Нарисувай го със светлина! - фотография 10-та част

  • 13 965
  • 428
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 258
Лулу,що така преждевременно я пръждосахме миналата тема?

Фрида,страхотни професионални портрети,то е ясно.

Мира, и на мен не ми харесват самоцелните обработки.Идеята на лекия ретуш при фотографията е да подсили нещо,което искаш да внушиш.Със засилена агресивна  обработка засилваш визията,но не и внушението.Което се цели при фотографията. Hug

# 16
  • Мнения: 6 472
Ми 18 страници не и точно преждевременно Sunglasses Всъщност основната причина е че бяхме постнали доста снимки там и беше почнала да се влачи като охлюв при отварянето Grinning

Мира, мисля че искаш да покажеш едно розово мушкато но го виждам само на тъбнайлс. На превю и в голям размер, наистина се вижда само снимка на момченцето ти.

# 17
  • Мнения: 3 810
Frida, за мен е изненада че си имаш професонален фотограф у дома!!! Shocked Респект! Peace
А никът ти е тооолкова артистичен и различен, че със сигурност си имаш собствен стил...
Разгледах и старата тема и повлияна от стръковете на лулу искам да си призная, че си мечтая да ви покажа какво виждам тук в Златна Добруджа в момента, но мъжо не ми се връзва на акъла да спре колата край пътя...така че...само се записвам.
Като успея да открадна малко време ще пообработя снимките от Балчик да покажа какво е там.

# 18
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
лулу!, благодаря за съвета за фотоапарата, явно ще изчакам докато съвсем се понауча.
А какво е станало със снимката ми, нямам идея... Е, няма как да оправя проблемът, защото съм на работа, а снимките са на домашния ми компютър...
А колкото до обработката ето една снимка, която смятам, че е доста по-внушаваща, отколкото ако беше без фотошопнамеса:


# 19
  • Мнения: 1 258
Мислех си,че в началният пост трябва линковете да са с имена,които водят към линкове.Защото май не е ясно и непрекъснато някой пита.По-разбираемо ще стане.User friendly,както се вика.


Например сега е така:http://photo-forum.net/ebook/start.htm
А да бъде: "Как да правим по-добри снимки с цифров фотоапарат" от … и Георги Величков

# 20
  • Мнения: 6 472
Мира, разбира се че обработените снимки имат съвсем друго узлъчване. Проблемът идва от самоцелните обработки, а не изобщо от употребата на фотошоп. Ако ме питаш мен, аз съм с три ръце ЗА фотошоп - почти всичките ми снимки качени по фотографските форуми са пипани, някои страшно много, други по- малко. Колажа, който си показала по- долу е много хубав, но за да направиш такова нещо, трябва да са изпълнени няколко условия:
- снимките се заснемат с идея т.е предварително се знае каква обработка ще се прави в последствие и какъв ефект и внушение ще се търси, а не обратното - първо заснето, пък после сядаме пред компа и каквото, стане - стане
- трябва да има кадърни  и висококачествени снимки. Колажа долу е от три снимки. Водеща е тази на ТЕЦ-а. При нея акцента пада върху драматичното небе и пушека. За да излезат всички детаили и да не прегорят, трябва да знаеш точно как да направиш кадъра. Възможно е дори да се наложи да направиш два с различна експозиция и после да извадиш детаилите от тях в един общ, така че да има разработки и в бялото и в сенките.
- обработката в тази снимка не се свежда само до готови филтри. Отнема доста време и четене, за да знаеш кое как можеш да постигнеш също така ти трябва и развит усет за работа с инстументите dodge и burn (доста използвани в колажа).
Нищо не пречи ученето да снимаш и да обработваш да вървят заедно, но във всички случаи преди всичко първо трябва да натрупаш основни познания за самото заснемане. Най същественото е да можеш да кмпозираш и кадрираш правилно снимката, да намериш най- вярната и въздействаща гледна точка. Това с фотошоп няма как да стане - става  с много снимане. Трябва да изградиш усета една снимка да е интересна и без намесата на програмката.
Обобщено: алторитъма трябва да е идея - снимка - обработка до постигане на идеята, а не във вида някаква снимка - произволна обработка. Снимката винаги е водещия фактор.
Дано не възприемеш написаното като критика Hug Просто са някакви свободни съчинения по картинка (буквално Mr. Green ) и част от тях се базират на абсолютно лични наблюдения.

Между другото само като интересен фак част от големите имена във фотографията си имат ретушисти Grinning Човека само снима, пък после някой друг му обработва снимките.

# 21
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Мислех си,че в началният пост трябва линковете да са с имена,които водят към линкове.Защото май не е ясно и непрекъснато някой пита.По-разбираемо ще стане.User friendly,както се вика.


Например сега е така:http://photo-forum.net/ebook/start.htm
А да бъде: "Как да правим по-добри снимки с цифров фотоапарат" от … и Георги Величков

Идеята ми допада, но лулу! дали ще има време да ги оправи. Може и да помогнем, де!

Лулу, разбрах те. И отново си права. Между другото все още "търся себе си", така да се каже. Запалих се, но идеи рядко имам за снимки. Нещо май най-трудно ми е портретната фотография. А и почти не съм пробвала... Иначе, снимката с дъжда, бих могла да кажа, че при нея търсих определен ефект, пробвах и взе, че стана нещо... Ох, трудно ми е все още...
Лулу, а ти от къде си учила за всички тези неща - кадриране и други термини /ох, дори не ги запомних/? Имаш ли някакво специално образование? /Извини ме, ако вече си писала за това!/

Последна редакция: чт, 21 юни 2007, 16:13 от MiRa_55

# 22
  • Мнения: 750
Не мога да насмогна да изчета и разгледам всичко - две теми съм пропуснала, но нещо напоследък такава въртележка ме върти, че ...  ooooh!

Включвам се протоколно, както се казва и за да не е само за запис, ето и материал за критика: Снимки от Анже, Франция.

И една китка с гад за цвят.


Имам една грамада фотоматериал за работа, но нямам времеееее!  Tired

# 23
  • Мнения: 11 315
Мислех си,че в началният пост трябва линковете да са с имена,които водят към линкове.Защото май не е ясно и непрекъснато някой пита.По-разбираемо ще стане.User friendly,както се вика.


Например сега е така:http://photo-forum.net/ebook/start.htm
А да бъде: "Как да правим по-добри снимки с цифров фотоапарат" от … и Георги Величков
Ами да помолим Ваче да ги оправи. Аз нещо подобно се опитах на сайта да направя. Ама вие нищо не качвате Naughty

# 24
  • Мнения: 1 258
Лулу-светкавицата.

# 25
  • Мнения: 11 315
Лулу, моля, оправи линка горе за Блога. Добави името на групата (по молба на Мимиту)
http://photomaniacs.multiply.com/
Ще ви пратя покани. Не е публичен.
Моля, Амбър, прати една тиквичка или крем за лого Praynig

# 26
  • Мнения: 2 957
Всичките кремове са тук:
http://amberka.multiply.com/photos/album/12
Ако харесаш някоя казвай коя е за да ти я пратя.А тиквичките ще ги кача довечера (смятай какъв риск поемам да ги качвам отново  Mr. Green ) че са вече на диск и ще трябва да се поровя.
Може ли да ми обясните номера с тези групи? Каква им е функцията,че не съм наясно  newsm78 Да се следят по-лесно новите качвания на хората от групата или нещо подобно?

# 27
  • Мнения: 11 315
В случая да не се налага да излизаш от твоя си профил и да имаш достъп до информацията там.
Можем да качваме всички линкове за сайтове с уроци, плъгини, екшъни и тни полезни нещица.
За да не товарим темата тук в началото.
Там да са и линковете примерно на регистрациите ни по фотофорумите.
Само предлагам

# 28
  • Мнения: 948
Пу, може ли и на мене паролата за блога Blush

Аз все нямам време да пиша, ама в един момент ще изляза в майчинство...и ще наваксам! Междувременно ще кача снимки от Амстердам, много ми хареса там.

И съвсем случайно попаднах и на изложбата на World Press Photo за тази година (ако се сещате за спечелилата снимка, преди време я обсъждахме: млади ливанци карат едно лъскаво коле сред развалините в Бейрут) - имаше страхотни неща, и самата експозиция беше интересна, в някаква църква, близо до квартала с червените фенери Simple Smile
http://www.worldpressphoto.org/

# 29
  • Мнения: 11 315
Пуснах покани на всички, за които знам, че имате там регистрации.

Общи условия

Активация на акаунт