Защо нашите майки са ни давали сок - дискусия

  • 4 708
  • 78
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 146
Цитат на: Anonymous
Цитат на: mama kenga
Краставицата продължава да има 99 % вода!!!!

Хващам се на бас, че не са 99%! Аз казвам 98%! Thinking


Може, нали е виц има разновидности! Rolling Eyes

# 61
  • Мнения: 3 146
Цитат на: debelanata
Ехеей!
Ама вие ептем се отклонихте от въпроса на темата
Защо нашите майки са ни давали сокчета!!!
Ами как защо - не са имали форум ,не са имали интернет, не са знаели по 2 чужди езика и са се доверявали сляпо на детските лекари работещи както вече беше казано по старата съветска школа
Кой как и кога ще дава на детето си сега сок остава негово собствено решение.
Но....
Аз ще ви попитам друго - а не ви ли е правило впечатление че нашите родители и хора по млади от тях, а дори и нашето поколение вече страдаме доста често от стомашночревни заболявания - гастрити, язви, колити, рак на стомаха или на дебелото черво.
И някой от вас запитал ли се е каква е причината?
Не, нали!
Аз ще ви кажа че отговора се крие точно в ранното захранване и ранното даване на сокчета!!!
Да не говорим за изкуственото хранене, но заради това че ме изядат мамите от некърмещия форум, което не е цел на моето мнение.
Помислете малко върху това което ви казвам и ще видите че това, което е превела Шали има смисъл.
Да не казвам пак за сетен път че от СЗО препоръчват пълно кърмене (изкуствено храненне) до навършване на 6 месеца. Което на прост български значи - никакви каши, никакви пюренца и още по малко сокове!!!
А който се доверява на детския си лекар - късмет и по малко разболяване



Това ли е преводната тема? Това изказване ми стана смешно, друго не коментирам!

# 62
  • Мнения: 3 394
Цитат на: mama kenga
Имаше един много известен виц за Иванчо.Като го изпитвала учителката по биология ( той понеже бил научил само това, че краставицата има 99% вода ) и каквото и да го питала той започвал адекватно  само първото изречение и после продължавал да говори за краставицата.Не мога много добре да го обясня, но мисля, че повечето съфорумки вдяват какво искам да им кажа Grinning


Ясно! Сега вдянах Flutter

# 63
  • Мнения: 1 383
Май на някои щеше да им е по-добре през социализма. Да им казват какво да правят и да не се налага да мислят. Какво ви пречи информацията? Да знаеш и да имаш избор. Ами тези горките американчета как се развиват само на "непълноценна" кърма? Не им дават вода, ужас! Че то трябва и със захар. /В съседна Турция също не дават вода на бебетата, а там е дори по-топло от тук/. В Щатите им дават портокалов сок на 6 месеца, тук го водят алергизиращ. Аз предпочитам да имам свободата да се доверявам на инстинкта си, а не все някой да ме кастри. "Не го кърми, чакай 4 часа, не го гушкай, ще се разглези." С първото ми дете страдах много, че не знам какво да правя. А то не че не съм знаела, а ми забраняваха всичко, което ми идеше отвътре. Благодаря на тези, които отделят от времето си да преведат и да наберат някоя статия. Радвам се че има мясно, където майките споделят опита си , защото само чуждия не е достатъчен. Не отричам всичко, което ни съветват бг педиатрите, но думата им не е закон.

# 64
  • Мнения: 3 394
Цитат на: tsveti7
В Щатите им дават портокалов сок на 6 месеца, тук го водят алергизиращ. .


И тук може да се дава прясно изцеден портокалов сок след 6 месец, дори не го водят за запичащ, а точно обратното. Когато Стелчето не беше се изходила 2 дена точно това ни посъветваха-малко портокалов сок във водата колкото да я оцвети. Тогава се стреснах,защото тя беше на 3 месеца, но ме успокоиха ,че нямало проблем.

Е аз лично мисля да поизчакам с цитрусите  Wink

# 65
  • Мнения: 307
Аз на моето бебе му дадох да опита, то4но да "опита", защото беше 3-4 пъти- ябълка и морков и то при навър6ени 4 месеца. МИсля да из4акам да стане на 6 за да давам каши и вода и сок и тн.
Но за соковете ...аз писах ве4е, 4е се шашкам като 4ета тези писания за незнам какви болести и 4удеса, понеже аз и бр4ат ми сме кърмени до 1година и малко отгоре, пили сме сок от 4 месе4на възраст и двамата сме здрави и не сме боледували никога от никакви стомашно-4ревни болести или други.   Изкарвали сме детските шарки, които се лепват по детските градини. Не сме имали запек или разстройство при захранване с нова храна.  Тоест соковете не са ни навредили по никакъв на4ин, за ползите - незнам.     Сега 4ета 4е до 6 месеца нямало вреда, но нямало и смисъл да се дава нищо освен кърма......аз така и правя, но по скоро защото е по лесно.
 Аз с моето бебе ще из4акам до 6 месеца, но това е просто защото ми е лесно само да го кърмя,  отколкото да запо4на да изстисквам сокове или да бъркам ка6и4ки, да стерилизирам бутилки ......защо да бързам, като мога да поиз4акам още малко:)))

# 66
  • Мнения: 550

Предлагам да спрем дотук и да се ориентираме към нова тема, или поне да й сменим заглавието. За тази се изчерпахме, даже надхвърлихме, типично по женски. Ако пуснат един мъж във форума без да знае кои са потребителите, веднага на втората секунда ще разбере, че сме жени. Само ние можем с такова постоянство като захапем нещо и да не го пускаме. Прави са мъжете като казват, че сме дребнави.

# 67
  • Мнения: 3 394
Цитат на: bigoni

Предлагам да спрем дотук и да се ориентираме към нова тема, или поне да й сменим заглавието. За тази се изчерпахме, даже надхвърлихме, типично по женски. Ако пуснат един мъж във форума без да знае кои са потребителите, веднага на втората секунда ще разбере, че сме жени. Само ние можем с такова постоянство като захапем нещо и да не го пускаме. Прави са мъжете като казват, че сме дребнави.


Е айде, айде-сега пък дребнави.  Imp Темата е актуална и се пише по нея. Влиза един, втори и прочие и страниците набъбват. Има теми с по 15 страници,че и отгоре. И защо да сме се изчерпали Rolling Eyes

# 68
Имам една книга, издадена 82 год, в която съветват портокаловият сок да се започне на 20-ия ден от раждането. И много майки са го правили. И мед съветват да се дава на кърмаче...И въпреки това днешните бебета са много по-алергични от нас едно време. Защо ли е така?!

# 69
  • Мнения: 7 106
Цитат на: Anonymous
Имам една книга, издадена 82 год, в която съветват портокаловият сок да се започне на 20-ия ден от раждането. И много майки са го правили. И мед съветват да се дава на кърмаче...И въпреки това днешните бебета са много по-алергични от нас едно време. Защо ли е така?!


Ами няма проблем.Ръководи се по книгата щом тези майки не са имали проблем.Ако искаш можеш и веднага след изписването да предложиш сокче от портокал със мед, може пак нищо да не му стане на бебето.Ама въпроса е, ти навита ли си да експериментираш с ТВОЕТО ДЕТЕ?
От 1982 година са минали 23 години.През тези 23 години хората са учили, експериментирали и направили съответните изводи.Мисля, че не трябва да се връщаме назад към каменната ера, а да вървим напред.

# 70
Цитат на: Anonymous
...И въпреки това днешните бебета са много по-алергични от нас едно време. Защо ли е така?!


Защото алергията е пренасищане на организма. И ако родителите са имали инцидентни оплаквания, то при децата рискът вече е много по-голям.

# 71
  • Мнения: 473
Цитат на: Anonymous
Цитат на: Anonymous
...И въпреки това днешните бебета са много по-алергични от нас едно време. Защо ли е така?!


Защото алергията е пренасищане на организма. И ако родителите са имали инцидентни оплаквания, то при децата рискът вече е много по-голям.

Гостът съм аз Grinning

# 72
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
Цитат на: tsveti7
Май на някои щеше да им е по-добре през социализма. Да им казват какво да правят и да не се налага да мислят. Какво ви пречи информацията? Да знаеш и да имаш избор. Ами тези горките американчета как се развиват само на "непълноценна" кърма? Не им дават вода, ужас! Че то трябва и със захар. /В съседна Турция също не дават вода на бебетата, а там е дори по-топло от тук/. В Щатите им дават портокалов сок на 6 месеца, тук го водят алергизиращ. Аз предпочитам да имам свободата да се доверявам на инстинкта си, а не все някой да ме кастри. "Не го кърми, чакай 4 часа, не го гушкай, ще се разглези." С първото ми дете страдах много, че не знам какво да правя. А то не че не съм знаела, а ми забраняваха всичко, което ми идеше отвътре. Благодаря на тези, които отделят от времето си да преведат и да наберат някоя статия. Радвам се че има мясно, където майките споделят опита си , защото само чуждия не е достатъчен. Не отричам всичко, което ни съветват бг педиатрите, но думата им не е закон.
 202uu

# 73
  • Мнения: 1 383
Цитат на: Shali
Цитат на: Anonymous
Имам една книга, издадена 82 год, в която съветват портокаловият сок да се започне на 20-ия ден от раждането. И много майки са го правили. И мед съветват да се дава на кърмаче...И въпреки това днешните бебета са много по-алергични от нас едно време. Защо ли е така?!


Ами няма проблем.Ръководи се по книгата щом тези майки не са имали проблем.Ако искаш можеш и веднага след изписването да предложиш сокче от портокал със мед, може пак нищо да не му стане на бебето.Ама въпроса е, ти навита ли си да експериментираш с ТВОЕТО ДЕТЕ?
От 1982 година са минали 23 години.През тези 23 години хората са учили, експериментирали и направили съответните изводи.Мисля, че не трябва да се връщаме назад към каменната ера, а да вървим напред.


Съзнавате ли, че това вървене напред всъщност е назад, към естественото. Все си говорим какво са правили нашите майки. Дайте да видим какво са правили нашите баби.
Моята баба, която е селска жена, ми е казвала, че на времето са кърмили изключително докато пораснат зъби на бебето. Ако на някоя майка и закъснее кърмата, накоя кърмеща комшийка или роднина се е притичала на помощ. После, към 10-12 месеца са го захранвали със супи или хляб , натопен в яденето. Не са имали пасатори, сокоизстисквачки, рендета и др. Дори не са се сещали да направят картофено пюре. Майка ми и досега разказва как баба и  и сдъвквала храната и  и слагала в устата като на птиче, колкото и гадно да ни изглежда това.

Замислям се, че  ранното захранване се е наложило вследствие на развитието на обществото - работещи майки, достъпни електро-домакински уреди, променена роля на жената - от майка и домакиня към секс-символ и преуспяваща дама. Това е бил светът след войната, и хората са искали да бъдат цивилизовани, както са го разбирали тогава. Ние отдавна сме свикнали с тези неща и е нормално да тръгнем в обратна посока - към инстинктите. Забележете, че днес интелигентните хора търсят естественото като съзнателен избор, докато преди белег на "напредничавост" е било да си "цивилизован". Научните изследвания доказват, че естественото е по-добро и разчупват предразсъдъците, създавани десетилетия наред. Конфликтът е много по-обширен от заяжданията в този форум, но важното е да обсъждаме и да споделяме опит, защото сме част от един обществен процес. Дано не ви звучи високопарно, но мисля, че нещата наиктина надхвърлят границите на личното мнение.

# 74
  • Мнения: 7 106
tsveti7, абсолютно съм съгласна с теб!

Общи условия

Активация на акаунт