Отговори
# 15
  • Мнения: 799
Първата си работа започнах с връзки. Бях на 19г., без грам стаж, студентка. Никой не искаше да вземе, защото на тези години съм нямала поне н-години стаж  newsm78
Започнах от най-ниското стъпало в банка (разбирай терариум от 100 жени). Под мен бяха само чистачката и охраната  Mr. Green КоУежките не пропускаха да ми натякват, че съм връзкарка (пояснявам, всички бяхме със средно специално образование). 3 години учех задочно и бачках, нямах счетоводни грешки, касата ми излизаше редовно и най-накрая ме "повишиха" да не работя с клиенти. Айде, пак заради връзките било. На всичкото отгоре работата в банката не ми беше по специалността и не драпах за кариера, пък те ме били повишили  ooooh!. Теглих им една майна и отидох да чиракувам в адв. кантора. Малко по малко нещата си дойдоха на мястото. Така че и връзките не са най-добрата възможност  Naughty

# 16
  • Мнения: 656
компютърната грамотност е ясна
На мен не ми е ясна. Моля, разясни.
Какво точно се очаква от мен, ако
пиша, че съм копмютърно грамотна?

За някои се отнася това да знаеш къде се намира бутона "enter", други искат поддръжка на фирмената мрежа + познания по хардуер за ремонт на принтера като се скапе.
Винаги питам какво точно очакват.

# 17
  • Мнения: 19 309
да, мисля.
винаги се предпочита познат човек или човек, когото препоръчва познат.
това важи не само за България.

така е често и в чужбина,но там фирмата може да те назначи първо изпитателно или ако си млад кадър първо да правиш практика за по-малко пари няколко месеца и ако те харесат могат да ти предложат постоянен договор.в БГ това го няма и от там рискът за работодателя е по-голям,от което следва,че назначават повече хора,препоръчани от някого.а и понякога както е в случая на моята приятелка става въпрос за абсолютно несъответсвие между квалификацията и заеманата длъжност.и това все пак в чуждестранна банка.

# 18
  • Мнения: 1 299
Тук също има изпитателен срок за 3 месеца, често след като мине този срок - повишават заплатата.

Съгласна съм за компютърната грамотнсот - имам по-възрастни колеги, 50-60 годишни, които по-трудно се оправят с компютър, докато всеки малд служител във фирмата си работи без проблем с компютрите.

# 19
  • Мнения: 3 405
В малките градове е явлението е по-масово, там голяма част от местата са заети от връзкари, които в повечето случаи не си разбират от работата.

# 20
  • София
  • Мнения: 38 539
Също така е важно някой да ти препоръча и фирмата/работодателя. Защото ако си търсиш работа по обяви шанса да попаднеш на лайно, и то смрадливо е доста голям. Добре че има форуми! Mr. Green

# 21
  • София
  • Мнения: 6 363
... и гарантира, че съм перла. На това ли се
казва "препоръка" в българския смисъл?

има общи черти, но не баш Simple Smile

в българския вариант препоръката най-често е устна (не писмена) и се отправя не to whom it may concern, а от Пешо конкретно към стария му познат Гошо, с когото са в един бранш или си четкат взаимно гърбовете в съседни браншове.
иначе, пак си перла.

# 22
  • Мнения: 4 555
Всички работи съм си ги намирала с обява точно в jobs.bg.
И все пак я има практиката с търсенето на служител сред познатите на текущите служители.

# 23
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
За държавна работа, според мен, наемането винаги става с връзки. За частния сектор е по-различно.

# 24
  • Мнения: 1 299
Аз моите - в rabota.bg  bowuu и повечето ми колеги са от там (даже през една агенция идваме)

# 25
  • Мнения: 212
За държавна работа, според мен, наемането винаги става с връзки. За частния сектор е по-различно.
Това е точното определение на връзките в България. На държавна работа наемането винаги става с връзки и то от този вид връзки като едно време при комунизма. А в частния сектор връзките не вървят защото не мога да се представя че аз ще съм работодател и ще търпя някой некадърник и дори заплата ще му давам. Като става въпрос за връзки имам в предвид онези връзки при които е от значение на кого си човек а не какво можеш и какво умееш. Така става при държавните служители.

# 26
  • Мнения: 69

     Според мен колкото по-малък е градът,толкова шанса да си намериш прилична работа без връзки е нищожен
   Приятелка която се яви на няколко конкурса за работа във  Варна си намери работа по специалноста без връзки,друга/педагог / но в Шумен освен за шивачка  / даже и грам опит да няма са готови да я вземат /друга работа "няма".
Ето ви и парадокса:третата веднага след гимназия се ожени ,гледа си детето  и започна работа в общината на ....... град/без опит и подобаващо образувание,/ ,но с вуйна "владика"   
  Четирите бяхме съученички и  добри приятелки в град съседен на Шумен ,естесвено по-малък.Живота ни завъртя ,но подържаме връзка.
  А аз си имам работа но не е това което искам или пък съм учила,а и връзки нямам.Та такъв е живота.

# 27
  • Мнения: 3 219
В малките градове е явлението е по-масово, там голяма част от местата са заети от връзкари, които в повечето случаи не си разбират от работата.
Много точно казано, и за мен важи. Седя си у дома, работа - нъц, да е жив и здрав мъжа ми да работи. Щото не знам как ще почна работа. Не връзки, а  дебели въжета трябват.....

# 28
  • Мнения: 5 539
Колкото и да ми се иска да повярвам в обратното, това, което виждам, ме убеждава, че хубава работа без връзки трудно се намира Sad

# 29
  • Мнения: 423
Зависи от позицията за която става дума, както и за фирмата, компанията, или ведомството за което става дума. В държавния сектор, точното определение е "връзки"
В частния сектор, на пазара на големите компании, по-скоро става въпрос за препоръки.Много често, когато на някаква висока позиция(пр. търговски директор) застане някой , по какъвто и да било начи, той си назначава, избира или както искате там, тези които стоят пряко под него(пр. регионалните директори) и обикновенно това са хора, които са доказали по някакъв начин своя професионализъм.
Що се отнася до по-малките фирми, там вече може би няма чак толкова много "връзкари" Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт