Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 798
Здравей Герче.

За да дойдете в Болницата за ДЦП се нуждаете от направление № 7 на НЗОК за хоспитализация.

ВАЖНО !!! Преди да дойдете в Болницата, моля да се свържете с главна мед.сестра на тел. 02 - 828 1869 или 828 4881 / вътр. 32 за да проверите за свободни места. Болницата ни обслужва предимно деца от София, понеже е регионална, като местата за деца от други региони са ограничени.

# 706
  • София
  • Мнения: 798
Здравейте Михо-тати.

Много ми е трудно да отговоря коректно на всички въпроси, защото някой от отговорите са двузначни или непосилни, но ще опитам.

Пълното възстановяване може да се очаква и се наблюдава в първите 30 дни. Физикалната и Рехабилитационна Медицина, стимулират и удължават периода на реинервация. Колко.....  ще получите различни отговори.

по 1 т. - с Електромиография (ЕМГ).
по 2 т. - с ЕМГ.
по 3 т. - немога да отговоря точно, но по-скоро - не.
по 4 т. - различно. не съм срещал статистика.
по 5 т. - и да и не, но пълно поемане е почти??? невъзможно - оставете рисунките...
по 6 т. - прекъсването на влакната е в три степени, което се разпознава по ЕМГ. Времето е относително.
по 7 т. - неуспешна рехабилитация ??? - може би е по-точно "непълна реинервация" - нямам.
по 8 т. - по този въпрос трябва да се консултирате с неврохирург.

Рехабилитацията в кърмаческият период би трябвало да включва - кинезитерапия по Войта, сензорна стимулация, магнитно поле - трансбрахиално, галванизация, хипербарна оксигенация. Трябва да се започне веднага.

Питайте без да се притеснявате.
Успех.

# 707
  • София
  • Мнения: 798
На вниманието на всички заинтересовани!!!!

През 2007 година беше постигнато съгласие с НЗОК, да се рехабилитират и лица с ДЦП по-големи от 18 години.
такава рехабилитация може да се провежда във всички многопрофилни или специализирани болници сключили договор с НЗОК за 2007 г. по КП№240.
Прилагам част от Алгоритмите за поведение в КП№240, както следва:

2. ДИАГНОСТИЧНО - ЛЕЧЕБЕН АЛГОРИТЪМ.
ДИАГНОСТИЧНО – ЛЕЧЕБНИЯТ АЛГОРИТЪМ В ПОСОЧЕНИТЕ ВАРИАЦИИ И ВЪЗМОЖНОСТИ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ И ОПРЕДЕЛЯ ПАКЕТА ОТ БОЛНИЧНИ ЗДРАВНИ ДЕЙНОСТИ, КОИТО СЕ ЗАПЛАЩАТ ПО ТАЗИ КЛИНИЧНА ПЪТЕКА
Всяка нова хоспитализация при ДЦП, която отговаря на някои от индикациите за хоспитализация се отчита като нова клинична пътека.
Допускат се до 12 повторни хоспитализации в рамките на една година при деца с ДЦП, но не повече от един път за един отчетен период.
Допускат се до 4 повторни хоспитализации в рамките на една година при пациенти над 18 години с ДЦП, но не повече от един път в рамките на тримесечие.

# 708
  • Мнения: 997
Отаке, да не би да питаш за гимнастиката и масаж при здрави дечица. Системата Войта вероятно не е приложима за здрави деца, но това не значи, че няма други системи или издадени ръководства. Ако е така, може би д-р Чавдаров ще те насочи към подходяща литература.  Hug

Последна редакция: ср, 21 мар 2007, 15:58 от елена акманова

# 709
  • София
  • Мнения: 798
Рефлексно-предизвиканото придвижване по Войта,
може да се прави и на здрави деца, но не виждам смисъла да стимулираме мозък, който няма нужда от допълнителни интервенции.

# 710
  • Мнения: 82
Здравейте моята дъщеря ссъщо е с диагноза ДЦП - левостранна хемипареза казаха ни че с повече рехабилитация ще се оправи.Дори ни пращат на скенер на главата във ВМА.Искам да попитам понеже тя е на 10м дали ще и слагат упойка и ако да дали трябва да е нагладно.Моля ви накоя от вас на която са правили скенер на детенце да ми пише защото много се притеснявам и съм доста невежа по този въпрос.Дори ви моля да ми препоръчате и център за рехабилитация. Благодаря ви!

# 711
  • София
  • Мнения: 798
Здравейте Принцеса.

Диагнозата ДЦП се поставя най-рано на 18 месечна възраст, като до тогава се говори за "централни координационни нарушения" и променен мускулен тонус, за Вашето дете вероятно в леви крайници.

Скенерът не е задължителен, когато клиничната картина е ясна. Още повече, че ще бъде необходимо и ползването на анестезия (упойка), за да неможе детето да мърда по време на изследването.

Уместно е да започнете адекватна рехабилитация в максимално къс срок, защото неправилните или грешни двигателни модели с времето се фиксират и трудно се изчистват в последствие.
Успех.

# 712
здравейте др.Чавдаров,дъщеря ми е родена недоносена 4та степен с данни за асфикция и тегло 900гр.диагнозата е спастична церебрална парализа,квадрипаретичен синдром,по-изразен в дясно.данни за мозъ4на киста в лява хемисфера,скъсени ахилесови сухожилия.освен това е с ретинопатия на недоносеното.  не може да ходи самостоятелно,но като я държа за ръчичките ходи.ние сме от русе.ходихме при ортопед и той ни каза,че сега е момента да и се инжектира ботулинов токсин.чувала съм,че вие го правите.ако може да ми обясните каква е проедурата за да се направи при вас.    благодаря

# 713
  • Мнения: 278
Да подкрепим Гали, тя има нужда от нас.   bouquet

# 714
  • София
  • Мнения: 798
Здравейте Гали.Криси

Вярно е, че в Болницата прилагаме Ботулинов Токсин А при лечението на деца с церебрална парализа.

Лечението с БтА обаче има конкретни показания - възраст, двигателни възможности на детето, състояние на мускула и ставно-сухожилния апарат към него и т.н.
Това лечение има преходен ефект и не решава проблемите на церебралната парализа идващи от "неправилните" команди на мозъка предизвикващи грешна координация между различните мускули и мускулни групи.

За да бъда по-конкретен трябва да прегледам детето Ви, и след като чуя Вашите очаквания за ефекта от медикамента да РЕШИМ ЗАЕДНО какво да правим.

Успех.

п.с. От днес до 10 април съм в годишен отпуск, така че това ще бъде последното ми включване в Форума до цитираната дата.

# 715
здравейте д-р Чавдаров,можете ли да ми кажете от Русе от клиника    " Медика"кой е обучаван при Вас да прилага Войта.Благодаря

# 716
  • Мнения: 3 914
Здравейте д-рЧавдаров,виждам че се коментира ботулиновия токсин,затова бихте ли коментирали това:
http://www.med-novosti.com/?AC=news_details&NID=10

# 717
  • София
  • Мнения: 798
Здравей гали.криси

По-долу са изброени специалисти от Русе, които сме обучавали за специализирана кинезитерапия при ДЦП, вкл. и Войта.
Всички обучавани от нас специалисти са със сертификат от Спец.Болница за ДЦП, който е надлежно изведен.

1. Росица Якимова Петрова – рехабилитатор; Русе, СИМП - от 07.11. до 11.11. и от 05.12. до 23.12.2005 год.
2. Албена Николова Иванова – кинезитерапевт – ДМСГ Русе - От  03.11. до 28.11.2003  г.
3. Стефан Недков Янев – кинезитерапевт -  ДМСГ Русе – От 30.06. до 25.07.2003 г.
4. Диана Димитрова Минкова – кинезитерапевт – Спец. дет. Градина “Зора” – Русе, 29.03. – 02.04.1999 г.

Разбира се в цитираното лечебно заведение може да има и специалист дошъл от друг град, но би трябвало да покаже сертификата си.

В най-скоро време в сайта на болницата ще публикувам всички специалисти - медицински и немедицински, които са били обучавани в Болницата по различни проблеми на ДЦП.

# 718
  • София
  • Мнения: 798
Вики-мама,

Какво да коментирам, по-точно???

# 719
  • Мнения: 82
Д-р Чавдаров вълнува ме още едно нещо.По горе писах че дъщеря ми е с левостранна хемипареза след скенера отидохме при невролог парезката на детето е в следствие на кръвоизлив така установи скенера.В мозъчето си тя имала някакви калчиевидни отлагания.Та невролога ни изписа да пием невробекс или неуробекс незнам кое е по правилно.Как той помага при деца с хемипареза понеже в листовката не е написано много ясно.Благодаря

Общи условия

Активация на акаунт