ЕЛЕКТРОННА ПРОТЕСТНА КАРТИЧКА

  • 2 375
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 716
ЕЛЕКТРОННА ПРОТЕСТНА КАРТИЧКА

Приятели,
Моля ви да подкрепите семействата с репродуктивни проблеми, които са 15% от хората в детеродна възраст в България.
Лечението на стерилитета е част от борбата с демографския срив.
Семействата с репродуктивни проблеми са здрави, образовани и отговорни хора.
Те имат нужда от малко помощ, за да са щастливи, да се усмихнат и те.
Сдружение "Зачатие" организира Ден на Репродуктивното Здраве в София, на 16 юни, НДК, зала 8.
Приятели, моля ви, ако подкрепяте инициативата,  изпратете тази електронна картичка на държавните институции.
Сдружение "Зачатие" благодари предварително за подкрепата.

Електронна протестна картичка:
http://www.zachatie.org/kartichka.jpg

Адреси, на които трябва да изпратите картичката:
press@president.bg
475der@nt52.parliament.bg
minister@mh.government.bg
sspassova@mh.government.bg
mlsp@mlsp.government.bg
press@mlsp.government.bg
protest.drz@gmail.com

  bouquet newsm51 newsm10 baloni family4

Моля, изпращайте картичката като линк и прибавяйте няколко думи - "Подкрепям..." или каквото решите.

Последна редакция: вт, 12 юни 2007, 13:39 от Lali

# 1
  • Мнения: 545
Готово!

Да отбележа, че всички посочени е-мейл адреси работят!  Peace

# 2
  • Мнения: 7 716
Благодаря ти, ами имало си хас да не работят на държавните институции, но бележката ти е важна, значи няма проблем за изпращане от чужбина. Laughing

# 3
  • Мнения: 2 032
Lali, прочетох картичката, ама да питам- какво конкретно иска обединението "Зачатие" от държавата? За ин витро, платено от здравната каса, ли става въпрос?

# 4
  • Мнения: 1 299
Изпратих! За съжаление познават такива хора  Sad

# 5
  • Мнения: 7 716
Сдружение Зачатие иска  да бъде включено в работна група за създаването на  дългосрочна Програма и Стратегия за преодоляване на демографския срив, защото двойките с репродуктивни проблеми  са млади, здрави и образовани хора и работят за държавата.
Искаме да се даде възможност да се родят повече деца, бъдещи данъкоплатци.
Искаме да ни дадат възможност за включване в еврофондове.
Но на първо място искаме да заявим нашето приствие, защото се оказа, че за държавата понятието стерилитет не съществува.

# 6
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
И аз подкрепих инициативата  Peace

# 7
  • Мнения: 1 147
Готово. Дано това има някакво значение или отзвук.

# 8
  • Мнения: 2 032
Лали, успех!

Аз си казвам мнението, за баланс, то сигурно е различно от твоето, ама ти не се ядосвай.

Две предварителни уговорки:

1. Аз моите данъци от много години си ги плащам в Англия, затова не мога да взема отношение дали/каква част от средставата в бюджета в България трябва да се дават за опит за лечение на стерилитет.

2. Не знам и дали това е начинът за борба с демографския взрив, много хора сигурно мислят, че осигуряването на повече условия за безпроблемното отглеждане на децата е по-сигурен начин.

Моето виждане за Англия, обаче, е че бюджетът за здравеопазване в Англия не би трябвало да плаща за лечението на стерилитет.

Сега ще се обосновя, преди да ме е убил някой.

Тука със здравния бюджет е малко като Мозес дето нахранил израилтяните с една риба. От една страна много маймуни на клона има:  всеки ден прииждат нови имигранти дето може и едно пени да не са платили данъци, но искат да използват системата на здравеопазването, а и населението застарява, а от друга страна- непрекъснато се "измислят" нови, ужасно скъпи лекарства, които хората очакват касата да поеме.

В условия на ограничени ресурси се налага да се взимат решения кои са приоритети, малко като разните задачки "кой ще спасите". Има някои здравни проблеми, които може, като липсата на деца, да са ужасна лична трагедия. Но от тях няма да умреш. Има други-като рак например- от които, ако не ти "изпишат" скъпите лекарства или няма машина за радиотерапия, ще умреш, и то бързо и мъчително.

В условията на недостатъчно средства, аз бих предпочела (ако някой ме питаше  Mr. Green) в Англия неща като курсове ин-витро, премахване на татуировки, операции за разширени вени, операции за "защипване" на корема като средство за спиране на клинично-затлъстялите от поглъщане на огромно количество храна и т.н., листът е дълъг, да не се поемаха от държаваната каса.

Преди да се ядосаш, имай пред вид, че аз си казвам мнението за друга страна, и нямам престава как е в България, макар че се съмнявам здравната каса да прелива като пълноводна река.

Това, което искам да кажа е, че може да има повече от едно виждане дали "държавата" трябва да помага на хора, имащи проблеми със зачеването.

# 9
  • Мнения: 90
Лали, успех!

Аз си казвам мнението, за баланс, то сигурно е различно от твоето, ама ти не се ядосвай.

Две предварителни уговорки:

1. Аз моите данъци от много години си ги плащам в Англия, затова не мога да взема отношение дали/каква част от средставата в бюджета в България трябва да се дават за опит за лечение на стерилитет.

2. Не знам и дали това е начинът за борба с демографския взрив, много хора сигурно мислят, че осигуряването на повече условия за безпроблемното отглеждане на децата е по-сигурен начин.

Моето виждане за Англия, обаче, е че бюджетът за здравеопазване в Англия не би трябвало да плаща за лечението на стерилитет.

Сега ще се обосновя, преди да ме е убил някой.

Тука със здравния бюджет е малко като Мозес дето нахранил израилтяните с една риба. От една страна много маймуни на клона има:  всеки ден прииждат нови имигранти дето може и едно пени да не са платили данъци, но искат да използват системата на здравеопазването, а и населението застарява, а от друга страна- непрекъснато се "измислят" нови, ужасно скъпи лекарства, които хората очакват касата да поеме.

В условия на ограничени ресурси се налага да се взимат решения кои са приоритети, малко като разните задачки "кой ще спасите". Има някои здравни проблеми, които може, като липсата на деца, да са ужасна лична трагедия. Но от тях няма да умреш. Има други-като рак например- от които, ако не ти "изпишат" скъпите лекарства или няма машина за радиотерапия, ще умреш, и то бързо и мъчително.

В условията на недостатъчно средства, аз бих предпочела (ако някой ме питаше  Mr. Green) в Англия неща като курсове ин-витро, премахване на татуировки, операции за разширени вени, операции за "защипване" на корема като средство за спиране на клинично-затлъстялите от поглъщане на огромно количество храна и т.н., листът е дълъг, да не се поемаха от държаваната каса.

Преди да се ядосаш, имай пред вид, че аз си казвам мнението за друга страна, и нямам престава как е в България, макар че се съмнявам здравната каса да прелива като пълноводна река.

Това, което искам да кажа е, че може да има повече от едно виждане дали "държавата" трябва да помага на хора, имащи проблеми със зачеването.

Подкрепям инициативата 
Ми освен да се радвам ,4е хора като тебе нямат власт и е нормално да мисли6 така ,за6тото по никакв на4ин не може6 да усети6 болката(дано никога не ти се налага ) на вси4ки тия семеиства ,които по една или друга при4ина не могат да имат дете по нормалния на4ин........,а искаттт и си пла6тат данаци и здравни осигоровки в Б-я
Аз живея в Белгия "емигрантка" сам както казва6 мажат ми е "белгиец"и си пла6таме вси4ки данаци и застраховки и не виждам ,за6то да ме е срам да си тарся паравата.А това с емигрантите мисля ,4е малко не са ти ясни не6тата -ако не си легално прибивава6т в една страна и не пла6та6 данаци и застраховка т.н не мисля ,4е има6 някакви предимства .....Ако си легално пребивава6т и не си пла6та6 данаците и застраховките-ми пак няма6 предимства.Така надявам се ,4е бях ясна ,ама това си е ли4но мое мнение и казвам как седят не6тата тук при нас ...А и м/у другото трябва да благодаря на  тези хора които са приели закона за in-vitro ,които следва, 4е от 2003 здравната осигоровка поема процедурата ина4е ,сигурно сега няма6е да сам бременна нали?
Лек ден на вси4ки   bouquet

# 10
  • Мнения: 7 716
Алиса, можеш да умреш и от мъка, повярвай ми. Cry

Двойките с репродуктивни проблеми са здрави, млади и образовани хора.
Децата, които била се родили с малка помощ ще са бъдещите данъкоплатци - обикновено се зачеват близнаци.
При двойките с репродуктивни проблеми е необходима еднократна помощ, бъдещите родители продължават да работят и да плащат  осигуровки, за лекарствата на болните от рак.

# 11
  • Мнения: 2 381
В условията на недостатъчно средства, аз бих предпочела (ако някой ме питаше  Mr. Green) в Англия неща като курсове ин-витро, премахване на татуировки, операции за разширени вени, операции за "защипване" на корема като средство за спиране на клинично-затлъстялите от поглъщане на огромно количество храна и т.н., листът е дълъг, да не се поемаха от държаваната каса.


Алиса, не съм чувала за курсове ин- витро   Rolling Eyes  и няма никаква връзка между лечение на стерилитет с премахваме на татуировки, операции за разширени вени. Сравнението ти е просто нелепо. Ако мислиш, че ин- витрото е панацея грешиш. Процентът на успеваемост е едва 30 % , а подготовката е свързана с огромно психическо и физическо напрежение. Да имаш или нямаш дете не е като да имаш или не татуировка. Като жена и майка вярвам ме разбираш.

В България едно ин- витро е 5-6000 лева. Много двойки взимат заеми за да покрият разходите по процедурата и лекарствата. По мои скромни изчисления лекарствата са с цени каквито са в САЩ, само, че разликата в заплатите е огромна.
Като се има предвид, че здравната каса не поема 100 % всичко и че буквално се гаври с чувствата на хората като спира приема на документи по нейна преценка без да уведоми, мисля, че протестът има значение.


Това, че хората в България започнаха да простестират и да изразяват недоволството си ме радва. Бих подкрепила всеки простест - на болни от рак и на такива с диабет (макар, че нямам познати с такива заболявания).


# 12
  • Мнения: 7 837
Щерев преди време имаше абсурдни изказвания...
Взеха ли някакво отношение тогава от НДСВ и другите.

# 13
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Ба, взели... Гарван гарвану око не вади Twisted Evil
Продължава той с абсурдните изказвания, единственият проблем на управлението бил, че не управлява НДСВ  Whistling
Тъжният ми извод е от масата години работа в подобни среди е, че докато някой не е лично засегнат от проблема, трудна се размърдва за промяна на закон или каквото и да било Tired

# 14
Алиса, можеш да умреш и от мъка, повярвай ми. Cry

Двойките с репродуктивни проблеми са здрави, млади и образовани хора.
Децата, които била се родили с малка помощ ще са бъдещите данъкоплатци - обикновено се зачеват близнаци.
При двойките с репродуктивни проблеми е необходима еднократна помощ, бъдещите родители продължават да работят и да плащат  осигуровки, за лекарствата на болните от рак.

Лала, не съм запозната с проблема в България, но както Алиса каза в бедна страна (и не само) понякога се опира до приоритети. Определено аргументацията която си изложила не ми зву4и убедително.  Малди, образовани, близнаци , данъкоплатци .... ами ако са с основно образование и са към 40те да нямат ли право? 

Ще добявя и оЩе неЩо: май трябва и дуги неЩа да променим, манталитет, народопсихология _ сиропиталиЩата съЩо са пълни с деца ....

ЗаЩо не направите 4астна фондация за подпомагане на хората с такива проблеми? Търсете средства, спонсори ......

# 15
  • Мнения: 7 716
Направили сме, търсим и намираме.
Тези с основното образование са друг контигент и имат по много деца. На тях им осигуряваме презервативи и образователни лекции.
40- годишните са млади хора по нашите критерии.
Аз съм над 40 години. Laughing

Чрез този протест се надяваме да бъдем включени в  дългосрочна Национална програма, както и да участваме в разпределението на финасови средства от Еврофондове за България, точно защото сме бедна страна.
Защото в момента пари от Европа влизат, но потъват незнайно къде.
Ние искаме прозрачност, ред  и възможност за участие в разпределението.

П.П. Аз имам дете и знам как звучи думичката  "мамо", но има 270 хиляди двойки = 540 хиляди мъже и жени, които не могат да чут "мамо" и "тати".

Последна редакция: чт, 14 юни 2007, 10:52 от Lali

# 16
Направили сме, търсим и намираме.
Тези с основното образование са друг контигент и имат по много деца. На тях им осигуряваме презервативи и образователни лекции.40- годишните са млади хора по нашите критерии.
Аз съм над 40 години. Laughing

Това е расизъм и дискриминация, нали знаеШ?

# 17
  • Мнения: 7 716
Няма расизъм, няма дискриминация.
Това е истината. Laughing
Официално Министерството  на Здравеопазването осигурява  на тази  етническа група презервативи и ограмотяване.
Ако това не ти харесва, пиши на министерството.
Това не е свързано с темата и идеите на Зачатие.

Протестът е по желание, за тези, които го разбират така, както организаторите.
Всеки има право на своя позиция и мнение. Laughing

Последна редакция: чт, 14 юни 2007, 11:01 от Lali

# 18
OK, протестирайте, но работете по аргументацията  Peace

# 19
  • Мнения: 7 716
Благодаря за съвета, наистина ще го взема на сериозно.
Gioia, ти като живееща в чужбина и далечна на проблемите със стерилитета, както и познавайки нравите на страната, тоест като един държавен служител, например, каква аргументация би ми предложила?
Ако имаш идея, подготви я на файл и ми я прати, да не разводняваме темата.
Основната идея на потеста е държавните служители да чуят за нас, след това наистина ще имаме нужда от аргументация за срещите.
Благодаря ти предварително.

# 20
Благодаря за съвета, наистина ще го взема на сериозно.
Gioia, ти като живееща в чужбина и далечна на проблемите със стерилитета, както и познавайки нравите на страната, тоест като един държавен служител, например, каква аргументация би ми предложила?
Ако имаш идея, подготви я на файл и ми я прати, да не разводняваме темата.
Основната идея на потеста е държавните служители да чуят за нас, след това наистина ще имаме нужда от аргументация за срещите.
Благодаря ти предварително.



а сега де ... първо, нравите на страната са ми все по_4ужди, но Ще пробвам:
мисля, 4е не е правилно да наблягате на искам, искам, искам пък, длъжни сте ми
прекалено много емоции влагате .... става въпрос за пари в слу4ая, а те от някъде трябва да дойдат, дайте конкретни реШения и обяснете заЩо имате предимство пред другите (аз не знам)
образованието в слу4ая няма ниЩо обЩо, както и това 4е обикновено се раждат близнаци, да не говорим за данъкоплатци: моля помогнете ми да си родя данъкоплатец ???
съЩо така не влизайте в капана на расизма
ако се сетя неЩо друго Ще пиШа, интересно ми да про4ета и другите какво мислят

# 21
  • Мнения: 2 032
Лали, всеки трябва да лобира за интересите си, и това е похвално.

Но, разбира се, човек трябва и да е запознат с контра-аргументите от другата страна. На мен ми се струва, че получателят на тези искания по-горе няма да разбере точно какво се иска от него, ще чуе декларацията, но няма да види какво кокретно може да направи, защото липсва конкретност.

Например: кое перо от еврофондовете е нарочено точно за лечение със стерилитета? Ако има такова, назовете го, кажете колко средства са преведени точно за тази цел, питайте как са употребени. И обратно, ако няма толкова кокретно "спускане на европейски пари", това обезмисля искането.

Дебатът за положението е Англия е добре изложен в този сайт

http://www.bbc.co.uk/health/fertility/bigissues_access1.shtml

Ако трябва нещо да преведа, кажи.

Успех.

# 22
  • Мнения: 7 716
Алиса, бих те помолила същото, както и Gioia. Помогнете ми за аргументацията  като отсрещна страна.
Ние имахме среща с представители на Министерството на Здравеопазването и Министерството на Труда и Социалната политика.
Те обещаха да ни влючат в работна група заедно с една лекарска организация на водещи специалисти от ин витро клиники, ние сме пациентска организация, но оттогава минаха месеци и никаква реакция.
Затова целта на протеста е да ни чуят и да ни дадат възможност да участваме в тази работна група.
Миналата година имаше подобен протест, обаче с цветя през Здравната каса, имаше ефект, вече ни приемат сериозно и се вслушват в нас.
Явно в България това е ефективно като първа крачка.
Но имаме нужда от помощ с идеи точно за аргументация и точно от независими хора, като вас.
Целта на тази работна група, в която ни обещаха да се включим е точно такава, да видим къде, как, защо.
Обаче ни послъгват и затова искаме да видят, че не сме само двама-трима представители на нещо имагинерно, а че имаме потенциал.
Това е целта на тази картичка, както и на протеста с балоните.
Благодаря предварително.
Алиса, ориентирай ме от линка какво точно смяташ, че е добре да се преведе, аз лично знам слабо английски  и не се наемам с превод /френскоговоряща съм/, но имаме съмишленици, които ще преведат, само ме ориентирай, кое смяташ за важно от този сайт.

Последна редакция: чт, 14 юни 2007, 12:10 от Lali

# 23
Lali, не мога да ти помогна. Много са ми нестандарни ли4ните разбирания по въпроса и не са в синхрон с ваШите.
За аргументацията .... би ми било интересно от вас да я 4уя ... 4етох и в сайта, но не намерих ниЩо конкретно.
Успех

# 24
  • Мнения: 2 032
Лали,

Може да са полезни връзките за:

справедливостта към достъпа до IVF http://www.bbc.co.uk/health/fertility/bigissues_access1.shtml

за котрола над IVF услугите http://www.bbc.co.uk/health/fertility/bigissues_control1.shtml#w … _controls_needed?

списанието http://www.ivfworld.com/ има статистики за различни страни

тука има връзки към интервюта с експертите:http://www.bbc.co.uk/health/fertility/experts_index.shtml


тука има дълъг лист на организации в UK http://www.bbc.co.uk/health/fertility/usefulcontacts_index.shtml

Ще помисля за аргументация, но нямам представа каква е конкретната ситуация в България, и по-точно: до каква степен има и реалистично може да има  заделени средства за лечение.


Последна редакция: чт, 14 юни 2007, 13:34 от Алиса

# 25
  • Мнения: 907
Аз намирам инициативата за добра що се отнася до просвета и обръщане внимание в/у този проблем (сензибилизация) на обществото. Но не се ли забравя, че има много деца за осиновяване, които лежат на обществото. Тук напр. няма сиропиталища или поне не са стотици както са в БГ.

За Швейцария не знам, но в Германия се плаща от здр. застраховка до 3 опита ин витро. Ако не стане, следващите опити си плащаш сам, а това е доста повече от 5-6000лв, мисля от порядъка на 6-15000Евро.

# 26
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Но не се ли забравя, че има много деца за осиновяване, които лежат на обществото. Тук напр. няма сиропиталища или поне не са стотици както са в БГ.
Лично мнение - ако имам проблем ще се опитвам да го реша за да имам свое дете - може би чак сега след като имам свое дете бих осиновила. Освен това в БГ много от децата са изоставени без да има съгласие от родителите за да бъде осиновено това дете.
Лали още в неделя пратих картичката дано да има нужния ефект и най-малкото да заделят някой и друг лев за по-качествена квалификация на лекарите в БГ за да не осакатяват поне като не могат да лекуват. С която и част на медицинското обслужване да се сблъскам налитам на невероятна некомпетентност и нежелание да се осъвременяват познанията на докторите - не отричам че има и много добри доктори, но сякаш се губят на общия фон.

# 27
  • Мнения: 907
Лично мнение - ако имам проблем ще се опитвам да го реша за да имам свое дете

Ако имаш средства за това - защо не. Но дали трябва да искаш от държавата когато ги нямаш, а деца за осиновяване повтарям има.

# 28
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Лично мнение - ако имам проблем ще се опитвам да го реша за да имам свое дете

Ако имаш средства за това - защо не. Но дали трябва да искаш от държавата когато ги нямаш, а деца за осиновяване повтарям има.
Интересно ми е ти дали би осиновила и дали би зачертала с лека ръка възможността да родиш собствено дете? Още повече че не всеки проблем опира до ин-витро и 5-10-15 хиляди лева или долари - понякога е въпрос на компетентно докторско решение и малко медикаменти. Така че и да нямаш средства - търсиш - това правят и тези семейства - търсят средства и начин за да имат дете.

# 29
  • Мнения: 545
Лично мнение - ако имам проблем ще се опитвам да го реша за да имам свое дете

Ако имаш средства за това - защо не. Но дали трябва да искаш от държавата когато ги нямаш, а деца за осиновяване повтарям има.

 Shocked Shocked Shocked

Тук нещо започна да се говори като за всеобща търговия...
MegiX, ти защо си си направила твое дете, "като деца толкова деца за осиновяване има"?? Можеше да проявиш малко солидарност и да осиновиш едно, не мислиш ли?  ooooh! (миниатюрна нотка на сарказъм)

Не говорете за децата като за продукт. Става грубо. Най-вече за хората, които са лишени от това чудо на природата да създават.




# 30
  • Мнения: 907
Лично мнение - ако имам проблем ще се опитвам да го реша за да имам свое дете

Ако имаш средства за това - защо не. Но дали трябва да искаш от държавата когато ги нямаш, а деца за осиновяване повтарям има.
Интересно ми е ти дали би осиновила и дали би зачертала с лека ръка възможността да родиш собствено дете? Още повече че не всеки проблем опира до ин-витро и 5-10-15 хиляди лева или долари - понякога е въпрос на компетентно докторско решение и малко медикаменти. Така че и да нямаш средства - търсиш - това правят и тези семейства - търсят средства и начин за да имат дете.

 ooooh!
Интересното е не какво ти или аз бихме направили (и правим), а за какво има смисъл да се дават ОБЩЕСТВЕНИ средства. Да, съгласна съм, че не е въпрос само на инвитро, а и на компетентно мед. обслужване. Това последното би трябвало да се подразбира, всъщност.
С никого не се заяждам, давам само посока за размисъл, така че няма какво да се заяждате лично. Който има проблем с правенето на деца, той търси начини, разбира се че е така.
Става въпрос кое да се поощри от държавата и обществото, т.е. при ограничените средства (за което говори Алиса), кое е приоритет.

# 31
Клео, не децата, а здравеопазването е продукт. Грубо е, да. 

# 32
  • Мнения: 907
Друго, което ми хрумна е - тук има възможност таkа да се застраховаш здравно, че да ти поемат алтернативни методи на лечение. Има ли такава възможност в БГ? Визирам иглотерапия срещу безплодие напр. Плащаш по-големи вноски съответно.

Освен това имам въпрос - 15% бездетни двойки в репродуктивна възраст - това всички бездетни 2ки ли са или само тези, които са обявили, че искат, но не могат да имат деца?

# 33
  • Мнения: 6 167
Сдружение Зачатие иска  да бъде включено в работна група за създаването на  дългосрочна Програма и Стратегия за преодоляване на демографския срив, защото двойките с репродуктивни проблеми  са млади, здрави и образовани хора и работят за държавата.
Искаме да се даде възможност да се родят повече деца, бъдещи данъкоплатци.
Искаме да ни дадат възможност за включване в еврофондове.Но на първо място искаме да заявим нашето приствие, защото се оказа, че за държавата понятието стерилитет не съществува.



Лали, програмите обикновено следват стратегиите.  Rolling Eyes  Но други са ми в-сите:
Обикновено при изработването на национални стратегии винаги участват и неправителствени организации. Който не е написал писмо, той не е бил включен в такава работна група ( говоря от опит).
Какъв е проблемът с вашето участие в тази работна група?
Такава стратегия предвидена ли е изобщо ( защото преди влизането в ЕС се наплодиха милиони и доста пари бяха усвоени по стратегии)? Коя е водещата институция по тази стратегия - МЗ ли? Кой ще обезпечава тази стратегия - еврофондове ли? За програмата няма да те питам, защото това е съвсем друга 'бира'.

определено ми стана ясно, че искате да участвате при усвояването на еврофондове. Което напълно разбирам, при така създалата се ситуация за НПО в БГ след влизането ни в ЕС. Rolling Eyes

а това за аргументацията на зачатие търсена тук  е супер смешно - вие нали сте професионално НПО?
каква по-добра аргументация от човешките права може да има една такава стратегия...

Последна редакция: чт, 14 юни 2007, 19:01 от Lennie

# 34
  • Мнения: 7 716
Предвидена е Стратегия, ама друг път. Twisted Evil
Няма нищо супер смешно в търсенето на други позиции и идеи.
Лени, като ти е смешно - не пиши.
Моля да ми пише само този, които е положително настроен и иска да помогне.
От ирония и празни приказки нямам нужда.

В България се заплаща около 1/4 от един единствен опит в живота на жената и то само на 1000 жени годишно.
270 000 двойки са  обявилите се, реално са много повече.
Водещата институция е МТСП.
Зам. министърът обеща подкрепа и включване в Стратегията, ама както казах друг път.
Ние работим заедно с лекарска  неправителствена организация.
Чакаме да ни се обадят вече четири месеца, пишем и питаме.
Алиса, благодаря ти, ще прегледам по-късно линковете, понеже нямам време сега и ще ги коментираме.
Не знам колко деца има по домовете, но за осиновяване се чака година - година и половина, понякога и две. Twisted Evil

Последна редакция: чт, 14 юни 2007, 22:44 от Lali

# 35
  • Мнения: 2 381
...... Визирам иглотерапия срещу безплодие напр
........


MegiX, не ми се рови в профила ти, но ти не беше ли споменавала, че също си имала проблеми и че си пробвала точно тази иглотерапия (която май ти била разбазикала и цикъла на всичкото отгоре) ?

Предварително се извинявам ако бъркам ника ти с друг.

# 36
  • Мнения: 907
...... Визирам иглотерапия срещу безплодие напр
........


MegiX, не ми се рови в профила ти, но ти не беше ли споменавала, че също си имала проблеми и че си пробвала точно тази иглотерапия (която май ти била разбазикала и цикъла на всичкото отгоре) ?

Предварително се извинявам ако бъркам ника ти с друг.



И какво искаш да кажеш?  Shocked

# 37
  • Мнения: 11 322
В България се заплаща около 1/4 от един единствен опит в живота на жената и то само на 1000 жени годишно.
270 000 двойки са  обявилите се, реално са много повече.

Тези цифри ме карат да се замисля. И то много.
Защото не е нормално при толкова малко като брой население, толкова голям процент в детеродна възраст да страда. Някъде има як здравословен проблем и е редно и над това да се замислите.
Ама наистина не е нормално да е толкова много.
Може да бъде сложено също на дневен ред - търсене на причините.

# 38
  • Мнения: 907
Тези цифри ме карат да се замисля. И то много.
Защото не е нормално при толкова малко като брой население, толкова голям процент в детеродна възраст да страда. Някъде има як здравословен проблем и е редно и над това да се замислите.
Ама наистина не е нормално да е толкова много.
Може да бъде сложено също на дневен ред - търсене на причините.

Доколкото съм запозната със статистиката и тук се спрягаше такъв %, но после се оказа, че са взели под внимание само 2ки без деца, без да обърнат внимание на това, че има и такива по собствено желание или пък такива, които не го правят на проблем. Прочетох след като го написах, че това са обявили се 2ки с проблеми! Наистина ли са се обявили и къде? Не съм чувала да има точна статистика тук по причината, че е трудно да се разбере кой иска деца и кой не. Пък и не всеки го прави на проблем.

Не знам колко деца има по домовете, но за осиновяване се чака година - година и половина, понякога и две. Twisted Evil

О а при лечение 1-2 години са нищо!

Последна редакция: пт, 15 юни 2007, 01:13 от MegiX

# 39
  • Мнения: 2 381
...... Визирам иглотерапия срещу безплодие напр
........


MegiX, не ми се рови в профила ти, но ти не беше ли споменавала, че също си имала проблеми и че си пробвала точно тази иглотерапия (която май ти била разбазикала и цикъла на всичкото отгоре) ?

Предварително се извинявам ако бъркам ника ти с друг.



И какво искаш да кажеш?  Shocked

Удивена съм колко къса е паметта ти!  Shocked

-------

Нямам думи ...

Бъдете здрави!


# 40
  • Мнения: 2 093
Аз сьщо бих подкрепила тази инициатива, но искам да разбера едно нещо. Прави ми впечетление че на няколко пьти се споменава че хората/ двойки, които имат нужда от помощ са образовани.  Може би изглежда маловажно или дребнаво и се надявам че това е само интерпретация, а не точно определение  на 15% с репродуктивни проблеми. Казвам го защото аз( и предполагам повечето хора) под образован човек, разбирам някой който е продьлжил да учи след средно образование. Веднага ми изникна вьпроса, ами какво ви е отношението кьм тези жени, които работят в заводи или на други места кьдето не се изисква висококвалифициран труд и сьщо имат подобен проблем. Предполагам че те имат още по голяма финансова нужда.
Още ведньж се извинявам, нямам предвид да започна спор и заяждане, но просто това определение ми прозвуча дискриминиращо и ми се искаше да разбера какво имете предвид.

# 41
  • Мнения: 907
Удивена съм колко къса е паметта ти!  Shocked
-------
Нямам думи ...
Бъдете здрави!

Не, хич не ми е къса, ама не те разбирам какво искаш да ми кажеш:
- иглотерапията няма полза?
- искам да подтикна хората с проблеми към алтернативна медицина?
- държавата ми е платила лечението, а аз не искам да го плащам на други, щото съм стисната?
- не подкрепям инициативата с 2 ръце, въпреки че аз самата съм имала трудности?
- моят случай е най-важният и с него трябва да се съобразят всички инициативи от сега нататъка?
???

Интересува ме темата и се опитвам да изясня какво точно се иска и дали то е най-доброто в случая. Според мен осиновяването е алтернатива. Домовете между другото в БГ са ок. 300. Сложи поне по 30 деца в тях. Осиновяването явно също има трески за дялане. Изуми ме случая с пребитото от "осиновителката" детенце. При това след побои и връщат осиновените деца, живee в колиба, говори нечленоразделно - така ли се осиновява!!!

Според мен логичното е да се поощри точно осиновяването от интелигентни и добре осигурени хора.

Последна редакция: пт, 15 юни 2007, 02:14 от MegiX

# 42
  • Мнения: 2 381
Нито една от изброените от теб причини.
Кое от децата ти е осиновено? Колко често мислеше за осиновяване преди да започнеш да се бориш?
Някога била ли си в Дом за деца и юноши? А в Дом майка и дете?
 По 30 деца в домовете? Шегуваш се нали?
Държавате не е длъжна на никого. В страните, в които няма такива домове обаче точно държавата плаща на приемните семейства (колкото и странно да ти звучи).
 На борещите се със стерилитет обикновено се дават съвети с лека ръка от хора нямащи и елементарна представа с какъв емоционален стрес се сбъскват двойките. Затова очаквам, че хората които са пробвали и 2 и двеста знаят какво говорят. Осиновяването ми е любимо.

П.С. Възхищавам се на всички, които са осиновили. Проблемите със стерилитета обаче съществуват навсякъде и те не се решават единствено с осиновяване.

# 43
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Веднага ми изникна вьпроса, ами какво ви е отношението кьм тези жени, които работят в заводи или на други места кьдето не се изисква висококвалифициран труд и сьщо имат подобен проблем. Предполагам че те имат още по голяма финансова нужда.
Аз съм останала с впечатление, че под образовани Зачатие категоризира всички, които могат да четат например - разграничават ги от една /в повечето случаи етническа/ група жени, които си пращат децата на училище само за да имат право да получат детските за тях. Ако не съм права нека ме поправят.
А за 1-2 години чакане за осиновяване мога само да кажа, че ако си се борил със стерилитет 5-10 /пък и повече/ години и миг отгоре ще ти се вижда безкрайно дълъг но разбира се е вариант за някои семейства - само дето не всеки е способен да обича чуждо дете като свое и ако единия от двойката го иска не е задължително и другия да мисли така. Малко е и обидно да предложиш на някой който иска дете да си осинови - звучи като че ли всички други имат право на свое а ти като втора категория си вземи едно там от сиропиталището ... едно е сам да вземеш решение за осиновяване друго е някой да ти го предлага.

# 44
Lali, оЩе един съвет: работи върху характера и имиджа на организацията, при такава презантация и два европейски цента не бих ви дала  Tired

Отделно, 4е информацията от сайта е манипулативна и подвеждаЩа.

Така и не разбрахме кои сте и какво искате.

# 45
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Лали , аз и приятелката ми с която си поплакахме след като изчетохме "компетентните " мнения сме с теб . Надяваме се каузата с която си се захванала да не е пердута . Така ще е ако успеем всички , които мечтаем за собствени деца да се обединим , около хора като теб .

# 46
  • Мнения: 6 167
Лали, кой ти каза, че не съм положително настроена и не искам да помогна?  newsm78
Зададох най-нормални въпроси ( извинявам се, че са критични, просто ми липсва информация), от отговорите разбирам, че
- искаш всички да изпратим тази картичка до институции без да задаваме въпроси към вас и да ви се доверим на 100%.
- няма стратегия, искате да има такава, това е похвално ( но тук имам още поне 20 критични в-са, на които ще ми се разсърдиш и затова няма да питам).
- нямата идея какви точно евро-фондове можете да таргетирате за изработването ( и по-важно, за изпълнението)  на такава стратегия.
- нямате идея какъв е проблема , който да таргетирате, защото демографския срив за който говориш има много лица и стерилитета на  някои двойки е само една част от него. 
- нямате идея и как да аргументирате нуждата от таква стратегия.

извини ме, но това е крайно непрофесионално, и формата 'протест' е неподходяща. дано не си на заплата в Зачатие. тоест, вие вече сте се вдигнали на протест ( тук дори размахваш дискриминативни аргументации), без дори да имате и бегла представа за целта ви. искате да участвате в работна група по нещо което не съществува и което е в крайна сметка не цел, а задача!

това, което мога да ви посъветвам е да се насочите към
- разговори с институции по проблемите на стерилитета и тн.
- постигане на консенсус за нуждата от промяна на законодателството ( ако има нужда).
- изработване на секторна програма на МЗ ( нали знаеш какво е секторна програма?) по темата ( ако няма такава)
- ясно таргетиране на източника на европачки по въпроса ( не разбирам защо ЕС ще иска да ни реши демографския проблем, ма найсе).
- ясна позиция на вашето НПО къде е в картинката и какво може да допринесе за решаване на проблема ( освен да има достъп до европачките).

извинявай за критичния постинг, последен е и крайно добронамерен.

# 47
  • Мнения: 907
Нито една от изброените от теб причини.
Ами явно не познах - не мога да чета мисли.

Кое от децата ти е осиновено? Колко често мислеше за осиновяване преди да започнеш да се бориш?
Някога била ли си в Дом за деца и юноши? А в Дом майка и дете?
Мога да ти отговоря на лични, ако наистина те интересува, но от това което пиша можеш и сама да си отговориш на някои от въпросите.


По 30 деца в домовете? Шегуваш се нали?
Не, има домове с по-малко деца. Това дадох като минимум, не като среден брой, естествено. Иначе в 331 дома има ок. 30 000 изоставени деца.

Държавате не е длъжна на никого. В страните, в които няма такива домове обаче точно държавата плаща на приемните семейства (колкото и странно да ти звучи).
Тук държавата не плаща на приемни семейства, освен детските разбира се, които са символични. А това е богата държава. В държава с висок стандарт е логично да има по-малко изоставени деца, както и това да има пари за повече, като лекуване на стерилитет. Но и тук се плащат съвсем ограничен брой услуги.

На борещите се със стерилитет обикновено се дават съвети с лека ръка от хора нямащи и елементарна представа с какъв емоционален стрес се сбъскват двойките. Затова очаквам, че хората които са пробвали и 2 и двеста знаят какво говорят. Осиновяването ми е любимо.
Имам си представа, за съжаление, иначе нямаше въобще да ги знам тези неща, за които пиша тук.

Shemet, aз не бих се обидила ако ми говореха за осиновяване, даже аз съм я подхващала темата, но явно хората са различни. Моето лично мнение е, че ако приемеш варианта за осиновяване, си намаляваш сама стреса, тъй като във всеки случай можеш да имаш дете (до 45г по бг закон можеш да осиновиш), а нали това е целта. Също мисля, че всеки има определен праг до който може да опитва за собствено дете. Ясно, че не могат всички да осиновят, но и не всички могат да имат деца дори след лечение.

П.С. Възхищавам се на всички, които са осиновили. Проблемите със стерилитета обаче съществуват навсякъде и те не се решават единствено с осиновяване.
Тук сме на едно мнение.  Peace

# 48
  • Мнения: 6 167
малко офф:  изобщо не са ви верни цифрите. и е хубаво да поясните за какви домове иде реч, говорейки за 300 дома и 30 000 деца  Shocked

децата са доста по-малко от цифрите, с които години наред се злоупотребяваше (30-50-80 хиляди!) , за да се печелят проекти и да се плащат заплати на персонал в домовете.
краят на легендите дойде с доклада на ДАЗД за състоянието на ДОВДРЛГ ( 2005та).
може да се намери на сайта им.

Последна редакция: сб, 16 юни 2007, 00:01 от Lennie

# 49
  • Мнения: 907
Права си   bouquet списъкът ми включва не само ДОВДРЛГ, а и други заведения за болни деца предимно, където не е ясно дали са изоставени. За този списък става въпрос:

http://www.sacp.government.bg/downloads/bg/6/3/Zavedenia-Oblasti-Internet.xls

Тук ги дават 11000 (2004)
http://www.socialniprava.info/article613.html

Тук претендират да имат актуална инфо за броя - над 8600 (2007)
http://blogs.az-jenata.com/azsum/page/2/

Което не променя факта, че са хиляди и за БГ хич не ми се вижда малко. За година осиновяват от порядъка на 100-200-300 деца.  Peace



# 50
  • Мнения: 2 381
MegiX, извинявай, ако съм те наранила.

Като дете съм била в доста домове и имам добри спомени.
И все пак трудно е да кажеш на някого, че това е начина да се оттърве от стреса.

С най- добри чувства

# 51
  • Мнения: 7 716
Не съм на заплата, отделям за тази работа от собственото си свободно време и от собствените си средства.
Благодаря на всички, които ме насочиха към размисъл.


Благодаря на всички, които проявиха съпричастност, благодаря на организаторите за Деня на Репродуктивното Здраве и протестите с балони, благодаря на участниците, благодаря на тези, които изпратиха картички.
От все сърце ви благодаря!
Пожелавам на всеки  да получи това,  което най-много желае.
 smile3525 newsm51 smile3525


П.П. Алиса, ще ти пиша на лични съобщения когато се подготвя с въпроси. Благодаря ти.
Моля модераторите да ми заключат темата.

Последна редакция: нд, 17 юни 2007, 10:28 от Lali

# 52
  • Мнения: 2 093
Аз така и не получих отговор на вьпроса ми. Явно изглежда доста маловажен и не заслужава внимание. Доста жалко, защото това е поредната тема която се превьрна в безмислено чесане на езици и нищо конкретно не се постигна или разбра.  Дано найстина да постигнете положителен резултат и да усьществите намеренията си, защото това за което се борите е много важно.

 Моя сьвет е че трябва да се аргументирате по-добре и по-убедително, ако искате да получите по-голяма подкрепа и публичност.

Общи условия

Активация на акаунт