да си вземат децата здрави и читави или е "нормално" ,да ги прибират в тежко физическо и психическо състояние.Харесва ли им децата им да се стряскат нощем,да са стресирани,да се изпускат по малка и голяма нужда,когато вече са им изградени навиците???!!!
  Ако не намалят децата в групите,то нека увеличат персонала.Решението трябва да го намерим и то точно ние родителите,защото сме най зеинтерисовани децата ни да са отглеждани в нормална за тях среда,а не в стрес и насилие!!!!!!

Последна редакция: нд, 11 ное 2007, 20:45 от Доня Туфиня

# 182
Това не го приемам за нормално - посочен е вариант за решение на проблема, но всички скачат в защита на тези, които трябва да го решават. Shocked

Вярно е че в България впоследните години възпитанието на голяма част от родителите се състои в това да научат децата си да се "отбраняват" и "извоюват", за да не бъдат те хапани, удряни, блъскани. Наистина училището, градината и яслата са станали зверилници. Не мога да проумея обаче липсата на желание за промяна на това положение. На къде вървим....

# 183
  • Мнения: 7 821
По молба на авторката .

Общи условия

Активация на акаунт