Детето - левичар

  • 3 052
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 704
Майчета, забелязвам, че моята дъщеричка ще е определено левичар Thinking . Когато рисува с пастел или пише с химикал винаги ги хваща с лявата ръка, когато й подам лъжицата, за да яде - също; когато ритаме топка и стигне до нея, тя ми я връща с лявото си краче.  А, единствено си смуче палеца на дясната ръка Wink
Не знам как да реагирам, засега не й правя никакви забележки, но се чудя дали в училище няма да има проблеми Confused:
Вие какво мислите Confused:

# 1
  • Мнения: 237
Аз съм левичар и ако моето дете също е левичар никога няма да му правя забележки за това. Намирам го за съвсем естествено, щом природата така е пожелала , така да бъде. Помня как ме мъчеха в училище да пиша с дясната ръка и ми беше мнооого трудно да свикна. И какво от това, че сега пиша с дясната. Чудо голямо!

# 2
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Цитат на: Desita
Аз съм левичар и ако моето дете също е левичар никога няма да му правя забележки за това. Намирам го за съвсем естествено, щом природата така е пожелала , така да бъде. Помня как ме мъчеха в училище да пиша с дясната ръка и ми беше мнооого трудно да свикна. И какво от това, че сега пиша с дясната. Чудо голямо!


Това все едно аз съм го написала. Освен, че пиша с дясната ръка, поради тормоз от родителското тяло(затова и имам чуден краснопис), май нищо друго не правя с нея, че и с левия крак по-добре ротам и т.н. Така като гледам и Бимбото ще е левичар , но ниокога, ама никога няма да му налагам да пише или да прави нещо с дясната, ако му е по-удоббно с лява. Това е адски безсмислено. Че какво им е на хората левичари - много са си добре даже Simple Smile Не познавам никой, който да страда от този факт

# 3
  • Мнения: 2 839
На мен също ми се струва, че Стела ще е левичарка. За нищо на света не бих я мъчила да използва дясната ръка Sign Exclamation
Доколкото знам това дори е противопоказно. А само да посмее някой в училище пък да я тормози да пише с дясната ... ще му се наложи да се научи да пише с лявата, щото ще му резна дясната  #Sniper

# 4
  • Мнения: 1 399
Никой вече не тормози децата в училище, че са левичари Sign Exclamation Че те хората по света взеха да правят предмети, пригодени за левичари /ножици, на комп.мишки има възможност да се обърнат копчетата и т.н./, за какъв тормоз говорите. Това беше само по Татово време и то много, много отдавна. Аз съм левичарка и единствено в първи, втори клас имаше някакви дрязги между родителите ми и директорката. След това никой не ми е правил забележка. А пък сега - абсурд.

# 5
  • Мнения: 6 315
Мисля, че това че ще е левичар детето никак не е недостатък. Едно време отучваха децата да пишат с лявата ръка, за да бъдем всички еднакви. Така сега мъжът ми може да пише и с двете, но ужасно грозно ...... Няма смисъл да се тормози детенце!

# 6
  • Мнения: 3 562
Не се притеснявай никой няма да ти тормози детенцето в училище заради това. Да си левичар все пак не е болест.

# 7
  • Мнения: 1 320
В началото и Ники беше левичар / на вашата възраст/. Сега работи и с двете ръце. WinkРисува с която му е по удобно.  Това му помогна при храненето с лява ръка Grinning .Никога не съм му правила забележки, напротив предопредих и в яслата да не го правят. Той сам ще си определи с времето кое му е по-удобно. Wink

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
2-мата ми племенника и 2-мата ми 1-ви братовчеди са левичари.
Освен, че при писането им е малко по-трудно, друго не виждам което да не им се отдава!  Thinking

# 9
  • Мнения: 2 792
Димана е левичар, според мен има наследственост, баща и също е левичар, който насилствено е научен да пише с дясната ръка, всичко друго до ден днешен си прави с лявата, едната ми сестра и тя е левичарка.
  В училищата вече е забравена практиката, децата пишещи с лява ръка, насилствено да се учат да пишат с дясна.Това го твърдя със сигурност, защото свекърва ми е начална учителка и много мрънка по въпроса, на нея не и било удобно, защото децата пишели наопъки #Shocked, но се съоброзява.
  Друга е темата кой и е казал, че като начален учител нещата трябва да са удобни за нея, а не за децата #Cussing out

# 10
  • Варна
  • Мнения: 513
Синът ми е левичар!  Mr. Green
Вече е почти на 8 години и никой не му е правил забележка за това! Нито в детската градина, нито сега в училище!  Twisted Evil Единствено от него чух един-два пъти че му е трудно, когато пише, защото светлината пада зад ръката му и не вижда добре това, което изписва. Ама как реди буквите самоо...  #Shocked
 Спокойно! Чела съм, че левичарите са по-умни и по-надарени личности! Mr. Green

# 11
  • Мнения: 3 200
Аз съм левичар и в резултат на тормоз като малка пиша с дясната ръка, но за това пиша много грозно. никога не подлагайте децата си на тормоз, детето е такова, каквото е

# 12
  • Мнения: 1 383
А как може да се разбере със сигурност дали детето е левичар? Аз доскоро бях убедена, че синът ми е, но напоследък започна да си служи и с дясната ръка. Иска ми се да съм сигурна коя ръка да стимулирам. Има ли хора, които си служат еднакво добре и с двете? Дали има някакви психологически тестове  за установяване на левичарството?

# 13
  • Мнения: 3 200
Цитат на: tsveti7
Има ли хора, които си служат еднакво добре и с двете?


Има такива хора, но едната от двете все пак е по-развита

Цитат на: tsveti7
Дали има някакви психологически тестове  за установяване на левичарството?


Подай му предмет и виж с коя ръка го хваща

# 14
  • София
  • Мнения: 39 810
аз като малка съм била левичарка, но са ме карали да пиша с дясната
лявата ръка ми е по-развита, едно време в училище ни мереха ръцете със силомер и мен ме тормозеха по няколко пъти "защото не било редно лявата да ми е по-силна", и т.н. Сега само пиша с дясната, всичко друго с лявата
Щерка ми също е левичарка. Няма да я мъча да пише с дясната. Пише и рисува с лявата. Предупредих в градината и нямам проблем с това.

# 15
  • Мнения: 455
Аз също си мисля, че синът ми Дaниил ще бъде левичар. Още е много малък за да се определи, но забелязвам, че посяга с лявата ръка за играчките си, повече ръкомаха с нея. Баща му и моят баща са левичари. Аз знам, че левичарите са щастливи хора.

# 16
  • Мнения: 704
Явно, наистина е наследствено, защото моята баба  е левичарка. Чувала съм, че левичарите са хора на изкуството - дано да  така, да са ни живи и здрави дечицата Sign Exclamation

# 17
  • sofia
  • Мнения: 125
По принцип левичарите са творчески личности ,защото използват повече дясната половина на мозъка/така казват учените/.Вече в у-ще не отучват децата от използването на лявата ръка,така че не се притеснявай!

# 18
  • Мнения: X
Сестра ми е определено левичар но незнайно защо майка ми я насили да пише с дясната, за което много съжалява сега. В резултат сестра ми прави всичко с лявата ръка само пише с дясната и то ужасно грозно Sick  Остави детето както му идва, не го карай насила, няма нищо лошо в това да си левичар.

# 19
  • Мнения: 668
Цитат на: tsveti7
А как може да се разбере със сигурност дали детето е левичар?


Накарай го да си преплете пръстите на ръцете - който палец остане най-отгоре, значи това му е активната ръка.

Също така цифрата "8" се пише по различен начин - леваците започват от горе-дясно, слизат към долу-ляво и след това я дописват до края.

Ние с тати и двамата сме леваци, обаче като гледам Рали си е абсолютен десняк, поне засега. Има още време, де Simple Smile

# 20
  • Мнения: 2 839
Цитат на: honey13
Накарай го да си преплете пръстите на ръцете - който палец остане най-отгоре, значи това му е активната ръка.


Ммм, не ще да е така. Поне, ако съдим по мен - левия палец отгоре, а всичко правя с дясната.  Thinking

# 21
  • Мнения: 1 399
Цитат на: honey13

Накарай го да си преплете пръстите на ръцете - който палец остане най-отгоре, значи това му е активната ръка
Тц, десет пъти ги преплитам вече, но все десния е отгоре Laughing  А съм левичар
Осмицата обаче я пиша по описания начин Grinning

# 22
  • Мнения: 668
Хмм, не знам, при мен става.
Даже си спомням като бях малка майка ми така ме пробваше ooooh!

# 23
  • Мнения: 2 006
Алекс също ''рисува'' и прави вси4ко с лявата ръка,аз също(пиша с дясната,оба4е)Познавам много хора леви4ари и не смятам,4е е някакъв проблем,а също и няма смисъл да се насилват да пишат с дясната.

# 24
  • София
  • Мнения: 39 810
не знам колко съм творческа личност, има такива наченки Simple Smile може и наследствено да е левичарството, но моята Дияна няма да я мъча както са ме мъчили мен (м/у другото не помня как съм се учила да пиша)
само децата левичари трябва да се следят как пишат, защото мойта щерка понякога пише огледално

# 25
  • София
  • Мнения: 660
Дъщеря ми е "левичар" също. Нямам никакво намерение да я карам да прави нещо с дясната ръка,след като не и е удобно. И само да посмеят да и кажат нещо в училище,ще се разправят с мен.

# 26
  • Мнения: 1 320
Цитат на: tsveti7
Има ли хора, които си служат еднакво добре и с двете?
Познавам човек в университета чертаеше с ляват , а пишеше с дясната !! Еднакво красиво и с двете , ама наистина красиво!!

# 27
  • Мнения: 3 479
Големият ми син пише с лявата ръка, а всичко друго прави с дясната. Shocked  Е как да го определя, като левичар ли?
Като беше в първи клас можеше да пише и с двете ръце, с лек превес към лявата. Казваше, че с дясната много се уморявал.  Confused: Предвид на това, че още тога ядеше с дясната и всичко друго правеше с дясната, помолих госпожата да го насърчава да пише с дясната. Разбире се не съм имала предвид да го мъчи. Но тя като се запъна и каза - НЕ, щом детето предпочитало да пише с лявата, значи трябвало с лявата. Обясних й най-внимателно, че то просто може и с двете ръце и тъй като в ежедневието все с дясна ръка работи, значи и с писането ще се справи. Тя обаче не искаше и дума да се издума за това. И ето го сега моят син прави всичко с дясна ръка, освен писането и рисуването. Много ме е яд, голяма мацаница става в тетрадките. Close  
И даже в момента играят тенис на маса с баща си и маха с дясна ръка, без някой да го е карал насила.

# 28
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 712
Цитат на: honey13
Цитат на: tsveti7
А как може да се разбере със сигурност дали детето е левичар?


Накарай го да си преплете пръстите на ръцете - който палец остане най-отгоре, значи това му е активната ръка.

Също така цифрата "8" се пише по различен начин - леваците започват от горе-дясно, слизат към долу-ляво и след това я дописват до края.

Ние с тати и двамата сме леваци, обаче като гледам Рали си е абсолютен десняк, поне засега. Има още време, де Simple Smile


1.Накарайте детето да направи крачка назад и вижте кое е водещото краче, но трябва да е много спонтанно и детето да не знае, какво наблюдавате.
2. Пробийте дупка, колкото лешник, в средата на голям лист и накарайте детето да ви погледне през нея.
3. Кръстосване на крак въз крак
4. Ритане на топка

# 29
  • Мнения: 668
Цитат на: vessi
Цитат на: tsveti7
Има ли хора, които си служат еднакво добре и с двете?
Познавам човек в университета чертаеше с ляват , а пишеше с дясната !! Еднакво красиво и с двете , ама наистина красиво!!


Настоящият министър на икономиката, Милко Ковачев, навремето бяха колеги с майка ми. С очите си съм го виждала как пише и с двете ръце - никаква разлика и много четливо...

# 30
  • Мнения: 1 264
И моя син е левичар / средният/ в началото като се учише да пише можеше да пише думите отзат напред и обратно еднакво бързо и красиво , по същият начин и четеше докарваше ме до  . Сега пише и с двете ръце повече с лявата , но като се измори дясната е на ред. Свекърва ми /учителка / правеше опити да го учи да пише с дясната ръка само , но  та го остави на мира . Дядо ми и племеницата ми са левичари също

# 31
  • Мнения: 4 390
Цитат на: pandora
Сестра ми е определено левичар но незнайно защо майка ми я насили да пише с дясната, за което много съжалява сега. В резултат сестра ми прави всичко с лявата ръка само пише с дясната и то ужасно грозно Sick  Остави детето както му идва, не го карай насила, няма нищо лошо в това да си левичар.


И майка ми прави всичко с лявата ръка, а пише с дясната.

Моето дете се очертава също да е левичар.

# 32
  • София
  • Мнения: 39 810
аз лично мисля да не тормозия щерка си да пише с дясната, че ще голяма мъка. Много рядко хваща молива в дясната и то когато явно доста се е уморила да пише. А пък повечето левичари пишат красиво Simple Smile

# 33
  • Мнения: 1 533
Моята дъщеря също е левичар. Веднъж и казах, че като я гледам как се "мъчи" да пише с лявата, направо се чудя как го прави. А тя ми вика - мен питаш ли ме като ви гледам вие как се "мъчите" с дясната. А сте и повече от нас, мъката ми е огромна Laughing

# 34
  • Мнения: 3 200
Цитат на: stella
Тц, десет пъти ги преплитам вече, но все десния е отгоре Laughing  А съм левичар
Осмицата обаче я пиша по описания начин Grinning


И аз така

# 35
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 712
Цитат на: vessi
Цитат на: tsveti7
Има ли хора, които си служат еднакво добре и с двете?
Познавам човек в университета чертаеше с ляват , а пишеше с дясната !! Еднакво красиво и с двете , ама наистина красиво!!


Има. Това означава, че няма доминиращо полукълбо на мозъка.

# 36
  • Мнения: 289
Моята звездичка също прави всичко с лявата ръка, а нито аз, нито баща и имаме изобщо такива роднини. Вярно, че е още малка, но дано така да остане, защото така по-добре се развива мозъка. Свекърва ми е била начална учителка и постояно и мести химикалката и лъжичката в дясната ръка, но аз не и давам много да го прави.

# 37
Аз го приемам за съвсем нормално писането с лява ръка. Каката за сега я гледам уж се е ориентирала на дясна, но никога не съм й "казвала" как да рисува или пише.
А ето за успокоение и списъци на известни личности левичари Wink  Grinning А това е нещо като тест за да се определи дали сте левичар Grinning

# 38
  • София
  • Мнения: 2 864
Цитат на: Desita
Аз съм левичар и ако моето дете също е левичар никога няма да му правя забележки за това. Намирам го за съвсем естествено, щом природата така е пожелала , така да бъде. Помня как ме мъчеха в училище да пиша с дясната ръка и ми беше мнооого трудно да свикна. И какво от това, че сега пиша с дясната. Чудо голямо!
все едно аз съм го писала
и моето дете си е чист левичар
ама няма да се метне на съседката я  Mr. Green

# 39
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 712
Цитат на: zveti
Моята звездичка също прави всичко с лявата ръка, а нито аз, нито баща и имаме изобщо такива роднини. Вярно, че е още малка, но дано така да остане, защото така по-добре се развива мозъка. Свекърва ми е била начална учителка и постояно и мести химикалката и лъжичката в дясната ръка, но аз не и давам много да го прави.


В кабинета ми водеха едно дете, с което работехме върху писането и четенето. Неговата майка в желанието си да има супер различно и интересно дете, го беше подтикнала неволно и неоснователно да пише с лявата ръка. Детето беше 100% изявен десничар. В резултат на това се бяха появили нарушения в писането- грозно писане, огледални знаци, неспазване на редовете и т.н. Така че внимавайте. Важно е да се определи правилно какво е детето и дори да хване с определена ръка моливчето, при нужда още в началото да се корегира.

# 40
  • Мнения: 2 792
Цитат на: logo5ka

Детето беше 100% изявен десничар. В резултат на това се бяха появили нарушения в писането- грозно писане, огледални знаци, неспазване на редовете и т.н.

 
 Първо се извинявам, че цитирам от контекста на писаното от теб, но все пак в периода на заучаването на точното писане, не е ли нормално да го има огледалния правопис при левичарите(аз си ти наричам леваци Embarassed , но в родата ги имаме та не е обида , а закачка Wink )При Димана, която още е малка, но има лични напъни за обучение в писане на цифри и букви забелязвам точно това, също така не спазването на никакъв ред, буквите и се веят като байрак, ако нея поправя Sad .
Тя си е изявен левак още от най-ранна детска възраст, не съм я насилвала, но и тя допуска същите грешки и за това те питам.

# 41
  • Мнения: 668
Цитат на: big mama
(аз си ти наричам леваци Embarassed , но в родата ги имаме та не е обида , а закачка Wink )

Малко Off, но според мен "левичар" е човек с леви убеждения Wink

# 42
  • София
  • Мнения: 39 810
Цитат на: honey13
Малко Off, но според мен "левичар" е човек с леви убеждения Wink

на мен пък не ми харесва "левак", което според означава човек дет нищо не може да направи Simple Smile

# 43
  • Мнения: 1 533
Цитат на: AnMary_

на мен пък не ми харесва "левак", което според означава човек дет нищо не може да направи Simple Smile


...което ме подсеща, защо се казва "айде у лево", в смисъл на -разкарай се- а не "у десно" Rolling Eyes

# 44
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 712
Цитат на: big mama
Цитат на: logo5ka

Детето беше 100% изявен десничар. В резултат на това се бяха появили нарушения в писането- грозно писане, огледални знаци, неспазване на редовете и т.н.

 
 Първо се извинявам, че цитирам от контекста на писаното от теб, но все пак в периода на заучаването на точното писане, не е ли нормално да го има огледалния правопис при левичарите(аз си ти наричам леваци Embarassed , но в родата ги имаме та не е обида , а закачка Wink )При Димана, която още е малка, но има лични напъни за обучение в писане на цифри и букви забелязвам точно това, също така не спазването на никакъв ред, буквите и се веят като байрак, ако нея поправя Sad .
Тя си е изявен левак още от най-ранна детска възраст, не съм я насилвала, но и тя допуска същите грешки и за това те питам.


Не, в този случай, нещата бяха излезли извън всякакви допустими граници. Освен всичко имаше и нарушения в говора, а не знам дали знаете, но писмената и устната реч се управляват от различните полукълба. Т.е едното отговаря за четенето и писането, а другото за говоренето и разбирането на устната реч.

# 45
  • Sofia
  • Мнения: 4 588
И моята дъщеря се очертава левичарка по наследство. Обаче в началото и все още понякога пише огледално и от дясно наляво - то като си помислиш за лява ръка така е по-естественото положение на нещата, но дали това няма да я обърка. Thinking
Аз правя всичко с дясна, но в училище случайно открих, че мога да пиша много бързо и красиво огледално

# 46
  • Мнения: 411
От моето семейство няма никой който да е левичар, но аз съм. Когато родителите ми са ме записвали на училище баща ми изрично е предупредил преподавателите, че съм лежичар и че ако започнат да ме насилват да пиша с дясната ръка ... #Cussing out , така, че никои не ме е отучвал. До сега аз върша всичко с лявата ръка, дясната в повечето случай я ползвам за ... да си нося халката.  Laughing

# 47
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Водещата ръка се определя наследствено, лявата водеща ръка е рецесивен белег, т.е. току се появи "отнякъде" и се оказва, че ив двата рода има някой, дето работи с лявата ръка.
Мъжа ми е тормозен да пише с дясната, резултаът е, че тайно си пишел домашните с лявата... Пише с дясна, в крайна сметка, понеже нашето писане отляво надясно се пише по-лесно с  дясна ръка, но реже с лява, рисува (доста хубаво) с лявата...
Малкият на 2 години като че ли предпочита да посяга с лявата. Май е още рано да се каже.
Има и хора с  еднакво развити полукълба, които си служат и с двете ръце, но са много редки.

# 48
  • София
  • Мнения: 39 810
firebird значи аз трябва да съм това изключение Simple Smile
иначе Дияна си е 100 % левичарка, може и да има нещо наследствено, макар, че мен са ме научили да пиша с дясната

# 49
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 712
Все повече започвам да си мисля, че и ние сме от отбора на левичарите. Крис определено предпочита да хваща лъжицата с лявата ръка и се справя доста добре. Когато качваме стълби, тръгва напред с левия крак, смучи си палеца на лявата ръка  Rolling Eyes Аз като дете съм се ориентирала към лявата ръка, но майка ми много рано ме е научила да боравя с дясната. Даже лявата ми гърда, левият ми крак и лявото ми кутре на ръката са по-големи от десните.(абсолютен мутант)

# 50
  • София
  • Мнения: 39 810
бре logo5ka накара ме да си меря пръстите на ръцете :РРРРР
май са си еднакви, но определено лявата ръка и левия ми крак са по-силни от десните си половинки Simple Smile Едно време това доста ги шокираше сестрите и лекарките в училище и ме караха няколко пъти да стискам силомера, не знам какъв резултат са писали в картона.

Общи условия

Активация на акаунт