Как се справяте когато децата тръгнат на училище ?

  • 3 967
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 723
....

Държавните занимални към училищата са ми ясни, там ако не попаднеш на съвестен учител, общо взето си е загуба на време. Племенницата ми посещава такава, пишат домашни до посред нощите.
...
Така е- въпрос на късмет е, наистина.

Дъщеря ми (сега вече ще е 2- ри клас)
посещаваше тази- в училището и съм супе- доволна.

# 16
  • Мнения: 2 700
Много се извинявам за въпроса, но какво толкова учите с децата си и какво толкова ги контролирате? newsm78
Дъщеря ми вече две години е в държавната занималня, където НЕ им пишат домашните и се справя с всичко сама. От любопитство проверявах в първи клас какво е правила, а във втори я оставих на абсолютен самотек - тя искаше да е самостоятелна, а на мен така ми отърва. Резултат : двама пълни отличници в класа една, от които е тя Embarassed  Heart Eyes
Миналата година я пробвах за месец в частната (която също е в сградата на училището), но я махнах, защото се правиха на по-католици от Папата. Искаха им отделни бележници, пишеха си домашните първо в тетрадка за занималня, която след това трябваше да преписват в тетрадка за домашна работа. Резултат: времето не им стигаше и като се прибереше в къщи сядаше да преписва отново и отново.
Единственото, с което съм съгласна е, че от занималня децата се умарят повече, отколкото ако прекарат следобеда у дома.

# 17
  • Мнения: 24 467
Доказателство, че при еднакъв подход резултатът може да бъде различен и че две еднакви решения за двама различни души няма.
Аз, напр., просто не харесвам занималнята в училището на сина ми, защото децата там са много- групата включва 35 деца. и за мен, специално е безсмислено посещението му там. Когато си дойде в къщи подготовката му, честно казано , е за не повече от един час на ден, след което си взима гуменките и якенцето и- на вън! Той предпочита да играе извън контрола на родители и учители и това е напълно разбираемо.
Никак не обичам да се прекалява с писането и ученето. Особено при толкова малки деца, дето животът им е в играта.

# 18
  • София
  • Мнения: 4 412
И на мен ми е интересно как една работеща майка да организира отглеждането в 1-3 клас. Не всички имат възможност да родят второ дете или да минат на половин работен ден. И за мен занималните са не само да си напишат домашните, ами и да ги гледат до края на работното време на майките. Струва ми се малко детето да се остави само в къщи.
Може ли да кажете до колко часа работят занималните и каква е таксата за частните?

# 19
  • Мнения: 24 467
Занималнята в училището на сина ми е съобразена с работното време- до 17.00 часа. Дете не е оставяно в двора на училището. Ако родителят закъснее то си стои в сградата, мисля до бодигарда вътре, но не и навън. Това изрично беше разяснено на родителските срещи миналата година при нас, тъй като, разбира се, повечето родители работят на пълен работен ден.

# 20
  • Мнения: 475
Нашата занималня също уж е до 17.30 , но всъщност почти всички родители са там към 18.15 , случвало ми се е и повече да закъснея - госпожата му дава да рисува или нещо друго и ме чакат.Всеки ден с мен се разговаря къде ,какво са свършили итака. Освен това го взема от училище ,х одят на обяд в стола ,настоява да се нахрани ,понякота когато прецени , че не е ял достатъчно ,част от храната се взема за по-късно. Самия факт , че детето се привърза толкова , че покани жената на Празника на буквите на мен ми говори много.

# 21
  • Мнения: 2 700
При нас държавната занималня е до 17,30 ч.
Частната струва 80 лв/месец и е до 18 или 18,30 часа (не съм сигурна точно), като има опция доплащане за допълнителен престой.

# 22
  • Мнения: 475
При нас с 75 лв. и няма такава опция.

# 23
  • Мнения: 2 768
В нашата занималня изчисляват таксата според присъствените дни - един ден струваше миналата учебна година 8лв.
Това включваше храната (обед+закуска) и транспорта (макар че са близо до училище, при лошо време ги взимат с кола).

# 24
  • Мнения: 475
При нас си е твърда за месеца . Храната е отделно по 1 лев на ден ,но тя така или иначе и в частна и в държавна занималня децата трябва да се хранят. А и мисля че лев на ден за 1.2.3 дори е малко.

# 25
  • София
  • Мнения: 650
Ние решихме проблема с детегледачка, училището ни е много далече, а и детето е по- палаво и не може само в къщи. Занималня до 17 часа не ми решава проблема, защото се прибирам в 19ч. Така и дребния ще е в къщи с лелята, а не на градина и на мен ми е по-спокойно.

# 26
  • Мнения: 688
Аз искам да попитам за добра частна занималня в района на храм-паметника "Александър Невски". Моля ако някой е доволен от такава да сподели, ще бъда много благодарна   bouquet

# 27
  • София
  • Мнения: 3 421
Все още не ми е ясно точно как ще се организираме от 15.09.
За сега сме решили - таткото да я води на училище, а аз да водя малкият на градина. После вечерта трябва аз да ги прибирам и двамата, като първо ще вземам ученичката, а после малчо от градина(те поне могат да стоят до 18.00 часа).
  Ще ходи на занималня, въпреки моето нежелание - просто нямаме друг вариант. Занималнята е до 17.30 часа, но казаха ,че няма да оставят децата навън сами при евентуално закъснение от родителя. В първи клас занималните са само от малките, но след втори клас са платени и са от 1 до 4 клас. Ако видим, че не става ще мислим нещо друго - ама какво ли ще бъде.
  Мисля си, че догодина (евентуално)мога да я вземам на обяд да я карам вкъщи и пак да се връщам на работа. Но сега ме е страх да стои сама.
 Мислех да говоря в работата да си тръгвам по-рано, но не знам дали ще се прояви разбиране - при всички положения в 17.00 часа трябва да съм изязла от офиса.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
При нас има занималня към самото учлище, отделно има в района още 3-4 частни занимални. Взимат ги от училището, водят ги на стол, след това имат около 1 час игра, след което започват с уроците. Пробвахме с едното дете и частната занималня, и държавната. Държавната си беше според очакванията - незадоволително. И госпожицата имаше трески за дялкане, и бройката на децата беше сериозна, и времето не ни устройваше. В частната е по-добре. Нямат подсигурена храна обаче. Специално тази, в която е Ангел. Първокласниците бяха 4, общо бяха 8-10 деца до 4-ти клас. Всяка вечер го проверяваме какво е работил през деня, ако има за дооправяне - преписва или написва, ако нещо е пропуснал, ако има за учене наизуст, учим. И така. Има винаги какво да се "пипне" и след занималнята.

С Наталия избрахме вариант "баба". Едната баба остави работата си и сега се занимава с нея. Общо взето като при частната занималня е. С тази разлика, че Наталия почти всеки ден имат по нещо наизуст, което при бабата се учи. Обикновено с това смогват. Дъщеря ми е почти по цял следобед на тренировки, та вечер учи. Да, контролирам я. Всичко минава през мен. Проверявам, какво е направила сама и ако намеря грешки или нещо не харесам я връщам да преписва/поправя/доизкусурява. Ако се пише съчинение, преразказ или нещо подобно, бабата пак го оставя за през мен.

Сутрин аз водех в ДГ, баща им в училището, аз взимам и тримата. Сега най-малкият ще е в първи клас. Не знам как точно ще го подредя. Знам само, че ще го измисля някак и ще се организирам, но д..е да ми е яко.

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Справянето през учебната година е сериозен проблем и съчувствам на всички във въртележката. Имам предвид и родителите, и децата.
Нашите не ходят на занималня, но като гледам съучениците им, ми дожалява.

При нас въпросът се реши от самосебе си - останах вкъщи. Не зная защо отстрани изглежда, че на майките, които са останали вкъщи, денят им минава по кафенетата и магазините. Независимо дали ходим на работа или не, всички сме в бозата с образованието и децата. Разликата е в използваните техники за изплуване. А справянето на моменти изглежда непостижимо и довеждащо родителите до крайно изтощение (включително и мен)


В началото и аз се притеснявах, че нямам педагогически заложби, опитвах се да контролирам какво и как пишат и др. подобни. Дори си мислех, че ако си намеря работа и прекарвам повечето си време навън, ще ми бъде по-лесно. От това само се изнервяхме - и те, и аз. Сигурно за много майки е позната картинка. Сега се обръщат към мен само при някакви трудности в "разбирането" на някоя задача. Така и аз имам някакво време да се занимавам с моето учене.

Последна редакция: вт, 28 авг 2007, 22:49 от RadostinaHZ

Общи условия

Активация на акаунт