Как се справяте след като си купихте жилище на изплащане?

  • 30 363
  • 322
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 248
Ние лично се оправяме, не казвам, че е много лесно, но пък винаги намираш начин. Първите около 6 месеца са най-трудни, тъй като след това ти става навик. Кофтито е, че винаги си имаш една на ум и мислиш непрекъснато дали имаш пари в банката, ако не как трябва да намериш, за да ги внесеш. Но се свиква и ти става начин на живот, свикваш да се оправяш без тая сума пари на месец. И честно да си кажа, никога не сме останали гладни или детето да е имало нужда от нещо и да не му е купено. Просто свикваш да се оправяш с остатъка от парите.

# 286
  • Countryside
  • Мнения: 11 654
Ние лично се оправяме, не казвам, че е много лесно, но пък винаги намираш начин. Първите около 6 месеца са най-трудни, тъй като след това ти става навик. Кофтито е, че винаги си имаш една на ум и мислиш непрекъснато дали имаш пари в банката, ако не как трябва да намериш, за да ги внесеш. Но се свиква и ти става начин на живот, свикваш да се оправяш без тая сума пари на месец. И честно да си кажа, никога не сме останали гладни или детето да е имало нужда от нещо и да не му е купено. Просто свикваш да се оправяш с остатъка от парите.
Абсолютно вярно  Peace Само да добавя, че след като изтегли голям кредит, човек почва да се ориентира към допълнителни доходи, по-добре платена работа или дори собствен бизнес. Един вид надъхва се да бачка повече, за да си осигури приличен стандарт въпреки кредита. Така, че лично за мен взимането на кредит ми помогна да израстна и да не се лигавя за глупости.

# 287
  • Мнения: 1 427
Е как да не е вярно като аз точно преди 3 месеца теглих кредит по този начин.Закупих апартамента на името на майка ми,а кредита го теглих аз.И точно това ни обясниха от банката-тъй като е покупка,тоест все още нямаме нот.акт за собственост на жилището трябва аз,съпруга ми и майка ми да сме съкредитоискатели..Това дето го пишат по брошурите,на практика не е точно така-само зарибяват клиентите.А заедно с нас при нотариуса имаше и семейство на което не направиха ипотеката точно поради причина че майката беше над 60г и нямаше начин да я пишат съдлъжник.Теглила съм и потребителски кредит с ипотека апартамента на баба ми,но това вече е по различно.Тъй като тя вече е собственик нямаше проблем да ми "предостави" жилището. Но как мислиш да ипотекираш жилище което все още не си купил-нали за да го купиш трябва вече да си взел кредита,а как ще го вземеш след като още не ти е прехвърлено жилището?!Или мислиш че продавача наивно ще се съгласи да изповядате сделката пред нотариус преди да е получил парите?

Последна редакция: пт, 01 фев 2008, 10:53 от eli-pate

# 288
  • Бургас
  • Мнения: 702
Това че са писали майка ти като съдлъжник, не означава, че е правлно, още по-малка пък - правило.
Това за нотариуса пък направо ме разбива - нотариусът не поставя никакви възрастови ограничения, стига бабата да не е невменяема, разбира се.
И по въпроса за апартамента на баба ти: точно за потребителски кредит с ипотека говоря от снощи насам, кое точно е по-различното?

# 289
  • Мнения: 1 427
Ами това че не можеш да ипотекираш жилище,което все още не си придобил.Как по-ясно да го обясня? Нали тепърва ще го купуват с парите от кредита? Тоест потребителски с ипотека е възможен само ако вече жилището е платено и прехвърлено.А нали за да стане това кредита трябва да е изтеглен.Ако все още е на продавача обясни ми как ще отидат в банката и ще го ипотекират. Ти някога успяла ли си да изтеглиш подобен кредит или просто теоретизираш?

# 290
  • Мнения: 24 467
Нотариусът, разбира се, няма право да поставя възрастови ограничения при добро психическо състояние на човека, но банката може да не желае да отпусне кредит на човек над определена възраст, особено ако кредитът е дългосрочен. Банката отпуска кредит на купувача, тъй като обезпечава заемът със закупеното жилище. Може и да се договори един купувач, а обезпечението да е с ипотека от трето лице, разбира се, т.е. третото лице ипотекира собствен имот като гарант на кредитополучателя. Може да е ставало въпрос за това, все пак говориш за други хора, "преди вас", не знаете със сигурност как стоят при тях нещата.
При кредитиране по този начин се прави това: подписва се договор в нотариална форма, по силата на който продавачът купува бла-бла-бла срещу сумата от .... лв., от която .... в брой /примерно/ и ..... лв., които ще бъдат изплатени от .... банка по сметка на продавача. След това се сключва договора за ипотечен заем между купувача и банката, купувачът е вече собственик на имота и ипотекира жилището, а продавачът си получава парите по сметка от банката.

Последна редакция: пт, 01 фев 2008, 11:32 от Judy

# 291
  • Бургас
  • Мнения: 702
Ами това че не можеш да ипотекираш жилище,което все още не си придобил.Как по-ясно да го обясня? Нали тепърва ще го купуват с парите от кредита? Тоест потребителски с ипотека е възможен само ако вече жилището е платено и прехвърлено.А нали за да стане това кредита трябва да е изтеглен.Ако все още е на продавача обясни ми как ще отидат в банката и ще го ипотекират. Ти някога успяла ли си да изтеглиш подобен кредит или просто теоретизираш?

Прочетох отново въпроса на Тонина. Явно грешката е моя. Бях останала с впечатление, че един имот, макар и не неин, вече има наличен.
Разбира се, че за да ипотекираш, трябва да си собственик.
Сега трябва да излизам, но ще помисля отново и пак ще пиша, като се приберем.

# 292
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Ние изплатихме и ремонтирахме апартамент за 4-5 години, беше ни много трудно, но сега ни е приказно Hug

# 293
  • Мнения: 1 427
Нотариусът, разбира се, няма право да поставя възрастови ограничения при добро психическо състояние на човека, но банката може да не желае да отпусне кредит на човек над определена възраст, особено ако кредитът е дългосрочен. Банката отпуска кредит на купувача, тъй като обезпечава заемът със закупеното жилище. Може и да се договори един купувач, а обезпечението да е с ипотека от трето лице, разбира се. Може да е ставало въпрос за това, все пак говориш за други хора, "преди вас", не знаете със сигурност как стоят при тях нещата.
При кредитиране по този начин се прави това: подписва се договор в нотариална форма, по силата на който продавачът купува бла-бла-бла срещу сумата от .... лв., от която .... в брой /примерно/ и ..... лв., които ще бъдат изплатени от .... банка по сметка на продавача. След това се сключва договора за ипотечен заем между купувача и банката, купувачът е вече собственик на имота и ипотекира жилището, а продавачът си получава парите по сметка от банката.
Горе долу е така,но когато се КУПУВА,купувача и кредитоискателя трябва да са ЕДНО и също лице.Просто няма вариант лице Х да тегли заем за да закупи апартамент на лице У.  В случая за който говоря бабата надхвърляше възрастовата граница за теглене на кредит и нямаше как да фигурира в договора като купувач,понеже не можеше да бъде кредитоискател.

# 294
  • Мнения: 24 467
Това е претенция на банките, но ЗЗД го допуска- обезпечаване на задължение от трето лице.
"149. За обезпечение на едно вземане може да се учреди залог върху движима вещ или върху вземане и ипотека върху недвижим имот.
Залог и ипотека могат да бъдат учредени както за свое, така и за чуждо задължение."- т.е. може аз да тегля кредит, а баща ми да обезпечи моето задължение със собствен имот или паричен влог, да речем, но банките не го правят, длъжникът по заема и ипотекарният длъжник са едно и също лице.

Именно по повод тази баба писах, че това е отказ от страна на банката, а не  на нотариуса.

# 295
  • София
  • Мнения: 2 348
Може да се закупи жилище срещу ипотека на същото (което още не притежаваш). Отваря се нова сметка в банката и там стоят парите. Когато се представи документ, че жилището вече е прехвърлено, тази сметка се отключва и  продавачът може да си изтегли парите. Ако не ви стана ясно ще обясня по-подробно.

# 296
  • Мнения: 24 467
eli-pate, вече писах как се ипотекира новото жилище от купувача- първо прехвърлянето, после- ипотеката.

# 297
  • Мнения: 4 970
Може да се закупи жилище срещу ипотека на същото (което още не притежаваш). Отваря се нова сметка в банката и там стоят парите. Когато се представи документ, че жилището вече е прехвърлено, тази сметка се отключва и  продавачът може да си изтегли парите. Ако не ви стана ясно ще обясня по-подробно.
При нас стана точно така Peace

# 298
  • Мнения: 24 467
Вижте си договорите- никой не може да ипотекира чужд имот, това е разпоредителна сделка. Дори да си гарант с имота си за чуждо задължение, този имот пак следва да е твой.

# 299
  • Мнения: 1 427
eli-pate, вече писах как се ипотекира новото жилище от купувача- първо прехвърлянето, после- ипотеката.
Да,но както вече казах КУПУВАЧА  трябва да бъде и КРЕДИТОИСКАТЕЛ.А момичето пита как да иска кредит тя а жилището да го купи друг? Тук вече е сложното.

Общи условия

Активация на акаунт