Личното пространство

  • 4 984
  • 94
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 491
Сега си обяснявам защо на много снимки по чужбинско количките са покрити с кърпи. Има логика.
Това тук май се прави заради притеснения от слънчево изгаряне, и аз по тази причина го правех, така пишеше, нали на лицето на бебето не трябва да се слагат кремове. Василиске, лято е, мятай и ти кърпата отгоре.  Simple Smile

# 31
  • София
  • Мнения: 6 363
ами Василиса, това исках да кажа и аз - не е до осъзнаване на идеята за лично пространство на национално ниво, а до персонални особености.
моя добра приятелка, живуща в студенокръвна Швейцария вече 20 години и майка на 3 деца, не намира нищо притеснително да пипа бебето ми без да си е измила ръцете и да го черпи с парченце круша, извадено от устата й.
изпаднах в ужас, но не можах да й се изрепча някак...

# 32
  • Мнения: 912
За количките с бебета не знам, но от 5 години живея всред "студените" германци и виждам значителна разлика в отношенията между хората там и тук. Но осъзнах, че "студенината" им е по-скоро дискретност и ненамеса в чуждите работи. Рядко някой ще си позволи да коментира облеклото или вида ти, не се отдава значение на това какъв телефон или кола имаш, не се пита колко ти е заплатата, не се дават непоискани съвети за щяло и нещяло. Рядко се клюкари и се обсъждат кирливите ризи на хората. Дори във форумите им почти няма да срещнете коментари насочени към конкретни личности или такова вживяване в темите и виртуалния живот. Гледат да са любезни, но не пристъпват определен параметър и ти оставят достатъчно лично пространство.  Някои може да го нарекат лицемерие, но според мен просто хората си се ангажират предимно със себе си, гледат тяхното семейство да е добре и по този начин са по-щастливи.  Peace
Абсолютно споделям това мнение, с тази разлика, че аз съм живяла в Канада, иначе всичко останало важи  Peace
Категорично уважавам правото на всеки за лично пространство, a.k.a privacy!
В България повечето такива хора си нямат стойностен личен живот, затова не спират да навлизат в личния живот на другите  Close

# 33
  • Мнения: 2 401
Понеже "ходите ли с токчета в парка" е мое питане, да попитам какво общо има това с пъхането на чужди глави в количката и с личното пространство? 
Според мен има и още как (мое мнение). Не би трябвало да те интересува кой как се разхожда в парка. След като по никакъв начин не е заплаха за теб, не ти пречи - на виждам защо да не си ходи, както му е удобно. Дали е спо джапанки, леопардово трико или ходи на ръце, това не би трябвало да засяга околните..


Нарушаване на личното пространство би било ако отида при мацката  и я питам напр. "ти що ходиш така в парка, маратонки нямаш  ли", или пък изкоментирам нещо така, че да чуе.   Всеки може да си мисли и да се впечатлява от каквото си иска, докато не предприеме действие спрямо другия, това не  е намеса в личното пространство.

# 34
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Явно има степени на нарушаване на личното пространство, Минзухар.
И все пак, не е ли странно колко време и енергия хаби българинът да обсъжда околните?


# 35
  • Мнения: 9 990
Да, Василиса, когато човек няма работа е така....Ако е ангажиран с нещо/ смислено/  едва ли ще се занимава именно с леопардови клинове, бабички в парка, съседки-кокетки и чужди мъже  Mr. Green

# 36
  • Мнения: 389
Малко офф:

Не се сдържах.

Имаше едно много добро изказване, не помня на кой, че ако можеше да се впрегне завистта на българина в полезна сила, нямаше да имаме нужда от атомна електроцентрала.

# 37
  • Мнения: 9 990
ми то не само за българина.....важи това.

# 38
  • Мнения: 494
Не си познавам съседите,не им искам сол,нито пък те на мен,щото ме знаят,че не съм "общителна" от типа,който е приет наоколо.Много ме дразнят,ако случайно ме заразпитват къде отивам или какво нося в чантата с покупки.Прекъсвам в зародиш всякакви опити за бабешки съвети за гледането,храненето или обличането на децата ми,които обаче(за мой най-голям бяс)не секват(абе,тия хора...как трябва да им кажеш и покажеш,че тези неща са си твоя работа,още повече,че  съвети не съм им поискала #Cussing out).
  Не позволявам намеса в личните ми работи на собствената ми майка дори,но виж...съседките....подлудяват ме!Ей го ,вчера една ме пита:"Ми твоя мъж що така толкова отсъства...не му ли е мъчно за децата поне?То тя работата...няма свършване.."и др.подобни Shocked Close...Еййййй,идеше ми да я удуша,честно(нямат ли си техен живот тия хора?????).Не ми стига моя си тормоз,та да ме тормозят и разни хора,на които и името им не зная??? Close...Не я удуших(не че щеше да е голяма загуба за човечеството),но и казах сопнато:"В развод съм,така че ,ако обичаш ,не ми приказвай на тая тема?"(,което съвсем не е така,да се знае Simple Smile)
  и съм от тия мами,които ходят на разходка с двете си деца и си говоря с тях,а не с другите майки по пейките,които,изглежда,освен за това кога,колко и как спят и ядат бебета им и (в краен случай)плюят по свекървите си или мъжете си,други теми нямат.Затова и сядам далече от всички.Много си ми е добре и единствените,които ми нарушават личното пространство са гълъбите,на коитоп големият ми син е фен и вечно ги "черпи"със солети и др. подобни.В резултат:дечурлигата се познават с другите деца в парка и на пясъчника,но аз с майките им-не!Излязло ми е име на голяма надувка обаче хич не ми дреме! Grinning. просто ми омразна това еднообразие!
  Пък за навирането в количките...и аз не го разбирам,честно!Не е народопсихология,не е женска тъпотия или комплекси...незнам какво е,но е факт и нямам обяснение за това newsm78?Просто всеки път се изненадвам и незнам какво да кажа..пък много ме дразни (то мойто стана за една друга тема,май-"Какво най-много ви дразни"-гледам ,че днес се мъдри такава със форума Grinning)
   Верно,повечето хора се разлигавват и вдетиняват, като се изправят пред някое бебе(моя милост също,в известна степен Laughing),може също и съвсем искрено да смятат,че това е някаква голяма похвала за мен и повод за огромно самочувствие и признание...може.А може и да си е чиста лудост,защото според мен,последния възможен начин да покажеш на някоя майка,че бебето и много те вълнува и кефи, е да се навреш в лицето на спящото в количката  фъстъче...горкото...какъв стрес само!

# 39
  • Мнения: X
Да, Василиса, когато човек няма работа е така....Ако е ангажиран с нещо/ смислено/  едва ли ще се занимава именно с леопардови клинове, бабички в парка, съседки-кокетки и чужди мъже  Mr. Green

Пенелопа,  не съм съгласна.
Съседката ми например си има работа, при това достатъчно.Но предпочита да виси на терасата в малкото си свободно време и да ме разпитва:
Няма ли да излизаш?
Пак ли си прала?А кога ще си събереш дрехите, вече трябва да са изсъхнали?
А защо така, а не иначе и т.н. и т.н.

Казвам ви, не съм срещала човек, който така да си вре носа в чуждия живот.

# 40
  • Мнения: 9 990
Е, то това нейното явно е болестно състояние значи Grinning

# 41
  • София
  • Мнения: 2 858
и да го черпи с парченце круша, извадено от устата й
яко

Василиса, дет казваш бебе като бебе. Моята съседка роди наскоро и аз я виждам примерно седмица след това. "Ама, моля ти се влез! Не искаш ли да го видиш?" Е, кво има да го гледам - бебе на 6-7 дена   Blush Хора всякакви.

п.п. наистина ли има някой, който да пита друг кога ще си преберете прането  Joy

# 42
  • Мнения: X
Е, то това нейното явно е болестно състояние значи Grinning

Меко казано.

# 43
  • Мнения: 912
ALEX2000, кефиш ме Peace Hug  май и аз съм като теб, или поне явно така ме виждат околните....но аз си знам за себе си, че уважавам тяхното лично пространство и съответно очаквам да уважават и моето.
Поправям се във връзка с поста на Пенелопа, че всъщност такива хора просто нямат собствен смислен живот, пример явлението клю-клю агенция пред входа ми  Sick В такива моменти животът в Канада много ми лиспва, било то само заради пустото му лично пространство и едната дискретност....ееееех Cry

# 44
  • Мнения: 193
Това с надничането в детската количка и мен много ме дразнеше. И по принцип ровенето в чуждия живот от сорта на кой: как изглежда, как е облечен, каква кола кара, колко е космат, колко е дебел или слаб, колко е богат, колко деца има, имунизирани ли са, кърмени ли са, дава ли им зрънчо и т.н. На тези хора дали им остава време да живеят в собствения им живот.

Общи условия

Активация на акаунт