Отговори
# 720
  • Мнения: 3 914
Вики-мама,

Какво да коментирам, по-точно???
Как какво Shocked,ами дадох Ви линк!

*Съществува риск от алергичен шок и спиране на дишането.Няма антидот.*
-Това ,мен лично би ме притеснило ужасно,ако съм родител ,на чието дете се бие ботулинов токсин.Благодаря на бога ,че не съм,но мисля че родителите на такива деца ,имат право на информация Peace
Тъй като ,истината винаги има две гледни точки,аз тактично Ви помолих да коментирате,но не разбирам какво точно Вие не разбрахте във въпроса ми? newsm78
Така че ,пак ще повторя,дано е разбираемо за Вас ,бихте ли коментирали двете изречения, които съм цитирала по-горе,лично аз когато прочета*Няма антидот*веднага в съзнанието ми изплува думата *Отрова*
Извинете ме ,но ми е много любопитно,и ако не съм права ,отново -Моля за извинение!!!!!!

# 721
  • София
  • Мнения: 798
Принцеса,

Витамино-лечението е общополезно за организма и укрепването му, но няма никакво приложение при комплексната рехабилитация и лечение на ДЦП.

# 722
Здравеите д-р Чавдаров.
Имам дъщеря на 9мес. притесняваме това че от известно време като е седнала си крастосва краката, по-точно слага едното ходило върху другото и не винаги успява да запази равновесие в тази поза и пада на страни. Според педиатъра е моментно състояние и детето се забавлява така но аз се притеснявам да не е "симптом" на някакъв неврологичен проблем. Не прави опити да се изправя (права) сама в кошарата (може би защото е от мрежа а не дървена) но пък като и подам два пръста се изправя с минимални усилия от моя страна. Сама до седнало положение също става с моя помощ аз и държа краката към земята и тя си изправя все едно прави коремни преси (незнам дали това е правилния начин за изправяне до седеж но мисля че на нея и е наи лесен) а другия начин е с подаден един пръст от моя страна. Също така ако може да ми дадете някакви практически указания как да е науча сама да се изправя до седеж ще съм ви много благодарна.

# 723
  • София
  • Мнения: 798
Вики-мама,

Сега разбрах причината за Вашето запитване, а и погледнах по-назад където съм дал кратка консултация по този въпрос.

Всеки медикамент има показания, противопоказания, странични действия, дозировка и други фактори с които лекарят, който го предписва и използва, преценява и се съобразява.
Всеки медикамент преди да се пусне за употреба от хора, минава редица тестове и експерименти, които определят горецитераните фактори.
Ботулиновият токсин се ползва отдавна при лечение на редица спастични състояния, като през последните 5-7-10 години започна да се прилага и при ДЦП.
В Спец.Болница за ДЦП прилагаме лечение с ботулинов токсин от няколко години и получените резултати са великолепни, като не сме имали негативни или странични ефекти.
Повече подробности по ефекта от БтА може да прочетете на http://www.cpcentresof-bg.com/bg/MedicalRehabilitation/pharmaco_therapy.html  или http://www.cpcentresof-bg.com/doc/B_resume_BtA_1.doc

Относно начина на представяне на БтА в цитирания от Вас сайт, смятам че не е полезен, за медикамент който отдавна е утвърден в международната медицинска практика и се правят курсове и уорк-шопс за приложението му.

Ако цитирам че"при ползване на продукти от салицилова киселина (считайте ацетизал, аспирин и други) се развива алергичен шок при 1/1000000 случаи", значи ли че не трябва да ползваме този продукт...... или...... че при възпалителен процес в съзъбието на горната челюст е възможно възникването на менингит при зъболекарски интервенции, значи ли да не ходим на зъболекар.

Всяка лечебна интервенция, крие различни рискове, които лекарят и пациентът поемат.

# 724
  • София
  • Мнения: 798
Ети1,

Не търсете "под вола теле" и не разболявайте детето "зорлем".

Стабилният седеж се появява на деветия месец, понякога месец по-рано, понякога месец по-късно.  Детето опитва различни позиции, обогатявайки двигателния си репертоар и опознавайки света около себе си.
Детето Ви ще почне да сяда само от гръбен лег след 11-12 мес, когато отзвучи флексионната синергия на долни крайници при повдигане на главата (нещо като "везна").
Към момента може през четириопорен стоеж  и кос седеж да премине в седеж на дълго (стандартен седеж). Опитите за изправяне идват към 10-11 мес. когато тръгне да лази.

Поеми дълбоко въздух и се радвай на хубавото си дете, като не изискваш от него повече отколкото му позволява календарната възраст все пак......

# 725
  • Мнения: 3 914
Благодаря Ви,не случайно питам Вас,защото смятам ,че Вие ще ми дадете най-пълна и обоснована информация по въпроса Peace
Знаете ,че интернет предлага огромна информация,но понякога,както в конкретния случай,непълна и неточна.А един притеснен родител ,на чието дете се бие БТ-А ,попадайки на подобна публикация ,би могъл да си направи погрешно заключение ,относно лечението като цяло.Затова сметнах за редно ,точно Вие да коментирате,като име в областа,за което Благодаря Peace

# 726
Благодаря ви за изчерпателния отговор!
Четох информация свързана с ЦКС и публикации на др.родители как от "нищо" (според тях) излиза проблем от недоглождане на някои симптом в поведението или изоставане в развитието и затова се реших да Ви питам.

# 727
  • Мнения: 33
Здравейте др.Чавдаров!
Пише Ви една много объркана и изплашена майка. Моя бебчо се роди на 02.01.2007 г. с планово секцио. Според моята гинеколожка всичко е минало добре. Аз не зная дали е така, защото бях с пълна упойка. На епикризата на Марти пише, че е изплакал след аспирация, което не зная дали има някакво значение. На последната консултация на бебо, неговата педиатърка забеляза, че си криви дясното оченце, и че не следи както трябва играчките. В петък /13.04.2007/ ходихме при двама очни лекари, които установиха, че изкривяването е на двете очи. И двамата са на мнение, че трябва да направим консулт с невролог. От наши познати, които лекуват детето си при вас разбрах, че приемате само в сряда. С нетърпение чакам да дойде понеделник за да запиша час. Искам да ви попитам има ли някаква вероятност да ни приемете тази сряда и възможно ли е кривенето на очичките да не е свързано с увреждане на мозъка?
Предварително Ви Благодаря!

# 728
  • София
  • Мнения: 798
Здравейте Аника.

Страбизмът (кривенето на очите) е физиологичен (нормално съществува) до 4-5 месец след раждането с различна изразеност при различните деца.
Това че е изплакало след аспирация е често явление в неонатологията.
Дали следи или неследи или "неследи както трябва???" не мога да отговоря без да видя детето.

Един специализиран преглед не би навредил никому и би решил загадките.....

# 729
  • Мнения: 33
Благодаря Ви за отговора д-р Чавдаров! 
Днес записах час при вас и другата седмица в четвъртък сме на преглед.
Искам само да Ви попитам, какви документи на детето трябва да нося?

# 730
  • София
  • Мнения: 798
Anika,
Задължително епикриза от болницата където сте родили детето и също ако детето има извършена ултразвукова диагностика на главата и нейното разчитане.

# 731
  • София
  • Мнения: 798
Уважаеми родители,

В понеделник 23-ти Aприл от 12,00 часа в Спец.болница за Деца с Церебрална Парализа "Св.София"  ще дойде на посещение Главния Секретар на Международната Асоциация по Церебрална Парализа (ICPS) - г-н Еймо Стрьомберг.
Целта на неговата визита е да се запознае с начина на обслужване на децата с церебралната парализа и неговото организиране.

Същият изяви силно желание за среща с неправителствени организации на родители на тези деца, за да се обсъдят възможности за ползване на еврофинанси по линия на неправителствени проекти, чрез които да се подкрепи обслужването и социализацията на децата с ЦП.

Поканил съм г-жа Идакиева - Председател на Бълг.Сдруж. за ДЦП; Председателката на Сдружение на Родителите "Св.София, и Вяра, Надежда и Любов ", Един от организаторите на сайта за деца с увреждания - Мая Стоицева.

Ако познавате и други организации от неправителствен характер, които касаят децата с ЦП, моля да им предадете, като техни представители са добре дошли на тази среща.

# 732
  • Мнения: 73
Здравейте Д-р Чавдаров!
Моето бебе е на 4 мес. и не може да се обръща от гръб по корем. О т преди 2 мес. правя опити да я науча /педиатърката ми каза да премествам едното краче над другото като долната ръчичка е вдигната нагоре и тя да се обърне - не знам дали го обясних както трябва - но в момента в който застане по корем изобщо не се изправя на ръчичките, тежеста пада на корема и след няколко сек. започва да плаче. Има ли други опръжнения ч-з които могада стимулирам обръщането по корем.
Благодаря!

# 733
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Д-р Чавдаров, предадох за срещата на председателя на сдружение "Различни , но равни", бихте ли ми казали необходимо ли е да се свърже лично с вас, има ли някакво записване, ако е удобно, посочете ми някакъв телефон за връзка.

# 734
  • София
  • Мнения: 798
Любознателна,
Няма никакво записване. Председателят е добре дошъл да заповяда на 23 април в 12,00 часа в кабинета ми в Болницата.
Телефон за връзка 0889 634 252 или 02 920 8061 след 09,00 часа.


Сара,
Детето ще се изправи на дланна опора на 6 месеца.
Какво ти е показала педиатърката не знам и ме е страх да узная.....
Просто поставяй детето по често по корем, дори и да плаче. подавай му играчка близо и срещу една от ръцете, като редуваш под формата на игра.

Общи условия

Активация на акаунт