Отговори
# 30
Имам удоволствието моята кума да ми е шеф,знам,че после няма да се върна там на работа,но поне досега не съм имала проблеми.Наскоро майка ми напусна работа и единия и шеф много искаше да назначи мен.Офиса е под нашия блок,работното време е перфектно,с обедна почивка,яслата е на 10 метра от нас.Изобщо сладка и удобна работа.Ама като се запъна тоз другия шеф,не иска майка с малко дете и това е.Щяла съм да отсъствам често,болнични заради детето и т.н.Имам още време,до януари съм в майчинство,но се питам после каква ще я подхващам?Безработицата тук е голяма и никой не иска майки с малки деца....

# 31
  • Мнения: 1 230
Тия работодатели съвсем са се чалнали. Имам колежка с малки деца - ами през годината я има 2 седмици болнични - я не. Пък и повечето майки ги гони някакво неудобство и ако са болни си идват на работа, а взимат болнични само за децата... Объркана държава (български бизнес)
пп Сори за офф-а

# 32
  • Мнения: 459
И аз съм "за " да се свържеш  с инспекцията по труда! Искам да питам нещо : по време на майчинство кой плаща осигуровки и майчински? Питам , защото до сега си мислех , че е държавата /НОИ/ , а тук някой спомена , че го прави работодателя. Благодаря!

Когато си излязла в майчинство от фирмата, т.е си работила там и не си прекъснала трудовото правоотношение, работодателя внася здравни осигуровки от свое име и тегли от НОИ парите за майчинство и ти ги дава.

# 33
  • Видин
  • Мнения: 961
Момиче, търси си правата!
Нямат  право да постъпват така.
 

# 34
  • Мнения: 804
На трудов договор съм.  Надявам се поне да ми изплатят отпуските, които ми се полагат.
Няма значение дали си работила 3 или 13 години. Гадно е да имат такова отношение. Консултирай се със специалист в Инспекция по труда. Не се съгласявай да ти плащат за да ти замажат очите. При всички случаи са длъжни да ти изплатят каквото ти се полага, а като си потърсиш правата и глоба могат да отнесат.

# 35
  • Мнения: 158
да ти изплатят освен отпуските и обезщетение в размер на брутното ти възнаграждение.
Освен това, като си на трудов договор, спазени ли са изискванията на Кодекса на труда? В смисъл:предизвестие и т.н.? Освен това ти дала ли си повод да те уволнят - например: не справяне с работата и т.н. Само питам, за да си изясня ситуацията.

# 36
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Браво на теб, но аз бих поизпотила предния ти работодател, ей така, за спорта.

Бих могла, но не виждах /и още не виждам/ смисъл. Добре, ще се оплача в Инспекцията, ще направят проверка, ще ме върнат на работа, обаче как се работи в подобна обстановка - не те искат и това е? На по-късен етап все ще намерят за нещо да те захапят и уволнят - или с едно просто предизвестие, което е 30 дни в повечето случаи, или по-лошо - дисциплинарно. С този факт в CV-то ще е по-трудно да си намериш нова работа. Затова и реших да не се занимавам. Пък и да ви кажа, малко след това съдбата намери начин и ми предложи възможност да си го върна на човека, макар да не бях я търсила. Възползвах се.  Mr. Green

# 37
  • Мнения: 15 756
Здравей миличка. Прочетох какво ти се е случило в работата и искам да те питам нещо-не си ли се сетила да ги съдиш? Това е дискриминация, а и закона изцяло защитава такива случаи като твоя. В крайна сметка поне ще ти плати някакво обещетение този мръсник  #2gunfire. Помисли за това и ако не е твърде късно действай. Такива като този нямат никакво право да действат така с мамите и някой трябва да му натрие малко носа. А и като е тръгнал да става шеф първо е трябвало да се запознае със законите.
Успех ти желая. Hug
П.П. Ако се решиш на тази стъпка ми пиши-vembi@abv.bg - имам страхотна адвокатка по тези въпроси-много е луда на тема да защитава правата на онеправданите - ще ти дам нейния телефон за да ти пимигне.
Успех  Peace

# 38
  • Мнения: 2 746
Ей че неприятно! Според мен по-добре си потърси правата, но след това напусни фирмата, защото ще ти стъжнят живота!
На мен ми се случи нещо подобно преди години, направо ми беше поставен въпроса,че не ги интересува това, че имам дете, което се случва и да боледува понякога.Да не говорим, ако трябваше да взема болничен за себе си.Е, напуснах, намерих си нова работа, и сега съм щастлива, че работя сред интелигентни и разбрани хора, а не с някакви кретени!
На работодателите трябва да им е ясно, че работят с хора,а не с машини.Защото и машините се развалят понякога, но тогава работодателите сякаш са склонни да проявят повече разбиране.
Успех ти желая!

# 39
  • Мнения: 3 500
На трудов договор съм.  Надявам се поне да ми изплатят отпуските, които ми се полагат.
Я си го прочети и после действай както са ти казали момичетата. Няма да им се даваш на тия. Като така и така няма да се върнеш на работа поне ги изцицкай колкото можеш. Успех!

# 40
ох и аз съм в подобна позиция.като постъпвах на работа шефът ме накара да подпиша молба за доброволно напускане от 01.09.2007 ,ако нямало работа да не се налага да ме съкращава.и понеже вси4ки други новопостъпили подписаха и аз го направих,то иначе нямаше и да ми пусне договор.сега съм бременна и треперя как ще постъпи,дали ще пусне в действие молбата или ще ме остави да си изкарам спокойно майчинството.остават ми още 2 седмици,излизам в болничен за раждане и направо се побъркавам от тази мисъл.един път говорих с него и той мрънкаше,нищо не каза.сега се ужасявам пак от този разговор.
а дали ако се изгаври и ме освободи после мога да си пусна договор другаде и пак да си получавам майчинството 2 години.а работата ми в момента е държавна и никак не ми се иска си губя правата,отпуските за 2 г и всички привилегии,които ми се полагат като майка.


Направо съм потресена. Хората трябва да осъзнаят, че това да бъдеш родител е личен осъзнат избор, направен от зрели хора, готови да поемат отговорностите за избора му, а не да разчитат всички да са им длъжни за нещо, само защото са решили да имат дете. Майка с малко дете причинява огромен дискомфорт на работодателя и колегите си, които много често са принудени да вършат нейната работа, докато тя е в болнични, или да треперят за мястото си, очаквайки майката да благоволи да обяви решението си кога точно ще се върне от работа. Сега ще ме замерят с камъни, но такава е истината. Законодателството трябва да е такова, че всички данъкоплатци да са равни и еднакво защитени от закона при търсене на работа и изпълняването й

# 41
  • Мнения: 1 230
Ами да, не е лошо когато правиш коментари да излезеш от анонимност като се регистрираш.
Що се отнася за дискомфорта на работодателя и колегите - бъди сигурен, че всяка настояща майка се съобразява с това. Все пак всички се връщаме на работа, нали...
Само за твоя информация - в последните две години във фирмата, в която работя около 1/4 от служителките забременяха, родиха и се върнаха на работа. Още толкова имат малки деца. Да не говорим, че се наемат и бременни жени на работа. Никой не прави проблем от това.

Не случайно в цял свят бременните жени и майките на малки деца попадат под защитата на закона - просто защото имат нужда от нея при недобросъвестни работодатели (точно като този на marianamama). Не мисля, че бременността оправдава работодателя да се държи като средновековен феодал. Има свободен пазар на труда - ако има нужда от заместник - наема се. Няма нужда да се правят трагедии от това, че служителката е бременна. Всичко е въпрос на мениджмънт и ако работодателя е неспособен да се справи със такава естествена ситуация, то повредата е в неговия телевизор.

пп Съмнявам се, че майка ти е мислила като теб, когато е решила да има дете...

# 42
  • Мнения: 2 746
ох и аз съм в подобна позиция.като постъпвах на работа шефът ме накара да подпиша молба за доброволно напускане от 01.09.2007 ,ако нямало работа да не се налага да ме съкращава.и понеже вси4ки други новопостъпили подписаха и аз го направих,то иначе нямаше и да ми пусне договор.сега съм бременна и треперя как ще постъпи,дали ще пусне в действие молбата или ще ме остави да си изкарам спокойно майчинството.остават ми още 2 седмици,излизам в болничен за раждане и направо се побъркавам от тази мисъл.един път говорих с него и той мрънкаше,нищо не каза.сега се ужасявам пак от този разговор.
а дали ако се изгаври и ме освободи после мога да си пусна договор другаде и пак да си получавам майчинството 2 години.а работата ми в момента е държавна и никак не ми се иска си губя правата,отпуските за 2 г и всички привилегии,които ми се полагат като майка.


Направо съм потресена. Хората трябва да осъзнаят, че това да бъдеш родител е личен осъзнат избор, направен от зрели хора, готови да поемат отговорностите за избора му, а не да разчитат всички да са им длъжни за нещо, само защото са решили да имат дете. Майка с малко дете причинява огромен дискомфорт на работодателя и колегите си, които много често са принудени да вършат нейната работа, докато тя е в болнични, или да треперят за мястото си, очаквайки майката да благоволи да обяви решението си кога точно ще се върне от работа. Сега ще ме замерят с камъни, но такава е истината. Законодателството трябва да е такова, че всички данъкоплатци да са равни и еднакво защитени от закона при търсене на работа и изпълняването й

Хе хе хе, ако почнем да се съобразяваме с комфорта на работодателя си......
От твоето изказване си правя извод, че  не си боледувала никога и че нямаш деца все още.Добре, примерно човек пипва някакъв вирус, тресе го 39 градуса температура, но въпреки това все някак отива на работа и се лекува "на крак" / и заразява колегите си , междудругото/.Ама я си представи, че някой си е счупил крак примерно, или пък се налага да влезе за операция? Тогава работодателя пак ли ще каже "не съм ти длъжен с нищо, бия ти шута, щото 1 месец си бил в болничен"? Не може така да се разсъждава.А когато става въпрос за болно дете е още по-сложно, защото майката ТРЯБВА да бъде до детето си.Не зная дали някоя  бавачка ще се наеме да гледа болно дете с 40 градуса температура.Другият вариант по твоята логика е, майки с деца да не бъдат наемани на работа изобщо....за да не причиняват дискомфорт на работодатели и колеги......

# 43
  • Мнения: 2 584
всичко си е до шефа, моя е много разбран и досега не е имало проблем, той знае колко често се разболяват децата, все пак и той има

# 44
  • София
  • Мнения: 12 555
Хе хе хе, ако почнем да се съобразяваме с комфорта на работодателя си......
От твоето изказване си правя извод, че  не си боледувала никога и че нямаш деца все още.Добре, примерно човек пипва някакъв вирус, тресе го 39 градуса температура, но въпреки това все някак отива на работа и се лекува "на крак" / и заразява колегите си , междудругото/.Ама я си представи, че някой си е счупил крак примерно, или пък се налага да влезе за операция? Тогава работодателя пак ли ще каже "не съм ти длъжен с нищо, бия ти шута, щото 1 месец си бил в болничен"? Не може така да се разсъждава...

За съжаление има работодатели, които изобщо не им пука имаш ли деца, болен ли си и прочие. Бившият ми работодател е такъв. Когато постъпих при него, колежка забременя. Думите му бяха: "Подай си молбата сама, на мен бременни не ми трябват да плащам майчинство и болнични".
Познайте какво стана?
До момента всички, които са забременяли и родили не са се върнали повече там. Аз също напуснах, но по други причини.

Общи условия

Активация на акаунт