Отговори
# 45
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
И аз работя във фирма, дето отношението към персонала не е много ласкаво, шефовете крещят като бесни, текучеството е голямо. Но въпреки това към всяка бременна жена са се отнасяли с уважение и разбиране. Всички /без мен/ си ползват болнични, майчинство и т.н., връщат се на работа и са в график с леките дневни смени от 8 до 17ч.
Обаче като че ли майките не го оцениха, смятат, че фирмата им е длъжна с нещо, сърдят се, че получават по-малки заплати, когато са в болнични, а НОИ им изплаща сумите със закъснение.  Добавям, че отсъстват през зимните месеци поне 1/3 от месеца, но никой нищо не им казва.
Това е неблагодарност човешка.

# 46
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996

Направо съм потресена. Хората трябва да осъзнаят, че това да бъдеш родител е личен осъзнат избор, направен от зрели хора, готови да поемат отговорностите за избора му, а не да разчитат всички да са им длъжни за нещо, само защото са решили да имат дете. Майка с малко дете причинява огромен дискомфорт на работодателя и колегите си, които много често са принудени да вършат нейната работа, докато тя е в болнични, или да треперят за мястото си, очаквайки майката да благоволи да обяви решението си кога точно ще се върне от работа. Сега ще ме замерят с камъни, но такава е истината. Законодателството трябва да е такова, че всички данъкоплатци да са равни и еднакво защитени от закона при търсене на работа и изпълняването й

Напълно съм съгласна.
Особено за тези, които са единствени служителки на дадена длъжност и от тяхната работа зависят много неща. Още повече, че не става въпрос за тридневно отсъствие, а за двугодишно, и после период на адаптация, и после непрекъснато отсъствие поради боледуване. Въобще даже не става въпрос за парите или за осигуровките. Фирмата не е благотворително дружество или социален дом. Това е място, където от всеки служител се очаква да изпълни задълженията си, независимо как се чувства. А другите колеги, които й вършат работата, а не получават за това нищо, да не би да не са хора, или пък нямат семейни ангажименти?

А когато работодателят е вложил средства и време за обучението на тази служителка, това нищо ли не означава?

# 47
  • Мнения: 6 783

Хе хе хе, ако почнем да се съобразяваме с комфорта на работодателя си......
От твоето изказване си правя извод, че  не си боледувала никога и че нямаш деца все още.Добре, примерно човек пипва някакъв вирус, тресе го 39 градуса температура, но въпреки това все някак отива на работа и се лекува "на крак" / и заразява колегите си , междудругото/.Ама я си представи, че някой си е счупил крак примерно, или пък се налага да влезе за операция? Тогава работодателя пак ли ще каже "не съм ти длъжен с нищо, бия ти шута, щото 1 месец си бил в болничен"? Не може така да се разсъждава.А когато става въпрос за болно дете е още по-сложно, защото майката ТРЯБВА да бъде до детето си.Не зная дали някоя  бавачка ще се наеме да гледа болно дете с 40 градуса температура.Другият вариант по твоята логика е, майки с деца да не бъдат наемани на работа изобщо....за да не причиняват дискомфорт на работодатели и колеги......

Ха-ха-ха.....На теб пък ти личи, че нито имаш мисъл на работодател, нито имаш шанс да станеш такъв. За съжаление май и за колега не ставаш.
Работодателят наема хора, за да му вършат работа. Наемният работник започва работа, за да върши работа на работодателя и изкарва пари за себе си от тази работа. Естествено, че не може да се избегнат човешките взаимоотношения и проблеми. Да се твърди обаче, че при взаимоотношения работодател-работник, някой е длъжен на някого, защото той бил имал дете е меко казано остатък от едно сбъркано мислене.......

# 48
  • Мнения: 6 783
А другите колеги, които й вършат работата, а не получават за това нищо, да не би да не са хора, или пък нямат семейни ангажименти?

А когато работодателят е вложил средства и време за обучението на тази служителка, това нищо ли не означава?


Другите колеги - кучета ги яли, те са длъжни, защото г-жа Х се е размножила. Само тя има дете, другите деца не са така важни.  Mr. Green

А работодател е мръсна дума. Какви пари, какво обучение....... това е един гаден експлоататор и трябва до дупка да се цица.

# 49
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
А другите колеги, които й вършат работата, а не получават за това нищо, да не би да не са хора, или пък нямат семейни ангажименти?

А когато работодателят е вложил средства и време за обучението на тази служителка, това нищо ли не означава?


Другите колеги - кучета ги яли, те са длъжни, защото г-жа Х се е размножила. Само тя има дете, другите деца не са така важни.  Mr. Green

А работодател е мръсна дума. Какви пари, какво обучение....... това е един гаден експлоататор и трябва до дупка да се цица.

Не бъди краен. Моят шеф ми позволи миналата годиина да отсъствам цели две седмици около раждането - една преди и една след. И после съм имала на два три пъти отсъствия от около ден. Даже не ми ги удържа от заплатата. Е това ако не е толерантен работодател, здраве му кажи.

# 50
  • Мнения: 459
Да, обаче има закон, който урежда тези взаимоотношения. 2г майчинство, както и ползване на болнични дни, отпуски и т.н
Все практика е на две- три места да работи един човек и когато той има нужда от ден, работодателя се изприщва.
В малка фирма работодателя трябва да умее да върши всякаква работа и да се справя с всяко предизвикателство, още повече когато има закон за него, иначе какъв работодател е?
В голяма фирма има кой да замести, за което ще му се плати съответно нужното.

Така, че много здраве  Wink

# 51
  • Мнения: 2 746


 А другите колеги, които й вършат работата, а не получават за това нищо, да не би да не са хора, или пък нямат семейни ангажименти?

А защо работодателят не плаща на заместниците? Айде кажете!!Това си го има и в Кодекса на труда.Нарича се работа по заместване.Ама служителите кучета ги яли, за какво да им се плаща за заместване на колега, когато могат да работят като роби, и да не им се плаща???

Динчо, ти какво точно предлагаш? С твоята жена така ли се отнасят шефовете и, като към роб без права?
Айде стига с изказвания от ориенталски характер.

# 52
  • Мнения: 2 746
А другите колеги, които й вършат работата, а не получават за това нищо, да не би да не са хора, или пък нямат семейни ангажименти?

А когато работодателят е вложил средства и време за обучението на тази служителка, това нищо ли не означава?


Другите колеги - кучета ги яли, те са длъжни, защото г-жа Х се е размножила. Само тя има дете, другите деца не са така важни.  Mr. Green

А работодател е мръсна дума. Какви пари, какво обучение....... това е един гаден експлоататор и трябва до дупка да се цица.

Не бъди краен. Моят шеф ми позволи миналата годиина да отсъствам цели две седмици около раждането - една преди и една след. И после съм имала на два три пъти отсъствия от около ден. Даже не ми ги удържа от заплатата. Е това ако не е толерантен работодател, здраве му кажи.

Luda, искрено ти съчувствам, че си родила детето си и се е наложило да го оставяш толкова мъничко да го гледа друг човек...... ooooh!

# 53
  • Мнения: 319
ох и аз съм в подобна позиция.като постъпвах на работа шефът ме накара да подпиша молба за доброволно напускане от 01.09.2007 ,ако нямало работа да не се налага да ме съкращава.и понеже вси4ки други новопостъпили подписаха и аз го направих,то иначе нямаше и да ми пусне договор.сега съм бременна и треперя как ще постъпи,дали ще пусне в действие молбата или ще ме остави да си изкарам спокойно майчинството.остават ми още 2 седмици,излизам в болничен за раждане и направо се побъркавам от тази мисъл.един път говорих с него и той мрънкаше,нищо не каза.сега се ужасявам пак от този разговор.
а дали ако се изгаври и ме освободи после мога да си пусна договор другаде и пак да си получавам майчинството 2 години.а работата ми в момента е държавна и никак не ми се иска си губя правата,отпуските за 2 г и всички привилегии,които ми се полагат като майка.


Направо съм потресена. Хората трябва да осъзнаят, че това да бъдеш родител е личен осъзнат избор, направен от зрели хора, готови да поемат отговорностите за избора му, а не да разчитат всички да са им длъжни за нещо, само защото са решили да имат дете. Майка с малко дете причинява огромен дискомфорт на работодателя и колегите си, които много често са принудени да вършат нейната работа, докато тя е в болнични, или да треперят за мястото си, очаквайки майката да благоволи да обяви решението си кога точно ще се върне от работа. Сега ще ме замерят с камъни, но такава е истината. Законодателството трябва да е такова, че всички данъкоплатци да са равни и еднакво защитени от закона при търсене на работа и изпълняването й

Който и да си или която и да си - благодари се, че не си пред мен, щото можеше и до физическа разправа да я докараме. Знаеш ли как ме дразнят такива като тебе, дето сърцето им е завряно ... няма да казвам къде, че е грубичко!?

Искам да ти кажа, че наскоро в бившата ми работа колежка, бременна в седмия месец, загуби бебето си. Имаше проблеми с бременността момичето и нямаше нито една от нас, която да не и каза поне сто пъти да си седи вкъщи и да не се тревожи за работа. Но тя, да не създава дискомфорт на колегите си и на работодателя си, продължи да ходи на работа и да се товари с работа. Е...а съм ти дискомфорта, дето ще го създам на колегите си - именно, защото „да бъдеш родител е личен осъзнат избор, направен от зрели хора, готови да поемат отговорностите за избора му“, не ме интересува ничий дискомфорт, като съм решила да забременявам и да раждам дете. И мога да ти кажа, че наистина не ме е еня за колеги, които поемат работата на бременна жена от алчност (щото са им дали повече пари!), от желание да се докажат (щото ша белснат с можене и знания!) или поради каквато и да е друга причина. Кат не искат да поемат нечия работа, да си кажат на шефоте, пък шефовете да му мислят за дискомфорта.


# 54
  • Мнения: 3 929
Както казват хората -Всяко зло за добро.
Успех!

# 55
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Вярно е, че всичко си зависи от хората. И аз освободих моята помощничка, въпреки, че токущо навлезе в 7мия месец. Друга подходяща  и свястна помощничка едва ли ще успея да си намеря. Ама в тия жеги, защо да го мъча момичето. Но ми е жал, защото знам какво е да се кара бременност на работа. 
Обаче сега на мен ми е тежко, че върша и нейната, и моята работа. Всеки ден работя поне по 10 часа, за да смогна. Пък виждате, че и моите дечица са мънички. 


Всяка монета си има две страни.

# 56
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
На трудов договор съм.  Надявам се поне да ми изплатят отпуските, които ми се полагат.
търси си правата, така ако само се надяваш и отпуската няма да ти платят. покажи им,че така не се прави. успех!

# 57
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 371
Кофти,но има и друга работа все пак WinkЯвно тази новата хич не е за изхвърляне Sick

# 58
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Направо съм потресена. Хората трябва да осъзнаят, че това да бъдеш родител е личен осъзнат избор, направен от зрели хора, готови да поемат отговорностите за избора му, а не да разчитат всички да са им длъжни за нещо, само защото са решили да имат дете. Майка с малко дете причинява огромен дискомфорт на работодателя и колегите си, които много често са принудени да вършат нейната работа, докато тя е в болнични, или да треперят за мястото си, очаквайки майката да благоволи да обяви решението си кога точно ще се върне от работа. Сега ще ме замерят с камъни, но такава е истината. Законодателството трябва да е такова, че всички данъкоплатци да са равни и еднакво защитени от закона при търсене на работа и изпълняването й

Божееее, и аз съм потресена!!! Как може да има такива хора бе! Толкова нахални, че чак деца искат да имат. Вместо да оценят възможността, която ти и хората като теб им давате да бачкат цял живот, те тръгнали да се размножават и да ви развалят комфорта! Ама ха - нахалитети. Да, и аз мисля, че законодателството трябва да се промени - да се забрани тотално под страх от смъртно наказание да се раждат деца, още по-малко пък да се боледува. Болни, не болни - на работа, щото комфортът на работодателя е на първо място!

# 59
  • Мнения: 216
Абе всеки си прави сметката, закона е един и същ за всеки, ползваш май4инство колкото толко, с предварително обявена дата на излизане и връщане на работа, ако искаш си пазиш отпуската за да удължиш, а после болни4ни колкото ти се полага, като си на работа си на работа и това е да не ти е длъжен работодателя да ти се притеснява за детето( тук има закон 4е до 12 години(мисля) не оставяш дете само, без надзор, зна4и си правиш сметката кога излизаш и кога се прибираш от колко до колко у-ще и други неща ако се сърдиш на някой- на себе си) а това 4е в БГ сигурно избягват да се занимават с бременни е друго.

Общи условия

Активация на акаунт