За разделението

  • 3 389
  • 62
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 292
а това zа робството, може да не е променило гените, но манталитета определено. това е моята теория.

Ако все още определя манталитета ни робството, от което сме се освободили преди 130г, тежко ни.

Хм, ти сигурно имаш друга теория? Аz с удоволствие ще я прочета. ЗА мен никога не сме успяли да се съберем отново , като един народ. Аz мисля, че български народ няма. Мисля също, че българска държава няма. Това ,което сме били преди робството , няма нищо общо с това, което сме сега. Териториално и духовно.

# 46
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Нямам теория, защото според мен "мизерни" хора има на всякъде по света. Колкото до последните ти твърдения, те биха отвели темата в една националистична посока, която на мен не ми допада, защото не съм националист Wink.

# 47
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Teopr, точно за религията има толкова исторически източници! Как може да не си чела за опитите за налагане на друга вяра? За исляма от страна на турците и за погърчването от страна на гърците? За голямата борба, довела до отделянето ни от гръцката патриаршия и основаването на българска такава? Че чак султана издава отделен ферман за това. И да, ръка за ръка са били, от интерес. Не ми се навлиза в повече подробности. Всеки може да се информира.
А връзката с разделението е, че тогава семейството е било на първо място в ценностната система на българина. Както са казвали Ивановци, Петкановци и т.н. по името на главата на семейството, така това са били отделни групички със собствени правила. И отделната единица е била най-важната. Оттам идва и разделението.

Между другото, има една друга теория, също свързана с робството. Психолозите считат, че робството и делението на семейства, също и факта, че цялото семейство от няколко поколения е деляло един дом, всичко това определя донякъде и сексуалността на българите. В частност да са тихи в сюблимния момент Wink Laughing

Нека спрем с този спор, или ако искате да се отвори отделна тема, че оспамихме хубавата тема.

Калинка, извинявай   bouquet

# 48
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Bec, опитите да се наложи исляма са правени и върху гърците. Ако за гърците е било толкова хубаво да са под турско робство, то нямаше да имат желание да се освобождават от него.Ще те помоля да ми дадеш един исторически източник за това как гърците са били "ръка за ръка" с турците срещу България, но моля те не за политиката цариградската патриаршия, а за това как гръцкия народ е имал интерес от робството и това не е повлияло тяхната култура.
Това, което пишеш е пример за едностранчиво изказване на крайно мнение по даден въпрос.

# 49
  • Мнения: 382
Не съм съгласна,че турското ни робство е виновно за нашата психика.Норвегия е била 400г. под Датко робство,а после пък под Шведско.Нямат изобщо робска психика.Това според мен е до манталитет.Ние българите си го носим.Само при нас има поговоркаснижена главица меч не я коси
Гърци,турци, може и да са допринесли с нещо,но гена си е наш

# 50
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Финландия също оборва това твърдение. От 12в до 1920г все е под нечие робство, пък не съм чувала да са "робски души", подмазвачи и връзкари Wink.

В тази тема показахме на глед, защо сме "разделени", все търсим под вола теле и някой друг ни е виновен Wink.

Лек и весел ден на всички  bouquet!

# 51
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Teopr, отговорих ти на лични, за да не спамя излишно.

# 52
  • Мнения: 2 257
Според мен странящите хора може да са всякаква националност. По-скоро ги обединява страхът от нещо. Какво е това нещо, само те си знаят  Peace

А не може ли да не е страх, да не е робство и някакви сложни конспирации, а чисто и просто липсата на допирни точки и интереси, теми за разговор?

# 53
  • Bristol
  • Мнения: 9 369
Според мен странящите хора може да са всякаква националност. По-скоро ги обединява страхът от нещо. Какво е това нещо, само те си знаят  Peace

А не може ли да не е страх, да не е робство и някакви сложни конспирации, а чисто и просто липсата на допирни точки и интереси, теми за разговор?
Говоря за тези, които едно "Здравей!" ги е страх да кажат, да не би случайно някой да разбере, че са сънародници  Peace
За да отговоря на така поставения ти въпрос и за да не се повтарям, ще се самоцитирам  Mr. Green
... държа да подбирам хората, с които контактувам Wink

# 54
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Спокойно, въобще не спамите. Дори е много интересно и може споделяйки да открием истината.

И аз не съм съгласна, че годините под Османско владичество оказват влияние. Сякаш хората тогава са били по-сплотени от днес.

# 55
  • Мнения: 2 257

За да отговоря на така поставения ти въпрос и за да не се повтарям, ще се самоцитирам  Mr. Green
... държа да подбирам хората, с които контактувам Wink

мери, споко, не се шашкай, говорех по принцип, не за теб. Grinning

# 56
  • Мнения: 1 783
И аз не съм съгласна, че годините под Османско владичество оказват влияние.

Изобщо трябва да престанем да виним историята за това какво е настоящето ни.

# 57
  • Мнения: 822
аz я намирам в робския начин на мислене, все подмаzване, връzки, ако не си годен да си връzка си никой, ако имаш връzки си бай ганьо и половина ...

Нали не вярваш, че защото сме били под турско робство, това ни е залегнало в гените. Може да носиш робска душа, да си подмазвач и без да си българин Wink

може, но " връzкарсвото"  в българска му прелест само у нас съм го иzживяла. И всеки път, като си отида в БГ или някой дойсе насам в раzговора се включва ... ами тоzи си има връzки, онzи има връzки ...
а това zа робството, може да не е променило гените, но манталитета определено. това е моята теория.
Само последната страница изчитам,та ще ме извините,ако нещо пропускам...
Мисля,че и двете сте прави до известна степен.Робството си е оставило следите върху нашия генотип,в това няма спор...Но точно "връзкарството" не бих причислила към тези следи.
Тук се сблъсках с връзкарство,каквото в България поне навремето не съм срещала.
Няма значение,дали е в службата или университета...В университета групирането е в огромни размери.Китайски професор с недобър английски може да преподава главно на китайци. Иранският професор взема "под крилото си " иранци.И тук го възприемат за нещо нормално, защото така и китайският и иранският професор привличат нови студенти и най-вече средства от страните си.По същия начин и в службата около индийския инженер се струпват индийски кадри.Ние,българите,дали защото сме малко (и не само по тази причина) разчитаме главно на качествата си.Лобиране има навсякъде.На мен ми прави впечатление,че ние много се страхуваме от това,някой да не ни упрекне,че някъде са ни приели с връзки или пък ние сме помогнали на някого.Румънците такива скрупули нямат например...
Лично аз страня от определени хора, не защото са българи...Но страня от надуващи се, мрънкащи,злословещи и подмолни хора...А такива познавам и сред румънците,и сред китайците, и сред българите...А една иранка и няколко румънки бях ги признала като царици на подмазваческото изкуство.При нас,българите,най-лошото може би е,че към всичките си негативи влагаме и по малко злоба,което ги прави да изглеждат много по-силни отколкото в действителност са.Май пак започнахме да слагаме етикети...

# 58
  • Мнения: 232
Не знам доколко е невинно едно 500годишно робство за гените/сигурно са се сменили много малко поколения за този период/,ама има една много хубава былгарска поговорка #Cussing out
"Наклонена/преклонена главица сабя не я сече".Нещо не ми е ясна етимологията й,но все си мисля че"сабята" и "главицата",и"сеченето"са свырзани с един период от историята на Былгария,когато,ако не приемеш една друга религия,ще се лишиш от главицата си.И май не е грыцката религия,щото тя си е сыщата,приета няколко века по-рано и по-доброволно.
За гените-четох в рускоезичен форум мнение,че жените в Източна Европа процентно са по-красиви от тези в Западна и особено в страните,кыдето е вилняла Инквизицията,защото там красивите жени са били изтребвани,тый като  били изчадия дяволски.Е, децата на една грозна жена има малка вероятност да са красиви.Сыпоставих тази теория с драмата былгарска -нещата си дойдоха на мястото CryА си се опитал да си вдигнеш главицата-а  се е тырколила Naughty...И после  векове остават гените и главиците на тези,дето не ги дигат.И после пак ,и пак,и пак....
Това е само една лаишка теория,сигурно не е много вярна.

# 59
  • Мнения: 2 563


За робството не знам, но това за красотата и Инквизицията не е вярно. Красотата не е генна мутация, че да изчезне. Вдигат си самочувствието братушките...  hahaha

Общи условия

Активация на акаунт