До мамите вегетарианки и знае6тите по не6то?

  • 3 908
  • 101
  •   1
Отговори
# 75
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Между другото бихте ли пояснила, как месото спомага за развитие на мозъка?Защото аз още не съм чувала за благотворното му влияние върху мозъка.
Ами много е просто - мозъкът изразходва огромно количество енергия за да работи и следователно  се развива и функционира много по-добре когато човек е добре нахранен. Аз говорех за развитието на праисторическите хора - те са имали постоянни проблеми с набавянето на храна и тези които са ядяли месо просто са снабдявали мозъка си с повече ценни хранителни вещества по-редовно.
А за сомалийките там е работата, че като се отказваме от месото, от това за съжаление не следва че храната изразходвана за животните, би отишла на тяхната трапеза - точно в това е проблемът. За останалото което казваш за месната индустрия съм напълно съгласна - не е никак ефективна от екологична гледна точка, точно това е следствие от прекаляването с месото.
Ако голяма част от населението на земята се откаже от консумацията на месо, всъщност зърнените култури, които сега изхранват животните отгелждани за месодобив, ще бъдат изразходвани за отглеждане на здрави и весели дечица с пълни стомаси.
Енергията, която получаваме от вегетарианската храна е достатъчна, за да работи мозъка ни на пълни обороти и това всъщност се потвърждава, с факта, че едни от най - големите умове в историята на човечеството са вегетарианци.
http://vegetarianstvoto.hit.bg/VIPs.html
Те са живото(е повечето измрели вече де) доказателство, че за развитието на мозъка са достаъчни нещата, които природата ни дава, като естествен източник на енергия,без да се налага да убиваме, за да си я набавим.
  bouquet

# 76
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Ето още нещо във връзка с ОМЕГА 3 и незаменимите аминокиселини
http://www.balchoproduct.com/products.html
Бих искала да предложа на удиторията, една статия от друг форум
Сериозно разпространено масова глупост в общото съзнанието е че нужните протеини и най вече аминокиселини има само животинските продукти и в месото. Много хора не са наясно какво е истинското положение на нещата или нещо има липсва дори формалната логика на елементарно ниво, голям брой от тези хора включително диетолози, доктори, спортисти, билдери , треньоори не могат да загреят елементарни неща. Много хора изпадат в положение да говорят наизуст без нужната информация и факти. Една известна на всички сентенция казва, че когато цифрите говорят и Боговете мълчат. За съжаление много хора нямат математическа мисъл и дори знаците <, > и = за тях не значат нищо. Засега ще разгледам само храните и белтъчините без да задълбавам в излишни теории и да доказвам нищо. Поне доколкото мога ще се придържам към фактологията.
Белтъчините се образуват чрез специално свързване на група органични киселини, наречени аминокиселини. От комбинацията между тях двадесет и няколко на брой може да се получат безброй много видове белтъчни вещества(повече от 100 милиарда). Не само всяко живо същество растение или животно съдържа свои специфични белтъчини, а дори всеки негов орган а оттам и отделните клетки изграждащи определените органи и системи. Тревопасните животни не могат да синтезират аминокиселини и ги получават наготово от растенията. Месоядните животни ги вземат направо от тревопасните. Човекът също не може сам да синтезира част от аминокиселините които са му необходими, а ги взема наготово от растителни или животински белтъчини. Някои от аминокиселините могат да бъдат синтезирани в организма макар и в неголеми количества, при наличието на влизащите им в химичния състав елементи, които се взимат от резервите на организма или в краен случай от от някои тъкани и органи за нуждите на други. Тези аминокиселини се наричат заменими аминокиселини. Въпреки че те могат да се произвеждат от организма в повечето случаи за градивен материал се използват отново внесените. Има и такива, които не могат да бъдат заменени, нито да се синтезират в организма. Те могат да бъдат внесени само отвън чрез храната. В зависимост от това колко белтъчини има в една храна и какво количество от тях е изградено от незаменимите аминокиселини можем да говорим колко пълноценна и качествена е тя като белтъчен състав. Реално погледанато човек не може да кара само на салати и плодове, въпреки че на практика някои хора имат изключително ниско-белтъчна диета от много години и десетилетия и тя не има се отразила негативно напук на цялата наука, но все пак това се счита за научно неустановимо или необяснимо или се води изключение поне според традиционните разбирания. Във всички зърнени, бобови храни и ядки абсолютно доказано се съдържат и незаменимите осем аминокиселини. Пак отново всичките осем може да се открият в морковите, картофите, спанак, доматите и др. Наистина те са в пъти по-малко, но отношението на незаменимите към заменимите белтъчини в общото количество белтъчини е едно и също във месото и в растителните храни. Може да има един грам в даден зеленчук и той да не стига за никакво задоволяване на белтъчните норми , но в неговите белтъци да има всичките аминокиселини.
Таблицата долу е по данни на FAO (Продоволствена и селско стопанска организация на Обединените нации) и е още от 1968г. Не е от някоя пристрастна вегетарианска книжка Simple Smile Видно е че нещата са ясни много отдавна, но мита за безценноста и незаменимостта на месото особено преди 10 години и назад в миналото винаги ме учудвал. Той беше и в устата на професорите, какво е имало съзнанийцата им не мога да знам. Гледал съм и доста по-нови таблици, но за съжаление линка към сайта не работи а ме мързи да търся в момента други, така че давам тази която имам поне за обща представа.
Съдържание на незаменими аминокиселини в милиграми за 100гр. Тук са девет поне две от тях попринцип се считат заедно за една.
.......................валин изолевцин левцин лизин метиомин треонин триптофан фенилаланин цистин
Соя. . . . . . . . .1780. . . 1815. . . 2618. . . 2164. . . 454. . . 1326. . ..454. . . 1675. . . .593
Фъстъци . . . . .2851. . . 1103. . . 1614. . . . 968. . . 242. . . .726. . ..296. . …1345. .. .1365
Орехи. . . . . . . .975. . . . 765. . . 1230. . . . 435. . . 300. . . .585. . . 180. . . . 765.. . . 315
Бадеми. . . . . . 2734. . . .874. . . 1415. . . . 577. . . 260. . . .614. . . 167. . . .1153. .. . 374
Фасул . . . . . . .1305. . .1220. . . 1840. . . .1584. . . 214. . . .193. . 920. . . 1177. . . 214
кр. мляко. . . . . 208. . . . 191. . . . 294. . . . 234. . . . 73. . . .139. . .. .43. . . . 145. . . . 26
извара. . . . . . 1106. . . 1125. . . .2076. . . 1630. . . 524. . . .912. . . 194. . . 1048. . . .175
яйце цяло. . . . .962. . . . .850 . . .1144. . . . 832 . . 403. . . 650. . . 208. . . . . 89 . . 286
телешко. . . . . 1097. . . 1118. . . 1540. . . 1772. . . 483. . . 907. . . 274. . . . 865. . . 253
Както се вижда месото с нищо не се явява безценно или незаменимо, нито пък превъзхожда като белтъчен състав бобовите храни ядките и изварата. В зърнените храни те са в по-малко количество са по-малко, но всъщност нещата са много далече от състоянието да ги няма или да са в минимални количества. Това че в тях ги има с 25 до 50 % по-малко количество не значи, че ако някой не яде месо ще стигне до недостиг на белтъчини. При покълване количеството и качеството има се променя сериозно. В сиренето изварата и рибата количеството е същото както и в месото, а в кашкавала е дори малко повече.
Данните по долу са за белтъчното съдържание в процента от общото тегло или грама белтъчини на 100 гр продукт. За справка в чистото месо и рибата те са от 15 до 22%.
Соев заместител на месо , на хапки и кайма 48-55%
Соево брашно 43%
Ръжени кълнове 42%
Соя 32-38%
Житен зародиш 35%
Житни кълнове 28%
Фъстъци 20-26%
Различни видове боб, леща, грах(сух), нахут 16-25%
Лешници,бадеми,слънчоглед,тиквени семки,кайсиеви ядки,сусам - 16 до 24%
Сусамов тахан 22%
Орехи 10-15%
Пшеница,царевица,овес,ръж 12-15%
Спагети и макарони 9-12 %
Ориз 7-10%
Кестени 6-10%
Гъби 3-4%
Различни видове пълнозърнести хлябове 7-10%
Царевица (замразена и от консерви) 2.5-5%
Грах (зелен или от консерва) 5-7%
Зелен боб 3 %
Чесън 5%
Лапад,спанак,коприва,киселец около - 3%
Яйце(цяло) 13 жълтък-16 белтък 11
Краставици, марули, ряпа, зеле , карфиол, броколи, алабаш, лук,праз, маслини 1.5 до 3 %
Картофи, моркови, домати, банани около 1%
Другите плодове и зеленчуци с малки изключения в някои сортове са под 1%

Белтъчини от животински продукти
Извара(обезмаслена)16-20%, пълномаслената е с 2-4 % по-малко белтъчини
Сирене саламурено 16-185, топено 14%, крема 10%
Прясно и кисело мляко 3-3.5%
Кашкавал 25%

Яйце(цяло)-13%, жълтък 16%, белтък 11%

Както всеки може да забележи дори и при чисто вегетарианство без никакви животински продукти или с не голямо количество на млечни продукти, човек може да си набавя всички нужди от белтъчини. Ако се консумират млечни продукти всекидневно то проблем няма начин да съществува, освен ако човек просто се храни недостатъчно. За съжаление не малък брой вегетарианци, предимно жени, наистина не си доставят нужното понеже почти единственото което ядът е са салати и съвсем малко допълнителни неща. После се чудят защо възникват по малки или големи проблеми с косата, ноктите, кожата, бързо уморяване, имунната им система е по-слаба, имат нисък хемоглобин, а понякога и близки до анемия състояния, лош тонус и не свеж вид, някоя съвсем лека чанта им се струва ужасно тежка, кръвното има пада, боли ги глава и им е почти винаги студено през по-голямата част от годината, от стоенето пред монитора за много кратко време чувстват дискомфорт, умора или главоболие, схващат се и от малко повече ходене после имат болки в мускулите ставите или сухожилията. Е не казвам че някой има всичко това наведнъж. Може да е само едно или няколко то тези неща. Такива и много други анормално състояния в енергетиката им може да се коригират за кратко, разбира се не само чрез промяна в храненето, но в много случаите дори само това коренно или изцяло би променило нещата. Това наистина се случва и проблема не е във вегетарианството а в сгрешеното им и непълноценно хранене. Причината често е по-комплексна и проблема стои само частично в храненето, но няма да се спирам на неща извън темата. Има го и при не по-малко жени които ядът месо. Разбира се не изкарвам проблема като женски, но това все пак съм го наблюдавал повече при тях. Не става въпрос за недостига само на белтъчини. Това го казвам по повод на това, че някои хора които са на вегетариански режим имат понижен апетит, други са за дълги и чести периоди на полуглад, някакви диети от сорта на две ябълки или една салата на ден и други неразумни диети с цел да отслабнат. Нямам нищо против дори срещу едномесечен пълен глад, но само ако човек знае какво прави. Често обаче страничен наблюдател гледайки някоя вегетарианка би си помислил, че проблема е в неяденето на месо и ненабавянето на "безценните" му и "незаменими" съставки.
Неправилното или правилното хранене относно белтъчините и не само не са приоритети, нито на вегетарианци, нито на месоядци, те просто е приоритет на тези които го “практикуват”.

Дано съм била полезна  bouquet

# 77
  • Мнения: 1 896
bloodywhite,
Последният ти пост звучи доста разумно и умерено. И с мен наистина беше така - просто не можех да покрия завишените си нужди от протеини, мазнини и т.н.  докато кърмех дребното, без да посегна към месото.
В смисъл, може и да е било възможно, но доста по-трудно. Защото ако се занимаваш цял ден с бебе, а се опитваш да вършиш и друга работа докато то спи, нямаш много време да се фиксираш върху собственото си хранене. А месото предлага много концентриран източник на протеин - с една порция си покриваш нуждите за деня. Отделно синът ми имаше алергия към белтъка на кравето мляко и бях на безмлечна диета заради него. Трябваше по цял ден на дъвча соя и нахут и пак не се знае дали щях да успея да се нахраня. Когато една пилешка гърда ми решаваше радикално проблема.
Иначе според мен много от световните проблеми с глад, екология и т.н. биха могли да се облекчат дори ако хората от западния свят просто намалят месото, не е нужно всички да се отказват от него напълно. Ако ние се храним по-близо до традицията - което ще рече месо няколко пъти в годината, пост няколко пъти без никакви животински храни и през останалото време растителна и млечна храна, мисля че нещата биха могли да вървят доста добре.
А има и места по света където растителната храна по традиция е много оскъдна - например далеч на север. Там традиционното хранене на хората е свързано с ядене на много месо и риба. Примерно при викингите е било така. Затова в северните страни и сега се яде супер много месо постоянно. Ако всички там искат да минат на средиоземноморска диета, това означава да ядат само храна донесена отдалеч. Това също не е много добре за природата. Както и да е, просто искам да кажа че не е нужно да се абсолютизират нещата.

# 78
  • Мнения: 1 467
bloodywhite, мерси за статията. Но нека наистина да не намесваме религията и да не разводняваме темата още повече:)
Интересно ми е много, защото, както споменах, аз самата не обичам месо.
Не знам какви ще бъдат вкусовите предпочитания на дъщеря ми, но определено клоня към вегетарианството. Жалко, че повечето ядки, които съдържат полезните неща, се дават на децата на по-късна възраст поради опасност от задавяне. Поне аз знам така. Но виждам, че вече има всякакви масла, които произхождат от тях. Нека да споделите как ги прибавяте към храните на децата си и какви рецепти за захранване ползвате.

Ами да де, да се върнем към темата, а не да разнищваме ЗА или ПРОТИВ вегетарианството.


# 79
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
morgause ядките могат да се дадат на деца смлени и така опасността от задавяне се изключва.Аз лично откакто съм започнала да давам на моя син ядки,че и досега винаги му ги смилам Peace

# 80
  • Мнения: 1 896
С ядките трябва да се внимава и поради опасност от алергии - както всеки протеин и те са рискови. Трябва да се въвеждат много внимателно и не преди 1 годинка.

# 81
  • Мнения: 247
Струва ми се, че всеки постинг свързан с вегетарианството на бъдещите и настоящите майки в този форум се обръща в гореща дискусия "за" или "против" самото вегетарианство. Може би е добре всеки да решава сам за себе си, но струва ми се темата е начин да се сподели един много ценен опит.
Аз лично много бих искала да науча от майките-вегетарианки как точно и с какво са захранвали децата си. През късна есен ми предстои раждането (живот и здраве) на вотор ми дете и този път съм решила да слушам повече себе си, отколкото педиатрите. Знам, че трябва просто да си купя разни книги и да почна да чета, но сякаш повече искам да чуя (прочета) от майка, която вече е минала по този път.

# 82
  • София
  • Мнения: 44 331
то темата всъщност изобщо не е свързана с вегетарянството на бъдещите или настоящи майки, нито за и против самото него.
става въпрос дали детето на такава майка трябва също да стане такова или да се остави в някое бъдещо време от живота си само да вземе това решение. Явно не си чела достатъчно внимателно. Никой не успорва нито правото на избор, нито самото решение на някой да не яде месо. По точно ние (месоядните Wink) сме на мнение че детето  трябва да е захранено със всичко, независимо майката дали го яде или не и по-късно само да решава за себе си, а майките вегетарянки, заради собствените си обеждения и от морална гледна точка, смятат, че и децата им не трябва да опитвт месо. Не смятам, че темата е излязла от тези рамки, нито от добрия тон...дано и не стане така, аз чесно казано въпреки всичко я чета с интерес.

# 83
  • Някъде във Вселената :)
  • Мнения: 340
Аз лично, за себе си съм решила да не давам месни пюрета. По-скоро, по отношение на месото ще подходя по метода на педагогическото захранване. Тъй като таткото вкъщи си хапва месо, детенцето ще има възможност да опита, ако поиска. Аз мисля, че рано или късно, дали вкъщи, навън или в детската градина децата ще опитат вкуса на месото. Друг е въпросът дали ще го харесат. Мисля, че тук главна роля играе личния пример на родителите и най-вече на майката. Имам една позната, която е вегетарианка и има две деца, но по стечение на обстоятелствата през първите години и двете ги отглеждаше бабата. Естествено жената е следвала всички правила за отглеждането им, включително и за захранване, т.е. давала е месо. Но децата, всъщност те вече са тийнейджъри, са последвали примера на майка си и просто не обичат месо и не го ядат. Така, че нищо не се знае.
Също така, винаги съм се питала, защо някой хора толкова обичат месо, че не могат без него и други, които изобщо не си падат по него. Аз лично съм от вторите, никога не съм обичала месо и лесно го отказах, по хуманни причини. Защото, както казва Моби: "животните ги обичам и не мога да ги ям". Така простичко формулирано, изцяло отговаря на моите възгледи.

# 84
  • София
  • Мнения: 44 331
kk - това защо някой обича дадена храна, друг не си е изцяло личен вкус и изспитвани нужди от организма....и доста навик също.аз без месо мога да изкарам няколко дни, като не есе и сетя за него, но без шоколад например не....има хора коино непонасят шоколада, но не им се чудя, просто са си такива - нали сме различни, вкусове разни....да не говорим, че понякога самият организъм си иска нещо определено - явно има нужда и за мен не е правилно да се отказва на такива  повици....например като бях бременна зверски ми се деше луканка и риба....а от яйца (които преди много обичах) ми се гадеше най-искрено....та никой не може да ме убеди например, че не е било правилно да ям в този момент именно това...та от друга страна едно малко детенце може да изспитва същия глад за месо, но понеже не може да си каже, ще си остане с лишението...

# 85
  • Някъде във Вселената :)
  • Мнения: 340
Bubu_to, не бих казала, че детето не може да си каже. Ако си запозната с принципа на педагогическото захранване, логиката е точно в даването на избор на мъничето. То се захранва с храна към която прояви интерес. А по въпроса за страстта към шоколада, аз имам друго мнение и то е по-скоро в емоционално-психически аспект, а не толкова до различните вкусове. Аз също съм луда по шоколада  Grinning.

# 86
  • Мнения: 64
Ние сме вегетарианци, и детето ми ще бъде, поне докато не ми каже че иска да яде месо, тогава няма да го спирам  и да му забранявам,

# 87
  • Мнения: 64
А той ще опита месце, защото дядо му ще му даде задължително, даже и аз да съм против това. Grinning

# 88
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
А той ще опита месце, защото дядо му ще му даде задължително, даже и аз да съм против това. Grinning
Бабата на сина ми(на приятеля ми майката) опита само веднъж да даде месо на малкия и не я оставих в стая да седи с него насаме!Не ме издразни толкова това, че е опитала да му даде месо, колкото това, че абсолютно не зачете решението на мен и сина си, относно храненето на нашето дете.
Друг път я хванах да му набутва попарка с прясно мляко(а малкия тъкмо беше станал на годинка #Crazy) и всъщност се убедих, че всеки ще прави с детето ми каквото му скимне и без да му дреме, освен ако аз и приятеля ми просто не го пазим от многото "доброжелатели" около него!

# 89
  • Мнения: 1 896
bloodywhite,
И едната от нашите баби е така - само че не с месото, а със захарта и солта, бонбони, газирани напитки и т.н. Синът ми отначало хич не харесваше такива неща, които тя му предлага, но постепенно под влияние на другите деца с които общува, почна и той да иска боклуци. Добре, че ние не ги ядем и вкъщи не влизат, така че рядко му се случва да има достъп до тях. Но в такива случаи не забранявам прекалено строго, защото се притеснявам да не се получи обратен ефект, по-скоро се опитвам да разчитам на личния пример.
А иначе за бабата и моята политика е такава - щом не зачитат решенията, които ние сме взели за храненето, просто прекарват много ограничено време с детето и само в наше присъствие.
Та за месото - просто дадох на сина ми да опита и да си покаже сам - аз по начало гледам да се водя по него в отглеждането му - той стана луд фен на месото още от първата хапка, така че и досега си яде.

Общи условия

Активация на акаунт