Отговори
# 30
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Никога не съм се замисляла. Но и чак пък фамилна анамнеза преди забременяването newsm78 newsm78.
Никога не се знае какво ще се случи. В рода на майка ми например няма болни от рак, но тя си отиде от тази ужасна болест още на 50години.

# 31
  • София
  • Мнения: 221
Тази тема ме накара да се размисля и по друг въпрос-за гените на различните раси...Мои познати коментираха за техни приятели-мъжът преди доста години заминал да работи в Русия.Оттам си довел жена-рускиня,естествено.Първото им дете се родило-радост голяма,всичко О.К. Обаче второто-момченце-се ражда...негърче.Е,не чак тъмносиньо,но с  доста тъмна кожа,а иначе с  чертите на бащата.Ама с тъмна кожа и къдрава негърска коса.И се почнали едни първо разправии,а след клетвите на майката,че не е "шавнала" и едни изследвания-нищо,детето си е негово,и точка.След 5-6 години станало ясно,че някаква прабаба на жената е оплела някога конците,но е родола бяло дете,та историята била потулена затогава,ама на-ген мирен седи ли? Simple Smile)
   Моите племенници са мулати.Дали сега няма да ги отхвърлят заради това,че носят ген на друга раса?
 А иначе,относно темата-всяка жена знае,че в женската консултация биват задавани въпроси относно наследствените болести в семейството на двамата родители,и при нужда се вземат адекватни мерки-нали за това е "консултация"...
[/quote
Е то с  рускиня, по принцип никога не се знае, чие е детето. Д№аже Вазов когато кръшнал с рускиня, майка му рекла толкова ли няма жени за теб ....та с рускиня.

# 32
  • Мнения: 2 563
Повод да пусна тази тема е скорошната ми среща с един добър приятел от детските години. Човекът е на 36 години, с добро образование и високодоходна професия. Самостоятелен е, изглежда добре. И не е женен. Имал е две дългосрочни връзки (едната - 4 години, другата - 8 ) , но и двете завършиха с раздяла заради категоричното му нежелание да се обвързва и да създава деца. А това му пък решение е продиктувано от фамилната му анамнеза - има в рода си поне 3-4 човека шизофреници, плюс още толкова диабетици и хора, сериозно страдащи от хипертония с всички възможни усложнения. Въпросният ми приятел се страхува, че е възможно да предаде тези предразположения на децата си, или пък самият той на един по-късен етап да ги "отключи". Твърди, че това е последното нещо, което би причинил на скъпи хора, които обича - жена и деца.
Разказах това не за да обсъждам приятеля си, а като предисловие към същината на темата.

Запознати ли сте с фамилната анамнеза на съпрузите/партньорите си? Интересували ли сте се от това след като взехте решение да имате деца? Дали съпрузите/партньорите ви биха споделили с вас, ако имат обременена фамилна анамнеза? А вие бихте ли споделили с тях? Бихте ли се отказали да имате деца от любимия човек, ако потенциалните рискове са твърде много и устойчиви в проявите си (например по един случай от дадено заболяване във всяко следващо поколение  и във всяко едно от разклоненията му)? Ще се ръзсърдите ли, ако мъжът/партньорът ви каже, че не иска да имате деца, защото рисковете от ваша страна са твърде високи?

Моето мнение ще го кажа по-късно  Simple Smile

Мъжът ми е обременен с какво ли не, но от по-делничните - високо кръвно, рак, астма, алергии безброй... Заради моето рядко доминантно заболяване обаче ще си осиновим деца. Никога това не е било голяма драма за нас, нямаме предразсъдъци към осиновяването и не сме се тръшкали, че няма да има "наша плът и кръв".

Кажи на тоя твой приятел да иде на генетична консулстация и да престане да драматизира. Ако наистина е толкова уплашен от някое заболяване, да осиновят или да направят оплождане с донорски материал.

# 33
  • Мнения: 804
Е то с  рускиня, по принцип никога не се знае, чие е детето. Д№аже Вазов когато кръшнал с рускиня, майка му рекла толкова ли няма жени за теб ....та с рускиня.
Е, това е доста грубо. Нали не робувате на разни митове за това, че народността определя човека. Знаете ли какви жени видях в Петербург. Мога само да си мечтая за техният финес и класа. В Русия има култура натрупвана стотици години, има потомци на аристократични фамилии и офицерски родове, дето могат да проследят родословното си дърво до десето коляно, а ние дето все се имаме за "на света цвета" като се обърнем две три поколения назад - хоп и се появява някой неграмотен цървул...

# 34
  • София
  • Мнения: 13 228
Да! Запозната съм! Поинтересувала съм се. Е, то човек не може да се застрахова, но дори сме ходили на генетична консултация заради човек с психично заболяване. Слава богу не става дума за шизофрении или заболявания, които се предават по наследство. И да, бих се съобразила в случая на твоя приятел. Т.е. ако държа на този човек бих поискала да си осиновим дете.
За други заболявания, наследствно обусловени като рак, диабет, хипертония... мисля, че е несеризоно да се говори. Всеки има близък починал от рак, майка ми е хипертоник, баща ми страда от бъбречно заболяване. Е, аз да нямам деца заради това ли..

# 35
  • Мнения: 121
С мъжа ми сме от доста време заедно. В семейството му няма страшни генетично предавани болести. В моето семейство, за съжаление, имаме доста случаи на рак, но тъй като са все различни форми ми се ще да вярвам на лекарите, че не е наследствено.
Ако в семейството на мъжа ми имаше генетично предавана болест, щях да искам да знам. Нямаше да го зарежа естествено. Той е моята мечта, но може би щях да се замисля за алтернативни начини за сдобиване с поколение.

# 36
  • Мнения: 2 563
Е то с  рускиня, по принцип никога не се знае, чие е детето. Д№аже Вазов когато кръшнал с рускиня, майка му рекла толкова ли няма жени за теб ....та с рускиня.
Е, това е доста грубо. Нали не робувате на разни митове за това, че народността определя човека. Знаете ли какви жени видях в Петербург. Мога само да си мечтая за техният финес и класа. В Русия има култура натрупвана стотици години, има потомци на аристократични фамилии и офицерски родове, дето могат да проследят родословното си дърво до десето коляно, а ние дето все се имаме за "на света цвета" като се обърнем две три поколения назад - хоп и се появява някой неграмотен цървул...

Грубо беше изказването, да. В Русия се запознах с най-скромните момичета и жени, които някога съм срещала - на по 20 години девствени, никога не отварят дума за секс, имат опит с по един, най-много двама на театър, кино и сладкарница, вярват в брака... Но стереоптипът за гадната рускиня е много стабилен в България.

# 37
  • София
  • Мнения: 5 303
Никога не ми е идвало наум да задам ТАКЪВ въпрос... То аз на моите роднини не им знам болките, та за чуждите да питам  #Crazy

# 38
  • Мнения: 25 842
Никога не ми е идвало наум да задам ТАКЪВ въпрос... То аз на моите роднини не им знам болките, та за чуждите да питам  #Crazy

Радвай се! Ако имаше нещо сериозно, щеше да знаеш. Поне на погребението щеше да разбереш.

# 39
Кво ви интересува бе хора,че то ако той иска, може да не каже.
Ако пък има чувства от двете страни,ще го зарежете ли ,защото може и да не се разболее или пък да предаде дефектния ген.А и трябва да се има предвид,че при повечето заболявания ,като рак например ,има отключващ фактор,ми щадете човека и живейте спокойно Mr. Green

# 40
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Тая работа със селата илюзорна ми се чини. В едно село почти всички се оказват братовчеди в един момент. Но си крият лудите.
Незнам, един познат се оказа, че е в семейство с шизофреничка, но никой не го беше уведомил преди това. Това е подло.
В половината от рода (здрав селски  Mr. Green) има Даун, мускулна дистрофия, трагедии пълни.
В другата половина (нездрав градски Mr. Green) няма нищо освен грандомания и високомерие, но от тях се мре бавно.
Не съм крила нищо от мъжа ми, но той беше сляп тогава  Sunglasses

# 41
  • Мнения: 25 842
А и трябва да се има предвид,че при повечето заболявания ,като рак например ,има отключващ фактор,ми щадете човека и живейте спокойно Mr. Green

Темата не е за рак, инфаркт или други заболявания, които са повече резултат от начина на живот и околната среда, а не на генетика. Всяка естествена смърт е причинена от болести, все пак.
Става въпрос за тежки наследствени заболявания и доколко човек е склонен да прояви отговорност, за да прекъсне веригата. Това е въпросът!

# 42
  • Мнения: 647
Когато ние се женихме и искахме деца, дори не ми е идвало на ум това. Дебилно, ама факт.
Peace
Този въпрос се появи на по-късен етап и съм благодарна на Господ за тогавашното ми невежество. Едва ли има род в който да няма нито едно наследствено заболяване пък било то алергия някаква и си представям какво премисляне щеше да бъде . Това разбира се не означава , че въпроса е маловажен.Напротив!

# 43
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 412
За моето семейство си ги знам, че са всички ОК, и двете ми баби живяха до преклонна възраст - 80 години. В семейството на мъжа ми, в частност и той има малко алергии, някой отключени чак в тинейджърска възраст. Внимавам какво давам на малкия.

Имам приятелка чиято баба е била шизофреничка. Знам че се предава през поколение ( може и да бъркам ). Но приятелката ми като дете е ходела на сън, имаше силни депресии и плачеше за нищо, сестра й беше с труден пуберитет и посегна към наркотици - тези неща са страшни!
НО нокой от нищо не е застрахован...

# 44
  • Мнения: 1 172
Да, запозната съм.

Преди много години се разделих по такава причина - просто не виждах смисъл да задълбочавам връзка, когато бях сигурна, че не искам деца от този мъж. Тогава бях обявена за "безчувствена" и "бездушна", защото каква вина имал този човек, той не си избира родителите и роднините.
Моят опит показва, че не всички, които са наясно с наследствената си обремененост, предразположеност към заболявания и т.н. имат желание, воля и разбиране, че трябва да прекъснат тези процеси.

Общи условия

Активация на акаунт