Консултация с психолог

  • 106 274
  • 611
  •   1
Отговори
# 285
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
шехина, мерси! и аз така смятам да направя, много ми беше полезно да знам, 4е съм на прав път, а не да се притеснявам да не я глезя според методите и в двете страни! трябва да добавя, 4е в градината тя е изложена  и на  истинския арабски, който е изклю4ително сложен и труден! ина4е се опитвам да я приобщавам, но е трудно! руския ми е на разбиране и 4етене, като бг, не се притеснявай за линкове !ползвам основно френски тука, позабравила съм английския, но ще се оправя! никак не й е лесно, затова и търся съвети, благодаря!

# 286
Здравейте,
Много ми е нужно да получа вашите съвети! Ще се опитам да бъда максимално точна. Дъщеря ми ще стане на 2 години след седмица. Притеснява ме факта че доста неща не разбира, които и казвам /може би 30-40% от нещата/ говоря за съвсем нормални неща като например затвори вратата или вдигни си панталона и т.н. От друга страна много такива "команди" така да ги нарека изпълнява, като например спри пусни лампата, донеси си столчето гърнето, обуй си чехлите, хвърли си боклука, да донесе някоя играчка. Опитвам се да я науча по книжката кое животно какво е, но не иска изобщо да ми обърне внимание. Тя си знае и си познава куче коте пате, казва ги като думички и макар че например и обяснявам че това е крава все  едно не съм и казала 100 пъти тя си знае бау-бау и това е. Храни се сама много старателно и чисто. Госпожата в яслата изрази съмнение че се развива по бавно понеже не изпълнява командите им но повечето от тези команди изпълнява в къщи, което ме кара да си мисля че нещо в яслата я смущава. Другата и госпожа не е съгласна с колежката си и казва че е много рано за такива заключения. Аз съм много притеснена понеже не знам кой да слушам и кое е правилно. Не иска да говори. Знае 10-на думички - мама, тате, коте, пате, бау ба,у айде, Мими, блабоа което е браво. Не се и опитва много много да повтаря, само понякога. Когато иска нещо ме хваща за ръка води ме и ми показва какво иска, много често плаче. От малка се случва понякога, не често, особено когато прави нещо да и викаме и изобщо не реагира. Пее много / на нейния си "китайски" / играе на музика, обича да "рисува" играе си с куклите и съвсем нормални неща, брани си своето буквален смисъл  със зъби и нокти. Не знам какво повече да ви пиша. Ако вие имате някакви по специални въпроси питайте. Искам да знам според вас нормално ли е на тази възраст детето ми да не разбира много-много и развива ли се нормално за възрастта си/
Благодаря ви предварително!!!

# 287
  • Мнения: 2 697
Здравей, fever mimi,

По принцип по написаното от теб изглежда, че детето използва сравнително беден за възрастта му речников запас. Не искам това да те притеснява - много е възможно да е форма на поведенчески протест. Детето по твоето описание е мечтателно, вероятно и много чувствително, действително може в яслата да се смущава, след като има разлика в поведението там и вкъщи. Бързам да те успокоя, че за да се прецени езиковото развитие на едно дете, то трябва внимателно да се изследва - от детски психолог, който да оцени езиковото развитие като част от общото развитие на детето (интелектуално и емоционално). Това, дори да зададем допълнителни въпроси, няма да помогне особено - просто защото особено поведението на детето няма как да бъде "преразказано". Моят съвет е задължително да не се чака, а да се обърнете към детски психолог. Той би трябвало след внимателно изследване на цялостното развитие на детето, след възможна консултация с логопед, да диагностицира нарушение или отсъствието му. Не се притеснявайте прекомерно предварително, просто идете при специалист, за да се успокоите Hug

# 288
Благодаря ви за съвета!!!

# 289
  • Мнения: 4 605
 fever mimi  детето ти се развива съвсем нормално, като прочетох постинга ти в него видях моето дете и още 5-6 съседски и те уверявам че нямаш нужда от никакъв психолог

# 290
Благодаря!
Това малко ме успокоява. Притесняваше ме факта че има деца по-малки от нея които разбират като им говориш и говорят, а моето дете има доста неща които не разбира. За говоренето знам че е нормално и по-късно да проговори. Но относно разбирането се замислих нормално ли е на тази възраст да не разбира някой неща които са от ежедневието. От друга страна и госпожите в яслата не могат да се разберат - едната мисли че си е наред другата че изостава и аз изпаднах в паника.
Благодаря ти yasmina!

# 291
  • Мнения: 2 697
fever mimi  детето ти се развива съвсем нормално, като прочетох постинга ти в него видях моето дете и още 5-6 съседски и те уверявам че нямаш нужда от никакъв психолог

Този пост ми напомни широко битуващото разбиране сред майките, че примерно ако детето не говори на 2 г. изобщо - няма проблем, няма дете, което да не проговори. Резултатът от подобно "съседско" консултиране е, че при детските психолози и психиатри идват много късно обезпокоени родители на деца с вече развито сериозно нарушение, с изпуснат сензитивен период (т.е. период, в който се развива най-интензивно речта) и възможностите за намеса са минимални Sad
Просто подобно "консултиране" има един голям проблем - не се познава нормата, нито се отчита факта, че речта все пак е част от общото развитие на детето и то може да бъде оценено точно именно от детски психолог Peace

# 292
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Ох и аз съм успокоявана така вярно доста е по-добре, но има още много работа. Учителите в училище ми обясняват, че вече такива деца не са едно на 10, а вече са 3-4 на 10 деца. А има родители, когато схванат за какво става дума, вече е много късно.

# 293
  • Мнения: 549
......няма дете, което да не проговори. Резултатът от подобно "съседско" консултиране е, че при детските психолози и психиатри идват много късно обезпокоени родители на деца с вече развито сериозно нарушение, с изпуснат сензитивен период (т.е. период, в който се развива най-интензивно речта) и възможностите за намеса са минимални Sad
Ох, и аз вярвах в това! И толкова съжалявам че до 3 години чаках! Cry Не знам защо си мислех, че това е в рамките на нормалното развитие на детето? Да не говори , да се изолира и да не разбира. Дори осъзнах , че не разбира като му се говори чак когато психоложката ми зададе въпроса: "А разбира ли?" Чак тогава се замислих.  Embarassed

# 294
  • София
  • Мнения: 2 356
Fever mimi, не се самоуспокоявай, ако нещо те гложди. От профилактика глава не боли. Заведи детето на специалист - психолог, логопед, пък той да прецени. Ако няма нищо - супер. Ако има изоставане ще работите с детето. Не чакай докато стане по- късно, ще е по-трудно. Може да си навакса и да си проговори нормално, но можеш ли да бъдеш сигурна. Направи най доброто за детето.
Успех   bouquet

# 295
  • Мнения: 1 434
fever_mimi  Здравей  тк и аз минах с моя син по пътя на   проговарянето   опита показва    че  не е   нормално   детето  до  3 години да не говори  .,да не може да говори,Дани    го  чакахме до  3 години и  то по съвет на бабите и приятелите    ще проговори  не се притеснявайте  ...  той изведнъж  ще се отприщи  Нищо подобно не се случи  .Ходим на  логопед  вече   2 г и  6 месеца    говорим  вече  разказваме приказки и стихотворения...Но  всичко това  е постигнато  с ужасно много    ежедневна  работа  от страна на логопед.
Правихме     преглед  профилактичен както при дет невролог  така и при  дет психолог   нищо страшно няма  .Всеки си прави своите тестове..и  ако  всичко  е нормално   и   родителите се успокояват,по  добре отколкото да си  в неведение.
Колкото по рано  започне терапията   толкова по  бързо детето усвоява  всичко .

# 296
  • Мнения: 2 697
Момичета, само ми се иска да вметна в темата, че мнения като тези на bluevelvet, дъщерята на Мистрал, nadejda.v.l., dorothy, ме обнадеждават, че скоро (дано) българинът ще се научи да търси компетентно мнение навреме  bouquet

# 297
  • Мнения: 18
zdraveite.mnogo se radvam 4e ima takava tema tai kato ve4e neznam kam kogo da se obarna.deteto mi e na 5godini i e sas sindrom west.umstveno izostavame mnogo no vse pak momi4enceto mi razbira niakoi neshta.naposledak e mnogo agresivna i nekontroliruema.kogato iska neshto mnogo silno i ne i se dade tia zapo4va da se trashka na zemiata i da si udria glavata kadeto i popadne.zaradi epilepsiata me e strah da ne i stane neshto i postoianno me e strah 4e shte se narani mnogo seriozno.neprekasnato i govoria i obiasniavam 4e taka shte se narani i 4e tova koeto pravi ne e hubavo no neznam kakvo razbira tia.v pove4eto slu4ai imam 4uvstvoto 4e govoria na stenata.neznam ve4e kakvo da pravia i kak da se spraviam s neia.nervite mi sa opanati do kraen predel i neznam kak da se spravia.postoianno sam nashtrek zashtoto neznam v koi moment pak shte i prishtraka i shte se zablaska v zemiata.molia vi pomognete mi.daite mi savet kak da postapia.blagodaria.

# 298
  • Мнения: 4 605
vesi пиши на кирилица

# 299
  • Мнения: 1 008
zdraveite.mnogo se radvam 4e ima takava tema tai kato ve4e neznam kam kogo da se obarna.deteto mi e na 5godini i e sas sindrom west.umstveno izostavame mnogo no vse pak momi4enceto mi razbira niakoi neshta.naposledak e mnogo agresivna i nekontroliruema.kogato iska neshto mnogo silno i ne i se dade tia zapo4va da se trashka na zemiata i da si udria glavata kadeto i popadne.zaradi epilepsiata me e strah da ne i stane neshto i postoianno me e strah 4e shte se narani mnogo seriozno.neprekasnato i govoria i obiasniavam 4e taka shte se narani i 4e tova koeto pravi ne e hubavo no neznam kakvo razbira tia.v pove4eto slu4ai imam 4uvstvoto 4e govoria na stenata.neznam ve4e kakvo da pravia i kak da se spraviam s neia.nervite mi sa opanati do kraen predel i neznam kak da se spravia.postoianno sam nashtrek zashtoto neznam v koi moment pak shte i prishtraka i shte se zablaska v zemiata.molia vi pomognete mi.daite mi savet kak da postapia.blagodaria.


Здравейте,разбирам,че сте притеснена и изнервена,детето вероятно също-получава се затворен цикъл-то усеща вашето безпокойство и реагира,вие виждате нейното и реагирате.Иска ми се да имаше рецепта,но такава няма-вие най-добре познавате нуждите на детето.Въпреки болестта-вероятно то е със запазена емоционалност,както повечето деца със умствена изостанолост.Тоест вашето дете избира отдушници на напрежението като всяко друго опитайте да разберете от какво се пораждат тези пристъпи,имало ли е големи промени в живота на детето последните месеци,във вашия,децата реагират на неща,на които възрастните не обръщат внимание.Можете да пробвате други методи-като отвличане на вниманието,да увеличите физическите контакти по между си-да прекарвате спокойно времето заедно.Уверявам ви,че думите и обясненията не действат при повечето деца-техният свят е свят на действия,тоест опитайте по-малко да обяснявате и повече да показвате загрижеността и обичта си.Имате нужда детето да се чувства защитено,а вие по-спокойна-както повечето майки.Опитайте да й покажете как може да изразява по друг начин тревожността и недоволството си.Успех!

Общи условия

Активация на акаунт