хайде да си направим сапун

  • 22 915
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 252
Ето една рецепта за scrub сапун:

Към основната рецепта в на4алото на темата, за 1 сапун, се добавя след като се стопи масата 1 4аена лъжи4ка мляко на прах (или от кърмата  Mr. Green), 1 4аена лъжи4ка бебеШко олио, 2 лъжи4ки ситно нарязани (или смлени) бадеми, ако се намери и есенция от бадеми 1или 2 капки.
 

# 16
  • Мнения: 4 306
Не знам дали от есенция може да се оцвети. В руския форум пи6еха, 4е се използва сок от морков за оранжево, цвекло за 4ервено, куркума за жълто и златисто. Аз си мислех за отвара от някакъв 4ай, например от 4ервени плодове дали Ще стане 4ервен сапуна? Rolling Eyes А, съЩо и кафе и канела върШат работа за кафяво. 

Според мен сокът ще посинее. Антоцианите от плодете в алкална среда стават сини.

# 17
  • Мнения: 252
Не знам дали от есенция може да се оцвети. В руския форум пи6еха, 4е се използва сок от морков за оранжево, цвекло за 4ервено, куркума за жълто и златисто. Аз си мислех за отвара от някакъв 4ай, например от 4ервени плодове дали Ще стане 4ервен сапуна? Rolling Eyes А, съЩо и кафе и канела върШат работа за кафяво. 

Според мен сокът ще посинее. Антоцианите от плодете в алкална среда стават сини.
И синьо върШи работа, благодаря ти  bouquet  ИмаШ ли някакви предложения за натурални оцветители, които да не реагират със содата? Или да скокнем до билковата аптека за неЩо готово... newsm78

# 18
  • Мнения: 1 906
Страхотна темичка   bouquet!
Много ми стана интересно.
Какво мислите за тези пакетчета със сушени цветя и плодове? Аз ползвах един, който много си го харесвах с пшенични трици. Идеално ексфолира кожата. Може би ако тези сушени цветя се начупят на малки парченца ще има същия ефект  newsm78?
А за етеричните масла - имам предвид тези от аптеките (лимон, евкалипт, портокал, лавандула и т.н.)?

# 19
  • София
  • Мнения: 1 802
Копирам от руския форум кои са естествените оцветители -

Подсказка по натуральным красителям
По результатам обсуждения, прошедшего у нас недавно, пишу подсказку о натуральных красителях для использования в домашнем мыле. Группирую их по цветам, которые получаются в результате.



Красный:
- Свекла (от приглушенно-розового до красного)
- Кошенили порошок (насыщенный красный)
- Марроканская красная глина (красно-коричневый цвет)
- Розовая глина (красно-коричневый цвет)

Персиковый:
- Кайеннский перец (порошок перца чили, применять с осторожностью - очень жгучее вещество!)
- Паприка (от легкого персикового до лососевого – может раздражать кожу. Пропорция: 2.5-5 мл на 500 гр мыла.)

Оранжевый:
- Аннато семена (первоначально растворяется в масле – желто-оранжевый)
- Морковь (от желтого до оранжевого)
- Тыква (насыщенный оранжевый цвет)
- Облепиховое масло

Желтый:
- Лепестки цветов календулы
- Цветы ромашки (бежево-желтый)
- Карри порошок (от золотого до янтарного, применять осторожно - может раздражать кожу)
- Куркума (от персикового и оранжевого, примерно 5 мл на 1.2 кг мыла)
- Шафран

Зеленый:
- Люцерна (легкий зеленый)
- Огурец (ярко-зеленый цвет)
- Хна порошок (от оливкового до насыщенного серо-зеленого и коричневого цвета, 15 мл на 2.3 кг мыла)
- Водоросли
- Спирулина (от зеленого до изумрудного)
- Шалфей
- Шпинат (светло-зеленый)
- Петрушка или укроп сухие (светло-зеленый цвет)

Голубой:
- Эфирное масло ромашки (от голубого до синего)

Синий:
- Индиго корень (насыщенный синий – может окрашивать кожу)

Фиолетовый:
- Алкана красильная (первоначально растворяется в масле – от насыщенного фиолетового до приглушенно синего)

Коричневый:
- Корица (от бежевого до коричневого – может быть раздражителем кожи)
- Гвоздика измельченная
- Какао порошок
- Зерна кофе измельченные, кофейная гуща (от коричневого до черного цвета)
- Корень окопника (легкий, молочно-коричневый цвет)
- Ягоды бузины (первоначально добавляют в раствор щелочи – светло-коричневый) (Вероятно, речь идет о "мыле с нуля" - примечание medved_san)
- Шиповник измельченный (от светло-коричневого до насыщенного коричневого)
- Кусочки шоколада (коричневый)
- Каркадэ (красные цветы гибискуса - фиолетовый, лиловый)
- Жженый сахар

Белый:
- Каолин
- Диоксид титана (яркий белый)

Бежевый:
- Молоко (от светло-бежевого до коричневого цвета, в зависимости от жирности и содержания сахара)

Серый:
- Семена мака (от серо-синих до светло-черных вкраплений)
- Измельченная пемза
- Уголь (в белой основе даёт серовато-лиловый оттенок и черные точки)

# 20
  • Мнения: 2 591
дали някой скоро ще покаже творения  newsm78 Blush

# 21
  • Мнения: 2 591
вчера влязох в един магазин за домашни потреби и там имаше есенции за домашен сапун!бяха много евтини!

# 22
  • Мнения: 2 292
радко, но все още полуЧавам от провинцията домашен сапун, който правят мисля от мас, сода и не zнам още какви добавки. Някой zнае ли рецепта zа такъв домашен сапун и с каква маzнина може да се направи?

# 23
  • Мнения: 2 591
прави се от всякаква мазнина (включително старо олио от фритюрника), доколкото знам се слага сода каустик!, а майка ми слага също и есенция! точна рецепта не знам - може да питам, но сигурно има някъде из нета  Peace

# 24
  • Мнения: 2 292
това намерих:
Технология на приготвяне
Сапуните се приготвят чрез варене на масла с такива основи като калиева или натриева . Масла се отделят от растителни продукти (памучно, палмово или соево масла), а също и от животински продукти, например от свинска мас или рибни масла. При варенето на мазнините с основи се образуват глицерин и соли на мастните киселини, т. е. сапун. Натриевите сапуни са по-гъсти и като правило твърди; калиевите сапуни са по-меки или течни.

Следващият етап включва изчистване на сапуна от останалите соли като натриев хлорид и основи като натриев хидрооксид, а също така от глицерина.

# 25
  • Мнения: 2 292
и още нещо интересно
http://waltonfeed.com/old/soaphome.html

# 26
  • Мнения: 252
Страхотен сайт. Ще варя сапун тия дни Laughing

# 27
  • в сбъднатите мечти
  • Мнения: 278
Интересна тема!
Не беше ми хрумвало нещо такова за оползотворяване на малките остатъци от сапуните - непременно ще пробвам!

# 28
  • Мнения: 531
Здравейте, сапунена фабрика!за нещастие, няма да имам време да се включа в производството, но ще чета с интерес.На мене все още мама ми прави сапун.

# 29
  • Мнения: 2 591
ние пък вкъщи май отдавна вече не правим домашен - в смисъл майка ми и свекърва ми май се отказаха Rolling Eyes

но леля ми например го използва за всичко (защото беше прочела колко е токсично верото за съдове и оттогава удвои силата на използване на домашен сапун  Rolling Eyes, чак й завиждам за ентусиазма Blush)

Общи условия

Активация на акаунт