До мамите вегетарианки и знае6тите по не6то?

  • 3 905
  • 101
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 5 207
EASpirit ,
   За бобовите: виж една каша на Blevit -испанска, която е с нахут или леща. На нея си пише от кой месец се дава. Това доколкото си спомням беше най-ранната възможност. Мен ме беше страх и давах тази каша поне 2-3 месеца по-късно от указанията. После претривах през ситна цедка разварена леща и давах много по малко. Детето го харесваше и си замразих в кутия от шоколадови бонбони десетки миниатюрни порцийки. Както и сезонни по-концентрирани храни, напр. пасирана коприва.
   За млечните: предлага се в големите магазини, напр. Пикадили, 345...-Био Кисело Мляко 1.30лв. 400ml. Много е скъпо, но за бебе абсолютно най-добрия вариант. от супер еко крави, с истинската бълг. бактерия.
   Ядки: има много рецепти за даване още от най-ранните месеци, като бадемово мляко напр. ,но аз това не го правех, защото кърмех.

   Почитам още 2 каши на Blevit- Integral с пшеница, ориз и овес, но от цели зърна! и другата от 8 вида житни, половината от които почти екзотични за БГ. И двете са без мляко и ако се добави кисело или АМ са според мен са удобен вариант на класическата бълг попарка, която намирам за много нездравословна за бебе. Този производител не блъска ароматизатори и всички останали бебешки вкусове на АМ и каши ми се струваха преекспонирани спрямо него.
   Аз съм захранвала по същата схема на bloodywhite и нямаше никакъв проблем. Скоро разбрах, че се отричало това захранване, но аз го правих лятото и беше супер разнообразно и удобно.

   Изследванията ни бяха нормални, но неприятното е за родителя е, че май норма за бебе нямало. Поне когато ми казваха, че бебето не приема желязо, аз размахвах резултатите и удържах позиции. Сега понамаля натискът към мен, след като ясно се вижда, че не отглеждам безхемоглобинно дете , запъхтяно, с изостанал ръст или нещо такова...

# 31
  • Мнения: 264
според мен за 6 месечното коремче бобовите растения са все още тежка храна. Аз дадох първо грах към 8 м, към 10м зелен фасул и леща, а след годинката боб.

колкото до изследванията на 6 м, ние бяхме изцяло на кърма и не сме имали никакви отклонения. Все пак си е до индивидуалния организъм.

био кисело мляко се намира и в магазините за здравословни храни. И в тази връзка аз да ви попитам колко би трябвало да му е трайността, ако наистина е изцяло с живи бактерии? при мен си седи по 10 дни (в хладилника) и няма никаква промяна във вкуса, може би се дължи на някаква нова технология?

# 32
Поради липса на свободно време, не писах до сега. 4есно казано не предполагах,4е 6те възникнат подобни спорове, но от друга страна като погледна на слу4ва6тото се и виждам само положителната страна. От полза ми е това,което казват и едните и другите мами. Според мен всяка майка взима най-правилното ре6ение за своето дете. Относно това дали да давам месо,яйца и т.н на моето дете,знам,4е е сварзано и кърми4но.Тоест, за6то да трупам допълнително карма, а и в съ6тото време съвсем съзнателно аз вредя и на детето си. Във вегетарианство се казва, да не приготвя6 и дава6 невегатарианска храна и на други. Не слагам ограни4ения за вегетарианци и невегатарианци. Нека всеки има право на глас. Уважавам всяко едно мнение, но накрая избора си остава само мой. Да не се отклонявам много 6те попитам о6те веднъж дали има такива,който са се сблъскали с този проблем и как са го ре6или? Съ6то ме интересува,как и с какво захранихте?

# 33
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Това, което аз знам, че по антропологични белези сме по-близо до хищниците, отколкото до тревопасните (вж.структурата на челюстта и дължината на червата например). Аз също съм вегетарианка (макар  и не съвсем последователна), като причината първоначално беше, че започнах да практикувам йога. В един последващ момент осъзнах какво точно е вегетиарианството. Прави са майките, които изтъкват довода, че пещерните хора не са били вегетарианци. Причината обаче според мен е, че тогава е било въпрос на оцеляване от географска гледна точка. Всъщност и сега, високо в Тибет и Хималаите има будистки манастири, в които се яде месо. Причината обаче е в това, че там нищо не расте. А за съжаление животът се поддържа със живот. Затова има един принцип, който се изтъкма вечно от диетолозите- да се яде храна, която е според сезона и е израснала в мястото където живееш. Според мен обаче, от пещерните времена до днес е минало толкова много време, и всички са съгласни, че е налице непрекъсната еволюция. Виждаме го и по децата си. Аз на годините на моя син не съм умеела да правя това, което той може.
Основният спор - дали да решаваме вместо децата си какво да ядат, според мен няма еднозначен отговор. Както не сме еднакви всички ние. Според източните философии и религии е голям грях (лоша карма) ако насочваш пътя на друго същество по твой избор. Всеки има свой път и трябва сам да го извърви. Моите родители са изключително месоядни. В къщи ако нямаше месо все едно нямаше храна. Това не ми попречи в една не много голяма възраст да направя собствен избор. Лично аз дадох на сина ми да опита и месо, като се опитах да огранича минимално приема с оглед неговото желание. Ще изчакам да порасне и сам да вземе решение какво да прави. Между другото обаче в къщи почти не готвя с месо и засега ме търпят.
Хармонията и баланса в живота не се постигат в сляпото привързване към една или друга крайност.

Точно по антропологични белези сме по - близо до тревопасните - както казвате челюстта - на месоядните се движи само нагоре и надолу, докато тревопасните я движат всякък, за да могат да предъвкват храната;дължината на червата - при месоядните са само 3 пъти по - дълги от тялото и позволява гниещото месо бързо да бъде изхвърлено от организма, а при тревопасните към които спада и човека са от 6 до 10 пъти по - дълги от тялото,защото растителната храна се разлага по - бавно от месната и може да стои по - дълго време в червата.Примерите, които давате са неуметни, а има и още много - месоядните нямат пори и се охлаждат чрез езика, тревопасните имат пори и се охлаждат чрез отделяне на пот;месоядните имат кисела слюнка, а тревопасните алкална, месоядните имат силна солна киселина в стомаха, необходима за смилане на изядените кости и месо, тревопасните имат солна киселина в стомаха 10 пъти по - слаба от тази в стомаха на месоядните....примерите са много!
Пещерни хора не вегетарианци - абсолютно права сте - било е въпрос на оцеляване!!!
Абсурдно е обаче това, което твърдите за будистките манастири в Хималаите и Тибет - няма месоядни будисти там!!!И в същото време абсолютно правилно е това, което казвате от гледна точка на диетолозите!!!
За източните религии може много да се поспори, защото освен голям грях, там греховете на децата се трупат върху гърбовете на родителите до 7 годишна възраст на детето!Между другото също в източните религии се казва, че изяждайки едно парче от месото на крава, се прераждаш толкова пъти като крава и биваш убит толкова пъти, колкото косъма по тялото си е имала кравата, чието парче месо си изял...И пак според източните религии - родил учещ детето си на месоядство е обречен с извинение, но да се пържи в ада до второ пришествие!
Тези неща са ми изключително добре познати, защото изучавам източна философия повече от 10 години и неведнъж съм била сред хората, които живеят с тази философия(говоря специално за Индия).
За съжаление bilyanam е много права казвайки, че обикновенно невегетарианците се нахвърлят върху вегетарианците, което се случва доста по - рядко в обратната насока...И всеки невегетарианец е готов да изпапка с дрешки вегетарианеца, който изтезава горкото си дете, което кой знае как е въобще живо(живо въпреки грижата на родителите си)...
EASpirit на моето хлапенце и досега избягвам да му давам бобови, защото май са му тежички на стомахчето.Всъщност когато попреминахме фазата на оризовите каши започнах от време на време да му правя червена(белена) леща и я приема много добре.Май наистина, някой бе споменал по - напред в темата, с бобовите е добре да се поизчака.

# 34
  • София
  • Мнения: 44 318
bloodywhite  - това, че кравата им е свещенно животно всички го знаем и че не ядат нейното месо, не значи, че религията забранява на цялото население да яде  риба, птиче месо и т.н.(освен на монасите вероятно). Ти сериозно ли вярваш, че всички индийци са вегетарянци....

# 35
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
bloodywhite  - това, че кравата им е свещенно животно всички го знаем и че не ядат нейното месо, не значи, че религията забранява на цялото население да яде  риба, птиче месо и т.н.(освен на монасите вероятно). Ти сериозно ли вярваш, че всички индийци са вегетарянци....
Като цяло в Индия няма една официална религия, има няй - различни религиозни течения, но философията на всички започва от ВЕДИте, в които е описано какво да се яде и какво не!Има индийци, които ядат кози, пилета и тн., те казват "Аз съм последовател на Кали, тя ми разрешава"(наричат новите за тях вкусове "модерно вегетарианство"), има индийци, които пушат хашиш(и то доста са) и те казват "Шива е пушил хашиш, значи и аз мога"Последователите на Кали обаче не убиват с голи ръце, както прави тя, а шиваитите не пият шишета с отрова, както той е правил.Това се нарича избирателна пропускливост и няма нищо общо с цялостната философия на изтока!
Далеч съм от мисълта, че индийците не ядат месо и яйца и тн., само около 90, а може би 95% от тях са вегетарианци, и за свое съжаление, когато тази година бях там видях, че масовата "култура" на запада навлиза с широки крачки там и те са готови да я следват!Готови са да забравят това знание, което имат, за да следват модерният и супер преуспял запад.За съжаление обаче не са готови за нашите болести, а те вече започват да ги тресат, особено по заможните!
Та както и да е - за философията беше въпросът!ВЕДИте забраняват употребата на месо, яйца, риба и гъби!Няма изключения!обаче темата е доста обширна и мисля, че ако я обсъждаме ще бъде по - добре да е на лични Grinning
Лек и успешен ден на всички  bouquet

# 36
  • Мнения: 247
Това, което аз знам, че по антропологични белези сме по-близо до хищниците, отколкото до тревопасните (вж.структурата на челюстта и дължината на червата например). Аз също съм вегетарианка (макар  и не съвсем последователна), като причината първоначално беше, че започнах да практикувам йога. В един последващ момент осъзнах какво точно е вегетиарианството. Прави са майките, които изтъкват довода, че пещерните хора не са били вегетарианци. Причината обаче според мен е, че тогава е било въпрос на оцеляване от географска гледна точка. Всъщност и сега, високо в Тибет и Хималаите има будистки манастири, в които се яде месо. Причината обаче е в това, че там нищо не расте. А за съжаление животът се поддържа със живот. Затова има един принцип, който се изтъкма вечно от диетолозите- да се яде храна, която е според сезона и е израснала в мястото където живееш. Според мен обаче, от пещерните времена до днес е минало толкова много време, и всички са съгласни, че е налице непрекъсната еволюция. Виждаме го и по децата си. Аз на годините на моя син не съм умеела да правя това, което той може.
Основният спор - дали да решаваме вместо децата си какво да ядат, според мен няма еднозначен отговор. Както не сме еднакви всички ние. Според източните философии и религии е голям грях (лоша карма) ако насочваш пътя на друго същество по твой избор. Всеки има свой път и трябва сам да го извърви. Моите родители са изключително месоядни. В къщи ако нямаше месо все едно нямаше храна. Това не ми попречи в една не много голяма възраст да направя собствен избор. Лично аз дадох на сина ми да опита и месо, като се опитах да огранича минимално приема с оглед неговото желание. Ще изчакам да порасне и сам да вземе решение какво да прави. Между другото обаче в къщи почти не готвя с месо и засега ме търпят.
Хармонията и баланса в живота не се постигат в сляпото привързване към една или друга крайност.

Точно по антропологични белези сме по - близо до тревопасните - както казвате челюстта - на месоядните се движи само нагоре и надолу, докато тревопасните я движат всякък, за да могат да предъвкват храната;дължината на червата - при месоядните са само 3 пъти по - дълги от тялото и позволява гниещото месо бързо да бъде изхвърлено от организма, а при тревопасните към които спада и човека са от 6 до 10 пъти по - дълги от тялото,защото растителната храна се разлага по - бавно от месната и може да стои по - дълго време в червата.Примерите, които давате са неуметни, а има и още много - месоядните нямат пори и се охлаждат чрез езика, тревопасните имат пори и се охлаждат чрез отделяне на пот;месоядните имат кисела слюнка, а тревопасните алкална, месоядните имат силна солна киселина в стомаха, необходима за смилане на изядените кости и месо, тревопасните имат солна киселина в стомаха 10 пъти по - слаба от тази в стомаха на месоядните....примерите са много!
Пещерни хора не вегетарианци - абсолютно права сте - било е въпрос на оцеляване!!!
Абсурдно е обаче това, което твърдите за будистките манастири в Хималаите и Тибет - няма месоядни будисти там!!!И в същото време абсолютно правилно е това, което казвате от гледна точка на диетолозите!!!
За източните религии може много да се поспори, защото освен голям грях, там греховете на децата се трупат върху гърбовете на родителите до 7 годишна възраст на детето!Между другото също в източните религии се казва, че изяждайки едно парче от месото на крава, се прераждаш толкова пъти като крава и биваш убит толкова пъти, колкото косъма по тялото си е имала кравата, чието парче месо си изял...И пак според източните религии - родил учещ детето си на месоядство е обречен с извинение, но да се пържи в ада до второ пришествие!
Тези неща са ми изключително добре познати, защото изучавам източна философия повече от 10 години и неведнъж съм била сред хората, които живеят с тази философия(говоря специално за Индия).
За съжаление bilyanam е много права казвайки, че обикновенно невегетарианците се нахвърлят върху вегетарианците, което се случва доста по - рядко в обратната насока...И всеки невегетарианец е готов да изпапка с дрешки вегетарианеца, който изтезава горкото си дете, което кой знае как е въобще живо(живо въпреки грижата на родителите си)...
EASpirit на моето хлапенце и досега избягвам да му давам бобови, защото май са му тежички на стомахчето.Всъщност когато попреминахме фазата на оризовите каши започнах от време на време да му правя червена(белена) леща и я приема много добре.Май наистина, някой бе споменал по - напред в темата, с бобовите е добре да се поизчака.

Не бих искала да споря относно това по кои антропологични белези сме по-близо до месоядните и по кои до тревопасните. Мисля, че няма единодушно мнение на специалистите (а аз не съм от тях и само чета какво те са открили- сама не мога да преценя дали наистина червата ни са по-къси или по-дълги от тези на ....- това са неща, които аз съм ги чела само).
Що се отнася до вярванията в различните източни религии- те са толкова много и различни, че какво и да се каже все ще бъде вярно. А това за убитите крави и т.н. ми звучи като някакво племенно суеверие по-скоро  Simple Smile, но не и философия.
А за манастирите е вярно. Имам приятел, който е бил в такъв. Освен това съм го чувала и от други хора, които са посещавали такива места. Това, че не сте го чували не значи, че го няма.

Не искам да вземам страна в спора между вегетарианци и невегетарианци, но си мисля, че на някои вегетераинци тук доста им се хапва месо, като гледам колко са настървени да хапят ( шегувам се, разбира се, да не вземете и мен сега да ме захапете).  Simple Smile
Част от моралния принцип да не навреждаш другиго (в което се включва и етичната страна на вегетарианството) е и да оставиш другите да решават за себе си и да вървят по своя път. Никой няма индулгенция за истината.



 

# 37
  • Някъде във Вселената :)
  • Мнения: 340
bloodywhite, а защо се забраняват и гъбите  newsm78?

# 38
  • Мнения: 3 376
И аз бях чела някъде за гъбите/всъщност беше в една вегетарианска книжка,но не си спомням вече как се казваше и кой беше автора/.Та там се казва,че не били подходяща храна,понеже растат в неблагоприятна почва/най-вече животиска тор/,в която няма никакви хранителни и полезни вещества.Общо взето доколкото си спомням не пишеше никак хубави работи..от тогава не ям гъби  Sick
Момичета благодаря ви отговорите!!!  bouquet
Ние имаме проблем с камерата на нашия хладилник..и не мога да замразявам,поне докато не купим нов  Rolling Eyes Та ако му правя пюренца няма да е проблем да ги съхранявам до 24 часа нали?

# 39
  • София
  • Мнения: 44 318
аз си мислех, че повечето гъби, който продават растът в парници???

# 40
  • Мнения: 264
за гъбите съм чувала, че не е хубаво да се консумират , защото растат без слънчева светлина, а също така и защото отнема около 8 часа на горката ни храносмилателна система да ги преработи. Аз лично не ям и защото въобще не ми харесват на вкус.

# 41
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
bloodywhite, а защо се забраняват и гъбите  newsm78?
Гъбите не спадат нито към животинското царство, нито към растителното(Царество растения, Царество животни,Царество гъби).Те притежават качествата на растения от гледна точна на сравнително простият си организъм и това, че седят на едно място, но пък притежават и качествата на животни, защото се хранят с микроорганизми, тоест други живи същества!
Една сериозна според мен причина да се забранят гъбите(според източните философии) е тази, друга, но съвсем си от човешка гледна точка, не са добри за консумация, защото за гъби 100% сигурност няма!Имам в предвид - дори прашинка отрова да попадне на близо около гъбата, тя я "попива" и може да стане отровна(мой приятел се натрови от култивирани печурки, и 3 дни беше между живота и смъртта в Пирогов)
А и като основателна причина, избягване консумацията на гъби много хора посочват, че човек може да се натрови само от месо, яйца, риба и гъби!Дори от най - развалените плодове и зеленчуци, както и зърнени и бобови храни не може да се натрови!Също така, пак от чисто си човешка гледна точка, през последните години и радиации и замърсяване и тн., вече са се появили отровни двойници на гъби, които не са имали отровни двойници!
това е в общи линии което ми е известно Grinning

# 42
  • София
  • Мнения: 5 207
био кисело мляко се намира и в магазините за здравословни храни. И в тази връзка аз да ви попитам колко би трябвало да му е трайността, ако наистина е изцяло с живи бактерии? при мен си седи по 10 дни (в хладилника) и няма никаква промяна във вкуса, може би се дължи на някаква нова технология?
И аз се чудех как го постигат! Нали на опаковката май пишеше трайност 10 дни? Някой даде обяснение, че е от свръххигиената на производство.

Ние имаме проблем с камерата на нашия хладилник..и не мога да замразявам,поне докато не купим нов  Rolling Eyes Та ако му правя пюренца няма да е проблем да ги съхранявам до 24 часа нали?
Като си купувате нов, изберете модел с отделна от хладилника камера за дълбоко замразяване. Моето сега е вътрешно отделение в хладилника и трайността е броени седмици-така си пише и така и развалих цялата си замразена кърма. Спазвайте фабрично указаните срокове за замразяване, особено с бебешките храни!!!!!!

# 43
Знам,че сега ще си навлека много нападки,но просто съм длъжна да информирам Fantazia за някои научни факти.
Мускулите,сърцето,мозъкът,бъбреците до голяма степен са изградени от белтъчини.Костите са изградени от  белтъчини,просмукани с минерални соли,които им предават необходимата твърдост.Детето се НУЖДАЕ от богата на белтъчини храна,която да обезпечи непрекъснат растеж и поддържането на жизнените му функции.Особено богати на белтъчини са месото,птиците,рибата,яйцата и млякото.Те са ЕДИНСТВЕНИТЕ,които доставят"пълноценни белтъчини"-те съдържат пълната гама белтъчни елементи,необходими за човешкия организъм.
Следващи по важност са белтъчините,съдържащи се в нерафинираните зърнени храни,в орехите и бобовите растения.Тези белтъчини не са достатъчно"пълноценни".Пшеницата например съдържа,някои основни белтъчни елементи,бобът-други.Ако детето яде разнообразни зърнени храни и зеленчуци,те ще ДОПЪЛНЯТ белтъчините на месото,рибата,яйцата,млякото,НО НЯМА ДА ГИ ЗАМЕСТЯТ.
ПП:В известен смисъл детския организъм може да се сравни с една строяща се сграда:необходими са множество различни материали за нейното изграждане и поддържане.
Ти искаш ли да лишиш детето си от някой от тези материали? Laughing

# 44
  • Някъде във Вселената :)
  • Мнения: 340
Явно и гъбите няма да присъстват на нашата трапеза  Joy.

Общи условия

Активация на акаунт