Има ли право шеф да откаже отпуск?

  • 16 894
  • 53
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 733
Става въпрос за отпуск натрупан от миналата година. Ако утре пусна молбата юни няма да е изтекъл все още, така става ли?

# 16
  • Мнения: 819
Напротив, след няколко дни ще уведомиш шефа ти, че ще ползваш отпуска от предна година.  Grinning

Аз разбрах точно обратното - ако след няколко дни изтичат въпросните 6 месеца- тя няма вече право да си вземе отпуска от мин.година?

не е така бе  Crossing Arms

Цитат
Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.)

......

(4) Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.


Абе така е бе   Mr. Green

(2) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.

# 17
  • Мнения: 7 112
И защо са си правили труда тогава да пишат още две алинеи?  Peace

# 18
  • Мнения: 1 952
Касиди, къв е тоя шеф, дето не пуска отпуска,бе?
Аз ако съм на твое място, напускам, работа бол, при такива не бих работила.

# 19
# 20
  • Мнения: 1 952
Ми така де Crossing Arms

# 21
  • Сливен
  • Мнения: 1 022

Напротив, след няколко дни ще уведомиш шефа ти, че ще ползваш отпуска от предна година.  Grinning

Аз разбрах точно обратното - ако след няколко дни изтичат въпросните 6 месеца- тя няма вече право да си вземе отпуска от мин.година?

не е така бе  Crossing Arms

Цитат
Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.)

......

(4) Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.


Абе така е бе   Mr. Green

(2) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
хихи
хайде да спорим  Laughing

Това, което ти цитираш се отнася до субективното право да ползваш отпуска от миналата година т.е. ти имаш право да го ползваш - той има задължението да ти осигури ползването, ако ти в писменна форма поискаш да го ползваш. Това обаче не означава, че ти си задължена да го ползваш, нито че този отпуск ти се губи.
Тук просто е отчетено, че в рамките на тези шест месеца, ако той не ти осигури ползване на отпуск ти вече имаш право да се възползваш от този текст
Цитат
(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.
.
Ако обаче нито той ти разрешава отпуск, нито ти си си я поискал, отпускът си остава и се трупа, като може да се ползва по разпоредбите на ал.4 от същия член
 Mr. Green

# 22
  • Мнения: 3 268
Кас,този шеф да не би да иска да прекара отпуската си с теб,бе LaughingХммм,на там вървят нещата май....

# 23
  • Мнения: 1 299
Мерси, изчетох го. разбирам, че неползвания ми от миналата година отпуск изгаря след няколко дни  ooooh!

Нашият шеф казва до кога може да използваме отпуска останала от предишната година, но ни го казва няколко месеца преди момента на изтичането на срока, та да се организираме. Но и при нас се случва да се откаже отпуск на някой - но само ако работата го налага.

# 24
  • Мнения: 4 733
Айде сега, пепел ти на езика Naughty Утре си пиша молбата и подавам Crossing Arms

# 25
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Хей, ама вие сте дебели глави
Не ви изгаря отпуска
Залагам си клавиатурата
Все пак това ми е работата

# 26
  • Мнения: 4 733
Аз те разбрах Simple Smile Така или иначе утре щях да я подавам, просто съвпадение...

# 27
  • Мнения: 819
Хей, ама вие сте дебели глави
Не ви изгаря отпуска
Залагам си клавиатурата
Все пак това ми е работата

Споко, бе, аз мисля, че все пак го разбрах/макар и доста объркващо да ми звучи/.

# 28
  • Мнения: 2 792
 Айде и аз да се намеся, като на всяка манджа мерудия.

  Посочената ал. 3 дава правото на работника сам да определи, кога иска да ползва неизползвания   от миналата година отпуск без да има допълнително одобрение от работодателя, за това има само две изисквания да е в рамките на 6 м. от изтеклата календарна година и да пуснал предизвестие 2 седмици предварително.
 Докато ал.4 предполага основно натрупването на неизползвания годишен отпуск и не дава правото сам да определите, кога да го ползвате.

# 29
  • Мнения: 4 733
Ще обясня конкретната ситуация, че ме объркахте с тези точки, членове и алинеи

Имам 15 дни от миналата година, ако утре пусна молбата имам ли право да ги ползвам без споменатото одобрение на работодателя?

Общи условия

Активация на акаунт