Защо нашите майки са ни давали сок - дискусия

  • 4 704
  • 78
  •   1
Отговори
# 15
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Имаше някои изказвания за сока изобщо, а не като първа храна след млякото- това ме учуди.

# 16
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
В сока изобщо няма нищо лошо, стига да не се пие прекомерно и да влияе на апетита на детето. Аз обичам да давам на Мая фреш или готов сок от ябълка без захар, тя също обича да ги пие и си иска, като ме види да ги правя Simple Smile

# 17
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не ми е ясно това:
2. няма никакъв смисъл от допълнителното разреждането на витамините с вода
И това, че сокът не подсилва имунитета.
За другото възражения нямам.  Толкова ли не мога да се изразявам?!

# 18
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
За разреждането по-горе беше писала Деметра.

Ако неразреден сок детето би изпило 50 мл на ден, примерно, то разреден 1:1 с вода дефакто ще изпие 25 мл сок, ио 25 мл вода. А в 25 мл сок има по-малко витамини отколкото в 50 мл. От тази гледна точка разреждането донякъде губи смисъл (т.к. в 25 мл сок няма толкова витамини, по-добре витамините от кърмата или от обогатеното адаптирано мляко да се приемат)

Не подсилва имунитета в смисъл, че особено при по-поддатливи на алергии деца може дори да го снижи още повече, ако организмът им реагира; а също и поради не толкова многото витамини в сравнително малкото количество сок, което пие бебето на 40 дена.

Така поне аз мисля и така го разбирам от написаното.

# 19
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Относно риска от алергии при малки бебета- ясно.
А относно разредения сок- бебето би могло да изпие повече, естествено на на един път.

# 20
  • Мнения: 3 394
Цитат на: Рая
Не ми е ясно това:
2. няма никакъв смисъл от допълнителното разреждането на витамините с вода


Абе не го ли разбрахте най-накрая ЧЕ СЕ НАМАЛЯВА ТЯХНОТО КОЛИЧЕСТВО, А НЕ КАЧЕСТВО И ЧЕ СЕ РАЗРЕЖДАТ. Тоест трябваше да напиша, ДОПЪЛНИТЕЛНО РАЗРЕЖДАНЕ НА СОКА /С ВИТАМИНИТЕ/С ВОДА.Съжалявам за недоразумението Embarassed

# 21
  • Мнения: 1 383
Цитат на: boo
Според мен авторката (а също и Деметра) имат предвид първата храна да не е сок. Сокът (казва авторката) е полезен, но е по-добре да се отложи във времето - например до 6 месеца.


Това каква да е първата храна? Плодовите пюрета кога да се включат? Проблемът в плодовете като алергени ли е или в това, че  суровия сок натоварва стомаха?

# 22
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
По-скоро, че натоварва незрялата храносмилателна система. Иначе има плодове за захранване (но мое лично мнение - след 5-6 м) - банани, авокадо и пр. Неподходящи за захранване са кайсии, праскови, цитруси и пр. - потенциални алергени.

Иначе аз съм привърженик на идеята, че захранването започва съз зеленчуци или каши и чак като трети вариант - -плодове.

# 23
  • Мнения: 4 414
аз искам да питам нещо...питах педиатърката, но отговор не получих...
значи...дори феновете на ранното захранване сред педиатрите препоръчват сурови плодове да се дават след 6-ия месец...обяснението е, че плодовите киселини не се понасят добре от незрялото бебешко стомахче...е каква е логиката да се дават сокове от 2 месец тогава #Shocked

# 24
  • Мнения: 550
Цитат на: boo
Според мен авторката (а също и Деметра) имат предвид първата храна да не е сок. Сокът (казва авторката) е полезен, но е по-добре да се отложи във времето - например до 6 месеца.

Категорично не съм съгласна с повечето изказвания. Как така НИЕ ще решаваме кога какво да даваме. Нали затова детето си има личен лекар, на който работата му е точно тази - да ни казва как да гледаме детето си по най-добрия начин. Нали разбирате, че всичко си е строго индивидуално. Моята дъщеря се роди недоносена / 2,800кг./, изписаха ни 2,600кг. и само за първия месец тя качи 1,400кг. Нашата педиатърка веднага каза да й давам сок от пресно изстискани плодове според сезона. Следващите два месеца продължи да качва доста - 1,000кг. и 1,200кг. Е, как да не се дава нещо допълнително. При такова наддаване мислите ли, че само млякото е достатъчно. Аз не се и замислям. Затова съм гласувала доверие на педиатърката й и правя това, което ми каже. Една майка, дори и да е много добра, след като не е лекар специалист по тези въпроси, трябва да слуша какво й казват специалистите. Аз така мисля пък вие ако искате изобщо нищо не давайте на вашите деца освен мляко.

# 25
  • Мнения: 1 383
Цитат на: bigoni

Категорично не съм съгласна с повечето изказвания. Как така НИЕ ще решаваме кога какво да даваме. Нали затова детето си има личен лекар, на който работата му е точно тази - да ни казва как да гледаме детето си по най-добрия начин.


Мисля, че тук става въпрос за различни школи педиатри. В България е прието едно, в Западна Европа друго , в Щатите - трето. Дори и там има разногласия. Хубаво е да сме информирани за различните методи и да ИЗБИРАМЕ към кой да се придържаме. Тук наистина всичко е индивидуално, според инстинкта и културата на майката, и развитието на бебето, много си права. Нека не бъдем шовинисти.

# 26
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ние живеем в България и си имаме български лекари, които трябва да слушаме и да се съобразяваме с тях. Ако някой не иска да го прави си носи отговорността, ама тогава за какво ви е личен лекар? Аз имам 100% доверие на джипито и изпълнявам препоръките му- досега не съм била разочарована. Има нужната квалихфикация и опит, за разлика от мен дето чета тук и там статии с непотвърдена информация (и много често крайно противоречива). Затова аз мисля, че всеки трябва да изпълнява съветите на лекаря, който си е избрал.

# 27
  • Мнения: 1 077
Както и навсякъде другаде, моди има и тук. Не мога да цитирам по памет, но май Спок беше писал именно за школите и сока. Днес обаче източниците са толкова много, че в крайна сметка пак опираме до това, което ни се струва правилно в момента. Например, ако бебето ви е около 5м. януари месец, няма да започнете да му давате сок от "пресни" порткали, нали? Но ако е в разцвета на есента, има хубави моркови, ябълки, круши и то от градината на баба ви, по-вероятно е да се изкушите да изцедите някое фрешче. А нещата са толкова постепенни, че за месец я го докарате до 50мл на ден, я - не.Лъжичка, та две...та три...
А обратни примери винаги има - детенце на почти 5г., на което още му се спестяват портокали, риба и какво ли още не. Системно е с алергии и на диета. Сега чакат да ги израсте...
Позволявала съм си да давам сок от портокал, когато ми се е струвало, че са хубави портокалите, пюре от ананас, сок от грейпфрут - все алргени. И - да чукна на дърво - освен отит и един неизяснен оше кожен проблем - Ида от друго не е боледувала.
Обаче и страх лозе пази - по-добре дооооста по-късно, отколкото мааалко по-рано. И аз си правех оглушки близо месец след препоръките на педиатъра. И съм голям бльон, вече дори не помня дали първо не давах пасирано варено морковче и после сок?....Божеее, ама и аз съм...ще си проверя записките и ще допълня....

# 28
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Моят син сок пропи доста след годинката - просто категорично отказваше и толкоз.Същото и с плодовите пюрета - какви ли не фокуси съм правила,за да го прилъжа да ги яде - с много променлив успех.А от зеленчуците ядеше абсолютно всичко - включително патладжани,спанак и т.н.,дето децата принципно не ги обичат.
Аз лично съм много склонна да се съглася с това,че сокът едва ли е най-подходящата храна за захранване по много проста причина - и като вкус,и като всичко е невероятно далеч от млякото - а според мен е добре да има по-постепенен преход във вкусовете.Също и като знам как моя стомах реагира на повечето сокове,не ща да си представям какво му е на едно несвикнало с храни и склонно към колики коремче,като му набутат сок с всичките киселини в него...
Колкото за педиатрите - като знам огромната част от педитата на каква възраст са и кога е бил последния път,когато са ходили по семинари и пр.мероприятия за опресняване на знанията,дето са ги получавали по учебници от 1960-та година...съм с особено мнение.А и като попиташ защо бебето да пие сок,отговорът е - ами заради витамините.Е,благодаря - абсолютно всички витамини,от които има нужда,ги има в кърмата ми в достатъчно количество и далеч по-добре и по-лесно усвоими за организма му от тези в храна,с която тотално не е свикнало.А дори и за мамите,които хранят изкуствено - адаптираните млека са обогатявани с какви ли не витаминни смеси,така че и там с тоя род витаминни атаки може да се изчака съвсем спокойно без най-малката опасност от авитаминоза.
Всичко с времето си,както е казано накрая на статията - ще пият сок,и то с голямо удоволствие,просто не на 40 дена.
И ми е много забавно някой като каже - аз ще си слушам педиатъра,защото той за това е учил.Съгласна - ама педиатрите в другите страни,които и те за това са учили,а практиките като общо (а не просто мнението на един-двама лекари да е различно),са съвършено различни,те не са ли специалисти?Или пък Световната здравна организация,която препоръчва НИЩО ОСВЕН КЪРМА първите 6 месеца?Нашите бг-педиатри сигурно са по-напред с материала и от тях,щото и СЗО-то нищо не разбират и разчитат на непроверена информация оттук-оттам.Хайде че и аз се ядосах - а не трябва,все пак всеки сам си взима решенията за детето,затова е родител.

# 29
  • Мнения: 7 106
Цитат на: Рая
Ние живеем в България и си имаме български лекари, които трябва да слушаме и да се съобразяваме с тях. Ако някой не иска да го прави си носи отговорността, ама тогава за какво ви е личен лекар? Аз имам 100% доверие на джипито и изпълнявам препоръките му- досега не съм била разочарована. Има нужната квалихфикация и опит, за разлика от мен дето чета тук и там статии с непотвърдена информация (и много често крайно противоречива). Затова аз мисля, че всеки трябва да изпълнява съветите на лекаря, който си е избрал.


Сега, моят лекар, всъшност педиатърът на дъщеря ми, си е българин, откъдето и да го погледнеш.Както писах и в една друга тема, през вторият месец той "без да иска" пропусна да ми каже да започнем сока.И аз си затраях, защото бях решила да не давам толкова рано сок.Но на следващата консултация той лично ме посъветва да не давам нищо друго, освем кърма на Ева до 6-ия и месец.Захраних я със зеленчуково пюре на 5,5 месеца след като го обсъдих с него, защото тя беше започнала да ми бърка по чиниите вече и беше готова за захранване.Та моята дъщеря не е пила сок на 2 месеца по съвет на личният и лекар.
Е, питам сега, нашият педиатър неграмотен ли е, по-неграмотен ли е от вашият или какво?
Апропо, наложи се да водя малката на гастроентеоролог, защото си бях внушила, че има нещо на стомахчето, тъй като имаше много силни колики.Тогава тя беше на 2 месеца и нещо.Та великата докторка ми каза, да спра да я кърмя и да започна да и давам неразредено!!! кисело мляко - така да я караме около месец и ако не се повлияят коликите от това да дам изкуствено мляко.Колкото и да не съм медицински грамотна, тази жена ми скри шапката!Как мислиш, дали се вслушах в съвета и! Експерименти да, но не и с моето дете!
С това искам да кажа, че не всеки може да е доволен от педиатъра си и не е казано, че като си учил за педиатър преди незнам си колко си години, си най-добрия.Медицината е наука, която се учи всеки ден.А ако докторът разчита на знанията си отпреди 20 години.....

Общи условия

Активация на акаунт