Униформите на 21 век

  • 7 217
  • 110
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
И в училището на моите деца от тази година ще са с униформи. Няма да е бяла риза, а цветни блузки и нещо като жилетка, емблема и значка. Това се купува от родителите. Училището кандидатства за субсидия към Министерството и ако бъде одобрено, ще се въведат цели униформи. Казаха ни на родителската среща за първи клас, че който не желае детето му да носи унифора може да го впише в документите и... своевременно да си потърси друго училище. Това е положението Минке, както се казва.

Училището ни е такова, че наистина е чест да си в него, униформата няма да им навреди, просто ще покаже, че са част от една общност. Казах им, не са в шок, нито преминават през тежка душевна драма. Такава не виждам и самата аз, в интерес на истината.

# 16
  • София
  • Мнения: 383


Училището ни е такова, че наистина е чест да си в него, униформата няма да им навреди, просто ще покаже, че са част от една общност. Казах им, не са в шок, нито преминават през тежка душевна драма. Такава не виждам и самата аз, в интерес на истината.

Според мен реакцията на децата към въвеждането на униформа много зависи и от начина по който родителя реагира на тази новина. Ако му кажеш с възхита, покажеш своето одобрение и положителните си емоции към тази промяна и детето ще реагира по същия начин. Но ако му кажеш с въртешна негативна нагласа, децата усещат и нейната нагласа ще е такава.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Да, предполагам, че ако е имало коментари на родителите вкъщи как те гледат на униформите, то и децата ще са се повлияли. Аз не помня да сме коментирали бурно темата. Не съм смятала, че е въпрос на дневен ред, не съм очаквала, че ще сме с униформи. Но за мен униформите така или иначе не са проблем велик. Казах го на децата, без излишен патос, но и без грам драматизъм. Просто съобщих факт. Това е! И те изобщо не реагираха.

Моите и двамата са доста суетни, държат на дрехите и на това как ще изглеждат. Особено дъщеря ми. Е, не посърна и не повехна. Все пак не е 24 часа в училище. Наистина, не виждам някаква голяма ужасия в униформите. Особено при положение, че за всяко училище са различни.

# 18
  • Мнения: 22 438
Нещо съвсем нормално е почти във всяко уважаващо себе си и реномирано училище по света децата да ходят с определено облекло - униформа, което да ги отличава от останалите училища.
Включително и по научно популярни филми за Африка, (където се смята, че образованието е под всякаква критика) съм гледала, че децата са с униформи.
Не смятам, че това трябва да се приема по подобен начин, нито пък, че ситуацията сега, ще повтори ситуацията преди време и лошите спомени на родителите от униформите.
Тук става въпрос за самосъзнание и принадлежност към определено учебно заведение, с което въпросният ученик би трябвало да се гордее, че учи там.
Не смятам, че е по-хубаво момичетата да ходят едва ли не голи, зиме и лете, а момчетата със смъкнати панталони до дупето и развлачени тениски.
Не е проблема в униформите, а в цялостната система на образованието ни в момента.

# 19
  • Мнения: 47 994
във всички училища ли ги въвеждат?

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Не във всички. В Пловдив, например, засега са две учлища - Математическата гимназия и нашето. Всяко училище само решава дали желае да въведе униформи или не. Няма допитване и до родителите. Гласува се на съвет и направо се спуска до знанието на родителите на род. среща. Аз например не очаквах, никой нищо не ми беше споменал, а имам по-голямо дете в същото училище. Предполагам, че останалите родители от класа на дъщеря ми ще разберат септември. Аз разбрах по-рано заради предварителните род. срещи на първолаците.

# 21
  • Мнения: 8 999
Ох, да ви имам проблемите! Какво значение има дали децата са с униформа или не, важното е да не станат хаймани, да си учат уроците и да не си развяват коня. Щом изискванията на училището са такива - значи с униформи и това е. Няма нужда да се коментира - ако не ви допадат униформите, запишете си децата в други училища, в които няма задължителни униформи. И не мисля, че облеклото на едно дете може да бъде израз на неговата индивидуалност или начин да отстоява позициите си - позиции се отстояват единствено със знания, а не с рокли и джувки. Моето поколение ходеше на училище с най-грозните престилки на света, но това не е осакатило естетическите ни усещания, нито ни е лишило от вкус.

# 22
  • Мнения: 2 439
Дъщеря ми три години  поред тренира бойни изкуства, така че е наясно с анцунзи, кимона, дисциплината и колективния дух. стана й ясно, че това е просто още едно еднакво обличане.
Явно съм била раздразнена вчера, днес си казах много важно, че ще стои три часа с униформа. Но реагирах така, защото ме нападнаха следните мисли:
- всичко в училище текна по мед и масло, та опряхме до външния вид на учениците.
- униформата в случая не е подходяща за първокласници. Дано това не се проумее след като някое дете реши да дърпа другото за вратовръзката и стане неприятен инцидент.
- къде остана прословутото съдействие с родителите и тяхното участие в училищния живот, което се свежда на практика само до изпълнение на решения.

# 23
  • Мнения: 5 183
Аз съм по-скоро ЗА.
Живея в 4ужбина, тук масово децата са с униформи.
Не ми се струва това да ги прави нещастни. Дори напротив, имам много познати българ4ета, на разли4ни възрасти пристигнали тук, които искрено се кефят на факта, 4е са с униформа.

# 24
  • Мнения: 984
и аз съм ЗА. Писна ми всяка сутрин да седи пред шкафа с дрехи и да се чуди тази рокличка дали да я облече или не, или някое потниче, за да и се вижда пъпчето. Я престилките и белите якички, да им дойде акъла  bowuu

# 25
  • София
  • Мнения: 13 206
Ами супер! Дано до 2011 година, униформите са нещо нормално и утвърдено от уважаваните училища.

Браво Ню! и аз се надявам моето дете да ходи с униформа на училище! Grinning

# 26
  • Мнения: 1 045
Ами супер! Дано до 2011 година, униформите са нещо нормално и утвърдено от уважаваните училища.

Браво Ню! и аз се надявам моето дете да ходи с униформа на училище! Grinning
Аз също  Peace Откога чаках и се радвам , че най-накрая са го въвели  Peace

# 27
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
И моята първокласничка наесен ще бъде с униформа. Но ще можем да изберем от няколко варианта. Доволна съм от това развитие на нещата. Униформата ще я носят само на училище, никой не ги задължава да са постоянно с нея. Имат си възможност и време да си развиват вкуса децата...

# 28
  • Мнения: 804
Твърдо ЗА, но да се въведе и изискване към облеклото на преподавателите. Уверявам ви, че това не се дължи на "преклонната ми възраст", а защото офисът ми е до голямо, дори елитно софийско училище и за десетина години се нагледах на такива трагични картинки, че не мога да ги опиша с няколко думи. Момиченца пременени като фолк певици на кръчмарска изява, застаряващи даскалици в неравна борба с възрастта... Ужас, ужас  Sick

# 29
Твърдо против униформите съм.Момичетата( е не всички де) дори и облечени с бели ризи ще си останат потенциални кучки.Момчетата и с костюми да са пак ще пият и ще се друсат.Облеклото не може да промени нравствената  система, не можете ли да го разберете.Аз искам моите деца да са облечени както на мен и на тях им харесва(това естествено изключва дрехи в поп фолк стил).А и това с гордостта , че принадлежиш към дадено училище и се гордееш с  неговите емблеми го има някъде в мечтите, но не и в реалния живот.

Общи условия

Активация на акаунт