Вие ли управлявате живота си....

  • 2 958
  • 82
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 478
Имаше една приказка, че това, което човек сам си направи друг не може да му го направи...
Но както писах в една по-предна тема -  вярвам в съдбата. И въпреки това се старая сама да взимам решенията за нещата, които зависят от мен. Не обичам някой да ми дава акъли за щяло и нещяло. Търпя критика, но сама преценям дали си заслужава или не да се вслушам.

# 31
  • Мнения: 17 546
Преди време си зададох този въпрос и не можах да си отговоря! Дълбоко се впечатлих от "Матрицата"...

Последна редакция: вт, 21 авг 2007, 00:03 от Ramada

# 32
  • Мнения: 750
Ау ау ау  ooooh! .... всичко това много ми напомня един лаф за българина, който все чака някой друг да го оправи - същата работа е.  Тъжно е, че е така,.. за самите вас.
А като ти управляваш твоя живот...защо е темата,,Странни цайси!''
Дам... Thinking


каква е тази тема? дайте линк, че не я намирам
ето

Последна редакция: пн, 20 авг 2007, 23:25 от Djane

# 33
  • Мнения: 2 323
Да, но когато помъдрееш това не е за да управляваш съдбата си според собствените си прищевки, а за да я приемеш и да работиш активно за нейното осъществяване.. т.е не говоря за примиренческа позиция..

Т.е. приемаш, че съдбата е предначертана и мъдростта и извисяването ни се състои в това, да имаме силата да я приемаме?
Собствени прищевки звучи малко лековато някак....ако го заменим с желания, планове, цели - май звучи по-смислено и с повече нужда да можем да управляваме.
Казваш - да работиш активно за нейното осъществяване - това е ако  приемем, че е даденост и не можем да променим. Ако не я харесваш.....цял живот проклинаш, че ти се е паднала тази съдба от торбата със съдбите ли?.... Мислиш ли, че е по-позитивно и продуктивно да живееш с мисълта и убедеността по-скоро, че сам с действията си /или бездействията си/ градиш случващото се в живота ти...

# 34
  • Мнения: 2 361
  Не обичам думата "управлявам" в едно изречение с "живот", звучи грубо. Обичам го, наслаждавам му се в светлите моменти и се опитвам да го организирам така, че да бъде пълноценен.

# 35
  • Мнения: 2 323
ОК  PeaceУправлявам=направлявам, когато става дума за нещо твое не мисля,че може да звучи неестествено. Може да ги господар само на себе си  Peace

# 36
  • Мнения: 1 413
Много ми харесва темата ти, мисля, че разбирам какво имаш предвид Hug
моят отговор е по-скоро да, в смисъл, че съм щастлива от това, което животът ми е поднесъл, приела съм го и му се наслаждавам, обмисляла съм и съм оползотворила шансовете, които са ми дадени и съм благодарна за тях.
НО не и в работата си, там съм на нулата и втора година тръгвам от нея, но някак не спирам да вярвам, че този момент на удовлетворение от работата, който мечтая, ще го изпитам един ден...едва преди два месеца мислех, че съм на път да го постигна и се срутих яко - шефовете ми подрязаха и орязаха всякаква инициатива и ми показаха, че не ме ценят, оттогава ходенето в тази работа стана мъка...

# 37
  • Мнения: 103
Да, но когато помъдрееш това не е за да управляваш съдбата си според собствените си прищевки, а за да я приемеш и да работиш активно за нейното осъществяване.. т.е не говоря за примиренческа позиция..

Т.е. приемаш, че съдбата е предначертана и мъдростта и извисяването ни се състои в това, да имаме силата да я приемаме?
Собствени прищевки звучи малко лековато някак....ако го заменим с желания, планове, цели - май звучи по-смислено и с повече нужда да можем да управляваме.
Казваш - да работиш активно за нейното осъществяване - това е ако  приемем, че е даденост и не можем да променим. Ако не я харесваш.....цял живот проклинаш, че ти се е паднала тази съдба от торбата със съдбите ли?.... Мислиш ли, че е по-позитивно и продуктивно да живееш с мисълта и убедеността по-скоро, че сам с действията си /или бездействията си/ градиш случващото се в живота ти...

Ако добре разбираш съдбата си не може да я проклинаш.. това  е твоята съдба.. не казвам, че смятам, че всичко е предопределено.. но за мен е ясно, че по-голямата част от избора какво да ни се случи и през какво да минем е осъществена във времето преди още да се родим.. тук само изпълняваме този избор..
Под "собствени прищевки" имам предвид, примерно, аз да си търся и харесвам еди какъв си тип жени, защото майка ми/обществото/литературата и т.н. са ми създали някакъв фалшив образ, а всъщност животът да смята, че идеалната за мен половинка е някаква съвсем различна особа Mr. Green Ако не го приема, ще страдам повече от необходимото.
Никой не може да избяга от съдбата си, каквото има да се случва се случва, разликата е само в отношението, което градим към случващото се и изводите, които си правим. Според мен първата стъпка към "контрол" над живота ни е да се сбогуваме с идеята за контрола..

Пак ти казвам, аз не съм на мнение, че всичко е предначертано, но имам за себе си идея как стоят нещата с границите на необходимостта и свободата. Винаги ми е било смешно да виждам как се случват нещата при хора, които се късат да твърдят, че сами определят живота си.. примерно, гледам при познат, че върви някакъв транзит или има някаква актуална прогресия/дирекция и че той изисква еди какво си, но човекът упорито твърди, че ще прави каквото той си реши.. в крайна сметка се случва каквото трябва да се случи, а той остава излишно разочарован Mr. Green

Трудно ми е да мисля на ранина hahaha

# 38
  • София
  • Мнения: 3 099
Животът се случва и докато вървим през него се налага да взимаме (трудни) решения, които го повлияват. Няма еднозначен отговор!

# 39
  • Мнения: 700
Не, откакто имам дете, вече то управлява моя и живота на баща си. А преди си мисля, че се справях. Не обичам да съм по допирателната, харесва ми да пренасочвам нещата, мразя инерцията. Малката обаче е фактор, с който няма как да не се съобразя.

# 40
  • Мнения: 2 952
  Сложно нещо е свободата, има я  във  всякакви модели и размери , както и цветове  Simple Smile
  Та понеже никой не е напълно свободен следва , че   не управлява напъло  сам  живота си според мен.

 bowuu Wink

# 41
  • Мнения: 2 952
  И да  добавя забравих...

  Има периоди в живота  всякакви.Веднъж даваме на някой да ни оправлява живота , друг път на нещо, трети път  сами го управляваме , а понякога  сме на автопилот.

  Шарена черга е живота.
 

# 42
  • Мнения: 503
И да, и не. Сериозно самочувствие се иска, за да сметнеш, че сам управляваш живота си. Има неща, които никак не зависят от нас, уви! От друга страна, слава Богу, че е така. Кой знае какви простотии бихме сътворили.

# 43
  • Мнения: 2 323
Ако добре разбираш съдбата си не може да я проклинаш.. това  е твоята съдба.. не казвам, че смятам, че всичко е предопределено.. но за мен е ясно, че по-голямата част от избора какво да ни се случи и през какво да минем е осъществена във времето преди още да се родим.. тук само изпълняваме този избор..

........
Никой не може да избяга от съдбата си, каквото има да се случва се случва, разликата е само в отношението, което градим към случващото се и изводите, които си правим. Според мен първата стъпка към "контрол" над живота ни е да се сбогуваме с идеята за контрола..


Къде е границата тогава на бездействието, защото сме със съзнанието,че съдбата ще се случи така или иначе и желанието да се усъвършенстваме и ставаме все по-добри в това, което случваме в живота ни. Ти каваш "да работиш активно за нейното осъществяване.. т.е не говоря за примиренческа позиция.. " Хм, по тази логика - защо, нали ще се случи така или иначе. Как ще се случи - ами пак съдба, трудно, лесно....не си избирам аз...

# 44
  • Мнения: 103
Мога да ти отговоря, но само ако е за конкретна ситуация с конкретно питане на живо.. всичко друго е философстване на тема.
Първото нещо, което трябва да разбереш е въобще и изобщо какво би могло да ти се случва на теб конкретно, към какво си предразположена и т.н. Това означава да си активен и да се учиш постоянно. Така, когато животът ти даде поредната задачка ти си с едни гърди напред пред този, който тепърва започва да се жалва първо защо точно на него, после да се опитва да изиграе живота.. и едва след някакъв период от време да му дойде ъкъла в главата и в крайна сметка да направи това, което е трябвало да направи още в самото начало.

Общи условия

Активация на акаунт