Забранени неща

  • 9 470
  • 127
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 5 228
...Кръстена съм и то не тайно...
                   Пък аз бях кръстена тайно, в една къща на познати, през ранните 80. Само собствениците на къщата и ние с мама присъствахме + поп. И не трябваше да казваме после. А мама дори не беше религиозна...

И аз съм кръстена в началото на 80-те, съвсем явно, в църква.

# 91
  • Мнения: 237
Милиционерите събираха мацки с къси поли над 4 пръста над коляното и им
биеха печати на краката.
Питам я, а тя ми казва, че никой не е слагал печати, а късите полички били ултра, супер модерни! Сериозно искам да знам! От години усещам някаква мистерия в тази история с печатите!  newsm78

това с печатите е било за кратко и през 50-те години - по времето на Вълко Червенков и ранния Т.Ж.
родена съм през 1967-ма, на снимката от изписването ми от родилния дом, мама е с минижуп. без печат.
Абе за тия печати....мисля, че е ставало дума за ученичките. Едва ли някой е гледал големи, омъжени жени с какви поли ходят. Най-много да са ги одумвали бабите Laughing

# 92
  • Мнения: 14 514
помня, че не даваха дънки в училище. два пъти ме връщаха да се преобувам.
не даваха и прекалено дълги коси - или къса или на опашка.
края на осемдесетте дядо ми вече си слушаше съвсем спокойно "свободна европа" или ВВС.
вицове през осемдесетте се разправяха за Тато и то не само от възрастните, ние в училище си ги разправяхме.
помня, че не даваха в училище да се чукаме с яйца по великден, тъй и не разбирах защо след като явно всички червяха яйца.
но рождество не сме празнували. баба ми не ме е водила на църква, освен веднъж в едно село за да ме кръстят, явно ще да е било малко тайно. щото след 10-ти почнахме с нея редовно да ходим.
но пък и тя и майка ми ходеха в чужбина. а не бяха членове на партията. как ги пускаха не знам newsm78 а и баба ми беше есперантистка и си пишеше с целия загнил от капитализма свят Mr. Green
общо взето съм останала с впечатление /най-вече от думите на майка ми/ че това, което най-много е липсвало е било информацията. нямало е много западни филми, книги, списания.

# 93
  • Мнения: 5 877
Милиционерите събираха мацки с къси поли над 4 пръста над коляното и им
биеха печати на краката.
Питам я, а тя ми казва, че никой не е слагал печати, а късите полички били ултра, супер модерни! Сериозно искам да знам! От години усещам някаква мистерия в тази история с печатите!  newsm78

това с печатите е било за кратко и през 50-те години - по времето на Вълко Червенков и ранния Т.Ж.
родена съм през 1967-ма, на снимката от изписването ми от родилния дом, мама е с минижуп. без печат.
Абе за тия печати....мисля, че е ставало дума за ученичките. Едва ли някой е гледал големи, омъжени жени с какви поли ходят. Най-много да са ги одумвали бабите Laughing

На снимките от началото на седемдесетте майка ми е с два пръста пола. Нейните приятелки и състудентки - също.

# 94
  • Мнения: 589
Колкото по-демократично става,толкова по ми е мъчно понякога за някои от забраните...Например,беше забранено да не работиш,как така няма да работиш?! Ако те гепнат в друг град да се шматкаш,те предупреждават-до седмица да си почнал работа,ако ли не-ние ще ти намерим...
 Иначе мен ме пращаха "патрул"(бях в Учком-а)  в едно манастирче,където по Гергьовден ставаше местен събор-да вардя и докладвам кой от съучениците ми е отишъл на събора не да обикаля сергиите за югославски дъвки,а да запали свещ в църквата.Това през май 85-а.След няколко дни ме извикаха при директора да докладвам и ги вбесих,като се извиних,че не съм била на поста си,щото съм имала страшно разстройство(абсолютна лъжа!)Но фелдшера беше мой човек,и си имах абсолютно редовна мед.бележка,та не го отнесох...Иначе можеше да ме изключат от Комсомола,а като не си член-следване на куков ден...

# 95
  • Мнения: 4 586
Цитат
Всичко беше забранено. Вълнуващо, шеметно, възбуждащо! Провокиращо и предизвикателно. Късаш си от забранените плодове и се тъпчеш, докато ти вкисне слюнката. Само гледаш да не те хванат. Прекрасно усещане за лакомия. Цигарите – забранени, алкохол – никакъв случай, Джими Хендрикс – строго забранен, Битълс – също. Баретите – задължителни. Тук вече съм си почти аз. Натъпкана до пръсване със забранености. Дебели крака, изпънали задължителна къса пола и печат на дебелия крак.
от тук - http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=111&WorkID=2766&Level=2

# 96
  • Мнения: 2 161
Сега се сетих,че в края на 80-те гледах първият си еротичен филм-Венецианска нощ.Във ФК-то май го даваха.Бях в зората на пубертета си.Но няма смисъл да се караме.През 50-те,60-те и 70-те сигурно е имало жестоки ограничения,просто аз няма как да ги помня.

# 97
  • София
  • Мнения: 2 079
Преди време бях открила сайт, наречен Аз живях социализма, или Моите спомени.
Страшно интересни неща има там и можете да прочетете всичко, което са написали хората, като техни спомени.
За тези, които не вярват - да повярват, защото забранени неща имаше наистина. Зависи от коя страна на социализма са били - от тази, на управляващите, или от тази, на управляваните.
Не нравоучавам, не поучавам, а пожелавам на всички да имат повече вяра в себеподобните си и да бъдат по-добри с тях. Да няма злонамереност, подозрителност, неверие и отрицателна енергия.

Копирам един от разказите дословно, защото той отговаря точно на темата за Забранените неща. Материалът е голям и се извинявам предварително, но няма как да се сложи на линк, да си го чете този, който иска.

Цитат
Списък на незабравимото
Тодор Г. Тодоров, 44г., машинен инжинер, Ямбол


1. не ни допускаха до църквите
2. не можеше свободно да напускаш държавата
3. не можеше да имаш собствено мнение
4. не можеше да имаш висше образование ако не си член на дкмс
5. не можеше да има свобода на печата
6. не можеше да имаш дълга коса
7. не можеше да слушаш западна музика
8. не можеше да не ходиш на манифестациите им
9. не можеше да не работиш на бригадите им
10. не можеше да не отидеш в казармите им
11. не можеше да си различен
12. не можеше да притежаваш валута
13. не можеше да не им работиш
14. не можеше да не.........
15. не можеш да не гласуваш.
20. не можеш да избираш на избори със само един кандидат за всяко място.
16. не можеш да нощуваш без да известиш властите предварително къде ще нощуваш.
17. не можеш да се сдружаваш в сдружения.
19. само бкп според конституцията може да е управляваща партия в нрб.
20. не можеш да живееш без разрешение от властите в желано населено място.
21. можеш да предплатиш и да чакаш няколко десетилетия получаване на жилище, автомобил, телефон.
22. можеш да не получиш никога телефон "по целесъобразност", ако си "враг".
23. можеш да изгниеш в затвора за разказване на политически виц.
24. можеш да изгниеш в лагер и да нахраниш с тялото си лагерните прасета "по целесъобразност" без присъда от съд.
25. не можеше да говориш свободно с приятели, колеги, съседи - могат да са доносници.
26. не можеше да сключиш брак с чужденец, ако не ти разрешат.
27. не можеше да кръстиш детето си със "западно" име.
28. не можеше да поддържаш връзка с емигрирали роднини.
29. ако излезеш извън българия без разрешение или не се завърнеш след срока на разрешението за пребиваване в чужбина си престъпник и можеш да влезеш в затвора за 3 години и цялото ти имущество (жилище, вила, автомобил, мебели, дрехи) може да бъде конфискувано.
30. не можеш да посещаваш без разрешение от властите ("открит лист") населените места в граничните райони на собствената ти държава.
31. можеш да бъдеш разкъсан от мини срещу "бегълци", поставени в граничните територии.
32. не можеш да имаш собствено предприятие.
33. не можеш да публикуваш написано, да изложиш сътворено, ако не си член на казионните "творчески" съюзи.
34. не можеш да издаваш печатно издание.
35. не можеш да имаш радиостанция или телевизионна станция.
36. не можеш да притежаваш телефакс.
37. не можеш да притежаваш копирна или печатна апаратура, като ксерокс, циклостил или принтер.
38. можеш да притежаваш пишуща машина само ако редовно доставяш на милицията уникални печатни мостри с индивидуалното износване и промени на клишетата за улесняване на разпознаване на текстове, написани с твоята машина.
39. не можеш да кодираш (криптираш) собствени текст или телефонни разговори или далекосъобщение, защото това е престъпление, наказвано със затвор.
40. не можеш да имаш перденца или затъмнени стъкла на автомобила ти.
41. не можеш да не носиш легитимация, защото неносене на легитимация е наказващо се от закона престъпление.
42. не можеш да имаш друга легитимация, освен такава, в която властите против волята ти са вписали на всеобозрение дали си женен, за кого точно си женен, дали си разведен, дали имаш деца, как се казват и кога са родени, на кой адрес точно живееш, на кое място точно работиш, дали си пенсионер.
43. във връзка с 42. не можеш да наемеш обща стая в хотел с лице от другия пол, ако то не фигурира в легитимацията ти като законнен брачен партньор.
44. не можеш да отседнеш в хотелска стая в същия град, в който имаш адресна регистрация като постоянно живеещ.
45. ако си напуснал без разрешение на властите родината си не можеш да разчиташ на това, че кореспонденцията ти с най-близките ще остане поверителна - напротив тя като правило подлежи на лустрация, изземване и използване като доказателствено средство в съдебни и извънсъдебни разправи с теб и останалото ти в комунистическия рай семейство.
46. хората, принадлежащи към подценяваната и смятана за вражеска (което впрочем си беше чиста истина) "прослойка" на интелигенцията, много трудно поради ниски доходи имаха възможност да родят, възпитат и отгледат по повече от едно дете в семейство.
следващото поколение е очаквано по-тъпо, по-безкултурно и видимо по-агресивно поради факта, че класата хегемон се размножаваше без ограничения.
45. забрана да правиш други разлики, освен позволените или наложените от комунизма.
46. задължително размиване на границите между "добро" и "зло" до пълното унищожаване на всяко естествено човешко разбиране за морал.
49. не можеше да не членуваш в комсомола
50.ако пътуваш за европа, минаваш през румъния, за да те пуснат през югославия беше цяла мъка!
51. не можеше да се наречеш българин, ако си имал привилегията да си роден в прилеп, в охрид, в ресен или в най-западните краища на заселване на нацията - албанските планини (през определен период от комунистическото владичество).
52. комунистическата власт забави нашето развитие и поради факта, че зад високия стобор трудно проникваше информация за развитите нации, за науката и техниката, за културата и изкуството.
информацията се добиваше чрез идеологизирани посредници - тромави издателства и идеологически институти преценяваха какво ни е интересно и какво ни върши работа. често добиването на информация от първа ръка се извършваше от цивилни изкуствоведи - тъпи говеда.
дори научно-техническото разузнаване беше в ръцете на други тъпи говеда от друг отдел на дс и краденото не ставаше за употреба.
резултатът е драматично изоставане и провинциализиране на интелектуалния продукт от световните тенденции.
53. не можеше да ползваш свободно библиотечните фондове. библиотеките имаха специални закрити отдели със забранена литература, до която имаха достъп, да я четат и се учат как да я опровергават само проверени другари.
54. не можеш да се абонираш и да получаваш никакви вестници и списания по твое желание от чужбина.
55. не можеш да си поръчаш от чужбина и да получиш "вражеска" популярна музика ("бийтълс", "ролингстоунс", "абба")
56. не можеш да внесеш от чужбина и да притежаваш библия.
57. не можеш да слушаш радио "свободна европа", ббс, "гласът на америка", "дойче веле" защото се заглушават.
58. не можеш, ако си етнически турчин, да носиш това турско име, което са избрали родителите ти.
59. не можеш да завършиш последния семестър на следването ти във висше учебно заведение и 5 години труд и десетки положени изпити ще отидат на вятъра, ако не участваш в "доброволна" комсомолска бригада през лятото.
60. не можеш да избереш къде да работиш след дипломиране, а трябва да работиш там, където властите те "разпределят", ако ще и да е на другия край на държавата.
61. не можеш да кажеш, че министър-председателят или генералният секретар на цк на бкп са некадърни, защото ще влезеш в затвора за "дребно хулиганство" едро число години.
62. не можеш да забраниш на властите да затворят прозорците на собственото ти жилище със закачен отвън огромен портрет на сталин, ленин, димитров, живков или друг изтъкнат комунистически кретен седмици около комунистическите им празници или конгреси.
63. не можеш да пътуваш със самолет и можеш да изпуснеш връзките си със следващи линии, нищо че си си платил билета, поради пълно затваряне на въздушното пространство над страната, когато отлитат или пристигат комунистически велможи винаги без никакво предизвестие.
64. не можеш да се противопоставяш на конфискации на недвижимото ти имущество, ако е необходимо на властите за строеж на резиденции или друго социалистическо строителство или им се струва, че е близо до резиденциите им.
65. не можеш да следваш във висше учебно заведение, ако властта те преценява за "враг" или ако си син или дъщеря на "враг".
66. не можеш да поскаш и да получиш никаква информация за нищо от властите, например копие от държавния бюджет.
67. всичко, касаещо "държавата", бе "тайна" и споделянето му бе "шпионаж" и "предателство", за което можеше да получиш съответните дълги наказания затвор или разстрел.
68. по закон не можеш да живееш в повече от половин стая, независимо дали жилището е твое или държавно - държавата настанява в другата половин стая когото си пожелае и те принуждава да живееш с него; в например двустаен апартамен можеше по принудата на закона да живеят четирима чужди хора по преценка и избор на властите в по половин стая с обща баня, тоалетна и кухня (възможно, но негарантирано изключение бе ако стаята бе под 9 кв. м. или живеещият бе пенсионер или тежко болен).
69. не можеш да противостоиш на властите, когато издадат закон със задна сила за конфискация на твое имущество, например забраняващ притежаване занапред на вече законно придобито жилище с площ над 120 кв.м., повече от едно законно придобито жилище, вила или автомобил - напълно законно придобитото и притежавано по предишен закон имущество, с нов закон се обявява за незаконо за притежаване в бъдеще и се конфискува без една стотинка обезщетение.
70. не можеш да получиш никаква значителна длъжност без писмена препоръка на членове на бкп.
71. не можеш да членуваш в БЗНС без разрешение на бкп.
72. не можеш да не членуваш в ОФ ("Отечествения фронт", казионна комунистическа организация).
73. може да те съди политически "другарски съд" от неюристи на оф и да те осъди на административно наказание (глоба) или на поправителен труд или изселване.
74. може да станеш жертва на насилие на политически "доброволни отряди" на оф с права да задържат и обискират.
75. не можеш да направиш нищо, ако цензурата на властите забранят разпространението на твоя книга или показването на направен от теб филм или спектакъл или цензурно отрежат нехаресващото им по политически или други техни им съобръжения.
76. можеш да бъдеш принуден административно, без съд, завинаги да напуснеш мястото, където си живял цял живот и да бъдеш изселен на другия край на държавата завинаги и без право да напускаш и за минута мястото на заточаването ти.
77. не можеш да отказваш принудително инжектиране и поглъщане на анаболни стероиди или хормонално деформиране под лъжата за "витамини", ако си елитен спортист и държавата е решила, че трябва да вземеш медал за да доказваш "превъзходстото" на комунистическата над капиталистическата система.
78. за да запазиш по-голямо от разрешеното жилище, хората се развеждаха привидно.

# 98
  • София
  • Мнения: 2 079
За интересуващите се от миналото и историята, за времето на социализЪма и комунизЪма в България, за благата и разпределението им, за странностите и (НЕ)позволените неща, за привилегиите - четете на воля.
Българският комунизъм: Критически изследвания
http://www.red.cas.bg/id-36/home.html

# 99
  • Мнения: 14 514
извинявай ама този господин ми се вижда доста пристрастен в изказването си. типичен пример на човек натрупал гняв и омраза кой знае по какъв повод ooooh!
е, не е можело и да се ожениш за който решиш - но само ако си син или дъщеря на някое партийно величие и то в софия. и привилегированите са страдали - не го забравяйте  Mr. Green

# 100
  • София
  • Мнения: 2 079
Това са лични изповеди. За достоверността им не отговарям. Naughty

Но на мен по същото това време НЕ ми разрешиха да се оженя за чужденец и до 1988 година НЕ ми разрешаваха да изляза извън пределите България. А не бях щерка на някое партийно величие.  ooooh!  Най-многото, което ми даваха е до държавите - участнички в СИВ (бившия соцлагер), точно за да не взема да избягам.  Sad Cry

# 101
  • Мнения: 589
извинявай ама този господин ми се вижда доста пристрастен в изказването си. типичен пример на човек натрупал гняв и омраза кой знае по какъв повод ooooh!
е, не е можело и да се ожениш за който решиш - но само ако си син или дъщеря на някое партийно величие и то в софия. и привилегированите са страдали - не го забравяйте  Mr. Green

Taka беше,Бога ми...Бившият ми мъж беше офицер от армията,когато решихме да подпишем,той каза,че ТРЯБВАЛО да подаде в работата си рапорт за кого ще се жени,онези да направят проучване за мен и да кажат може ли,или не...За малко да не може,защото се оказах неподходяща за съпруга на армеец или милиционер-сестра ми беше омъжена за американец,демек,може да изнасяме секретна информация hahaha(то после,като се развеждахме,си казах-тя,Партията,наистина далногледна била и за хубаво не давала да се оженим,ама това е друга тема...Simple Smile)Та си разрешихме проблема по единствения (ефективен и днес )начин за много проблеми-с връзки Mr. Green

# 102
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
извинявай ама този господин ми се вижда доста пристрастен в изказването си. типичен пример на човек натрупал гняв и омраза кой знае по какъв повод ooooh!
е, не е можело и да се ожениш за който решиш - но само ако си син или дъщеря на някое партийно величие и то в софия. и привилегированите са страдали - не го забравяйте  Mr. Green


аа, моля, моля. Щерка на обикновена у4ителка съм. като си подадох документите за брак с 4ужденец, '89 година, само няколко месеца преди края, да ти разказвам ли в колко стай4ета и колко униформени лица ме разпитваха с 4асове и дни?  Confused
и пак, съЩата година, април месец, искайки виза за Италия, за да дойда на ексурзия, да видя все пак на къде съм се запътила, пак разпити, пак 4удесии  ooooh!
на края паспорта ми го дадоха след намеса на 4овек от високо.

братов4ед ми си плати глоба заЩото кръсти сина си с западното име Мартин. '84 година това.

ина4е, вярно, някои от неЩата за 80_те години са преувели4ени, но по_голямата 4аст са си баШ то4ни  Laughing

# 103
  • Мнения: 2 759
...ина4е, вярно, някои от неЩата за 80_те години са преувели4ени, но по_голямата 4аст са си баШ то4ни  Laughing
                  Аз след първите 50 прочетох само по-късичките и всичките си бяха факт  Peace. Не видях преувеличени неща... Иначе знам, че за говорене на турски масово се налагаха глоби (при положение, че част от турското население не знаеше български). И е вярно, че в определен момент всички станахме с български имена. Ама пусто: как да кажа на довчерашната Незахи новото име? Случайно и мярнах тетрадките, та разбрах, че вече е Нина  Shocked. Но така и никога не можа да ми се обърне езика  Naughty.

# 104
  • Мнения: 14 514

имах предвид обратната ситуация. това за което пише и олимпия. не си ме разбрала Peace

Общи условия

Активация на акаунт