Агресия в детските градини ... или май просто вече е навсякаде ?

  • 7 977
  • 65
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 043
Започвам темата , защото вчера за пореден път / почти всеки ден да не кажа/ дъщеря ми се прибра със насинено око. Едно дете хвърлило камък и " без да иска" точно в окото я ударило. Учителките направо си казват , нямало какво да направят те -  "децата били много и се борели за пространство ", това беше отговора , вече ме е страх че ще може да я осакатят - незнам защо но все около очите някаде я удрят - блъснали я и се ударила до окото на ръба на леглото ...
Мислите ли че е основателно да се притеснявам и как би трябвало да реагирам - гадното е че дори една превръзка или лепенка не и слагат когато е нужно - имаше една дълбока рана, пълна с пясък която забра защото неможах да почистя, дори със зверско търкане вечерта като я взех " на сезалчето от коша за играчки се ужулила била", а не беше хич ужулване а дълбока порезна рана  ooooh!
Ох, дано някой да не си помисли, че съм някаква дребнава и заядлива , но наистина започна да ме е страх и вчера вечерта дори се мислих как да постъпя правилно...

# 1
  • София
  • Мнения: 15 254
И в градината на Иво забелязвам, че децата постоянно се пердашат, а госпожите, общо взето, нехаят. Когато са вътре, в стаите, може би някак си по-успяват да обхванат децата с поглед, но когато са навън-не. Когато отивам да взема Иво, гледам какво правят. Госпожите седят по пейките, откровено са с гръб към част от децата (само веднъж видях как една госпожа си беше взела столче и седеше в "центъра на събитията") и не виждат много от нещата, които се случват.
Почти винаги виждам как някое дете налага друго. И никой не вади никаква реакция. Да направят забележка, да ги разтърват...... няма такива неща.
Бях писала преди време в темата за лошите деца за това как едно дете пред очите на госпожата се качи на една катерушка, ритна Иво (който играеше клекнал вътре в нея) 2 пъти по главата и слезе и тя не направи нищо. Видях какво стана, защото точно тогава отивах да го взема и бях на 10 метра от катерушката, но все пак-достатъчно далече, за да се намеся на момента. След като госпожата изобщо не реагира, аз се скарах на детето. А тя ми се заоправдава, че те нямали право да се карат. Абе-не искам да се кара. Аз тогава реагирах емоционално и даже малко се червя като се сетя как овиках онова дете. Но пък изобщо да не трепнеш, да не му дадеш каквато и да е индиция на детето, което удря и бие, че постъпва нередно-това е прекалено.
Нямало какво да направят..... как така няма? Наистина, на моменти се чудя, учителките какво точно мислят, че влиза в задълженията им?

Последна редакция: ср, 04 юли 2007, 09:44 от Vivi

# 2
  • Мнения: 819
 Shocked Ужас!  Изобщо не бива да си мълчиш?!? Ако трябва всеки ден ще се разправяш с госпожите, да не говорим, че е най-добре и към директорката да се обърнеш. Ако искахме децата ни по този начин да се борят за пространство, щяхме да ги пускаме директно в джунглата, а не на ДГ. Не знам, но за 2 години дъщеря ми точно 2 пъти се е оплакала и то откакто е в дежурната градина/ от 1 месец/. Няколко дена подред 2 момченца не и давали да спи, пречели и и я дърпали. Казала на госпожата, ама те продължавали. Викам си така ли - още на 3-тия ден говорих много сериозно с въпросната госпожа и повече не се е повторило. Нали за това са там тия госпожи? Наистина децата са много, но начин има. И то нашата случка си е дребна, не е кой знае какво, но няма да позволя да ми тормозят детето. Не си мълчи в никакъв случай!

# 3
  • Мнения: 24 467
Имали сме подобни проблеми и ние в ДГ, разбира се. Имаше едно момченце, което беше като бясно зрерче, посягаше на всички. Говорих и с мойка му и лично с него. Поне към моя син агресията му понамаля, явно беше от типа, на който все още можеш да повлияеш. Сега, в училище, имаме един първокласник- съученик, 80 кг., който се хвърля по децата. И с него съм говорила и пак резултатът беше, че поне на моя син не посяга. Опитвам се да реша нещата "на парче", понеже не мога по друг начин- нямам сили, време, а и право да превъзпитавам чуждите деца. Е, не ги бия, просто говоря с тях и им казвам, че при следваща проява разговорът ще е с родителите, както и постъпвам в действителност. За този, дебелия, съм се оплаквала и на учителката, която вече разговаря с майката. Ще видим до година как ще е, но при всички случаи не се каня и никога не съм оставяла нещана на самотек. поне що се отнася до моите деца не смятам, че след като държа те да не посягат нямам право да изисквам и насрещна реакция.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 242
Дъщеря ми не е била удряна в ДГ. Посещава частна такава. Явно причината не е в децата, а в учителите, защото при добро желание може и без агресия. Но явно на много от госпожите им липсва мотивация или са неспособни да се справят с големия брой деца. А за децата важи с пълна сила поговорката "Кучето скача според тоягата".

krissie, аз бих говорила доста остро с възпитателките. Ясно е, че като цяло надали ще се промени нещо, но поне евент. биха могли да обърнат конкретно внимание на дъщеря ти.

# 5
  • Мнения: 1 426
Много пък интелигентни и начетени, че чак малтусианки се извъдиха тия лели: борели се за пространство... Човек направо да се чуди как да реагира на тая им реплика.
Какво пространство... Борят се за внимание от страна на учителките, които явно седят и чакат да им мине смяната.
Аз бих поговорила с други майки - и бихме отишли до директорката...

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 037
И ние си имаме"агресивни",дечица,но до сега нямаше проблеми,а моите като са двама се защитават и другите много не смеят да ги закачат,но отскоро има ново дете ,което бие всички наред.Децата ми се оплакваха,но аз мислех че преувеличават,както друг път се е случвала,но присъствах на сцена ,в която въпросното дете беше застанало срещу други 6 деца ,вкл.и моите и раздаваше много здрави шамари.Тъй като бях там успях да го спра ,но чак  след три забележки и последвало дърпане на ръката,моето присъствие по никакъв начин не го спря,извиках госпожата и тя ми каза -"Ох какво да го  правим,знаем ,че бие децата ама....".
 За мен госпожите са просто нехайни,при положение,че знаят какво прави едно дете и не го наблюдават стриктно.

# 7
  • Мнения: 593
Цитат
Pyrvo iskam da se izvinq za latinicata(i men me drazni), no v momenta sam v zala i nqma kak da prevkliucha na kirilica.
Iskam samo da vi kaja, che agresiqta ne e navsqkyde. Zapisah dvegodishnata si dyshterq (dori beshe na godina i 10 meseca, kogato q vzeha) v detska gradina na selo. Tq imashe zapazena data v edna detska qsla v grada, no sled 2 sedmici poseshtenie na detskata gradina na selo, veche bqh ubedena, che nqma da q mestq.
Na selo imat obshto 16 deca, vsichki sa v edna sborna grupa, no im obryshtat mnogo vnimanie i ne im pozvolqvat da se biqt. Po moi nabliudeniq, samite deca ne sa agresivni. Moje bi zashtoto na selo jivota e po-spokoen i decata nqma ot kakvo tolkova da se iznervqt.
Skoro se vidqhme s edna nasha rodnina, koqto jivee v Sofiq. Tq se oplakvashe, che neinoto momichence stanalo mnogo agresivno v detskata gradina (to e na malko poveche ot 3 godini). I dvete se chudehme koe e po-dobre, zashtoto na moeto momiche edva li zanapred shte mu e ot polza da byde dobrichko i da se razdava(kakto obicha da pravi).
Az lichno pozvolqvam na dyshterq si da se zashtitava, kogato q udarqt ne q spiram da otvyrne. Samo ne i razreshavam da posqga pyrva, no tq mnogo rqdko go pravi.
Neznaq kakvo da kaja v zakliuchenie. No v nikakyv sluchai ne moga da opravdaq izkazvaneto na gospojata che "decata se borqt za prostranstvo" - ot edna strana to si e taka, no ot druga - nie zatova si ostavqme decata pod nadzora na vyzrastni hora, pri tova pedagozi. Ako gospojata nqma nujniq avtoritet i ne moje da se spravi s decata, qvno vyobshte ne i e tam mqstoto - az takova neshto ne sam vijdala.

Първо искам да се извиня за латиницата(и мен ме дразни), но в момента съм в зала и няма как да превключа на кирилица.
Искам само да ви кажа, че агресията не е навсякъде. Записах двегодишната си дъщеря (дори беше на година и 10 месеца, когато я взеха) в детска градина на село. Тя имаше запазена дата в една детска ясла в града, но след 2 седмици посещение на детската градина на село, вече бях убедена, че няма да я местя.
На село имат общо 16 деца, всички са в една сборна група, но им обръщат много внимание и не им позволяват да се бият. По мои наблюдения, самите деца не са агресивни. Може би защото на село живота е по-спокоен и децата няма от какво толкова да се изнервят.
Скоро се видяхме с една наша роднина, която живее в София. Тя се оплакваше, че нейното момиченце станало много агресивно в детската градина (то е на малко повече от 3 години). И двете се чудехме кое е по-добре, защото на моето момиче едва ли занапред ще му е от полза да бъде добричко и да се раздава(както обича да прави).
Аз лично позволявам на дъщеря си да се защитава, когато я ударят не я спирам да отвърне. Само не и разрешавам да посяга първа, но тя много рядко го прави.
Не зная какво да кажа в заключението. Но в никакъв случаи не мога да оправдая изказването на госпожата че "децата се борят за пространство" - от една страна то си е така, но от друга - ние затова си оставяме децата под надзора на възрастни хора, при това педагози. Ако госпожата няма нейния авторитет и не може да се справи с децата, явно въобще не и е там мястото - аз такова нещо не съм виждала.

Последна редакция: чт, 05 юли 2007, 12:47 от Ellypr

# 8
  • Мнения: 3 146
Много пък интелигентни и начетени, че чак малтусианки се извъдиха тия лели: борели се за пространство... Човек направо да се чуди как да реагира на тая им реплика.
Какво пространство... Борят се за внимание от страна на учителките, които явно седят и чакат да им мине смяната.
Аз бих поговорила с други майки - и бихме отишли до директорката...
Да, явно много ги разбират тези неща, а как не се сещат, че трябва да пречет на децата да смятат, че с бой ще си завоюват въпросното пространство. Ужас!

Говорете с директорката, не е нормално! А и няма ли сестра в тази градина?!

# 9
  • Мнения: 4 668
Аз бих се притеснила много при такава ситуация  Rolling Eyes Но и много сериозно щях да поговоря с възпитателките или лелите или каквито и там да са , защото офисът ми е до детска градина и всеки ден ги наблюдавам как нехаят , люпят семки и не поглеждат децата , камо ли да се намесят.
В крайна сметка не ги даваме там , за да се оправят сами и да дивеят без надзор .Може да се случи нещо наистина опасно / да не дава Господ / .

# 10
  • Мнения: 8 769
Насинено око, порезна рана...това е много сериозно. Това не е просто резултат на детска игра и невнимание, а на учителско нехайство.
Аз бях от другата страна-около два месеца търпях оплаквания от детето си,ч е е агресивно и "пребива" децата. Оказа се, че съвсем не ги пребива и до кръвопролития не се стига...И сега е едно от най-добрите деца.  Sunglasses
В групата имат деца, които бяха доста агресивни. Госпожите не спряха да се оплакват на родителите им и да говорят за това, докато децата не "мирясаха".
Факт-госпожите забелязваха тия нещя, и ги докладваха.
Грешката е в госпожите.
krissie, не си заядлива и дребнава. Постави въпроса ребром. Говори и с директорката. Това не са безобидни неща!

# 11
  • гр.Варна
  • Мнения: 722
Това което бих направила  още на другия ден купувам лепенки, кислородна вода ,реванол.... неща от първа необходимост. Възможно е да нямат. Бих говорила и с двете госпожи . Не ми се вярва да не обърнат внимание. Ако всичко продължи въпреки това ,би разговоряла с директорката!

# 12
  • Мнения: 54
И аз не мога да се справя с агресията в детската градина на сина ми. В групата имат едно момче, което още от 1-ва група създава проблеми на всички деца. Стигна се до там , че синът ми не искаше да ходи на градина от страх, че той ще го бие. Говорих с госпожите, но те само ми се оплакаха от него и от родителите му и че не знаели как да постъпят с него. Говорил лоши думи в градината - към госпожите се обръщал с толкова гадни думи, че ме е срам да ги пиша. Всички деца в групата плачели от него. Кажете ми това отговор от педагози ли е?   #Cussing out Сега са вече в четвърта група и нещата продължават. Преди две седмици синът ми се оплака, че въпросното момче и още две други са искали да сипят пясък в ухото му - двете го държат, а третото да пълни ухото с пясък. Добре че госпожата видяла и се спасил.  #2gunfire  #2gunfire  Поне веднъж госпожата е реагирала адекватно. Побеснях и още съм бясна , но и безсилна. Това вече е страшно - деца, които са поверени на детско заведение са в опасност от агресията на други деца. Ами какво ще стане когато са на училище и на улицата?

# 13
  • Мнения: 4 629
Мен би ме притеснило това, че не почистват раните. Не толкова насинено око оли порязване - децата, колкото и да ги гледаме и да се опитваме да ги пазим пак се нараняват. И дори учителките да внимават повече пак ще има пострадали деца.

 Аз на твое място бих ги помолила да се грижат за  почистване на раните. АКо пак се случи да не са направили нищо (в случай, че детето се нарани) бих се обърнала към директорката

# 14
  • София
  • Мнения: 146
Говорих с госпожите, но те само ми се оплакаха от него и от родителите му и че не знаели как да постъпят с него. Говорил лоши думи в градината - към госпожите се обръщал с толкова гадни думи, че ме е срам да ги пиша. Всички деца в групата плачели от него. Кажете ми това отговор от педагози ли е?  

За съжаление явно родителите на въпросното дете имат огромен принос за агресивното му и меко казано безобразно поведение, след като самите учителки дигат рамене знаейки за проблема. Но също така съм съгласна, че трябва да има повече контрол от страна на възпитателките.
След години, когато станем бабички, ще се възмущаваме от възпитанието на днешната младеж, за което сме отговорни изцяло ние.
Цялата тази ситуация е много деликатна и отговорна, самите учителки в ДГ явно не осъзнават, че те са там, за да доизграждат децата като личности, а не просто, за да имат надзор. Защото колкото и да се опитваме да създаваме нормални хора, пращайки някъде, където нехаят за възпитанието им ние си тъпчем на едно место.
Моето дете е доста щуро и имаше период, в които често си позволяваше да удря децата. С много търпение и обясняване от моя страна не си позволява да удря никое дете. Не знам обаче, когато го пратя на ДГ какво ще остане от моето възпитание.
За изграждането на едно по-нормално бъдещо поколение не са отговорни само родителите, а и учителките в ДГ и в училищата. А системата ни е толкова скапана, че просто ме е страх да си помисля какви ще станат нашите деца или поне част от тях.

# 15
  • Мнения: 1 230
Ами че и преди 25 години в ДГ си имаше калпазани - цепната вежда, спукана глава, шевове на ръката - всичко това ми е от детската градина. Имаше една "колежка" дето все ни щипеше пък... Децата не са се променили особено - глезльовци и агресори винаги ще има...

# 16
  • Мнения: 24 467
Така е, това не е нещо ново, само за конкретните родители се явява такова. За тях ново нещо е и намирането на начин за решаването на проблема. Децата и възрастните са били и винаги ще бъдат различни- ще има и гамени, ще има и мамини дечица и всякакви. Реакциите срещу поведението им също ще бъде в 4-5 вариянта, както до сега.

# 17
  • Мнения: 2 123
Още ми е малко рано да мисля за това, сина ми е на 1 година, но тази тема, просто ме ужасява. Аз не мога и не искам да уча сина ми да се бие. Не си представям как ще му кажа - като те ударят, удари и ти, защото как ще различи лекия от силния удар, ощипване, скубане и т.н. Не мога да му кажа - налагай наред, щом нещо не ти изнася.
Мислила съм си, че децата често попиват такова поведение от в къщи (изкл. хиперактивните деца, които ходят на терапия) и затова ако деца, които са агресивни и бият останалите чисто и просто ги изключват от градините, тогава и родителите ми в къщи ще внимават как си ги възпитават.
Не съм чувала за изключено дете от детска градина и винаги съм се питала защо, макар че пък често съм чувала за деца, които нон стоп налагат и тормозят другите. Говоря за черезвичайнислучаи разбира се. По-активни деца, както и ненужно оплакващи се деца винаги ще има.

# 18
  • София
  • Мнения: 650
Къде са сега онези майки от темата  За и против ДГ http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=159974.0, които твърдяха че няма грубост и агресия у децата там?

# 19
  • Мнения: 804
Дали децата са агресивни или не беше предмет на разговор в друга тема.
Тук става въпрос за нехайство от страна на учителките и за контрол от страна на директорката. Няма какво да търсим под вола теле.
Недопустимо е учителката да остави раната на едно дете непочистена.
Недопустимо е щом учителката знае, че в групата има деца, които се "борят за пространство" да седи в центъра или не в центъра на събитията. Тя трябва да е права и да е готова мигновено да реагира. Децата не само се бият, те тичат, катерят се и падат понякога. Ако не може да се справи с това, значи мястото й не е там.
Недопустимо е в помещението където играят децата да има остри ръбове и всякакви подобрения от рода на сезалчета, въженца и подобни. На пазара има вече всякакви приспособления за обезопасяване на ръбове, ъгли и подобни опасни места. Ако от градината не могат да си позволят да ги закупят, да помолят родителите да направят това. Те събират пари за всякакви глупости, а за обезопасяване на средата не се сещат.
Недопустимо е майката да не бъде уведомявана веднага, дори и за леко нараняване на детето, а да я чакат да дойде да си го вземе и тогава да и сервират новината.
Това мисля аз по този въпрос и смятам, че докато се оставят без последствия подобни случаи те ще продължават да се случват. Спекулата с това, че няма кандидати за работа в детските градини и яслите дава чувство за безнаказаност на немарливи и мързеливи госпожи и лелки. Като се вдигне малко повече шум и като се чуе, че някоя са я глобили за лошо справяне с работата, нещата може и да се променят.

# 20
  • Мнения: 6 315
Агресия има навсякъде, но когато сме с децата си се опитваме да я предотвратим, нали?! И когато си оставиш детето в детската градина, трябва да си спокойна, че ще си го вземеш цяло. Да, бели стават и ще стават, но в случая става дума за неадекватна реакция. Най-малкото трябва да ти се обадят! Преди години големият ми племеник паднал от една катерушка в градината, леко се жулнал по челото но веднага са го завели на лекар и ни се обадиха - ето това е адекватно поведение. Аз бих говорила с директорката.

# 21
  • Мнения: 1 043
Ето на, на следващият ден взех дъщеря си отново със сериозна рана на окото - разбила си главата, като се люшкали с едно момче на двойна люлка. Доста е обезобразена и сега си седи вкъщи с мен, заведох я веднага в бърза помощ , пак не е фатално , но се чудя докога ще имаме такъв късмет  ooooh!, вече два дни е като пребита с две сини очи
 Прави сте че им трябва доста по безопасна среда и малко повече внимани от страна на учителките , реших да не я пускам повече да ходи на градина - ще си помисля и за това каде да посещава предучилищна, лошото е че учителките сигурно ще продължават да обвиняват я неподходящите обувки или лошото поведение на децата , имаше едно момче което обвиняваха постоянно че било много бойно и се държало лошо, а като сме в парка със същото дете имам съвсем други впечетления - ако и сипят пясак я изтупва внимателно - извинява се и въобще немога да повярвам че се държи грубо като е в градината  newsm78, когато са с други палави деца може би се отпускат ... недоумявам

А по темата за или против - аз съм категорично за , мился че всяко дете трябва да е сред връстници да контактува с деца ... едно от друго учат и куп глупости , но и не само , надпреварата да са по добри в дадена дейност също им помага да се развиват , кой ще си изяде дадено нещо цялото или ще си оправи леглото по бързо
Нямам вяра че мога да променя нещо, дори и да се оплача , но все пак ще поговоря с директорката и други майки от групата , надявам се да повлияе положително - имам чувството обаче че ще си кажат тази пък какво иска ...

Тук записването и приема на деца става също доста трудно - няма места в градините и частна детска градина нямаме за съжаление , иначе бих я предпочела и аз , винаги на родителски срещи сме изявявали желание да дадем колкото са нужни средства - има и родители с по лошо финансово състояние но и такива който имат възможноат да отделят средства за обзавеждане , играчки ... просто неможем да мислим за всеки детайл и в градината , ако е в къщи и знам кое каде какво е - си го обезопасявам и знам каде са местата кадето не е безопасно и наблюдавам като са наоколо, е нямаме люлки и катерушки - но при положение че има такива налични в градината мисля че са сложени да се ползват - ако не да си ги махнат и да играят на някакви игри все пак има толкова колективни игри - както казвате вместо да седнат да чакат да им свърши смяната , да се позанимават с тези деца - нестига че следобедната им смяна вместо в 7 свършва винаги в 5 часа и даже като закъснееш след 5 им е едно такова тягостно - цели 4 часа са стоели на"работа"  Crazy

# 22
  • Мнения: 819
 Shocked Shocked Shocked Е това просто е прекалено?!?  Такова нещо до сега не съм чувала. То детето само да се гледаше,  нямаше толкова да се пребива. Това тяхното вече е престъпна безотговорност!Чудя ти се на теб на спокойствието и как до сега не си взела мерки?!? Какво чакаш - не дай си Боже нещо по-сериозно ли да стане?!?
Само твоето дете ли е така?

# 23
  • Мнения: 8
Вина за това имат и родителите учат децата си уж да се оправят,моят син е на 5 и половина но никога не е посягал на друго дете но в градината започна да се учи и госпожите реагират само в краен случай.Била сам свидетел.

# 24
  • Мнения: 222
Няма ден в детската градина, в който дъщеря ми да е без охлузване, одраскване или откровена рана. Това го отдавам на нейната разсеяност. Но е истина, че учителките са там (а на нас ни се случва и да ги няма) само физически......................
Един ден отивам да взимам дъщеря от детска и чувам от улицата как тя плаче и пищи. Приближавам двора и виждам, че тя е повалена на земята и две момчета я газят (буквално). Тяхната учителка отново липсва и две групи са оставени на една учителка, която не е ясно къде е. Пояснявам, че нашите са най-малките. Не си спомням как съм се озовала  в двора и импулсивно реагирах на децата, които я газеха. Тогава отнякъде се появи учителката и ми заяви, че не ги е видяла Shocked.
Когато на другия ден разговарях с нейната учителка, тя ми каза, че според тях щом не е станало нищо фатално, значи всичко е наред!!!!!!!!!!
Оставам без коментар

# 25
  • Мнения: 227
Това което бих направила  още на другия ден купувам лепенки, кислородна вода ,реванол.... неща от първа необходимост. Възможно е да нямат. Бих говорила и с двете госпожи . Не ми се вярва да не обърнат внимание. Ако всичко продължи въпреки това ,би разговоряла с директорката!
PeaceЗа нехайството и безотговрността на учителките ще остана без коментар.Защото за мен-те са виновни!
Дъщеря ми вече е голяма,но никога не се е върнала наранена от друго дете от градината.

# 26
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Факт е че някои от децата отиват на детска градина научени да си набавят играчки и пространство с юмруци. Кой ги е научил ? Защо се учат децата да отговарят на шамара с шамар и да се защитават с бой ? Това е поведение подходящо за джунглата, а в момента май никой не живее там. Бих се притеснила сериозно ако сина ми отвърне  Confused. Детето трябва да се научи да се отдалечи и да каже веднага на родител или учител, а не да млати. Така насилието никога няма да свърши.
Алекс се е връщал с драскотини, но винаги са били от невнимателна игра, а не от бой за играчки или за, хм, пространство Rolling Eyes. На детската площадка се събират по 50 деца, едно не съм видяла да се бие или рита, всички се изчакват на пързалките, играят заедно с лопатки и кофи. Ако стане дърпане на играчка, някоя майка веднага разрешава спора, няма отишли до магазина или до кафенето Simple Smile. Детето трябва да се обучи изрично да НЕ решава проблеми и спорове с бой, така се учи да не посяга, а да говори и убеждава. Учителките в градината са 4 на 20 деца. Няма лафчета няма столчета, когато не се занимават с писане или рисуване игрите са организирани, а не свободна борба, ако някой има проблем се оплаква на секундата и някоя решава спора.
Ходя с тях понякога, всички родители се редуват да им помагат като се ходи на музей, пикник  или в зоологическата градина. Трудно е, защото всяко иска да ти каже нещо, да му обърнеш внимание, но затова пък няма ритници и бутане зад гърба ми  Naughty.

# 27
Браво,мили майки!Продължавайте да учите децата си да отвръщат на удара с удар и ДГ ще се превърне в бойно поле !Не вярвам,че има такива колежки, които  нехаят какво става с децата в групата !А вие къде сте и как си гледате единственото дете в къщи,когато в понеделник го предавате на госпожата в ДГ я с обелени колене ,я с пукната глава или нещо друго!При такава отговорна професия и при толкова не оценен труд учителите в ДГ са достойни за уважение от вас и вашите деца !   Алтернатива за вас е да си наемете детегледачка.Може би няма детето ви да е  охлузено от ,,сезалче,, но много ще му липсва професионалното възпитание и обучение,което се получава единствено и само в ДГ.Да не повдигам въпроса ,какво сте правили 3 г.че не сте научили децата си да дъвчат,да държат лъжица,да казват кога им се ходи до тоалетна,а ги водите с памперси и си мислите ,че госпожите са длъжни да бършат наакани дупета и сополи.УВи! Може и да ги бършем но на добра воля ! newsm78

# 28
  • Мнения: 2 448
.Да не повдигам въпроса ,какво сте правили 3 г.че не сте научили децата си да дъвчат,да държат лъжица,да казват кога им се ходи до тоалетна,а ги водите с памперси и си мислите ,че госпожите са длъжни да бършат наакани дупета и сополи.УВи! Може и да ги бършем но на добра воля ! newsm78
Това са пълни глупости, такива деца , ако и да бъдат приети в ДГ (изрично се поставя като предварително условие самостоятелното обслужване) много малко време биват търпени и , ако детето наистина има проблем го отписват. Не виждам защо да се обвиняват майките, няма нормално дете което на 3 години да ходи в памперс. Ако това е така, значи детето има проблеми, а не че майка му не го е научила. В нашата градина приеха едно такова, но го изтърпяха 2 седмици и това е. Казвам пак детето беше с проблеми, а как се караха на майката, не искам да съм на нейно място.
Била съм в подобно положение точно в началото като го приеха в градината, защото моя не можеше да говори и като го насилват за нещо , ставаше агресивен и беше ухапал дете.
Сега казват , че е от послушните, но трябваше време да приемат по различен подход към него докато свикне.
Но никога не е имало случай деца да се бият и госпожите да не реагират.

# 29
  • Мнения: 804
Уважаема госпожо, от написаното от Вас личи, че освен омраза към професията си, изпитвате такава към децата и техните родители.
Та в тази връзка си позволявам един съвет - станете продавачка в "Плод и зеленчук" и не излагайте професията и свестните си колеги с подобни бисери по форумите!

# 30
  • Мнения: 1 044
Браво,мили майки!Продължавайте да учите децата си да отвръщат на удара с удар и ДГ ще се превърне в бойно поле !Не вярвам,че има такива колежки, които  нехаят какво става с децата в групата !А вие къде сте и как си гледате единственото дете в къщи,когато в понеделник го предавате на госпожата в ДГ я с обелени колене ,я с пукната глава или нещо друго!При такава отговорна професия и при толкова не оценен труд учителите в ДГ са достойни за уважение от вас и вашите деца !   Алтернатива за вас е да си наемете детегледачка.Може би няма детето ви да е  охлузено от ,,сезалче,, но много ще му липсва професионалното възпитание и обучение,което се получава единствено и само в ДГ.Да не повдигам въпроса ,какво сте правили 3 г.че не сте научили децата си да дъвчат,да държат лъжица,да казват кога им се ходи до тоалетна,а ги водите с памперси и си мислите ,че госпожите са длъжни да бършат наакани дупета и сополи.УВи! Може и да ги бършем но на добра воля ! newsm78
Заради такива като теб съм против увеличението на учителските заплати. Ти как си представяш работния ден - да си седнеш на столчето и да не станеш от там, пък децата сами да си се оправят. Ти всъщност какво си длъжна да правиш? Да си почиваш по време на работа ли? Заради такива като теб, почиващи си, племенникът ми се нааква в леглото от страх, не смее да стане детето и да отиде до тоалетна, защото ти си му забранила да те обезпокоява. Майка му го бе научила да " казва кога му се ходи до тоалетна", но ти го отучи с "професионалното възпитание и обучение", което предлагате в ДГ. Хвала! Щом детето е наранено и бито по време на твоето дежурство, ти си виновна и ти носиш отговорност за това, ако не се справяш, върви си!

Последна редакция: вт, 29 апр 2008, 09:58 от Меденка

# 31
  • Мнения: 24 467
На мен лично това ми прозвуча по- скоро като писане не от истински учител, а като такова от "агент- провокатор" с едничката цел да изложи съсловието.  Confused Ако бях учител и мислех така сигурно бих работила не повече от година, след като разсъждавам по такъв начин.

# 32
Мили майки ,защо толкова много ни боли истината на учителката.Това е реалната действителност като в нашето общество-всяка вечер кой кого убил, набил ................................и т н. Има родители,които изпращат децата си  с такава нагласа-да бият и тормозят другите.Нима на  нас майките не ни е ясно, че на три години трябва да се самообслужват, а те  не могат да се научат в семейството да ходят до тоалетната.Нима на някой от тях не им е ясно,че детето се бие в групата.Какво прави този родител ...............тайничко се кефи!!Виждали ли сте такъв родител,когато неговото дете е ударено............................той много бързо стига до всички инстанции.............за него максимата е колкото повече бие другите деца, толкова по добре.
Майчета, вина нямат учителите и директора, ами дайте ние в групата да се съберем - ние   родителите и учителите и да сложим побойниците на място,така както е станало на село.Там побойник не може да съществува, защото всеки ще бяга от него.Побойниците са в голямите градове.

# 33
  • Мнения: 46 572
... причината не е в децата, а в учителите, защото при добро желание може и без агресия ...

Така мисля и аз.

Дъщеря ми е в държавна градина, групата й е голяма, но нещата са под контрол. Нямам никакви проблеми в това отношение Peace
Имаше момент на адаптиране, първите 2 седмици се върна 2 пъти ухапана и веднъж тя беше ухапала дете. Както във всяка група и в нашата има по-буйни деца, но учителките успяха да се справят със ситуацията.

... УВи! Може и да ги бършем но на добра воля ! newsm78

Не мога да повярвам, че това го пише учител в градина, въобще наясно ли си с развитието на децата  newsm78 малко, да не кажа 0 са децата на 3 г., които могат качествено да поддържат хигиена след ходене по голяма нужда. Или твоите са вундеркиндчета ...

# 34
  • Мнения: 2 448
slavinako07, пълно глупости пишеш?! Whistling
Какво значи трябва да се самообслужва, като някое дете не може майката да вземе да го претрепе, че по бавно се учи ли?
А тези деца дето са по агресивни може би на масов разстрел в детската градина, ей тъй за назидание. #Crazy
С каквато и нагласа да пращат родителите децата в градината си има правила и не съм видяла учителките да стоят и да им казват браво на по-буйните деца. Това са деца, да не забравяме, че няма само с едната приказка да се променят от раз.Децата не са изроди и няма дете да се бие просто така за кеф.Трябва да се намери подхода към него и проблема да се решава, а не само да се нападат тези деца. Ако пък проболема е застрашителен има си детски психолози и т.н.
Децата нямат задръжки, при тях реакциите са първични, и трябва да се търси причината са всяко нещо, а не само да се обвиняват за това онова, било за липса на умения, било за поведение или друго.

# 35
  • Мнения: 1 044
Мили майки ,защо толкова много ни боли истината на учителката.Това е реалната действителност като в нашето общество-всяка вечер кой кого убил, набил ................................и т н. Има родители,които изпращат децата си  с такава нагласа-да бият и тормозят другите.Нима на  нас майките не ни е ясно, че на три години трябва да се самообслужват, а те  не могат да се научат в семейството да ходят до тоалетната.Нима на някой от тях не им е ясно,че детето се бие в групата.Какво прави този родител ...............тайничко се кефи!
Може и да има такива родители, които толерират агресията у децата си, затова не споря. Но учителите трябва да бдят и да не допускат да има ударени деца и нахапани деца. Давам пример. На мен се е случвало, на детската площадка да присъствам на сцени, при които деца се сбиват, удрят с камъни и прочие, но никога не се е стигало до сериозни инциденти, защото майките им са на една ръка разстояние. Аз лично никога не оставям детето си без надзор и съм в близък контакт с него. Ако децата се държат под око, инциденти няма да има, дори и ако едно дете е изпратено на градина от родителите си, за да се бие, както ти казваш. #Crazy
Майчета, вина нямат учителите и директора, ами дайте ние в групата да се съберем - ние   родителите и учителите и да сложим побойниците на място,така както е станало на село.Там побойник не може да съществува, защото всеки ще бяга от него.Побойниците са в голямите градове.
Тук си в много голяма грешка. Единственият път, когато съм била лично от агресията и насилието, бе когато бях на около 15 години. Летувах на село в планината, къде хората били хора, пък на полето-тикви. Там пребиха до смърт един мой прител, местен, цял живот живял на село. Той почина на път за болницата. Беше също на 15 години и се бе осмелил да покани на танц чуждо момиче и затова заплати с живота си. Убиецът му също бе момче на 15 - 17 години, също цял живот на село.

# 36
  • Мнения: 804
Градовете са обикновено малки или голЕми, а написаното от теб е голЯма безмислица.

# 37
  • Мнения: 1 298
Наистина, какви точно педагози работят в детските градини?
От изказванията на някои учителки тук направо ми призлява.
Въобще някакъв респект към детето и неговите нужди среща ли се сред тези хора?

Дано не прозвуча крайно, аз самата съм педагог, работила съм и в градина ( но не в България )
и направо съм изумена. Мислех си, че много неща са се променили.

И при мен в групата (макс 14) са се случвали инциденти, но чак пък толкова.
Комуникацията педагог - родител е на много ниско ниво, ми се струва.
Проблемите не се обсъждат.

Интересно ми е има ли родителски съвет към градините и какви дейности извършва?
Би трябвало поне те да контролират малко нещата.



# 38
  • Мнения: 17 409
МА вие сериозно ли очаквате учителките да укротяват агресивно възпитавани деца? Само за секунда да се обърне госпожата, и те стават от местата си-  колко му е да се сритат, ударят, ухапят.
И, да- не е длъжна учителката да бърше насрани задници и сополи. Аре стига сме изисквали, а!

# 39
  • Мнения: 8 769

Интересно ми е има ли родителски съвет към градините и какви дейности извършва?
Би трябвало поне те да контролират малко нещата.
Таквоз чудо у българско не съществува...в реалния му вариант поне. Crazy
Има настояелства към ДГ, които не са задължителни. В повечето случаи се създават по инициатива на учителите и директорите. Това са НПО-та, които са предимно с цел събиране на средства за дг. С голяма трудност се избират членовете и председателя-родителското съсловие не поредпочита да се занимава с подобни "глупости"....
Мъка е......

# 40
  • София
  • Мнения: 17 592
Ако не могат да се справят с толкова деца, да назначат още хора или да приемат по-малко. Абсурдно е обяснението, че са много и без надзор. Не го оставяй така. Плащаш им именно за да се грижат за детето ти - за ТВОЕТО дете - при това таксата, която плащаш изобщо не е само официалната. Плащаш си данъците редевно, нали. Ако държавата / обществото не може да се справи със задълженията, които е поела към теб, да освободи и теб от твоите задължения към себе си...

# 41
  • Мнения: 1 044
МА вие сериозно ли очаквате учителките да укротяват агресивно възпитавани деца? Само за секунда да се обърне госпожата, и те стават от местата си-  колко му е да се сритат, ударят, ухапят.
И, да- не е длъжна учителката да бърше насрани задници и сополи. Аре стига сме изисквали, а!
Аз определено очаквам и даже изисквам от учителките да укротяват агресивните деца, както майките не допускат тяхното дете да пребие друго с къмък на детската площадка. да, инциденти ще има, но трябва да са по-скоро спорадични, а не всекидневна практика! В групата на моето дете има агресивно момченце - не прекъснато създава конфликти. Водят го калпазанин. Simple Smile, следят го отблизо, непрекъснто им е под око. Едната възпитателка, младичка, неопитна сподели, че й е много трудно с него, че той е вечна опозиция, не иска да спи, да яде, не слуша изобщо. Но когато стане напечено положението много, тя се обръща за помощ към колежка, стара, опитна и вряла и кипяла. За секунди детето е усмирено и вече е ангелче. Значи може. Нужен само правилен подход.
Аз лично очаквам някой да помогне на детето в тоалетната. Той не се справя сам с тоалетната хартия. Не го смятам за проблем в развитието, просто е малък още. Очаквам някой да се погрижи за хигиената му, както и да му напомня да си измие ръцете и да си духне носа.
Ако учителката смята, че в нейните задължения влиза единствено и само да си "изпее" урочето по системата "Моливко" и да си почива след това, то тя не е за детска градина, а може би за начално училище.
Моите изисквания към учителите в детската градина са други, считам, че са абсолютно нормални и са в пряка зависимост от възрастта на детето и неговото развитие.

# 42
  • Мнения: 17 409
Аз не съм сигурна, че майките в градинките не допускат мятане на камъни, бой  с пръчки и т.н. То се започва от невинно тупване по главата  с лопатка(спомнете си последната тема, без да е лично към авторката й). Та така. Мисълта ми беше, че не бива да виним само учителките- тя си каза жената по- горе(не знам таква ли е или е провокатор), да не я повтарям и аз. МОите наблюдения са, че повечето правят каквото е по силите им. "Вината" аз търся и у родителите, даже първо там Peace

# 43
  • Мнения: 1 044
Освен това имам и своя теза, че агресията води до агресия. Ако детето е свидетел на агресивно поведение от страна на учителките, то просто копира. Не са виновни само и единствено родителите. Ако учителката бие, наказва грубо или крещи, тя се превръща в модел на подражание, все пак е авторитет в очите на детето. Ние в къщи играем на детска градина. Куклите и мечетата са децата, детето е учителката. Умишлено играя с детето и наблюдавам. Той гушка куклите и им говори - мъничкото ми, сладичкото ми, ангелче...  
Моите спомени от детската градина обаче са други. Учителката ни скубеше /така не оставаха следи/ и щипеше под брадичката / особено болезнено беше и беше нейн патент/. Срам ме е да си призная Embarassed, но когато аз играех на детска градина, биех с пръчка непослушните деца. SickЧак сега си давам сметка за някои неща и срамувам. Но Нинова съм сигурна, че не се срамува. Жива е, майка ми каза, че я е виждала по стачките през есента да протестрира #Cussing out

# 44
Не мога да разбера защо ни боли, че е необходимо семейството да възпитава своето дете още от раждането.Възпитанието е дело на семейството до постъпване в детската градина.Как го възпитава семейството така се проявява.
Пресен пример е сина на Боевски-четох, че майката го закриляла и молела учителите да не казват на бащата.Ето пример, в който негласно се утвърждава едно поведение, което не е за първи път и се стига до този резултат,а можеше да бъде и по тежко.Неговият път е ясен -изгонен от едно , в друго, трето училище и хоп аутсайдер в обществото.Ако бяха се взели мерки навреме от родителите и останалите родители ги заставиха да възпитават своя син, нямаше да се стигне до тук,а можеше да има и по тъжен край.
В България има родителски  тройки  към всеки клас и група, но те не могат да се противопоставят на агресивните деца и родители,просто защото са по възпитани.По лесно е да търсим отговорност от учителя.директора,той да си изцапа и реши всички проблеми. Така е по лесно.Като дойде инспектората какво ще направи Иванчо ще продължи да се бие, защото така е възпитан от семейството,което мълчаливо подкрепя поведението му.
В групите на детската градина  и сега в клас не търпя такива деца,които се опитват да тормозят моето и останалите.Съобщавам на учителя и родителите и ако няма ефект търся начин да покажа  на детето, че така не може да продължава,ако е необходимо ще подам жалба до прокуратурата против родителите и нека те преценяват каква е вината им.Не може училището и детската градина да са бойно поле и учителката и децата да играят ролята на отбраняващи се.
Народа си има поговорки " на крива ракета космоса и пречи"Време е да си поправим ракетите, всеки своята...........,ако някой не могат да им помогнем ние родителите от нашия клас, от нашата група. Защо не и родителска среща "Поведението на моето дете."

# 45
  • Мнения: 24 467
Хич не ни боли, напротив. В друга тема, за насилието в училище, лично акцентирах на домашното възпитание, като основополагащо за поведението на децата навън. Но става въпрос за по- големи деца все пак. И дори и там упражненият контрол- редовен и обективен, от страна на училищното ръководство, е съществен. Затова има училища, където определено не бих записала децата си, както и такива, в които с удоволствие бих ги записала.
При малките деца, тези в яслите и ДГ, е налице съществена специфика- те нямат устойчиво поведение, нямат изградена цялостна и устойчива ценностна система, поне не и в степента, в която това се предполага за училищната възраст. Затова те се нуждаят от постоянен надзор от страна на възрастните, на които е поверена грижата за тях. В ДГ персоналът е отговорен изцяло за живота и здравето на поверените му деца. За училище има по- различни правила. Има, напр., междучасия, когато децата се оставят сами, без надзор на учител и това се намира за нормално. Децата ходят и си отиват сами. Дори съдебната практика отчита тези разлики. Аз, като родител, също ги отчитам.
Защо има групи или градини, където насилие не се упражнява /като тази на сина ми, напр./? Както и градини, в които това е ежедневие? В детските заведения не се подбират специални деца- за "агресивната" и "неагресивната" такава.

Последна редакция: ср, 30 апр 2008, 10:13 от Judy

# 46
  • Мнения: 3 663
.....Защо има групи или градини, където насилие не се упражнява .....
точно съвсем наскоро размишлявах и аз по този въпрос
правя огромна разлика между двете градини на таня
в едната градина децата бяха подчертано по-..буйни да ги нарека, а сега във втората са очевидно по-спокойни и много рядко ставам свидетел на някакви детски дразги
а специален подбор не е имало Simple Smile
за мен всички децата си имат темперамент и се раждат с него, но определено средата им влияе - семейство, родители, баби, обстановка, ежедневие, поведение на госпожите, на децата... комплексно е

# 47
  • Мнения: 46 572
Не мога да разбера защо ни боли, че е необходимо семейството да възпитава своето дете още от раждането.Възпитанието е дело на семейството до постъпване в детската градина.Как го възпитава семейството така се проявява ...

Възпитанието вкъщи никой не го отрича, но децата на 2-3 години копират, най-вече копират лошите неща, в градината е достатъчно да има 1 агресивно, което може да промени 10 от останалите. Затова задачата на учителките е да изкоренят причината. Казвам го от личен опит, в началото детето ми стана ужасно, такива неща беше научила там за целия ден, че вечер за 2 часа ми беше непосилно да ги изкореня. За щастие учителките й се смениха и обърнаха внимание на агресивните, после постепенно и другите деца се върнаха към старото си поведение, че даже и към по-добро Grinning

Освен това там и вкъщи децата се държат по различен начин, понякога родителите дори не подозират, че детето им може да удари.

# 48
  • Мнения: 1 044
Не мога да разбера защо ни боли, че е необходимо семейството да възпитава своето дете още от раждането.Възпитанието е дело на семейството до постъпване в детската градина.Как го възпитава семейството така се проявява.
Пресен пример е сина на Боевски-четох, че майката го закриляла и молела учителите да не казват на бащата. Ето пример, в който негласно се утвърждава едно поведение, което не е за първи път и се стига до този резултат,а можеше да бъде и по тежко.
Говорим за деца в яслена и детскоградинска възраст. Прочети малко книжки. Научи и за периода наречен детски пуберитет. Не може да се сравнява психиката, нервната система и емоционалната стабилност на 2-3 г. дете с юноша.
Семейството е от основно значение, безспорно. Но пак казвам, ако аз съм го научила да ходи до тоалетна, пък ти не му даваш да става от леглото, детето ще се наака, защото е дете, а не възрастен, дори и юноша не е. Close

# 49
  • Мнения: 3 929
Синът ми ходи на ясла, но и там положението никак не е розово. Често го взимам одраскан, насинен. И в повечето случаи, понеже е момче, лелките наказвали него. А после като разговарям с майките на някои деца, предимно на момиченца, които са направили нещо на сина ми, майките ми казват, че техните дъщерички всъщност са много агресивни и да не съм се притеснявала, че моят син е виновен - не било така. Момичетата го предизвиквали, дразнели го, драскали го, удряли го и той, за да се отбрани, само ги избутвал от себе си. Само че набедяват него за агресивен. С много упоритост и обяснения, а понякога и с по-строги мерки успях да го накарам да не се бие, да не посяга. А всъщност се оказва, че другите родители не правят същото и оставят децата им да проявяват агресия и ми казват, че просто децата им били такива и нищо не можели да направят. Към небрежния подход на родителите като прибавим и безотговорността на учителките...Какво повече искаме?!

# 50
  • Мнения: 1 298
Дона Туфиня, мерси за отговора.

Според мен, родителските съвети (поне такива кавито аз ги познавам тук ) не бива да се подценяват.
Не може ли родителите да прокарат нещо подобно?
Директорките не се ли опитват да модернизират нещо, да използват чужд опит ако трябва?
Темите, които чета тук за детските градини, ме карат да си мисля, че нищо ново не се прави и не се променя.

Род.съвет при нас играеше важна роля по много, дори организационни въпроси.
От всяка група има по 1 или 2 представители. Събират се на всеки 3-4 месеца и се обсъждат наболели проблеми,
събрани оплаквания от родители, впечатления, неща свързани с хранене и безопасност и т.н. и т.н.
Директорката винаги присъства на тези събирания, както и член на персонала.

Искам да ви кажа, че доста неща са се променяли именно след подобни дискусии с родителите.

Колкото до агресивността - за съжаление има я навсякаде. Въпроса е как един педагог ще подходи към нея
и как ще предпази останалите деца. Ако оставяме едно такова поведение без реакция то ние го подкрепяме.
Има си много методи и теории за справяне с подобна проблематика.

# 51
  • Мнения: 277
ще си позволя да се намеся,сигурно ще ме оспорите.
дъщеря ми е агресивна.
аз самата ,признавам нося такива черти.
агресията и напоритостта с толерират навсякъде в БГ.
опитвам се да я вкарам в някакви граници да е като ,,другите деца,,.
мирна ,кротка ,послушна.а самата аз знам ,че това поведение не печелившо в нашето общество.
отвсякъде блика насилие.да вземем например,, ED,EDDY ,EDIE ,, по  Cartoon network.
ми то само като ги гледаш как се малтретират може да се чудиш как на детето ти не му идва да направи същите простотии на др.деца!
според мен винаги е имало и винаги ще има насилие между децата.
просто трябва да се стремим /аз също се стремя/ да им обясняваме ,че другото дете го боли и така не трябва да се причинява болка.
на мен мие трудно.още повече ,че дъщеря ми не ходи на детска градина сега ,защото няма места.гледам си я в къщи,гледам и бебето,майка ми ми помага, но по цял ден с 2 деца откачам,не знам как учителките се справят наистина!
а това ,дето децата са херувимчета и си седят спокойно и си играят, без да се нагрубяват,без да се карат и бият за играчки,това извинете ми прилича на научна фантастика!



дори да предположим ,че има такова място и такива деца ангелчета.
като отидат на училище после какво става?
да не се окаже ,че са скочили от стерилната обстановка -направо в блатото?
а в училищата ми с струва ,че са много по агресивни и неподатливи на обучението на педагозите.

# 52
  • София
  • Мнения: 15 254
да вземем например,, ED,EDDY ,EDIE ,, по  Cartoon network.
ми то само като ги гледаш как се малтретират може да се чудиш как на детето ти не му идва да направи същите простотии на др.деца!

Даже не подозирам за съществуването на това филмче. Моето дете не гледа Cartoon network -точно защото в повечето филмчета по този канал прелива от насилие-грубо, безпричинно и необяснимо.
Ако смяташ, че филмчето влияе зле на детето ти, по-добре изобщо не позволявай да го гледа.

# 53
  • Мнения: 46 572
Даже не подозирам за съществуването на това филмче. Моето дете не гледа Cartoon network  ...

И аз не подозирам за съществуването на това филмче, даже кабелната я спряхме  Laughing но пък гледа Том и Джери, Ну погоди и подобни, а в тях има яко бой  Crazy

desilosha, наистина от всякъде бъка насилие, предполагам си чела Червената Шапчица и Малечко Палечко  Mr. Green

# 54
  • Мнения: 8 769
Дона Туфиня, мерси за отговора.

Според мен, родителските съвети (поне такива кавито аз ги познавам тук ) не бива да се подценяват.
Не може ли родителите да прокарат нещо подобно?
Директорките не се ли опитват да модернизират нещо, да използват чужд опит ако трябва?
Темите, които чета тук за детските градини, ме карат да си мисля, че нищо ново не се прави и не се променя.

Род.съвет при нас играеше важна роля по много, дори организационни въпроси.
От всяка група има по 1 или 2 представители. Събират се на всеки 3-4 месеца и се обсъждат наболели проблеми,
събрани оплаквания от родители, впечатления, неща свързани с хранене и безопасност и т.н. и т.н.
Директорката винаги присъства на тези събирания, както и член на персонала.

Искам да ви кажа, че доста неща са се променяли именно след подобни дискусии с родителите.

Колкото до агресивността - за съжаление има я навсякаде. Въпроса е как един педагог ще подходи към нея
и как ще предпази останалите деца. Ако оставяме едно такова поведение без реакция то ние го подкрепяме.
Има си много методи и теории за справяне с подобна проблематика.
Като цяло си много права.
Но все пак-говориш наистина като човек от държава, където има гражданско общество. Тук, за съжаление, такова няма.
Зная и как стават много други неща в Холандия и мога само да се възхищавам на това.
Възможно е и в Бг да има някъде в някоя дг, където въпросните родителски съвети да са действащи. Но аз не зная за такава.

На изречението в оранцево-за съжаление, така е. Променя се само това, което е угодно на управляващите. Директорите на дг имат изключително малко права и да искат не могат да правят кой знае какви генерални промени.

desilosha, наистина от всякъде бъка насилие, предполагам си чела Червената Шапчица и Малечко Палечко  Mr. Green
На няколко пъти попадам на подобни мнениея във форума. Аз лично насилие в тези приказки, с които ние и предишните поколения сме отраснали не виждам. По тази логика, нашите поколения би трябвало да сме били и да сме също толкова агресивни като сегашните тийнеджъри. Но не бяхме.
Това са приказки, заредени предимно с положителна емоция. Дори и тъжните такива на Андерсен. Така че има огромна разлика между тях и откровените тъпотии по Cartoon (аз също нямам каблена и децата ми не гледат безумни тв).

# 55
  • Мнения: 46 572
... На няколко пъти попадам на подобни мнениея във форума. Аз лично насилие в тези приказки, с които ние и предишните поколения сме отраснали не виждам. По тази логика, нашите поколения би трябвало да сме били и да сме също толкова агресивни като сегашните тийнеджъри. Но не бяхме.
Това са приказки, заредени предимно с положителна емоция. Дори и тъжните такива на Андерсен. Така че има огромна разлика между тях и откровените тъпотии по Cartoon (аз също нямам каблена и децата ми не гледат безумни тв).

Не гледам Cartoon и не мога да сравнявам, но Малечко Плаечко я разказвам с доста редакции, не мога да й разкажа как мама и тати водят децата в гората за да ги изоставят, нито онова с клането на момичетата  Stop не приемам за нормално в детска приказка да има отрязани глави, ако се направи на анимационно филмче едва ли ще е приятно да гледаме как някой си коля дъщерите  Rolling Eyes това, ако не е насилие, не знам как да го определя по друг начин.
Моето поколение беше агресивно, едва ли от приказките, но беше.

# 56
  • Мнения: 8 769
Никол, явно си по-млада от мен, нашето поколение рядко ставаше свидетел на извращенията, които сега съпътстват ученическото ежедневие.
Малечко палечко явно съм го чела в друг вариант-не си спомням отрязани глави.
А пък и в края на краищата можеш да не четеш точно тази приказка, нали? Така както не гледаш Cartoon.
В същност, недей да четеш никакви приказки на детето си, макар сама да си противоречиш:

desilosha, наистина от всякъде бъка насилие, предполагам си чела Червената Шапчица и Малечко Палечко  Mr. Green

Моето поколение беше агресивно, едва ли от приказките, но беше.

# 57
  • Мнения: 3 663
....Това са приказки, заредени предимно с положителна емоция. Дори и тъжните такива на Андерсен. Така че има огромна разлика между тях и откровените тъпотии по Cartoon (аз също нямам каблена и децата ми не гледат безумни тв)...
да се присъединя към това мнение
приказките освен, че са заредени положително (говорим за нормалните стари, хубави приказки, а не някои новоизлюпени глупости) обясняват страшно ясно за мозъка на едно дете разликата добро<->лошо и поуката е много директна
искрено ме изуми някаква щуротия за червена шапчица, която срещнала амбулантен търговец и той я измамил (  Crazy ) или нещо такова
предпочитам си вълка, който я изяжда и после се пребива
рязко, но с изключително ясна идея
въобще с приказките деца повече мислят, развихрят си въображението
докато с филмите повече зяпат картинките, ефектите, музиката, звуците... размива се и се губи извода, поуката
точно както при възрастните
на мен лично в повечето случаи книгите ми въздействат по-силно от филмите и затова предпочитам да чета, отколкото да гледам

# 58
  • Мнения: 2 448
въобще с приказките деца повече мислят, развихрят си въображението
докато с филмите повече зяпат картинките, ефектите, музиката, звуците... размива се и се губи извода, поуката
точно както при възрастните
на мен лично в повечето случаи книгите ми въздействат по-силно от филмите и затова предпочитам да чета, отколкото да гледам
Малко извън темата, но в отговор на това. На мен също ми се иска детето ми (на 4 г) да може да слуша приказки, но има проблем явно и изобщо трудно възприема информация , ако не е свързана с визуален стимул. Нито една приказка до сега не съм могла да му прочета, обича книжки, но само да ги гледа и да си фантазира според картинките за какво става дума. А доста неща е научил от детските филми. За това много строго подбирам какво точно ще гледа. Най често пускам Франклин или Мечо пух, които са по спокойни и не го провокират към буйстване.

# 59
  • Мнения: 3 663
pasinet, позволявам си да предложа и Земята преди време (с динозаврите)
мисля си, че ще му хареса... като гледам предпочитанията към предните две Wink
иначе на моменти имам чувството, че са направили франклин с педагогическа цел Simple Smile не знам дали е така или не, но много му се радвам аз лично
и цялата колекция книжки имаме

# 60
  • Мнения: 2 448
pasinet, позволявам си да предложа и Земята преди време (с динозаврите)
Благодаря, не знаех за този, ще го изтегля. Hug  А Франклин си е точно педагогически и за това съм го взела, и книжките обичаме. Преди с тези Костенурки нинджи ми беше пламнала главата. Истински разрушител си имах вкъщи. Laughing

# 61
  • Мнения: 46 572
desilosha, наистина от всякъде бъка насилие, предполагам си чела Червената Шапчица и Малечко Палечко  Mr. Green

Моето поколение беше агресивно, едва ли от приказките, но беше.

Не мисля, че приказка или анимационен филм може да предизвика агресия у децата, може би съдя по себе си, затова съм в грешка, но такива неща не ми влияят. Агресията си е агресия, винаги е имало, сега обаче стига до нас чрез медиите, едно време знаеха само потърпевшите и тук там някой случаен свидетел.

За Малечко Палечко: цитирам от книжката, която имам:


"... тъкмо ще нагостя с тях тримата си приятели човекоядци, които утре ще ми дойдат на гости. Ей сега ще ги заколя! ... Не се захващай с това посред нощ - започнала да го уговаря жена му - Утре ще имаш достатъчно време ..."

"... Той без колебания ги заклал и доволен отишъл да спи ..."

"... На сутринта жената на човекоядеца влязла в стаята на дъщерите си, започнала да пищи и припаднала ..."

# 62
  • Мнения: 8 769
Агресията си е агресия, винаги е имало, сега обаче стига до нас чрез медиите, едно време знаеха само потърпевшите и тук там някой случаен свидетел.

За Малечко Палечко: цитирам от книжката, която имам:
"... тъкмо ще нагостя с тях тримата си приятели човекоядци, които утре ще ми дойдат на гости. Ей сега ще ги заколя! ... Не се захващай с това посред нощ - започнала да го уговаря жена му - Утре ще имаш достатъчно време ..."

"... Той без колебания ги заклал и доволен отишъл да спи ..."

"... На сутринта жената на човекоядеца влязла в стаята на дъщерите си, започнала да пищи и припаднала ..."

Наистина ми е трудно да коментирам подобно нещо-никога не съм попадала на такива бисери Shocked
По въпроса с агресията обаче-не мисля, че е въпрос само на информация. Сменила съм няколко училища, по-точно- учила съм в 4, а имах пирятели и от други. Все някога щях да чуя, нищо че беше по комунистическо време. Виж, в казармите тогава си бъкаше от гадории, и то не само сред младите, а издевателства и от офицерския състав....но това е друга тема.
Права си, че агресия винаги е имало, тя е в човешката природа, но се проявява при различни обстоятелства.
Сега времената са по-различни, обществото като цяло е в упадък, ценности няма, стреса е огромен, отговорност и наказания-липсват, държавата съществува проформа....-съвсем логично и агресията да е по-голяма. Това не са оправдания, а го пиша  като оправдание за съществуващото положение, а по-скоро търся някакво логично обяснение....

# 63
  • Мнения: 46 572
... По въпроса с агресията обаче-не мисля, че е въпрос само на информация. Сменила съм няколко училища, по-точно- учила съм в 4, а имах пирятели и от други. Все някога щях да чуя ...

Израснах на няколко километра от ТВУ Бойчиновци, поредполагам, че затова имам по-различен поглед в/у нивото на агресията едно време Tired

# 64
  • Мнения: 277
мили мами,само да допълня,че въпросното филмче,,ed,eddie,eddy,, си го въртят по Картоон Нетлърк ежедневно,но ние също нямаме кабелна-отдавна я изключих ,заради подобни и др. бози,но
филмчето беше излъчено по НОВА ТВ .
и то в сутрешна събота или неделя,когато децата ,ако не са на компа ,са на тв.

аз съм на 33г.,живях и в соц и в капитал.
това ,което се случваше в казармите е известно на всички и по горе една мама го е написала.
извращения,гаври,убийства дори или фатален изход при подобни ,,упражнения,, от старши войник!
а тогава нали в онова време тези войници са расли с приказки само за ЧЕРвената Шапчица,гледали са само руски и бълг.филми/всяка сряда руски филм за войната задължително/.
нямаше порно ,нямаше капиталистическа поквара,нямаше наркотици.
а насилие имаше.
друг е въпросът , че тогавашните държавни медии си мълчаха за тези неща и нас се създаваше впечатлението ,че не се случват гадости.
а иначе за протокола-бивайки на бригада едно момче от нашето квалитетно училище,,Лиляна Димитрова,,  докато си играе със други момчета ,там ,където има УЧИТЕЛСКИ КОНТРОЛ става голяма беля.
замеряли се се с буркани и някой ,,герой,, го умерва по главата/мисля,че отзад/.
Иван,ученик в 8 ми клас-изпада в кома,след  което умира.
майка му,наша съседка не можа да преживее загубата на сина си и се самоуби скоро след това.

# 65
  • Мнения: 9 052
Криси, няма начин да не се слуВчат таквиа неща. Докато родителите не раzберат, чЕ удраят ли децата си и те ще удрят не може да се иzбегне при 30 деца да няма няколко удрящи. Имам поzната работи вечЕ 30 години с деца от ясли и градини. Тя ми каzа, Еч остави ли ги да играят на майка и деца се zапочват едни крясъци ела тиук, че ще те пребия. чуваш ли , едно съскане, едни плясканици и крясъци ... друго пък се държало zа сърцето и викало оле ще умра ... Иzобщо така гадно ис тавало, чЕ вадела една топка и каzвала, елате да играем на нещо свястно. Та ако майка му го налага zа щяло и нещяло ти какво искаш да представлаява играта му в градината?

Общи условия

Активация на акаунт