Кърмене и захранване на бебетата-основни правила

  • 33 376
  • 110
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 529
Mного ще ми бъде интересно, ако публикувате и една примерна крива на растежа и килограмите, според която се ръководите.
Моят син на 9 навършени месеца тежеше 8900гр на 77 см и според таблиците, които аз имам е точно в златната среда за момчета по килограми, а на ръст е малко по-висок. По снимките не може да се каже винаги, дали детето е с наднормено тегло или не Rolling Eyes

# 16
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Birdie, само ще те помоля - преди да започнеш да раздаваш правосъдие и да квалифицираш, прочети назад в този форум, и прегледай Библитоеката, грижливо събрана от майките тук. Имам чувството, че пишеш, без всъщност да си обърнал много внимание за какво и как говорим обикновено.
Иначе и на мен ми е любопитно какво имаш да споделиш с нас за педиатрията в съседна Гърция.

# 17
Докторе, похвално е, че насърчавате кърменето, но ме притеснява, че държите да имаме пълно доверие на педиатрите си. Защо ви плаши информираността?
В Гърция има клон на La Leche League в Атина, Тесалоники и Mytilini. Интересува ме, вие насочвате ли майките, които имат проблеми с кърменето към тази организация?

# 18
  • САЩ
  • Мнения: 323
Цитат на: Anonymous
Докторе, похвално е, че насърчавате кърменето, но ме притеснява, че държите да имаме пълно доверие на педиатрите си. Защо ви плаши информираността?
В Гърция има клон на La Leche League в Атина, Тесалоники и Mytilini. Интересува ме, вие насочвате ли майките, които имат проблеми с кърменето към тази организация?


госта съм аз

# 19
  • Мнения: 8 585
Четох доста неща-уважавам усилията, ентусиазма, инстинкта и перфекционизма на Всички Вас.
Моята задачка е проста- аз съм бавачка и съветник и изповедник и обичам майките също колкото и ти. Но има малка разлика- аз виждам сферично и мисля сферично- и е естествено тъй като живея с това от професионална гледна точка. Аз съм професионалист в това което правя и просто казвам това което мисля и правя това което смятам за най-добре за бебчетата и спокойствието на майките ми- нека да приемем, че ти и аз имаме по едно гребло и гребем заедно.

# 20
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: Birdie
Четох доста неща-уважавам усилията, ентусиазма, инстинкта и перфекционизма на Всички Вас.
Моята задачка е проста- аз съм бавачка и съветник и изповедник и обичам майките също колкото и ти. Но има малка разлика- аз виждам сферично и мисля сферично- и е естествено тъй като живея с това от професионална гледна точка. Аз съм професионалист в това което правя и просто казвам това което мисля и правя това което смятам за най-добре за бебчетата и спокойствието на майките ми- нека да приемем, че ти и аз имаме по едно гребло и гребем заедно.


Е не можах да се сдържа -  newsm10   202uu Само не мога да разбера - един свестен педиатър имало тука, и той емигрирал Laughing
П.С.Това със сферичното мислене как го правиш, искам и аз Sunglasses

# 21
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Дай да гребем тогава  Grinning
Аз не знам сферично ли мисля, или с друга геометрична форма някаква. Интересно наистина, какво ще отговориш за Ла Лече в Гърция и работиш ли с тях - и защо? Аз съм член на Ла Лече и се обучавам за лидер, така че живо ме интересува отговора ти, нали ще гребем Wink

# 22
  • Мнения: 8 585
9 месеца-8900 гр е  -25 персентил-т.е малко под идеалното за възрастта, но абсолютно нормално. Ръстта обаче е +97 персентил-т.е три позиций над идеалното-ако предположим, че двата показателя обикновено са симетрични, следва че детето леко изостава на тегло защото предполагам само го кърмите и не взема достатъчно други нужни вещества от месо, яйца, зеленчуци, риба и плодове. Много важна е динамиката на растежа-тоест ако от раждането запазва позицията си на тегло без да "пада", тогава теглото му на 9 месеца се интерпретира като нормално-просто бебешока е по-бърз на ръст-нещо което е генетично предопределено.

Криви на растеж:
http://www.cdc.gov/nchs/about/major/nhanes/growthcharts/clinical_charts.htm

# 23
  • София
  • Мнения: 2 958
Цитат на: Birdie
9 месеца-8900 гр е  -25 персентил-т.е малко под идеалното за възрастта, но абсолютно нормално. Ръстта обаче е +97 персентил-т.е три позиций над идеалното-ако предположим, че двата показателя обикновено са симетрични, следва че детето леко изостава на тегло защото предполагам само го кърмите и не взема достатъчно други нужни вещества от месо, яйца, зеленчуци, риба и плодове. Много важна е динамиката на растежа-тоест ако от раждането запазва позицията си на тегло без да "пада", тогава теглото му на 9 месеца се интерпретира като нормално-просто бебешока е по-бърз на ръст-нещо което е генетично предопределено.

Криви на растеж:
http://www.cdc.gov/nchs/about/major/nhanes/growthcharts/clinical_charts.htm


Странно! Rolling Eyes Моето бебе е 8,700 кг и 74 см на 9 месеца,а се храни с месо ,зеленчуци ,жълтък,риба и плодове -всеки ден ,като редувам жълтъка и месните храни... всичко необходимо , казано от педиатъра му.Тъй като има хемоглобин 107 ,захраних с тези храни по-рано, отколкото бях решила....От 7,5 м е на адаптирано мляко и изброеното до тук....Кърмих до 7 месеца.Та затова се зачудих...Какъв е моят случай?

# 24
  • Мнения: 8 585
Цитат на: kiki27
Цитат на: Birdie
*или брашно от ориз смесено с тези плодове и сокове като бебешко пюре. ЗАБРАНЕНО Е ИЗПОЛЗВАНЕТО НА БРАШНО КАТО ХРАНА ПОД ВСЯКАКВА ФОРМА ДО 11 мес, възраст-вкл макарони и фиде. .


Само това не разбрах, ако може да поясните!
Rolling Eyes


Страшен бебчо този на снимката-да е жив и здрав- малко е тъжно, че лекувам само гърци, и не работя в БГ...
Брашното беше традиционна "основа" за приготвяне на бебешки каши. Вкусна и много предпочитана храна-но за съжаление точно е установено че предизвква малабсорбционен синдром, глутенова непоносимост и късна предразположенност към астма и екземи. Затова не се дава до 11-12 месеца-нито храни на основата на необработено брашно като фиде или макарони.
Широко се използва обаче оризово брашно, което е без глутенова храна и няма странични действия. Препоръчвам Ви го- много се харесва на бебетата-Нестле го има като Оризово брашно, Гербер-( старата Хумана) също.

# 25
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Цитат на: Birdie
Брашното беше традиционна "основа" за приготвяне на бебешки каши. Вкусна и много предпочитана храна-но за съжаление точно е установено че предизвква малабсорбционен синдром, глутенова непоносимост и късна предразположенност към астма и екземи. Затова не се дава до 11-12 месеца-нито храни на основата на необработено брашно като фиде или макарони.
Широко се използва обаче оризово брашно, което е без глутенова храна и няма странични действия. Препоръчвам Ви го- много се харесва на бебетата-Нестле го има като Оризово брашно, Гербер-( старата Хумана) също.

Това беше причината да те помоля първо да прочетеш, после да отсъждаш. Тук (форумът) никъде не се насърчава употребата на глутеносъдържащи храни именно поради горната причина. Напротив, всички предложени рецепти и прочие са на основата на ориз, елда, просо и (вече, от днес) амарант. Макар че бг педиатрите с лека ръка дават глутен след 4 месец...моята изрично я питах (аз често я 'тествам') и заяви, че след 4-5 месеца никакъв проблем нямало...интересно, ако детето ми беше с целиакия, какво щеше да каже впоследствие?

# 26
  • Мнения: 2 784
А бихте ли обяснили какви са признаците на "кризите в кърменето" за които пишете по-горе и как да се справим с тях.От 2 дена моето бебе е малко по-неспокойно и си иска по-често млякото.Аз по принцип от 2 месеца вече не я храня подчас,а на поискване,но сега вече ми се струва че едва ли не постоянно се кърмим.А нямам усещането млякото ми да е намаляло.Извинете,че се обръщам с личен проблем тук,но просто като прочетох горното се сетих да попитам,а и пишете,че може да е фатално.Как да разбера дали не гладува?
Благодаря предварително!!!

# 27
  • Мнения: 8 585
"Макар че бг педиатрите с лека ръка дават глутен след 4 месец...моята изрично я питах (аз често я 'тествам') и заяви, че след 4-5 месеца никакъв проблем нямало...интересно, ако детето ми беше с целиакия, какво щеше да каже впоследствие?"

Елате при мен-ще останете доволни и се надявам да издържа всякакъв вид тест  Laughing
Всеки е отговорен сам за своята професионална квалификация... Embarassed

# 28
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Да, предполагам че си прав.
Само за пояснение, за да избегнем недоразуменията, и за да разбереш защо съществува този форум и защо толкова усилено много майки работим - ето какви съвети дават 95% от българските педиатри:

-- Кърми се най-рано 3-6 часа след раждането, зависи от болницата. Има такива, в които първото поставяне на гърда е след 12-36 часа след раждането (не е задължително да е секцио)
-- Кърмене на 3 часа. +/- максимум 20-30 минути, но не е желателно; ако бебето плаче по-рано, се дава подсладена вода.
-- Задължително се дава подсладена преварена вода 5%. Желателно е над 150 мл на ден да се изпиват от бебето.
-- Задължителна нощна почивка на стомахчето; когато бебето се буди, му се дава преварена подсладена вода, но в никакъв случай кърма.
-- Кърми се само от едната гърда.
-- След всяко кърмене се изцежда гърдата до последна капка. Кърмата не се съхранява.
-- От 40-60 ден се дават първи плодови сокове. През 3-ти месец - пловодо пюре; 4-ти месец зеленчуково пюре; 5-ти месец месно пюре и жълтък -- и така нататък.
-- От 4-ти месец (зеленчуково пюре) кърменията се заместват така, че на 6 месеца има само сутрешно и вечерно кърмене; през 7-8 месец остава само вечерното; към 10-тия майката се подсеща леко или грубо, че е време да отбие детето, защото "в кърмата вече няма нищо полезно за бебето" или "се вкисва в гърдите".
-- Използването на биберон-залъгалка и шишета е по преценка на майката, т.е. не й се казва, че нарушават ритъма на сучене и на стимулиране на лактацията.
-- и други подобни, от типа на "кърмата ти е нехранителна", безразборни пробни кърмения и дохранване от пръв поглед без дори да се проследи повече от една седмица как наддава детето, т.н. глупости, които са "помогнали" на не една майка да отбие без време и не по свое желание бебето си.

# 29
  • Мнения: 8 585
"А бихте ли обяснили какви са признаците на "кризите в кърменето" за които пишете по-горе и как да се справим с тях."

Около 2,5 към 3 месец ОПРЕДЕЛЕНИ майки са със силно намалена кърма, независимо че дотогава са кърмили съвсем нормално. Причините са неясни.
Въпросът е-> малки часове между кърменията? ->бебето се храни при полупълно стомахче->не изпразва напълно гърдата-> поради това->намалена кърма-тогава въвеждането на 3,5-4 часов интервал коригира проблема. Това обаче е съпроводено с много плач и изисква търпение.
Има обаче и жени, при които тази схема не помага-те просто имат намалена кърма при нормални часови интервали. Тогава може да се опита заместване на едно кърмене с адаптирано мляко-обикновено 16-17 часа и опитване дали при новото двойно по-голямо часово разстояние ще се коригира проблема. Много пъти съм успял да преодолея "проблема на 3 месец" по този начин- след 2-3 седмици махам единственият биберон и кърменето се възвръща.
Часовият интервал между кърменията Е ОТ ОГРОМНО значение и напълно индивидуален- общо взето 3,5-4 часа е идеално за да се поддържа добро кърмене през първите 4-5 месеца. Бебето от само себе си не е достоверен показател дали е гладно или не-това е факт от столетия известен-нужно е известно приспособяване на детето-ако го постигнете това от 1 месец,много е лесно по-нататък, тъй като бебето се събужда точно за храна и майката се чувства човек, а не по цял ден кърмеща всеки 10-15 минути.



"От 2 дена моето бебе е малко по-неспокойно и си иска по-често млякото.Аз по принцип от 2 месеца вече не я храня подчас,а на поискване,но сега вече ми се струва че едва ли не постоянно се кърмим.А нямам усещането млякото ми да е намаляло."

Типични проблеми  на  "свободните режими"-целият ден се храним на всеки 10 минути. Но не знам възрастта на детето и дали няма някакво леко вирусно заболяване или хрема... и затова задържам отговора...  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт