Частно или държавно училище??????

  • 14 798
  • 116
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 383
Изобщо се чудя, дори и на запад, как си оставят децата в разни пансиони, колкото и елитни да са. Мястото на детето е в семейството, то  има нужда на първо място от  внимание, любов и напътствия,  после от образование. Не че подценявам второто. Никога не бих се разделила от детето си до студентска възраст.
Иначе - категорично за държавно училище.

# 31
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз ще запиша детето си на частно училище, съдейки по себе си,защото в държавното училище винаги съм била много нещастна......винаги....
Аз ли съм прекалено чуствителна, незнам, но винаги съм се чувствала оскърбена, неоценена и си мечтаех да се махна от училище завинаги.....
Да не говорим, че умирах от скука, защото материала се поднася по най- сухия и тъп начин....
От училище наследих едно ужасно отношение към ученето, защото винаги имах 6 (учителките нещо все ме харесваха ), така че какъв стимул имах да уча- точно нулев....Като си харесат някой симпатичен- все шестици, и като си нарочат някой за двойкар, колкото и да учи- все двойки си получава....мразя училището.....
Да не говорим, че самите преподаватели бяха супер ограничени, че направо......още са си там и преподават тия същите тъпаци, дето бяха при мен....

# 32
Цитат на: Liorena
Естествено, че частно, но ако не говорим за България.
Не разбрах за коя държава става дума - за БГ или за Швейцария?

та - частно 100%, но не в България.


Liorena, защо така?
Нали препоръчваше частната Uwekind.

# 33
  • Мнения: 265
Цитат на: stella
Креми, в началните класове и в държавните училища пишат само високи оценки Simple Smile  Трябва да е много трагичен случай детето, за да му пишат някоя друга четворка. Ама с това съм съгласна. Много са малки още и трябва да имат някакъв стимул Grinning . Така или иначе е такава глупост това с оценяването още от втори клас, че поне с по-високите бележки да не се стресират децата. Но от трети-четвърти клас нататък не ги жалят Wink
Пък за "Знание и сила" и аз съм чувала само лоши отзиви.

Съгласна съм да не се пишат ниски оценки, може да се напише забележка например. Май съм пропуснала да отбележа, че и това не беше разрешено. Аз като родител, някой ден бих искала да бъда осведомена ако детето ми има проблеми в училище навреме, а не само 6 и аз да си мисля че всичко е наред и после в 4-ти клас да се тюхкам какда наваксаме. Може би с разговор на родителска среща.. Thinking Проблема е че в това частно училище не се съблюдава за стрес при децата, а имиджа на училището и дори да не знаят децата се крие от родителите  #Silly

# 34
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Цитат на: Anda
Meri_Ark, говоря за училищата. Нямам впечатление от детските градини. Освен това говоря за Бг, в Англия може и да са много различни.

Аз говоря за България, личен опит, (даже конкретно име на детска градина, училище в София съм написала) и опит на мои близки приятели пак в София.
Извинявам се за грешката училище - градина, не знам защо винаги ги слагам под общ знаменател  Embarassed Може би защото масово частните градини продължават като училище след това.

# 35
  • Мнения: 5 877
Цитат на: secretgarden
...

Къде си учила?
Аз съм завършила държавно училище в провинциален град и съм супердоволна. Вярно, че бях в експериментална паралелка и много се занимаваха с нас, но и в прогимназията, когато вече бяхме редови ученици, пак беше много добре. Винаги бих записала детето си в такова училище. Вярно, че сега нещата може да са се променили.

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
аз съм завършила частно у-ще "1-ва Частна английска г-зия Уилям Шекспир', в момента уча в частен университет - НБУ и съм ЗА частните учебни заведения.

# 37
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: Anonymous
Цитат на: Liorena
Естествено, че частно, но ако не говорим за България.
Не разбрах за коя държава става дума - за БГ или за Швейцария?

та - частно 100%, но не в България.


Liorena, защо така?
Нали препоръчваше частната Uwekind.

Става въпрос за частно училище, не за частна детска градина...

# 38
  • Мнения: 195
Категорично съм ЗА държавно училище, макар че детето ми беше в частна градина и бях много доволна (за градина - ЗА частна).  Частното училище освен гореизброените "недъзи" има и други :много ограничена, затворена социална среда -децата не трупат достатъчно социален опит.  Слаба конкуренция заради това, че паралелките са по една за клас състояща се от 8-10 деца. Често се случва преподаватели без необходим за държавно училище ценз, да преподават в частни(например без англ. филология преподават англ. език). Контрола е слаб в сравнение с държ. училище, където по-всяко време може в стаята да влезе директора. Затова много не се спазват държавните стандарти и се получава   "самодейност". Т.е. по "преценка" на учителя и директра се решава какво и колко да се учи. Не е за пренебрегване и факта че поради твърде задушевната" атмосфера учителите така се сближават с децата и родителите, че загубват всякаква обективност. Често срещана случка е много хвалено и "интелигентно" дете от частно у-ще да се окаже почти неграмотно в сравнение със свой  връстник от нормално квартално у-ще.  
Нормалната логика, по-висока цена -  по-високо качество  не важи за частните училища В БГ. Ако се появят тук престижните частни училища с традиции, подбор на децата , подбор на учителите, високи изисквания и критерии..........там сме.

# 39
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
Цитат на: Anonymous
Цитат на: Liorena
Естествено, че частно, но ако не говорим за България.
Не разбрах за коя държава става дума - за БГ или за Швейцария?

та - частно 100%, но не в България.


Liorena, защо така?
Нали препоръчваше частната Uwekind.


я прочети още веднъж, заглавието на темата.
нещо си объркала темите май, темата за детските градини е малко по-надолу като че ли? Thinking

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Цитат на: wow
Категорично съм ЗА държавно училище, макар че детето ми беше в частна градина и бях много доволна (за градина - ЗА частна).  Частното училище освен гореизброените "недъзи" има и други :много ограничена, затворена социална среда -децата не трупат достатъчно социален опит.  Слаба конкуренция заради това, че паралелките са по една за клас състояща се от 8-10 деца. Често се случва преподаватели без необходим за държавно училище ценз, да преподават в частни(например без англ. филология преподават англ. език). Контрола е слаб в сравнение с държ. училище, където по-всяко време може в стаята да влезе директора. Затова много не се спазват държавните стандарти и се получава   "самодейност". Т.е. по "преценка" на учителя и директра се решава какво и колко да се учи. Не е за пренебрегване и факта че поради твърде задушевната" атмосфера учителите така се сближават с децата и родителите, че загубват всякаква обективност. Често срещана случка е много хвалено и "интелигентно" дете от частно у-ще да се окаже почти неграмотно в сравнение със свой  връстник от нормално квартално у-ще.  
Нормалната логика, по-висока цена -  по-високо качество  не важи за частните училища В БГ. Ако се появят тук престижните частни училища с традиции, подбор на децата , подбор на учителите, високи изисквания и критерии..........там сме.


Това не е вярно Започвам от началото на твоя постинг. Бяхме 5 паралелки по 25 деца, брат ми завърши същото у-ще преди 2 години и наплива за тази английска г-зия е много голям. Второ контрола - била съм с последно предупреждение за изключване( от една екскурзия до Ловеч Embarassed ), след това ме наказаха и ме местиха в друг клас( това не е много за хвалба, но си бях буйничка), мои съченици бяха изключени от гимназията! Учителите, които ни преподаваха бяха същите от 1-ва английска и ни спукваха от учене - задника ме болеше от седене и зубрене. Не съм била в държавна г-зия и не мига да кажа меннието си( за разлика от повечето от вас, които не сте учили в частно у-ще , но какви ли не не написахте) . Единствено мнението на мъжа ми мога да напиша - завършил е 9-та френска  -  много е учил също.

# 41
  • Мнения: 101
Работя в държавно основно училище. Миналата година при нас дойде ученик от София, от частно училище, не помня името. Оценките по почти всички предмети не съответстваха на знанията му, т.е. надвишаваха ги.

Надявам се това да не е като правило при платеното обучение.

# 42
Ако имах възможност в лицея Виктор Юго.

# 43
  • Мнения: 2 567
Незнам кои училища визират гореизказалите се, но информацията дадена от тях няма нищо общо с действителността на частното училище, в което учи дъщеря ми.
Мога да дам мнение и да направя сравнение между частното и държавното, защото първо аз съм завършила държавно и второ и двамата ми племенника учат в държавно училище. Плюсовете са изцяло за частното училище.

Първо искам да кажа, че семейството ми не е в никакъв случай толкова заможно, че да може от раз да плащаме за това обучение. Нито сме в графата парвенюта, в която бяха сложени хората пращащи си децата в частни училища. Мъжа ми с извинение си скъсва задника от работа за да може детето ми да получи наистина качествено образовение. Нямаме и баби и дядовци, които да дават пиричките за там. Смятам, че не сме само ние така. Има и други хора ,които за сметка на някой екстри са решили , че децата им заслужават нещо повече от прехваленото държавно обучение.

Тук бяха казани доста силни думи както за контрола в тези училища така и за нивото на обучението в тях.

Мога само да кажа, ча този мит за великото българско държавно обучение  за мене тотално беше сринат откакто дъщеря ми ходи в частното училище.

Дисциплината е такава , че само с виждане става , а ученето дори и възрастен човек може да го направи гроги само за седмица. За сравнение мога само да дам това, че дъщеря ми в първи клас чете по добре от племенника ми ,който е четвърти . Да не говорим за другите предмети, че място няма да има.

Паралелките са наистина малки и са по две поне в нашето училище. А за мене е придимство да са малки, защото така се обръща повече внимание на децата. А в масовите училище поне тука в София с тези паралелки от близо 30 деца незнам на кого по напред се обръща внимание. Децата трябва да доучват в къщи като се приберат за да разберат това, което им е изпято в училище. Поне в училищата на моите племенници е точно така и сестра ми е вдигнала ръце , че постоянно трябва да учи с тях. А ние с дъщеря ми се налага да учим само в събота и неделя , защото учителките там са си свършили работата и не са я прехвърлили на родителите.
 
Относно снобството пак имам по различно впечатление. Особенно след като миналата седмица говорих с по голямата си племенница. Та тя ми разказа , че в нейното държавно училище децата на разни "безнесмени" точно от типа парвенюта не спират да се хвалят кои били родителите им и какво може да се случи на някое по бедничко дете ако не изпълнява това, което казват.
При нас дори и незнам кое дете на какви родители е, защото никой не парадира с това . Скоро научих и то случайно , че имало деца на доста известни хора от интелектуалните среди у нас.
Е да ама като не се бият в гърдите кои били мама и тати де да го знаеш това нещо.

Стана доста дългичко , но наистина има какво да се каже по темата .

С този си постинг не искам да бъда погрешно разбрана, че видиш ли няма и свестни паралелки в някой  държавни училища , както и че няма гадости в някой частни.
Според мене обаче не е правилно да се правят такива обобщения , че видиш ли частното е лошо само от слухове или опит с някой от по лошите такива.

# 44
  • Мнения: 195
Кое е вашето учи;ище? Не допускаш ли, че причината  за различията между дъщеря ти и племенника ти е в самите тях, я не в заведението в което учат. Дъщеря ми също е 1 клас, в държавно училище и чете доста добре , както и почти всички деца от класа и.  За "снобарията" си права, има я навсякъде, както и "парадирането",  въпрос на възпитание.

Общи условия

Активация на акаунт