Проблеми малки и големи с нашите деца

  • 384 058
  • 2 568
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 2 084
Утре ни махат конците. Или вече днес... Малкият ми герой! Вече може да кляка, тича малко тормаво.
Голямо гледане на анимация пада. Като хипнотизирани са от Ледена епоха, Мечо пух и Пепеляшка. И нали пазим Преси от много търчане и боричкане разрешавам малко повече гледане, което май не е много добра идея.

# 256
  • Мнения: 2 084
Пак сме с лепенки. И отново Преси. Наряза си ръцете на счупен буркан. Има по една голяма рана на двете длани и още две по-малки на едната.
Снощи сънувах, че пада от някаква тераса на първия етаж. Цял ден гледам да не го изпусна от поглед и точно преди лягане, вече с пижамата... А май не вярвах в сънища.

# 257
  • Русе
  • Мнения: 729
k.dimitrova пълна програма а???Какво да ти кажа те белите бързо стават.Колкото и да внимаваш то като е писано да стане нещо ще стане.Дано само беличките им да такива че да нямат сериозни наранявания.

# 258
  • Мнения: 883
Горкото дете!
Борко се сряза в началото на ноември на прозорец (изтървал колелото по стълбите и в опита си да го хване, ръката му минала през стъклото). Чак сега заздравява, защото мен ме нямаше, една приятелка ги гледаше и той не посмял да й каже. А и на мен не каза нищо, да не ме притеснява. Та като се прибрах на другия ден го водих на лекар, ама беше късно за шиене... Трябваше да чакаме да зарасне пот само себе си. Сега ще му остае грозен белег на ръката, ама това да е...
Баба ми имаше една приказка - Децата Господ да ги пази, че ако остана на нас - не можем ги опази.

Бързо да се оправяте!

# 259
  • на път
  • Мнения: 2 804
Нашето сладурче се налага вече да се бори геройски с живота.
Днес сутринта татко му, като го завел в градината, разчувстваната леля в групата ни споделила как нашият герой отговорил достойно на другарче от друга група в събота /били са "сборна" група/, което го запитало: "Ти защо си толкова черен?". Отговорът на 3 годишното ни момче бил: "защото съм се родил под слънцето!". Много ме зарадва умният му отговор, но така ме стисна гърлото като си представих какво още го чака /от което не мога да го прдпазя уви..../. Реве ми се от безсилие .....  Cry

# 260
  • Мнения: 1 249
Нашето сладурче се налага вече да се бори геройски с живота.
Днес сутринта татко му, като го завел в градината, разчувстваната леля в групата ни споделила как нашият герой отговорил достойно на другарче от друга група в събота /били са "сборна" група/, което го запитало: "Ти защо си толкова черен?". Отговорът на 3 годишното ни момче бил: "защото съм се родил под слънцето!". Много ме зарадва умният му отговор, но така ме стисна гърлото като си представих какво още го чака /от което не мога да го прдпазя уви..../. Реве ми се от безсилие .....  Cry

Знаеш ли, мисля си, че ти с твоите боички, цветен свят, интелект, финес и пр. си му дала благодатната  почва за да покълне и избуи природната му зрялост и сила, за да може така да отговори.
Първото, което ме обгърна като образ, като прочетох постинга за Марти,  бяха твоите бои и цветове.
 Peace Hug Hug

# 261
  • Мнения: 2 123
Миличка д-ива - това е моят най-постоянен страх (другите страхове идват и си отиват периодично Simple Smile) - какво ще чува Никола за себе си, когато аз не съм наоколо. И на мен ми се свива гърлото, разбива ми се сърцето и ми се пълнят очите (това последното не е критерии, щото аз съм прочута ревла  Laughing).
Но както казваедна моя уууумна приятелка, щом нещата между теб и сина ти са наред - ясни, чисти, топли и щом любовта я има - страшно няма.

Моят син вчера доста ме изненада. Бяхме на имен ден на негово приятелче - имаше 4,5 деца всичките набори, той ги познава, ама не много. Сега, Коленцето си ми е общителен и обича да си общува, но не е оставал сам досега. Именния ден беше в един детски клуб със стая за децата - оставих го там - 45 минути не се сети за мен. Това е добре нали?
Но ОГРОМНАТА ми изненада, беше, че Никола не взима храна от други хора. Той, дето като види солети му се учестява пулса и започва да пърха като колибри, отказа на няколко пъти да си вземе предложена солета от други мами. Идва при мен и си взима от нашите. Паднах направо...

Последна редакция: вт, 18 дек 2007, 10:56 от Fussii

# 262
  • Мнения: 1 843
Децата са искрени до болка... Не е страшно, ако малко дете попита Марти, защо му е толкова тъмна кожата, грозно е, ако възрастен го стори.

Ирина неведнъж е сочела с пръст, питайки на висок глас: Мамо, защо този няма крака? Защо е толкова дебела? ... и други, подобни "деликатности"...

Такта и усещането, че можеш да нараниш някого с думите си, идват с времето, с възпитанието, което получаваме у дома, с усещането, че и нас може да ни заболи от нечии думи.
Но децата рядко казват нещо умишлено, с цел да наранят. Просто са... откровени.

Виж, колко хубаво се е справил малчугана ти, d_iva! По всяка вероятност теб те е заболяло повече от него. Аз не знам, дали не бива повече да се притесняваш, че не след дълго, няма да се отървете от мацки - преследвачки... съвсем сериозно.

Моята щерка до скоро все ме караше да я търкам силно под душа... да станела бяла като мене... Но, откакто й обясних, колко съм искала да бъда маслинена като нея и, че човек не избира кожата си, но избира дали да е добър или лош, няма проблеми.

Както казва Фуссии, имат ли сигурност в нашата любов, децата ще разберат рано или късно, че не те са "грешните", а грешката е в другите!

# 263
Здравейте на всички!
Случайно попаднах на Вашия форум, четох със затаен дъх и се регистрирах.
Повечето от проблемите за които пишете са ми познати. Осиновихме си момченце на 1 г. и 8 месеца. На тази възраст не можеше да дъвче (само на пасирани храни), речниковия запас беше “оп-па” (като падне) и “ало” (звън на телефон). Без причина лягаше по корем на пода и започва да си блъска главата. Вечер заспива с палец в устата и т.н. още в дома е оперирано от стръбизъм, но забелязах кривене на очичките. На по късен етап се оказа ,че има астегматизъм и носи очила.
За гушкането не съм имала проблем, защото още като ни го доведоха в дома за да ни го представят, детето се залепи за мен и не искаше да се върне. Аз и съпругът ми го приехме като знак, че то ни е избрало и е за нас. Не му сменихме и името, защото то е вече личност и беше свикнало с това име. Поне тази промяна да му спестим.
Започнахме да се учим да дъвчем със солети. Вечер стоя до него и му вадя пръста докато заспи и след това. Всичко го вършехме в памперса. Веднъж през лятото го облякох само по тениска (по голо дупе) и като видях как както тичаше в движение се изака ми стана ясно, че ще ни бъде много трудно.
Записах го на ДГ когато стана на 2 г. и 4 м. (1А група). Естествено ходихме с памперси. Предупредих персонала, че не искам да го тъпчат. Исках с времето то да прояде само , а не да се отврати от някои храни.
И така и стана. Точно на 3 години (в деня след рожд.ден – просто съвпадение) започна да казва за чуркане и акане и памперсите останаха само за през нощта. Малко по късно и това отшумя.
В един момент започна да ми прави проблем с ходенето на ДГ. Смених градината, защото се оказа, че проблема е в едната Госпожа. Сега сме вече в предучилищна група. Ходи с желание. Спи в самостоятелна стая сам. Оставям го сам за да отида до някъде. С компютъра сме на “ти”. Малко ни е трудно писането и рисуването, но смятам че с търпение всичко ще се нареди.
И във времето като се замисля всички трудности се забравят, когато ме прегърне и каже “това е мойта мама и аз много я обичам”. Забелязала съм, че много иска обичта не само да му се показва, доказва, а и казва.
Май станах многословна, но искам да Ви дам кураж: дерзайте има смисъл в това, защото тези деца не са по различни от останалите, те да дълго чакани и обичани от нас!

# 264
  • на път
  • Мнения: 2 804
Мили момичета - Miraetta, Fussii, DarZaMen, благодаря ви много за милите думи  Hug.

Далеч съм от мисълта да виня малките дечица с чисти души за искрените им въпроси и желание да получат еднозначен отговор. Това, което се е случило на Марти е съвсем нормално ... и ще му се случва още много пъти оттук нататък с все по-разрастващ се интерес .. тепърва му предстои да отговаря на “трудни" въпроси, които засега са добронамерени, но както подсказва  DarZaMen му предстои да го чува и от възрастни хора. В цялата историйка най-много ме трогна фактът, че Марти е пораснал толкова, че съумява да се справя със подобни ситуации сам.

Fussii, това със солетите ме впечатли много! Постигнали сте невероятен, макар и "посъзнателен" резултат - Николката си е просто умник явно.

DarZaMen, за мен Иринчето е едно невероятно дете - много интелигентна, интуитивна и най-вече артистична. Смешното е, че това с къпането и при Марти стои на дневен ред, само че се сапунисва и търка сам всяка вечер, но пи него предтекстът е за да го харесва повечш на другия ден неговата приятелка Ками в градината  Wink.

 viva one, всичко /почти/ което си писала важи май за повечето осиновени дечица. Детето ви ще преодолява всички препъни камъчета за ваша радост и щастие  Simple Smile

# 265
  • Мнения: 380
Искам да ви попитам дали не сте имали подобен проблем.

Ходим на ясли. Почти 2 месеца вече. Напоследък когато ходим взимаме цялата покъщнина. Няколко играчки, одеало и т.н. и всеки опит да бъде намалено количеството, която се носи е свързано с големи кризи.

Сякаш става все по - зле. Не мога много да го разбера. Понякога след градина му трябват часове да се отпусне. Понякога е много спокоен и щастлив.

Не, че трябва винаги да го разбирам. Но все още ни куца комуникацията и ми се налага много да гадая.

Така, че ако ви е познато разкажете.

Благодаря

# 266
  • Мнения: 1 249
Искам да ви попитам дали не сте имали подобен проблем.

Ходим на ясли. Почти 2 месеца вече. Напоследък когато ходим взимаме цялата покъщнина. Няколко играчки, одеало и т.н. и всеки опит да бъде намалено количеството, която се носи е свързано с големи кризи.

 Но все още ни куца комуникацията и ми се налага много да гадая.

Така, че ако ви е познато разкажете.


Познати са и и по-драстични случаи - не си пуска одялото и не дава да го изперат.
Както и определена играчка не дава да изпарат, дори да обещаят да седи до легена/пера;нята и да си ги пази. В този случай, психологът каза, че било желание да се чувства сигурен. Сигурност му давала миризмата, вибрациите, енергетиката, събрана в одеялото и пр. А след преминаването през вода, т.е. пране и т.н. тя се губела до известна степен.

Нали Кузма Прутков има израз:"Все свое несу с собой" (извинете ме - нямам е с точки ма клавиатурата). Та твоя момък може да му е почитател Simple Smile.

За мен е добре това, не го намирам за лошо. Детето за пръв път се отделя и показва, че има свой свят  (изразен от набора вещи), с който не се разделя, константа си има човека, това му дава сили и спокойствие.

Е, да не ви се откачат ръцете от мъкнене, само това е недоста тъка Simple SmileSimple SmileSimple Smile

# 267
И аз като психолог-самодеец да подкрепя Мираета - хубаво е това. Викат му transitional object - общо взето нещо, което замества майката, когато я няма. Знак е, че детето е привързано към майка си, но е и достатъчно самостоятелно, за да си намери начини да понесе отсъствието и за определено време. Нека си мъкне нещата; при нас ако видите каква плюшена менажерия спи в леглото, вече девет години....
Практически съвет за хигиената - което не може да се пере, може да стои във фризера за известно време (една нощ), в найлонова торба.

# 268
  • Мнения: 1 843
Маг, на твое място (без да те ангажирам, разбира се), бих го спряла за известно време от ясла. Да си поседим повечко заедно, а после лека полека... за по няколко часа, до обяд и така, докато видя, че се отпуска и е сигурен.

Теа да каже какво мисли, но си спомням навремето как ме посъветва да направя точно това, преди Ирина да дойде у дома. Занесох вещи, чаршафчета, пижамка, с които спеше и играеше и после си взехме, точно за да й мирише и напомня на това, с което е живяла четири години. Факт, това я успокояваше и подсигуряваше, докато спечелихме доверието й.

# 269
  • Мнения: 380
Наясно съм със сигурността. И познатите предмети, които я дават.

Притеснява ме, че беше една играчка сега станаха 100 неща. Мисля си, че не се чувства, кой знае колко комфортно напоследък там, вчера го бяха ухапали драво по бузата. Сигурно си има доста дразнители, а и му куца комуникацията и фрустрира непрекъснато...

Съгласен съм Петя, че би се чувствал по - добре вкъщи, но и понякога става с "танци" на уста ( така викаме на яслата ние).

Та да си формулирам правилно въпроса. Достатъчна причина ли е да видя, че временно детето ми не се чувства конфортно в яслите, че да го спра от тях?

Много ме обърква това. Ами ако просто му расте зъб? И даже да има конфликт с някое дете трябва ли да го предпазвам така?

Аз не мога винаги да съм до него. Даже и сега когато е на 2 години. Ами после?

Общи условия

Активация на акаунт