Да рискувам ли

  • 2 969
  • 47
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 581
Здравейте, не мога да повярвам, че пиша тази тема, но имам нужда от обективно мнение, защото дилемата ми е огромна.

Аз съм млада жена, на 24 години. Когато преди няколко години завърших средното си образование, не записах веднага да уча в университет, защото не знаех какво исках и не исках да си изгубя времето, записвайки и учейки нещо, което няма да е "моето". Сега, няколко години по-късно, имам възможността да се запиша да уча за висше образование в университета, който искам, но има един голям проблем. Искам да е редовно, защото не искам да изпускам различните практики, семинари и всичко най-интересно от обучението, което ще пропусна, ако се запиша дистанционно(а и тази специалност я няма задочно). Проблемът е, че работя, имам постоянна работа понеделник - петък 15ч до 23-00ч и няма как да си позволя да остана без нея, защото съм на квартира, имам своите разходи и просто няма кой да ме издържа, а и имам сериозен човек до себе си. Днес се видях с консултант по специалността, която съм харесала и жената беше така любезна да ми покаже програмата на първокурсниците от тази година с ясното съзнание, разбира се, че тя всяка година се променя. За мое нещастие, лекциите и упражненията бяха 50% сутрин и 50% следобед/привечер, на които няма как да присъствам. А честно казано се надявах, че след срещата с нея днес ще съм или твърдо "да", или твърдо "не", но уви,още съм в дилема. Това, което тя ми каза е, че когато се запиша е хубаво да предупредя всички преподаватели, че няма да мога да присъствам на дадени упражнения и тн. и ако случайно някъде нямам достатъчно присъствие, се явявам директно на изпит, тоест по съответния предмет обучението ми става малко на 'самотек'. От други лекции, примерно, ще трябва да си тръгвам на средата, за да успявам за работа. Притеснението ми идва от това, че все пак бакалавъра е 4-5 години и не знам дали ще издържа на напрежението работа+университет за цялото това време. Знам, че е строго индивидуално и вие няма как да ми кажете "да, ще издържиш" или "не, няма", надявах се по-скоро да споделите от личен опит някой, който е бил в моята ситуация или да дадете акъл по-възрастните от мен. Моите роднини и родители са на мнение, че ще ми е много, много трудно с редовна форма на обучение. Според консултантката, с която разговарях, "няма за какво да се притеснявам", но мен пък ме притеснява, че е възможно и да се опитват да ме убедят, защото университетът е частен.

Имам усещането, че това е може би последният ми шанс да запиша да уча и да имам евентуално по-добро бъдеще, но не мога да се реша дали да се впусна и да поема риска със съзнанието, че може би ще си бера ядове с преподаватели, присъствие и изпити. Вие как бихте постъпили на мое място?

Последна редакция: пн, 15 фев 2021, 16:31 от Петенце

# 1
  • Мнения: 4 008
Ако имам добра работа, която харесвам и не е нещо от сорта сервитьорка или продавачка, не бих записала да уча на тези години. С работата и възрастовата разлика ще пропуснеш "забавната" част на студенчеството, и ще ти остане само ученето и слушането на куп ненужни общи неща, които няма да ти потрябват занапред. Ако имаш някаква идея какво желаеш да работиш след това - по-добре изкарай специализиран курс, вместо учене в университет. Ще ти е трудно с работата и ученето, писането на курсови и упражнения, едвам ще ти остава време за сън - Лекциите започват от 8, ти в 3 ще си тръгваш от там за работа, ще се прибираш в 11, след което 1 час да свършиш нещо из вас и трябва да си лягаш, за да можеш след да повториш всичко, и така 4 години - кога ще учиш, кога ще почиваш, кога ще вършиш нещо из вкъщи?

Консултантката разбира се, че ще ти каже че няма нищо странно - нали трябва да има новозаписани студенти - всеки един е важен.
Аз завърших нещо, което уж исках - накрая се оказа, че няма нищо общо с това което си представях, всичките знания са ми морално остарели, където въобще помня нещо (а учех, не бях просто за присъствие там) и накрая работя съвсем друго и си мисля, че беше абсолютно ненужно цялото нещо и да бях изкарала един тримесечен курс - повече щях да науча. Но аз го изкарах само с работа през лятото, и пак не ми беше кой-знае колко лесно. Определено не бих се впуснала в това, докато работя на пълен работен ден.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 581
Благодаря за мнението. Работя в кол център, може би като повечето млади хора. Доволна съм, не мога от нищо да се оплача, кол центрове винаги ще има, но днес съм тук, утре ме няма. Исках 'утре' да имам по-висок стандарт на живот. И аз съм си мислила за специализирани курсове, но около мен ми намилят, че не било същото като образованието, но с нашата остаряла образователна система се питам 'дали?'. Затова и беше зора да вляза в частен университет, по-модерен, с повече възможности, за да не уча нещо от преди 80г. както е било.

# 3
  • Мнения: 21
Каква специалност си харесала, ако ти е удобно да споделиш?

# 4
  • София
  • Мнения: 1 581
Да, разбира се. Уеб дизайн и графична реклама или само реклама.

# 5
  • София
  • Мнения: 11 987
Курсовете може да ти дадат важни знания, но няма да ти дадат диплома. А за много позиции тя е важна.

Няма да ти е лесно, но си млада, все още имаш сили и би могла да се справиш.
А и не се знае докога ще работиш в кол център. Може скоро да намериш друга работа, с която да си покриваш разходите и да не изпускаш толкова от обучението.

Винаги остава и вариантът да учиш задочно.

# 6
  • Мнения: 21
Предполагам става дума за НБУ?
Аз не съм била в ситуация като твоята, но все пак...
Според мен, си струва да пробваш. Много студенти учат и работят.
Също така, нищо не пречи да се запишеш за първи семестър и да го използваш като тестов период. Ще си създадеш впечатления от университета, специалността, преподавателите. Освен това ще имаш възможността да пробваш как ти се отдава смесването на учене и работа.
След като мине поне първи семестър, вече ще имам много повече опит и много по-ясна представа как стоят нещата и ще можеш да вземеш много по-информирано решение дали ще можеш да се справиш, дали си заслужава и т.н. Сега можем само на теория да говорим.

Ако решиш, че няма да стане тая работа, защото ти е трудно да съчетаваш или каквато и да било друга причина, можеш просто да се откажеш. В най-лошия случай ще си изгубила една семестриална такса, малко време и евентуално малко нерви. Но пък ще можеш да вземеш много по-информирано решение.

Успех Simple Smile

# 7
  • Мнения: 2
Здравей, аз съм една година по-голяма от теб и не мога да споделя някакъв богат житейски опит и мъдрости, но винаги съм смятала, че висшето образование е важно и рано или късно в живота на един човек може да влезе в употреба, та дори и чисто документално. В част от трети и целия четвърти курс работех от 7:30/11:30 до 16:30/19:30 (на смени) + уикендите и ходих редовно на упражнения и не чак толкова редовно на лекции. Това, което направих беше, че всъщност си изготвих индивидуална програма и ходих на лекции и упражнения и с другите групи, а не само с моята (по същата специалност и направление, разбира се). Никой от преподавателите ми не ми направи проблем, единствено една преподавателка ми писа 5 вместо 6, но не се оплаквам Grinning Също като теб бях със сериозен човек до себе си, стараех се да имам време за домакинстване и всичко останало Simple Smile
Замисли се, че в бъдеще ще имаш допълнителни ангажименти, които още повече ще затруднят това твое желание за висше образование. Винаги като има желание има и начин, а и тогава толкова ангажирана се чувствах страшно пълноценна, не ми беше крайно трудно и си казвах брей, след това само с работа как ще си запълвам цялото време.. а сега се чудя как съм успявала Grinning

Последна редакция: пн, 15 фев 2021, 20:11 от anneta

# 8
  • Мнения: 18 993
И аз щях да кажа, че с другите групи може да се посещават упражнения, също така доста от преподавателите при нас сливаха часове, ако няма следващи и пускаха 1-2 часа по-рано
 А жената направо ти е казала, че можеш да се уговориш с преподавателите само на изпити да ходиш, без присъствие, където не можеш.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 581
Страх ме е, че ще попадна на един кофти преподавател, който ще ми вдигне ръцете и ще се чудя какво да правя. А иначе за нареждането на програмата ми обясниха, че предметът трябва да има повече от една група, за да може да избираш.

# 10
  • В страната на мечтите.
  • Мнения: 904
Поне в моя университет, ако имаш трудов договор с него имаш право да ходиш само на 50% от лекциите, което мисля, че би било добре за теб. Пък и доста от студентите работят и преподавателите не правят проблем, ако не присъстваш на всичко. Ако мислиш, че можеш да се справиш и сама с това да си четеш някои лекции, то давай смело.

# 11
  • Мнения: 31 671
Да, рискувай.
Първо, работещите студенти имат право на 60% неприсъственост доколкото си спомням.
Неработещите май на 40.
Била съм студентка редовно, работила съм различни неща. Приоритет ми е било ученето, а не някаква си работа, която утре ще зарежа, защото не е моята и я имам само за да се издържам донякъде.
Програмата за всеки семестър е различна.,
За посочената специалност със сигурност има страшно много информация из нета, която може да ти помогне в ученето.
То и аз си мислех като теб, че всяка една лекция или упражнение са важни, но се оказа,че не е така.
Разбира се говорим за държаване. Ти явно в частен и дано да е по-различно.
Изкарай си висшето. Ходи когато можеш. А ако имаш нужда от специализирани курсове, си ги запише.
За някакъв си кол център да не учиш е малко смешно.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 581
Благодаря ви, специално за уеб дизайна разгледах в интернет и видях доста курсове, на които бих могла да се запиша. Не мога да кажа, че заради работа да не уча е смешно, защото както казах няма кой да ме издържа и буквално оставам на улицата, ако не работя. Така че работата ми е жизненоважна.

# 13
  • София
  • Мнения: 4 548
Мога да ти дам пример с една моя приятелка, която не завърши университет. То тя не е имала и желание, де. Работи вече повече от 10 г. като касиер в банка. Всичките ѝ млади и нови колежки работят известно време като касиерки и после започват да се издигат в йерархията, защото имат висше образование. Тя си стои все на касата. В тяхната банка касиерите трябва да правят всичко, не само касови операции - кредити, застраховки някакви и въобще всички продукти на банката. Имат месечни планове, но въобще не смогва, защото цялото ѝ време е заето от касови операции. Заплатата ѝ чисто е под 1000 лв.И точно заради липсата на висше ще си остане на тази позиция, докато просто не реши да приключи с банките. Да, ама на почти 50 г. никъде не я чакат с бъклица и дрян.
С други думи по-добре е да опиташ да учиш и работиш. Не знаеш накъде ще те понесе кариерният вятър и дали дипломата няма да се окаже важна. Ако мислиш да дизайнстваш като волнонаемен, диплома не ти трябва. Но ако работиш за някого, ще ти я искат. Никой няма да ти каже , абе я покажи какво можеш, нищо че нямаш диплома. Няма и да ти приемат документите. Наличието на диплома определено разширява възможностите за избор.

Последна редакция: пн, 15 фев 2021, 20:17 от mlv

# 14
  • Мнения: 7 263
Да, според мен е по- добре да рискуваш. Важно е образованието.

Общи условия

Активация на акаунт