Препоръ4айте ми книга-наръ4ник за отгл. на бебе, моля!

  • 2 187
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 174
4етяхте ли книги за отглеждането/ възпитанието на бебето си? Ако да, от коя останахте най-доволни?

Благодаря!
  bouquet

# 1
4етяхте ли книги за отглеждането/ възпитанието на бебето си? Ако да, от коя останахте най-доволни?

Благодаря!
  bouquet

ами ти ако си в Щатите питай там какво 4етат
аз имах една книжка за бременни със синтезирана инфо за първите 40 дена
ина4е инфо от болницата, броШурки, списания
ходих на курс преди и след раждането
имаме си и консултации за конкретни проблеми
има доста противоре4ия по книгите

# 2
  • Мнения: 4 111
Най-съм доволна от форумите на БГ мама. По-ценен помощник за мен няма. На книгата въпрос не можеш да зададеш.

# 3
  • Мнения: 11 021
От книгите ми харесва "Какво те чака през първата година на детето". Но форумът е незаменим и ми е основния източник на информация. Peace

# 4
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
И аз се информирам основно от интернет,а ако имам въпрос,отговора много често намирам във форума или получавам от приятелки,чиито деца вече са по-големи от моето  Peace

# 5
# 6
  • София
  • Мнения: 4 590
И аз се информирам основно от интернет,а ако имам въпрос,отговора много често намирам във форума

 Peace

# 7
  • Мнения: 8 242
От форума по-добра книга нема  Mr. Green

# 8
  • Мнения: 990
От форума по-добра книга нема  Mr. Green
Да така е  smile3521

# 9
  • Мнения: 3 376
Д-р Спок и форума разбира се

# 10
  • Мнения: 291
купих си книгата на проф.Христо Михов "Книга за майката" , нещо като бг вариант на Спок - доволна съм като цято, но най-ценната информация я получавам от обмяна на опит  Naughty

# 11
  • Мнения: 1 230
Спок  Peace но имам редактирана и осъвременена версия. Форумът ми е за бързи справки преди да стигна до педито  Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 44 231
http://family-bg.com/prX_30.htm?products_id=30

аз тази я харесвам много, с много илюстрации е.
и една мъничка имам, но тя е приятна но не е кой знае какво...
ест и Спок, последното осъвременено издание, което така и не съм изчела напълно..... http://family-bg.com/prX_42.htm


и естествено и съвсем не на последно място - форумът и библиотеките в него...
и този сайт http://www.biberonbg.com/
и други сайтове също...

# 13
  • Мнения: 27 524
Да. Най-много ми допадат всички книги на Ан Бакюс  Peace

# 14
  • Мнения: 1 230
bubu_to, наистина "Книга за майката и бебето" е хубава, обаче не я препоръчвам като първо четиво. Аз направих такъв избор и първите седмици след раждането определено бях в шах. Добре, че ми попадна Спок. А комбинацията от двете е  Peace

# 15
  • София
  • Мнения: 44 231
ами аз го препоръчвам като комбинация от доста неща Wink книгата наистина заради илюстрациите ми харесва, а и мн добре според мен са обяснени болестите, обривите  и т.н...всъщност заради именно тази част ми допада най-много - за мен е ценно например, че като става дума за шарка има снимчица на обрива....
но пък откъм захранване хич не съм съгласна с писаното точно в тази книга....
В Спок вс ми е много попиляно...

# 16
# 17
  • Мнения: 1 924
През бременността четох "Аз възпитавам детето " -Лоранс Перну, "Какво те чака през първата година на детето" и книгата на Спок.И нито една не ми харесва цялостно.
"Какво те чака... " като цяло не е лоша, но е пълна с противоречия ,освен това доста неща в нея са в разрез с личните ми разбирания за отглеждане на детето.

# 18
  • Мнения: 493
Да. Най-много ми допадат всички книги на Ан Бакюс  Peace
Също имам на Ан Бакюс Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 5 079
Най-съм доволна от форумите на БГ мама. По-ценен помощник за мен няма. На книгата въпрос не можеш да зададеш.

Абсолютно подкрепям! Peace

# 20
  • Мнения: 1 098
Какво те чака през първата година и Изкуството да бъдеш родител, можеш да я намериш тук http://www.izvorite.com/

# 21
  • Мнения: 490
Форума и д-р Спок Peace

# 22
  • Мнения: 196
Като бременна нищо не съм чела, за което съжалявам, а след като се роди Марти изчетох д-р Спок (цялата книга ). На Ан Бакхюс не ми допаднаха книгите, незнам защо. След тоав си купих "Психология за родители" на Антонина Кардашева. В началото ми беше скучно докато я четях, но към средата ми стана интересно. Още си я чета. Следващата книга, която мисля да си купя е "Изкуството да бъдеш родител" на Фицхю Додсън. Препоръчаха ми е майки от форума. Обаче форума си остава №1

# 23
  • София
  • Мнения: 4 903
д-р Спок (разширения вариант на книгата му от д-р Робърт Нийдълман)
и ФОРУМЪТ  Heart Eyes

# 24
  • Мнения: 3 072
Следващата книга, която мисля да си купя е "Изкуството да бъдеш родител" на Фицхю Додсън. Препоръчаха ми е майки от форума.

тази книга можеш да смъкнеш от тук : http://www.izvorite.com/

# 25
  • Мнения: 118
Купих си много книги за отглеждането на бебето, между които беше и тази на Христо Михов, която въобще не ми допадна. Горещо ти препоръчвам - "Какво те чака през първата година на детето!"

# 26
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 958
"The Baby Book" на Сиърс. Но мисля, че още не е преведена на български. Ако ползваш английски, това е страницата на Сиърс, в която има доста инфо:

http://www.askdrsears.com/

# 27
  • Мнения: 1 924
"The Baby Book" на Сиърс. Но мисля, че още не е преведена на български. Ако ползваш английски, това е страницата на Сиърс, в която има доста инфо:

http://www.askdrsears.com/

Крайно време е някой да преведе и издаде тази книга...изнервящо ми е да чета на чужд език.Имаше я някъде на руски,обаче...

# 28
  • Мнения: 4 784
И аз съм доволна от форумите. В един момент обаче си имаш нужда от книга, защото тука от мнения в някои отношения можеш да станеш разногледа.

# 29
  • Мнения: 9 050
От книгите ми харесва "Какво те чака през първата година на детето". Но форумът е незаменим и ми е основния източник на информация. Peace

Ох, аз от тази книга реших, че детето ми е бавно развиващо се  ooooh! През четвъртата седмица, трябвало да се усмихва. Грам усмивка нямаше. Трябвало и да гука. Къде ти! И когато до шестата седмица не направи нищо от написаното - я зарязах. Естествено се консултирах педиатърката, че детето не се развива, както пише в книгата и вече е на 4 седмици, а не гука. Тя много ми се смя.
Така че, аз книги не съм ползвала.

# 30
  • Габрово
  • Мнения: 1 220

Както и "Хранене на бебето" на Лиляна Трифонова.
Харесвами и една книга "Аз възпитавам детето" ,мисля че се казва,на френски автор е.

# 31
  • Мнения: 177
И аз съм доволна от форумите. В един момент обаче си имаш нужда от книга, защото тука от мнения в някои отношения можеш да станеш разногледа.

И аз съм на същото мнение.

# 32
  • Мнения: 2 849
Най-съм доволна от форумите на БГ мама. По-ценен помощник за мен няма. На книгата въпрос не можеш да зададеш.
Абсолютно,каквото трябва може да намериш тук .

# 33
  • Варна
  • Мнения: 618
Имам книга на д-р Спок, но съм разочарована, изключително противоречива и пълна според мен с доста талаш.

# 34
  • Мнения: 1 924
Имам книга на д-р Спок, но съм разочарована, изключително противоречива и пълна според мен с доста талаш.

Радвам се , че и други са стигнали до този извод Laughing

А пък "Аз възпитавам детето" е с автор жена- Лоранс Перну.Имам старо издание , по което ме е отгледала майка ми( а и аз отглеждах куклите си навремето с тази книга Laughing)

# 35
  • Мнения: 1 224
И аз горещо ти препоръчвам Сиърс, аз си я поръчах по Амазон. Човекът има личен опит в отглеждането на деца (има 8 ) и не описва несъществуващото "средностатистическо" бебе, а ти помага да разбереш своето.
Спок е отдавена отречен по света, предполагам че ако в Щатите питаш за него ще ти се смеят.
Книгата на Михов е класика, но е доста стара (човека е на 87 години, да е жив и здрав!) и нещата доста са се променили от тогава. Макар че там можеш да видиш, че късното захранване не е "нова мода" а добре позабравеното старо.

# 36
  • Мнения: 124
И аз четях какво ли не, но днес бих посъветвала бъдещите майки да отидат първо на курс за родители, а после да надграждат знанията си и да трупат инфо от форума.
Тази комбинация работи много добре!
Живо и здраво бебе желая.

# 37
  • Мнения: 8 585
Няма нужда от книги за "отглеждане". Животът се живее на "един дъх". Отглеждането е живеене-четейки забравяте да живеете с децата си.
Всичко от което имате нужда е добър педиатър. И само. Все пак на него това му е работата...

# 38
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 958
Няма нужда от книги за "отглеждане"...имате нужда е добър педиатър. И само.

Със сигурност за мен педиатър, който твърди, че е излишно да се четат книги и се смята за единсвената манна небесна за детето ми, не е от най-добрите. Иначе има книги и книги, както има педиатри и  педиатри...

Краткото определение на книгата на педиатрите Сиърс от @самурайка е много точно. Книга, която ти помага да опознаеш собственото си дете, да придубиеш повече сила и вяра в собствените си възможности като родител, книга, която те кара да мислиш, а не сляпо да се доверяваш на преценките на външни хора, било то и педиатри или на съветите от книги за "отглеждане", било то писани от педиатри.  Защото родителите са тези, които най-добре познават и усещат децата си, а и има въпроси около ежедневието, далеч от компетенцията на педиатрите, нищо че някои се чувстват длъжни да се набъркат там, където не им е работата...

И не, не отричам ролята на педиатрите. Ни най-малко. Но те не са "само" това, от което едно дете и начинаеш родител имат нужда. Всяка хубава прочетене книга е богатство. А добрата книга за "отглеждане" е тази, която ти помага да намериш решения на проблеми, подходящи и съобразени с нуждите точно на твоето дете и семейство, а не идва с готовите решения за несъществуващите  "средностатистически" такива.

# 39
  • Мнения: 1 924
Подкрепям напълно.
Към педиатрите би следвало да се обръщаме само по медицински въпроси,което  всъщност е в компетенцията им.

# 40
  • Мнения: 1 733
От книгите ми харесва "Какво те чака през първата година на детето". Но форумът е незаменим и ми е основния източник на информация. Peace
Peace  bouquet

# 41
  • Мнения: 8 585
Подкрепям напълно.
Към педиатрите би следвало да се обръщаме само по медицински въпроси,което  всъщност е в компетенцията им.
Всичко свързано с децата е в компетентността им.
Няма въпроси, някои подходящи, а други не.

За да се знае какво да се чете са нужни огромни познания. Иначе само се обърквате повече.

# 42
  • Мнения: 1 101
"Книга за майката и бебето" на Елизабет Фенуик.

# 43
  • Мнения: 9 050
Подкрепям напълно.
Към педиатрите би следвало да се обръщаме само по медицински въпроси,което  всъщност е в компетенцията им.

Аз не съм много съгласна. Когато малкият падна за първи път от спалнята, педиатърката ни отдели 5 минути, за да го прегледа него и след това 20 минути, за да успокои мен. Разказваше ми за нейните подобни преживявания....Това го няма в книгите, които съм чела. Добрият педиатър е повече от медицинско лице. Добрият педиатър е като наръчник в човешки облик  Peace

# 44
  • Мнения: 1 924


 Добрият педиатър е като наръчник в човешки облик  Peace

А че такива са малко, е друга тема Laughing

# 45
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 958

За да се знае какво да се чете са нужни огромни познания. Иначе само се обърквате повече.

А за да се знае на кой педиатър да се довериш не са ли нужни пак "огромни познания", бърди?

Или хващаш един за ушите, щото съседката е доволна, и  следваш само неговите съвети, нищо че примерно, той препоръчва захранване със сокчета на 1 месец. Само че ти, понеже не си чел, ЗА ДА НЕ СЕ ОБЪРКАШ ПОВЕЧЕ, си следваш съветите му и животът е песен...  Grinning

# 46
  • Мнения: 139
Д-р Спок и най-вече инстинкта ти.
В началото се чудех какво да правя с това парче месо и как ще го опазя от собствената си некадърност.
Това което най-много оцених в Спок беше, че той ти казва да не се стряскаш и да дишаш спокойно.
Първата седмица ми се изредиха 10 баби акъл да дават. Когато ги разкарах всичко си дойде от само себе си.
Книга ти трябва за масажите евентуално. Другото на форума или педиатърката (пожелавам ти да е отзивчива).

Успех и вярвай в себе си - ти само не знаеш че всичко си знаеш  Hug

# 47
  • Мнения: 1 224
Никога не е излишно да имаш под ръка хубава книга, която ти допада като подход и усещане за детето ти и теб (както Сиърс казва всяка двийка мам и бебе са уникални) и до която да се допитваш за ежедневните хиляди въпросчета, които неизменно ще имаш. Дори да имаш възможността да се обаждаш винаги на педиатъра си не винаги това е възможно и достатъчно - като затвориш слушалката и имаш още 100 въпроса. Повярвайте ми!Христо Михов ми е дядо - мога да му се обаждам и по 100 пъти на ден и да го питам за каквото ми скимне, но не се отказвам от една добре написана книга!Друг е въпроса че е наистина нужна само през първата годинка и то най-вече да те научи на мироглед, на възприемане на и отношение към майчинството.
А ако добрите педиатри бяха достатъчно нямаше форума да е пълен с въпроси за педиатри, които поне да са наясно с късното захранване и подобни, но ... уви!

# 48
  • Мнения: 8 585
Никога не е излишно да имаш под ръка хубава книга, която ти допада като подход и усещане за детето ти и теб (както Сиърс казва всяка двийка мам и бебе са уникални) и до която да се допитваш за ежедневните хиляди въпросчета, които неизменно ще имаш. Дори да имаш възможността да се обаждаш винаги на педиатъра си не винаги това е възможно и достатъчно - като затвориш слушалката и имаш още 100 въпроса. Повярвайте ми!Христо Михов ми е дядо - мога да му се обаждам и по 100 пъти на ден и да го питам за каквото ми скимне, но не се отказвам от една добре написана книга!Друг е въпроса че е наистина нужна само през първата годинка и то най-вече да те научи на мироглед, на възприемане на и отношение към майчинството.
А ако добрите педиатри бяха достатъчно нямаше форума да е пълен с въпроси за педиатри, които поне да са наясно с късното захранване и подобни, но ... уви!
Подкрепям. Предайте сърдечни поздрави и пожелания за здраве и дълголетие на Професора. Той е забележителен човек и професионалист и бе тъжно че не бе там, където би трябвало. Но времената бяха тежки...

Сърдечни поздрави пак...

# 49
  • Мнения: 1 224
Благодаря! Ще му предам, ще му бъде приятно!

# 50
  • Мнения: 565
Книгата според мен е по скоро да създаде някаква представа на майката какво я чака, а не да я учи едва ли не как да се грижи за детето си. Всяко дете е различно и майката сама трябва да се вгледа в него и да му разбере нуждите. Естествено без педиатри не може. Както и без форума.  Peace
Та за книгата: "Какво те чака през първата година на детето!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт