До мамите вегетарианки и знае6тите по не6то?

  • 3 907
  • 101
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 46 601
Всеки има право да живее, както си иска, но честно казано вегетарианството, според мен (може и да не е така, не съм се интересувала), тръгва от религиите, където лишенията, мъченичеството и т.н. са в основата и основната му цел е вярващия да докаже религиозността си. Ако бъркам, извинявайте  Peace

# 46
  • София
  • Мнения: 5 209

А пък мъжът ми каза да вземем пример от слона, хипопотама, кравата и коня, които изграждат здрави кости с редовна консумация на  месо и яйца.

Много научни доказателства са поръчкови на х...имико - вкусовата промишленост.

# 47
  • Мнения: 3 376
Мммм..не съм много съгласна с теб Никол.
Вегетарианството е съзнателен избор на живот.Мюсюлманите не ядат свинско,защото смятат,че не е "чисто" месо.В Индия кравата е свещено животно и т.н.Това са отделни случаи,изключения в дадена религия.
Това да не ям месо е лично мое желание,виждането ми за живота,това е моя мироглед.Не смятам,че трябва да бъдат отглеждани,угоявани и убивани невинни създания,за да бъде сит моя стомах.Защо да ям умрели животни,когато мога да живея и без тази храна?Всяко живо същество има право да живее и не бива да бъде отнеман живота му насилствено.Човека бил хищник-ами не е вярно.Човека може да мисли,човека осъзнава много добре своите действия и постъпки и носи отговорност за тях.
Ти чувала ли си как квичи прасенцето преди да бъде заколено?А чувала ли си как плаче малкото агънце на което се радват децата преди да бъде заклано и поставено на трапезата ти?А очите на кравата виждала ли си,когато и отнемат теленцето,за да могат хората да си хапнат"крехко телешко месо"???
Според една теза, в момента на убиване на животното, то изпитва панически страх, и месото му се напълва с психически и химически отрови. Когато човек яде това месо тези отрови се поглъщат от организма му... и му влиаят зле в живота.

# 48
  • Мнения: 46 601
bilyanam, ако човекът беше като коня, кравата и другите, щеше да си е тревопасно от древността, защо човекът тогава е ял месо, а сега не трябва?

EASpirit, аз просто си разсъждавам кое е поставило началото на вегетарианството, иначе е ясно, че всеки си има собствени убеждения защо не иска да яде дадено нещо Peace

# 49
  • Някъде във Вселената :)
  • Мнения: 340
Пак се измества темата и за да се върнем там от където започнахме пействам една статия. Може да ви е полезна  Peace.
http://64.233.183.104/search?q=cache:4pzWem5uOBkJ:www.tialoto.bg … bg&lr=lang_bg

# 50
Ти чувала ли си как квичи прасенцето преди да бъде заколено?А чувала ли си как плаче малкото агънце на което се радват децата преди да бъде заклано и поставено на трапезата ти?А очите на кравата виждала ли си,когато и отнемат теленцето,за да могат хората да си хапнат"крехко телешко месо"???
За това съм съгласна с теб,аз също не ям месо по тази причина.Но можем ли да лишим детето си от яйца,мляко,масло???Тук вече идва вманиачаването.Ще кажете,ама като ядем яйце лишаваме се от едно пиленце,което не се е излюпило.Да ама не.Я си признайте честно по колко аборта и неродени деца имат мамите по света,то погледнато така става ужасно.Има неща които няма как да се избегнат.Ако погледнем от тая страна,ако всички хора ядем зеленчуци и зърнени храни ние изяждаме храната на животните и те ще измрат пък от глад. Laughing

# 51
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Според една теза, в момента на убиване на животното, то изпитва панически страх, и месото му се напълва с психически и химически отрови. Когато човек яде това месо тези отрови се поглъщат от организма му... и му влиаят зле в живота.
Бих искала да Ви поправя съвсем мъничко - това не е теза, нито просто теория, това е факт!!!

# 52
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
bilyanam, ако човекът беше като коня, кравата и другите, щеше да си е тревопасно от древността, защо човекът тогава е ял месо, а сега не трябва?

Ако ми позволите да Ви обясня - човека е вегетарианец от древността!Имало е периоди в човешката история, когато е било наложително да се консумира месо, за да оцелее човека, но това не значи, че месото е храната предназначена за човешкият организъм!Целият ни организъм свидетелствъва, че не сме хищници, а по - скоро тревопасни!
Бумът на месната индустрия, е към началото на миналия век, със създаването на хладилните камери.И много се говори и много се рекламира, и много се пропагандира месото, затова на хората едва ли не от преди да се родят е втълпено, че така трябва!
Бих искала да спомена също, че няма религия в света, която да позволява, това безконтролно ядене на месо!В християнството месото е само за в и р о г л а в и т е човеци, при мюсюлманите добичетата трябва да бъдат отглеждани в обстановка на молитви и убити в името на Аллах, за да може човека да ги яде, в източните религиозни течения месото се забранява!Друг е въпроса, че едва ли много хора са станали вегетарианци по религиозни убеждения, по скоро след вегетарианството много хора стават по - религиозни.Защото съзнателното отричане на убийство на невинно живо същество води до милосърдие, от което така се нуждаем в този свят!
А съвсем отделен въпрос е, че отказвайки се от месото, всеки вегетарианец, съзнателно или несъзнателно спомага за изхранване човечеството на планетата!тоест вегетарианството е и акт на хуманност!

# 53
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445

А пък мъжът ми каза да вземем пример от слона, хипопотама, кравата и коня, които изграждат здрави кости с редовна консумация на  месо и яйца.

Много научни доказателства са поръчкови на х...имико - вкусовата промишленост.

Peace Peace Peace

# 54
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
За това съм съгласна с теб,аз също не ям месо по тази причина.Но можем ли да лишим детето си от яйца,мляко,масло???Тук вече идва вманиачаването.Ще кажете,ама като ядем яйце лишаваме се от едно пиленце,което не се е излюпило.Да ама не.Я си признайте честно по колко аборта и неродени деца имат мамите по света,то погледнато така става ужасно.Има неща които няма как да се избегнат.Ако погледнем от тая страна,ако всички хора ядем зеленчуци и зърнени храни ние изяждаме храната на животните и те ще измрат пък от глад. Laughing
Ами то затова всеки сам си прави избора - дали да убие директно или индиректно или не.Убийство е да се ядат и яйцата, защото е абсолютно същото като аборта!
Знаете ли, че има дълбоко покрити тайни или не знам как да се изразя общества в Китай, където много скъп и търсен специалитет е човешки ембрион #CrazyВсъщност забравяйки, че всяко живо същество има право на живот и може да му го отнеме само който му го е дал(наречете природа или Бог или както и да е) дали след 100тина години, няма да е масов специалитет човешкият ембрион?

# 55
  • Мнения: 3 376
Това за човешкия ембрион не го знаех Sick
Но нищо чудно...може и да има колани,обувки и палта и от човешка кожа,не само от животинска...извинете,но това беше първото нещо,което си помислих,когато прочетох написаното от bloodywhite
kk чудесна статия,мерси за линка Hug

# 56
  • Мнения: 1 896
Пристрастна съм към вегетарианството, въпреки че в момента, след 2 години кърмене и 2-ра бременност съвпадаща с последните месеци от него, хапвам по малко месо отвреме-навреме - просто организмът ми има силно завишени енергийни нужди.
Прощавайте, но толкова големи глупости изписани по темата не бях чела от доста време. Да не говорим, че не позволявайки на мислещите различно да се изкажат, вие сами демонстрирате, че не се чувствате достатъчно уверени в позициите си. Ако бяхте, нямаше да ви пука че някой изказва различно мнение - все пак темата е формулирана "и до знаещите по нещо". Надявам се, че има и такива тук.
За гъбите да ви кажа, нещо не можах да разбера - все пак вегетарианци ли сме или не ядем неща, които са расли в тор, щото сме висши твари и сме над тези неща? Да си припомняме ли, че всички растения се торят - имат нужда от азот и си го набавят или от животинска, или от изкуствена тор, аз лично силно бих предпочела първата. Точно това е прекрасното в природата - отпадъците от едно същество служат за да порасне храната на друго и ние също един ден ще изпълним подобна функция, нищо не се губи, веществата се оползотворяват отново и отново до безкрай.
И още - повечето гъби на пазара се отглеждат в компост, това си е чист хумус - може да се приготвя и от органични битови отпадъци, като по-този начин помага да се запази планетата чиста.
Гъбите определено не се хранят с микроорганизми - мисля че това се учи в 5-6 клас по биология и е срамота човек, който претендира че прави някакъв информиран избор за храненето си да не си е научил уроците в основното училище. Гъбите не са растения просто защото не фотосинтезират, а поглъщат готови хранителни вещества от средата наоколо.
Не че съм супер фен на гъбите - ям ги понякога, но рядко, защото са много тежки за храносмилане. Има и страхотно вкусни гъби обаче и е глупаво да се гнусим от тях, защото някъде сме прочели нещо, което не сме разбрали и не помним какво точно е било.
Аргументацията че хората били тревопасни от еволюционна гледна точка и яли месо преди ама сега не трябва, също не издържа много според мен. Първобитните хора са били ловци-събирачи, яли са месо когато има - доста рядко, щото е било супер концентриран източник на енергия и ги е спасявало от глад.
Неяденето на месо от морална гледна точка го разбирам супер добре - това е нещо което не може да се оспори.
И така мисълта ми беше - уважавам много избора ви, но не говорете глупости, защото злепоставяте собствената си кауза.
А иначе - моето дете е лудо по месото, но обича и много полезни растителни храни, бобови и т.н. Надявам се че един ден може да направи само избор да се откаже от месото - или поне ако не го направи, да се храни балансирано и да не бъде от тези хора, които трябва да имат месо на всякъ хранене, просто защото това им е разбирането за храна и благополучие.
Аз също вероятно ще се върна към вегетарианството един ден, когато приключа с активното възпроизводство - сигурно ще се четем с вас из разни теми дотогава. Надявам се вегетарианците да се държат по-малко ирационално дотогава и да не се изолират като някаква секта, защото този начин на хранене става все по-популярен в цял свят и всъщност си е направо мейнстрийм в известен смисъл.
А децата наистина знаят какво и кога да ядат, вярвам в това.

# 57
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
basilisk бих искала да отбележа, че пасажа от поста Ви свързан с гъбите е много правилен и аз лично приемам всичко написано, с изключение на това, че не се хранят с микроорганизми.Това наистина не се изучава в биологията за 6ти клас, защото там се дава общо взето доста минитюрно и ограничено знание по този въпрос!Ако само това, че не фотосинтезират ги отделяше от растителното царство, нямаше да се създаде царство само за тях!Това, че имат отделно царство говори, че различията и с двете царства(разстения и животни) са достатъчно основателни, че те да не могат да спадат към нито едно от тях!
Еволюцията - да всичко в човешкият организъм свидетелствува, че сме тревопасни по природа, а не месоядни!, но разбира се всеки има право да вярва или не вярва на определена информация!
Децата знаят какво и кога да ядат?Ами абсолютно съм против това изказване - всяка от нас, която има малко дете, знае, че те ядат всичко което им попадне в ръчичкит особено в една по - крехка възраст, така, че изказването Ви аз лично не мога да приема за истина.То детето и шише отрова би изпило без дори да се замисли какво е това, ако няма възрастен на близо, който да му я вземе!Как може едно дете да знае, какво да яде, при положение, че до доста напреднала възраст дори не знае какви качества има определена храна.Детето се води от вкуса, а не от качествата на храната, затова е напълно неприемливо изказването "то си знае какво му е нужно на организма"
И бих искала да добавя още нещо - сигурна съм познавате хранителната верига, а ако е така трябва да знаете, че колкото по - нагоре отива, толкова повече енергия се губи, а месото се намира в края на хранителната верига, затова и грубо казано енергията, която се получава от него  е много по - малко отколкото енергията давана ни от растителната храна!Бих искала и да отбележа още нещо - не ги знам по име, но в месната индустрия се използват около 2800 различни химикала, които спомагат за добрият вид и вкус на месото, което стига до потребителя!Така, че ако трябва да премерим на везната ползите и вредите от консумацията на месо, май вредите ще са 100тици пъти повече!
Аз лично се чувствам абсолютно уверена, че вегетарианството е по - добрият избор за начин на живот и не пиша по разни теми, за да лекувам неувереността си, а по - скоро да дам знанията, които имам на тези, които ги търсят, както и да получа знания по въпроси свързани с вегетарианството, които са ми "тъмна Индия" и не мисля, че в това има нещо лошо или по някакъв начин избиване на комплекси!Избиване на комплекси, ли е мамите месоядки да споделят разни неща свързани с отглеждането на децата си и да търсят съвети една от друга?Защото май това правим по форумите и по специално в този форум!
не зная какви са причините Ви да сте била вегетарианка, но знам, че открие ли човек достойната причина, не се връща към нещото от което се е отказал!В този смисъл не Ви разбирам, с изказването, че може би ще се върнете към вегетарианството!Вегетарианството не е просто една по здравословна диета, това е начин на живот!
Това мисля аз!

# 58
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
.
Мускулите,сърцето,мозъкът,бъбреците до голяма степен са изградени от белтъчини.Костите са изградени от  белтъчини,просмукани с минерални соли,които им предават необходимата твърдост.Детето се НУЖДАЕ от богата на белтъчини храна,която да обезпечи непрекъснат растеж и поддържането на жизнените му функции.Особено богати на белтъчини са месото,птиците,рибата,яйцата и млякото.Те са ЕДИНСТВЕНИТЕ,които доставят"пълноценни белтъчини"-те съдържат пълната гама белтъчни елементи,необходими за човешкия организъм.
Следващи по важност са белтъчините,съдържащи се в нерафинираните зърнени храни,в орехите и бобовите растения.Тези белтъчини не са достатъчно"пълноценни".Пшеницата например съдържа,някои основни белтъчни елементи,бобът-други.Ако детето яде разнообразни зърнени храни и зеленчуци,те ще ДОПЪЛНЯТ белтъчините на месото,рибата,яйцата,млякото,НО НЯМА ДА ГИ ЗАМЕСТЯТ.
ПП:В известен смисъл детския организъм може да се сравни с една строяща се сграда:необходими са множество различни материали за нейното изграждане и поддържане.
Ти искаш ли да лишиш детето си от някой от тези материали? Laughing
Бих искала да запитам - какво означава пълноценни белтъчини?Какво съдържат непълноценните и съответно пълноценните белтъчини?
Ако няма как да се заместят белтъчините от месото,яйцата,рибата и тн., как така има милиони хора по света, родени и живяли вегетарианци, които се радват на чудесно здраве?МИлиони хора, не могат да се нарекат изключение от правилото, защото това е твърде огромно изключение!
Ще се радвам да ми поясните разликата между пълноценните и непълноценните белтъчини!Благодаря предварително!
Ако не е тайна, но от кои материали лишавам детето си?Аз смятам, че сградата, която строя(моят син) си върви по график, като изключим от този график инцидентите имам в предвид - синът ми още не е боледувал!

# 59
  • Мнения: 1 467
Напълно съм съгласна с basilisc по темата.

bloodywhite, много ми станаха любопитни някои неща по темата, съвсем се оплетох. Представете си, че и аз съм желаеща майка вегетарианка и искам да се науча и прочета тези постинги - направо бих се отказала от вегетарианството, толкова неубедително ми звучат.

Аз например не обичам месо, странно, но и такива хора съществуват.
Защо, обаче, се твърди, че месото не е подходяща храна за човека, след като човекът е луд по месото. Какво определя една храна като подходяща или не? Моля те, поясни, та да стане ясно на хората.
В християнството по време на пости, особено за болните хора, се позволява яденето на гъби например. Казва се, че човек, който иска да пости, не трябва да го прави отведнъж, а постепенно, като яде първоначално яйца, пиле и т.н. Да не говорим, че има дни, когато се яде и риба. Ами горката риба пък честно. Намесването на религиите ми се струва напълно необуснователно. Най-малкото, защото постите са направени за пречистване на организма от токсини и разни други, сякаш се знае, че човекът яде месо.
В името на Христос или не знам си кой си, жертва се все някой добитък. Ами пък горкия. Нали това си е чиста проба убийство? Даже още по-лошо, че е в името на Христос.
Аз бих станала вегетарианка единствено по морални причини. Никакви други теории не ми се връзват и всичко ми се струва измишльотина в защита на вегетарианството.

Ще следя с удоволствие темата, особено за съвети как биха могли да се хранят децата ни без наличие на месо, риба и т.н. Нещо, в което все още не съм убедена 100% що се отнася до нуждите на детето.



Общи условия

Активация на акаунт