Къде сте израснали, кой ви е възпитал?

  • 3 268
  • 82
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 965
... А кой най-много те вкарваше в пътя? На кого можеше да разчиташ, ако стане напечено?
...


Зависи кой как го разбира вкарването в пътя.
Баща ми ме е удрял само веднъж - реших след скандал с майка ми да избягам от къщи и цяла нощ се разхождах по улиците, а родителите ми се бяха побъркали от притеснение.
Майка ми ме пошляпваше в "съзнателна възраст" - т.е. в началния пубертт, че бях откачила нещо и протестирах срещу заминаването на татко.
На двамата винаги съм можела да разчитам - за всичко и изцяло - вкъщи никога не е имало теми-табу, говорили сме, обсъждали сме, винаги са заставали зад мен и са ми давали възможност сама да се уча от грешките си, но да не се удавя в блатото.
Бабите и дядовците ми са странни птици - бабите са прекалено всеотдайни /софийската баба и сега настоява да ми помага, да гледа децата ми и т.н./; единият ми дядо беш прекалено загрижен /беше го страх от всичко и се мъчеше всякак да ни предпази - абсолютно готов "да го газя като килимче", но аз го обожавах; другият ми дядо е чепат характер и с него общувах трудно в детските години...


Аааа, мама ме е кърмила почти до 2 г.  bowuu

# 61
  • Мнения: X
Но правописа го научих в училище - там са ме възпитавали учителите ми.
/моля ви, поне в заглавията на темите не допускайте правописни грешки/

Заинтригувах се! Къде е правописната грешка в заглавието?  newsm78
Не се заяждам, просто питам. Доколкото знам се пише "израствам" от "растеж", "ръст" и т.н. Или нещо бъркам?

# 62
  • Мнения: 7 112
Сигурно спортът ме е дисциплинирал, но съм попивала от бабчето ми (Бог да я прости), майка ми и баща ми. Бяс в първите седем години и улегналост, започвайки 1-ви клас.

# 63
  • Мнения: 13 512
Май не съм добрата новина..... до 6 години съм расла в Сирия. Първият език, който съм проговорила е бил арменския. След това арабски и накрая български/ при двама родители българи:-)/. Имала съм гледачка  арменка, но като цяло родителите  ми са ме възпитавали. Расла съм  като център на внимание  от страна на възрастните- все пак бях единственото дете- българче  там и всички, тъгувайки по своите деца, които са останали  в България, са ми обръщали прекалено много внимание. Майка ми е голям естет, от нея съм наследила усета си към красивото и собствен стил. Много ми е дало и училището- във Френската гимназия по онова време се учеше френска култура, цивилизация...а имахме учителка по френски, която всеки час започваше с кратка лекция по етикет и обноски. Не съм,както казва баща ми с арменска уста и арабско възпитание:-)

# 64
  • Мнения: 13 512
Но правописа го научих в училище - там са ме възпитавали учителите ми.
/моля ви, поне в заглавията на темите не допускайте правописни грешки/

Заинтригувах се! Къде е правописната грешка в заглавието?  newsm78
Не се заяждам, просто питам. Доколкото знам се пише "израствам" от "растеж", "ръст" и т.н. Или нещо бъркам?
може би има предвид " кой ви възпитава". Трябва в случая да е: кой ви е възпитавал или кой ви е възпитал"

Последна редакция: ср, 15 авг 2007, 13:34 от monda

# 65
  • Мнения: 4 300
Май е прието да се пише израсна newsm78 но това ще да е от дублетните форми, да се изкаже някой филолог.
Монда, това с арменската уста ме разсмя, и майка ми все ми лепи тоя етикет ( естествено без никакво основание).

# 66
  • Мнения: 3 521
Не съм филолог, но израствам е глагол от несвършен вид, а те не образуват минало причастие. Свършеният е израсна.

п.п. расна - израсна, раста - израста, израствам - израста

# 67
  • Мнения: 984
Простете за възражението и правописа...ама и това дето е написано в загланието е допустимо, мдаам...Момичето се обръща къв всички във форума, а не към моя милост, мдааам.


Рокси, в грешка си мила, ама това е за онази, злобничката тема с грешчиците и хълцанията от кеф.


# 68
  • Мнения: 389
Ако се разровим достатъчно надълбоко и назад в родословните си дървета ще се окаже, че всички сме от село.

Няма нужда толкова чак да ровя. И баща ми, и майка ми са родени на село и отраснали там докъм 14 години, преди да се преместят в града заради възможностите за по-добро образование. Няма нищо срамно в селския произход, и двамата са културни хора, образовани.

Ако си простак по природа, и на жълтите павета да си ходил като малък ... полза никаква  Wink

# 69
  • Мнения: 7 723
Родена съм и съм расла до 6- годишна възсраст във Великия Съветски съюз.
До тогава  съм възпитавана, освен в къщи, така и в Съветска детска градина-
научили са ме да ям дори и борш. Grinning
Иначе, в по- съзнателните ми години живеехме в София,
в къща с двор, в която бхме цялата рода от страна на майка ми.
Обичах да ходя и на село... Simple Smile

# 70
  • Мнения: 13 512
А, забрвих да  пиша, че съм ходила в детска градина към Ордена на кармелитките-в чудо се виждаха с мен , горкичките монахини:-)

# 71
  • София
  • Мнения: 3 099
Израснах в София, но мама, тате и баба не можаха да ме възпитат по свой образ и подобие. Дадоха ми само ценностна система. Другото е дълга история, от която дори да започна живота си отначало, пак няма да се откажа.
Кръвна група - А1Б+

# 72
  • Мнения: X
Не съм филолог, но израствам е глагол от несвършен вид, а те не образуват минало причастие. Свършеният е израсна.

п.п. расна - израсна, раста - израста, израствам - израста
Сори за спама, но все пак мисля, че ще е полезно  Grinning
Направих справка в "Български тълковен речник":
израствам; израсна; израста
раста; расна; раснал
още веднъж сори, ама уча се, както ви казах постоянно!  Wink Joy

# 73
  • Мнения: 24 467
[...
може би има предвид " кой ви възпитава". Трябва в случая да е: кой ви е възпитавал или кой ви е възпитал"

Вероятно зависи и от това, какво се пита. Ето, аз например съм била "възпитавана", но не съм "възпитана", да речем..., тъй като още не съм "вкарана в пътя".

# 74
  • Мнения: 459
Израстнала съм в Мадрид до 8 годишна възраст, след това до 17 год в Аржентина. Първия език който научих и проговорих беше испанския, след това българския. Възпитавана съм изцяло от майка ми и баща ми. Почти всяко лято си идвах в БГ на ваканция, да се видя с бабите и дядовците и прекарвах чудесно

Общи условия

Активация на акаунт