Как се справяте след като си купихте жилище на изплащане?

  • 30 330
  • 322
  •   1
Отговори
# 300
  • София
  • Мнения: 2 348
Вижте си договорите- никой не може да ипотекира чужд имот, това е разпоредителна сделка. Дори да си гарант с имота си за чуждо задължение, този имот пак следва да е твой.
Колкото и пъти да го погледана си е все едно и също, а именно както съм го написала. Добре си спомням каква беше процедурата, а не беше хич отдавна  Tired

# 301
  • Мнения: 689
Може да се закупи жилище срещу ипотека на същото (което още не притежаваш). Отваря се нова сметка в банката и там стоят парите. Когато се представи документ, че жилището вече е прехвърлено, тази сметка се отключва и  продавачът може да си изтегли парите. Ако не ви стана ясно ще обясня по-подробно.
Така е, аз минах през тази процедура преди има-няма седмица. Сключва се предварителен договор за покупко-продажба и с него отиваш в банката, за да ти отпуснат заема, но преди това трябва да си проучил нещата добре и да ти кажат, че ще ти отпуснат необходимата сума. Но в договора за покупко-продажба трябва да бъде записано твоето име, за да отпуснат на теб заем.

# 302
  • Мнения: 24 467
.....Но в договора за покупко-продажба трябва да бъде записано твоето име, за да отпуснат на теб заем.

Именно- първо е договорът за покупко- продажба, после- договорът за заем, обезпечен с ипотеката.

# 303
  • Мнения: 1 427
.....Но в договора за покупко-продажба трябва да бъде записано твоето име, за да отпуснат на теб заем.

Именно- първо е договорът за покупко- продажба, после- договорът за заем, обезпечен с ипотеката.
Това е ясно на всички.но в случая проблемът е друг.
Момичето пита как да изтегли кредит когато в договора за покупко продажба е записано трето лице?Значи имаме:Купувач,продавач,банка,кредитоискател.Купувача има договор с продавача,банката има договор с кредитоискателя.Как парите на банката ще отидат при продавача,когато кредитоискателя няма никакви дог.отношения с продавача ,а съответно банката няма такива с купувача?

# 304
  • Мнения: 24 467
Писах това, тъй като останах с впечатление, че някой смята, че може първо да се отпусне ипотечният заем, а след това да се изповяда покупко- продажбата: "Може да се закупи жилище срещу ипотека на същото (което още не притежаваш)."- по този въпрос писах, че ако ще ипотекираш новозакупеното жилище, първо трябва да му станеш собственик, после да го ипотекираш, макар и да го правиш фактически в един и същ ден.

Та да се върнем на въпроса- значи искаме едно лице да се води по документи за купувач, съответно собственик на имота, а кредитът да се тегли от друго лице? Поне така разбрах от въпроса. Ако съм сбъркала, моля за извинение и пояснение. Затова попитах, ако правилно съм разбрала- лицето, което ще тегли кредита има ли собствен имот /подразбира се, че става въпрос за друг, а не за обекта на самата покупко- продажба/ или влогове и т.н., които да послужат като обезпечение пред банката, за да изтегли парите? Или, казано по друг начин, каква е пречката във вашия случай този, който ще тегли кредита и, който ще е фактическият платец по сделката, да си изтегли самостоятелно кредит от банка срещу съответното обезпечение, да финансира сделката, а тя да се изповяда с друг купувач и с плащане в брой, вече получено от заема?

# 305
  • Мнения: 1 427
Ами и аз точно не разбрах,но прегледай по-нагоре.Предполагам че фактическия купувач не може да докаже доход или нещо подобно. newsm78

# 306
  • Мнения: 1 599
При нас например аз бях кредотоискателя...а съпругът съкредотоискател... Струва ми се много нереално да ти дадът пари за нещо което не е твое освен ако не преведът директно на продавача за даденият имот.......

# 307
  • Мнения: 1 427
При съпрузи е задължително,но когато лицата не са свързани е по-сложно,но не е невъзможно.Най-добре е да се иде при консултант-професионалист-все ще се намери някаква формула.Така беше и в моя случай.Аз теглих кредит,а апартамента беше закупен на името на майка ми/на нея не и стигаше доход за да и отпуснат/.Значи-писахме нея основен кредитоискател,тъй като нейното име беше на договора за покупка,а аз и съпругът ми бяхме съкредитоискатели и по този начин се сумира дохода и на тримата.

# 308
  • Мнения: 161
А вие наясно ли сте каква е разликата между солидарен длъжник, съкредитополучател и ипотекарен длъжник? Кой с какви права и задължения е спрямо кредита и спрямо обезпечението???
И естевествено че може лицето Х да изтегли кредит, като го обезпечи с апартамента на баба си, леля си, вуйна си, свекърва си и всякакъв роднина по пряка и непряка линияSimple Smile

# 309
[

Още едно е сигурно - има кредити с фиксирана лихва за целия период, след като ви притесняват евентуални възходящи промени в лихвения процент. Така че всеки може сам да определи каква месечна вноска има възможност да покрива.
За месечния наем обаче никой не може да ви даде 100% сигурност, че ще остане непроменлив във времето, ами напротив.
Малее колко заблуда има по този свят ако си изтеглила кредит случайно в договора е упоменато с нормални букви : При промяна на SOFIBOR или EURIBOR се променя и лихвения процент.Така че забрави за кредит с фиксиран лихвен процент който да не може да бъде променен.

# 310
  • Мнения: 329
Treasury, според мен съдлъжник и съкредитополучател, по -често се използва първото и най-често е съпруг/а е по смисъл едно и също. Солидарен длъжник е лицето, което отговаря на равно с кредитополучателя, а ипотекарен длъжник може да е трето лице, което отговаря със собствен имот за обезпечение на дълга.

# 311
Сега се включвам и не мога да прочета всичко изписано дотук. Четох (някой от писалите преди мен спомена), че може да да е продаде имота и да се погаси кредита. Дали става въпрос за ипотекиран имот? Със сигурност е описано в съответните закони или договора за ипотека, но не съм юридически грамотна, за да го разбера. Та питам препатили (или просто по-грамотни от мен): Може ли в някакъв момент,  ако не може да се погасява кредита и става ясно, че няма как да се случва за в бъдеще, да се прехвърли ипотеката на друго лице? Примерно някой да доплаща кредита, а пък аз да се простя с  жилището, но не все пак не с  всичко, което съм платила до момента. Все пак може да се продаде по- изгодно от текущите цени за съответното жилище. Не съм теглила кредит и само проучвам как стоят нещата. Ще съм благодарна, ако някой ми отговори.

# 312
  • Мнения: 1 427
Може-стига купувача да бъде одобрен от банката кредитор. Другия вариант е-разбирате се с купувача за цената,правите предварителен договор,отивате в банката,той погасява кредита в брой или чрез друга банка, и след това апартамента се освобождава за сделка. После купувача доплаща на продавача остатъка до уговорената цена и готово.

# 313
Благодаря за отговора eli-pate. По4ти съм сигурна, че има начин. Точно това имах предвид, но аз си го мислех само хипотетично. На практика приложимо ли е?Имам предвид прави ли се?

'Може-стига купувача да бъде одобрен от банката кредитор.' Това може би значи, че подходът  е напълно легален и въпрос на предоговаряне.Къде мога да прочета повече по въпроса?Някакъв линк?

# 314
  • Мнения: 1 427
За всяка банка е различно. За да е одобрен купувача,значи трябва под съответния ред да си кандидатства в банката и ако докаже нужния доход,тогава се уговарят условията на прехвърляне на ипотеката. Имахме такъв случай,с ипотека към ДСК и теоретично беше възможно,но купувача не беше одобрен поради това ,че не успя да представи нужните документи за доход.

Общи условия

Активация на акаунт