Испанска кухня

  • 63 916
  • 167
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 909
Момичета, правила ли е някоя от вас червени чушки (del piquillo) пълнени с риба (morue)? Гледам ги тук по разни реклами за замразени храни, но  много ми се иска да опитам да ги направя - дали са вкусни? Намерих в нета рецепти, не изглежда кой знае колко сложна работа, но ако някой сподели собствена, ще съм ви много благодарна   bouquet

# 121
  • Мнения: 1 818
chumbi,специално за теб изпълних една рецепта със въпросните чушчици.Станаха превъзходни...



Пълнени малки чушки / Pimientos del piquillo rellenos





Продукти: 100 гр. риба треска/или друга бяла риба/,1 малка консерва риба Тон,1 малка глава лук,магданоз,1 с.л. брашно и 1 ч.ч. прясно мляко.
Приготвяне: Отстраняваме кожата и костите на сварената риба и я накъсваме на малки парченца. В тиган задушаваме нарязания на ситно лук.Когато стане прозрачен прибавяме парченцата риба треска и консервата риба тон.Добавяме брашното и прясното мляко...разбъркваме добре и готвим докато получим гъст сос.С тази смес пълним чушчиците ,панираме в смес от 3 с.л. брашно, 1 яйце и сол на вкус .Пържим в предварително загрята ,но не силна мазнина.Според авторката на оригиналната рецепта тези чушки могат да се направят и във фурната,без да се панират...За целта напълнените чушки се нареждат в намаслена тавичка,поливат се със сос бешамел и се запичат до зачервяване./източник:
La cocina de lechuza



# 122
  • Мнения: 1 818
Фокача / Focaccia





Време за подготовка : 40 мин.+3 ч. и 30 мин. за втасване на тестото.Готвене : 25 мин.
Продукти за 3 фокачи :7 гр.суха мая,450 гр. брашно,сол,2 с.л.зехтин,масло за намазване на тавичката,1 яйце./По желание в тестото може да се настърже кашкавал или сирене,да се добави заапържен в зехтин лук ,нарязан на ситно колбас,бекон или сланина /
Приготвяне : В купа размесваме маята с малко топла вода/100 мл./ и 100 гр. брашно.Покриваме с кърпа и оставяме да втаса за един час на стайна температура.Прибавяме в тестото още 150 мл. топла вода и 320 гр. брашно,1 к.л. сол и зехтина.Месим тестото докато се изглади добре.Оформяме го на топка ,покриваме с кърпа и оставяме да втаса 2 часа.Разделяме тестото на три,оформяме на правоъгълници с дебелина 1,5 см.върху набрашнена повърхност.Оставяме правоъгълниците да починат 30 мин. и с много остър нож правим шахматни еднакви разрези,за да получим ефекта на "дантела".Намазваме фокачите с разбито с малко мляко яйце .Печем първо на 240º и след 10 мин. намаляме фурната на 180º и печем още около 15 мин. докато станат златисти.Сервират се топли. В тестото може да се добави настъргано сирене или кашкавал ,запържен в малко зехтин лук или нарязан на ситно колбас,сланина или бекон/

по рецепта от " Cocinar con fantasia"


# 123
  • Мнения: 1 818
Пълнени калмари



Подготовка и готвене: 1 ч. и 30 мин.
Продукти за 4 порции: 800 гр. малки калмари,2 твърдо сварени яйца,1 глава лук,2 твърди домата-средни по големина,1 морков,1 ск. чесън,1 ч.ч. вино,сол,кориандър
Приготвяне:
❧ Измиваме и изчистваме добре калмарите.Изрязваме пипалата и ги нарязваме на малки парченца,които запазваме за пълнежа.
❧ Нарязваме лука и чесъна на ситно и моркова на кубчета.Запържваме ги в тиган с малко мазнина.
❧ След няколко минути прибавяме обелените и нарязани на малки парченца домати и нарязания коричндър.
❧ Посоляваме ,прибавяме виното и задушаваме още десетина минути .
❧ Отделяме половината смес и към нея прибавяме нарязаните парченца калмар и нарязаните твърдо сварени яйца.
❧ С тази смес пълним калмарчетата ,слагаме ги в тигана с половината смес ,прибавяме малко вода ако е необходимо и готвим още 30 мин. на много тих огън,като разбъркваме ,за да не загори ястието.
❧ Сервираме с нарязан магданоз или кориандър.




# 124
  • Мнения: 1 818
Скариди в чеснов сос

...любимите скариди на семейството ми!



Продукти за 4 порции : 20-30 скариди,5-6 ск. чесън/може и пресен/, 5-6 с.л. зехтин,сока на 1 лимон,сол на вкус
Приготвяне: В тиган загрявам зехтина и леко запържвам чесъна.Когато се зачерви го изваждам с решетъчна лъжица и слагам скаридките...Когато станат с приятен розов цвят ги изваждам от тигана,прибавям ги към чесъна,посолявам ги и ги поръсвам с лимонов сок.Покривам за около 15 мин. съда ,за да се овкусят.

# 125
  • Мнения: 1 818
Октопод по галисийски - Pulpo a la gallego



Продукти: 1 октопод/при мен 1.200 гр./,1/2 кг.средни на големина картофи,едра морска сол,1 с.л. сладък червен пипер и 1 с.л. лют червен пипер/ по желание/,зехтин.
Приготвяне : Измивам картофите много хубаво с четка и ги слагам в тенджера,без да ги беля/,да покрият дъното и.Поръсвам ги с морска едра сол/около 1 ч.л. Наливам вода/250 мл.за 500 гр.октопод/,при мен около 1 литър и слагам на котлона да заври.Идва ред на октопода.Внимателно слагам и него в тенджерата върху картофите...поръсвам и него с едра сол.След около 10 мин. изваждам октоподчето и го оставям да "почине"докато поизтине леко/за да не му падне кожата/...През това време намалям огъня до минимум...тази процедура повтарям още два пъти. Времето за готвене зависи от големината на октопода.При мен беше около 45 мин.Октоподят се сварява за същото време,за което се сваряват и картофите.Проверявайте с клечица месото,като гледате да не го преварите,да не стане жилаво.Отделяме водата от варенето/аз я прибирам и с нея приготвям паея/,оставяме месото и картофите да изтинат хубаво .Върху типична дървена чиния/подобна да кръглите дъсчици за рязане/подреждам ред от обелените и нарязани на кръгчета картофи,отгоре ред нарязан на тънки гръгчета октопод/максимум 5 мм/.Поръсвам с червен пипер,едра морска сол и зехтин и притоплям така приготвената чиния в микровълновата фурна.

Благодаря на приятелката ми Теди за това,че ме научи да приготвям това чудесно ястие!






# 126
  • Мнения: 1 818
Валенсианска салата 



Продукти: Зелена салата,1 твърд домат,1 краставица,1 глава лук,1 морков,твърдо сварено яйце,сладка царевица/маслини,пресни млади аспержи/
Приготвяне: Можете да използвате всякакъв вид салата.След измиването я подсушете добре/ако имате центрофуга за салата още по-добре/.Нарежете я на дълги ивици.Домата разрежете на 8.Лука и краставицата нарежете по ваш вкус,а моркова настържете на едрото ренде.Подредете всички продукти като играете с цветовете .Подправете с лимон,зехтин и сол.


# 127
  • Мнения: 1 909
Габи, страхотна си! Още по-вкусни ми се виждат сега и много скоро ще ги направя! Благодаря ти сърдечно  bouquet Мисля, че ще ги направя във фурната обаче - не си падам много по пърженето

Другите ти рецепти също много ме заинтригуваха - правила съм октопода точно по същата рецепта и наистина е нещо невероятно вкусно  Peace

 Hug Hug Hug

# 128
  • Мнения: 1 818
Заек в сос Пердис / Conejo en salsa de Perdiz

Авторът на тази рецепта Harry Haller/ който е и изключителен сладкар...ако имате време погледнете  сладкишите му... / описва много увлекателно историята на тази рецепта и любовта си към това ястие ...Нямаше начин да не се заловя веднага да го приготвям ...






Продукти:
1 заек,нарязан на по-едри парчета
1 дафинов лист
10-12 зърна черен пипер
1/2 голяма глава лук или 1 малка
1 глава чесън
1 пакетче /1 с.л. / шафран
2 ч.ч. зехтин
1 ч.ч. хубаво бяло вино/от най-качественото/
1 ч.ч. качествен  оцет /ако не обичате оцет,намалете количеството му/
брашно за заека
сол
търпение и време




Готвене:
❧ Вземаме една голяма тенджера/при мен глинен гювеч/и в нея слагаме черния пипер,главата чесън,като махаме само външната обвивка,не разделяме скилидките,главата лук,разрязана на две или три парчета ,дафиновия лист и пакетчето шафран/спицифична подправка ,която оцветява ястието в жълт цвят/.

❧ В тиган със зехтин запържваме до златисто месото,което предварително сме  осолили леко и оваляли в брашно. Слагаме го в тенджерата при подправките.

❧ Прецеждаме мазнината и като доливаме колкото е необходимо,премерваме две чаени чаши.Изсипваме я в тенджерата.В същата чаша мерим и виното .Изсипваме и него . Накрая идва ред и на  чашата оцет . Разбъркваме леко всичко ,похлупваме съда и оставяме така цяла нощ.

❧ На следващия ден посоляваме и готвим /първо на силен огън,за да се получи хубав цвят,след това оставяме да къкри на слаб огън.За сваряването на месото е необходимо малко повече от час.

❧ Изпържваме няколко картофа/при мен два големи/,нарязани на кубчета.Пускаме ги в готовото ястие ,покриваме ги хубаво със соса,за да се овкусят и сервираме.

Превъзходно е всичко...и месото ...и картофите !

По този начин може да се приготвят всякакви дивечови меса и птици... в краен случай и пиле .

Източник : i-recetas  




# 129
  • Мнения: 136
Момичета, благодарение на вас ставам фен на испанската кухня  Hug много, много, много благодаря за чудните рецепти!

# 130
  • Мнения: 1 505
топ4ета с маскарпоне       

1 пакет бисквити смиламе на трохи и прибавяме 100 гр. маскарпоне,смесваме добре и правим топ4ета-оставяме ги 30 мин в хладилник да стегнат.Разтопяваме 1 бял шоколад в МВ и овалваме топ4етата в него. 
*Бързо,лесно и вкусно(аз бях изненадана от вкусния резултат,за6тото маскарпонето не ми се връзваше много тук,но са невероятно сладки и вкусни).Ако ниакои иска може да си добави смлени ядки или една цяла в средата,аз забравих,но следва6тия път 6те сложа.     Съжалявам,4е не мога да посо4а кои е изто4ника,за6тото разгледах много испански блога,но ако го намеря отново 6те напиша.
 

# 131
  • Мнения: 1 505
Корона
 
*Това го направих днес,видях го от един блог испански,но за съжаление не си записах от къде,за6тото прегледах няколко,а ми се искаше да видите и оригинала на рецептата.   
   
  Продукти:150мл.прясно мляко,1 щипка сол,50гр.масло,3 белтъка,20гр.мая на прах,400гр.брашно 
     
Вси4ко се смесва и се омесва еласти4но тесто,расто4ва се на правоъгълник и се намазва с разтопено масло,а върху него се намазва и един слои от: зелени подправки с 1-2 скилидки 4чесън и зехтин(пасират се).Върху тестото се слага малко 4черен пипер,натрошено сирене и обелени слън4огледови семки.Завива се на руло и края се намазва с вода,за да залепне по-добре.Рулото се завива в кръг и се реже с дебелина около 1,5-2 см.,но не се стига до края с разрезите,те се подреждат в леко наклонено положение,намазват се с белтък и се поръсват с настърган кашкавал.Короната се слага в тави4ка с пекарска хартия отдолу във фурната на 50 градуса отна4ало,за да увели4и обема си и след това на 180 градуса за 25-30 мин. 
 

# 132
# 133
  • Мнения: 1 818
enamorada,по твоя идея и аз реших да направя тази корона,но моята е рецепта е по-различна ...


Козуначен венец с канела





Продукти за един малък венец:
225 гр. фино брашно /за Испания- harina de fuerza -за хляб,богато на глутен /
½ ч.л.сол
30 гр. захар
8 гр. захар с ванилия
8 гр. мляко на прах
14 гр. прясна мая /или 2 ч.л. суха мая/ През лятото не ви е необходима толкова мая...сложете 8-10 gгр. или 1 ½ ч.л. суха мая/
1 голямо яйце,леко разбито
75-100 мл. хладка вода /unos 30º C/.
20 гр. разтопено краве масло
10 гр. свинска мас /или масло/маргарин/
Разбит жълтък за намазване

Пълнеж:/превеждам от оригиналната рецепта,но вие си направете пълнежа на вкус /
30 гр. разтопено/не горещо/ краве масло
60 гр. стафиди,предварително накиснати в малко ром
60 гр. нарязани сушени кайсии
55 гр. нарязани бадеми
55 гр. кафява захар
1 ч.л. канела
1/8 ч.л. настъргано инд. орехче
щипка джинжифил/по желание

Глазура:
110 гр. пудра захар
вода
1/2 капачка ликьор/при мен от череши/
25 гр. бадеми за украса

❧ Пресяваме брашното .Прибавяме към него млякото на прах,солта ,захарта ,ванилията и маята/ако работите със суха,както мен/ Разбъркваме всичко добре.Правим кладенче и изсипваме разбитото яйце,маята/ако работим с прясна...като предварително сме я направили на кашичка/ и леко топлата вода .Месим,докато тестото се изглади и спре да лепне по плота.Ако е необходимо прибавяме още брашно.
❧ Оставяме тестото в намаслена купа да втаса /на 28º/и покриваме с кърпа.При мен около 1 час и половина.
❧ Когато тестото удвои обема си го разстиламе на набрашнена повърхност и разточваме на правоъгълник 45x30 cm2, горе-долу.
❧ Смесваме захарта с подправките за плънката ,сушените плодове и бадемите .Намазваме разточената кора с разтопено масло и намазваме с плънката.
❧ Завиваме на руло и след това затваряме на пръстен,като краищата намазваме с малко мляко или вода.
❧ Слагаме полученият венец в тавичката на фурната върху хартия за печене и правим разрези с ножа ,от вън-на вътре,като оставяме 3-4 см между всеки от тях...Вътрешната страна трябва да остана цяла,не разрязана...като цвете... Много внимателно ,като повдигаме с нож венеца ,го разширяваме така,че да се раздалечат отделните парченца .
❧ Оставяме да втаса на топло,докато удвои още веднъж обема си.
❧ Печем в предварително загрята на 200º фурна до зачервяване.
❧ След опичане ,внимателно изваждаме венеца и го намазваме със подсладена вода.
❧ За глазурата смесваме пудрата захар,ликьора с вода ,докато получим лека и подвижна маса .
❧ Украсяваме с бадеми ,които залепяме върху глазурата.

... Да ви е сладко...какво като не е Великден !  :smile1:

Източник :
i-recetas

# 134

Общи условия

Активация на акаунт