трябва ли да да изпращаме родителите си в хосписи

  • 4 131
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 053
...........Хосписа е добро решение според мен...в тоя случай.

ами ако не можеш да си го позволиш,какво ще стане с близките ти,
ти защо не ги настани там?

Господарката на Мандерлен   bouquet  отново заставам зад твойте думи

# 16
  • Мнения: 6 029
Гледала съм бабата на мъжът ми - инсулт, напълно неподвижна, само с очите мърдаше....
Е, не ми натежа, напротив - радвах се, че правя последните й дни щастливи, а тя наистина се радваше, в очите и го четях... отиде си заобиколена с обич, това ми дава вътрешен покой и села, че мога да се справя.
Защо бихме гледали децата си? - нали сме били деца на тези хора, ако нещо се беше случило с нас, щяха ли да ни изпратят в сиропиталище или в болница - не вярвам.
Тъжно е това, което чета тук, жестоко е - извинете за силните думи, но да не дава Господ.... това е грехота.
Никой не знае какво ще му стовари живота, не е нужо да си на 70, 80 за да си жив труп и да трябва някой да се грижи за теб, тогава,  така ли,  сигурно ще развяваме знамена, че не искаме никой, че отиваме по желание?
За съжаление познавам хора, на които въобще не им пука за родителите и прародителите им, не бих искала да ги познавам, но факт.

това, че си пратил родтелите си в хоспис, не значи, че не ти пука. познавам една жена, чиито родители и двамата бяха изперкали. тотално. серяха и пикаеха където им падне. прогонваха всяка жена, която идваше да чисти. дъщеря им не можеше да е при тях, защото работи.  няма как да бъдат укротени, разбираш ли? лошо е да се грижиш за обездвижен човек. но за изперкал - още по-лошо.

в семейството на една от съученичките ми гледаха напълно склерозирала баба. неподвижна. миризмата беше ужасна. във въздуха се носеше напрежение... е не искам да живея така. колкото и да е егоистично.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 423
Твое право Peace
Не искам да споря, това  е личното ми мнение, това е моят живот, аз избирам какво да правя.
Само да допълня, че преди инсулта баба му не ни познаваше, просто беше тотално склерозирала, даже няколко пъти ходеше до тоалетна на балкона ( не разбираше жената), инсулта я довърши, не се радвах, страдах с нея, но не защото ми тежеше или миришеше - тя страдаше много повече от нас, но знам, че си отиде щастлива.
Няма да пиша, какви бяха последните месеци на мама....много ме боли...., беше на 58 години, а толкова болна, разсейките бяха в костен мозък - не познаваше никой, от всякъде течеше кръв, но за миг, дори за миг, не си помислих, че няма да съм до нея, та ако ще още 100 години да ми се налагаше да я обгрижвам.
Искам я пак, обратно я искам....толкова болна, така трудна за гледане, но я искам...много...

# 18
  • Мнения: 6 029
Искам я пак, обратно я искам....толкова болна, така трудна за гледане, но я искам...много...

пусни я да си отиде вече...

# 19
  • Мнения: 1 312
Заставам зад думите на НЮ относно собствената си персона.
Не искам да ангажирам никого с подобни заробващи грижи,не искам да утежнявам живота на децата си,които вместо да се отдадат на собственото си семейство и да се радват на децата си да се занимават с мен,старата бабичка.
Знам какво е да се гледа възрастен човек,като младо семейство живяхме почти 3 години с 90 годишната ми баба.Не е приятно.

Има една много мъдра приказка:
"Една майка може да отгледа 10 деца,но 10 деца не могат да гледат една майка."
Тъжно е,но е факт.

От друга страна не мога и не искам да си представям да дам родителите си в старчески дом.Колкото и луксозен да е.
Така съм възпитана.И не защото им го дължа,а защото знам,че заслужават повече.
Бих ги гледала колкото и да е трудно.
Но не се заричам.
Живота често ни опровергава!

# 20
  • Мнения: 5 468
Ама вие описвате старческите домове, като изквизиторски килии. Все едно отива човек в затвора.
Аз си го представям като курортен комплекс. Имаш си ТВ в стаята, която си е твоя, имаш си книжки, имаш си компания, през деня - разходки с наборите напред-назад, общи приказки, следобедно кафе... Защо го описвате като свършека на света, не мога да проумея.
Разбира се, там се отива по собствено желание. Ако човека не иска и го приема като нещо супер позорно и държи и настоява да го гледат децата му, тогава вече би трябвало те да го гледат, за да не се чувства нещастен. Но колко ще го гледат? Всеки си има собствен живот и това си е... А да виждаш, че си бреме за някой и знаеш, че винаги ще е така, какъв живот е това?
Но пак казвам, че там трябва човек да ходи по собствено желание. Ако го натикат насила, без да има избор и да не иска да е там, разбира се, че ще се приеме, като нещо ужасно.

# 21
  • Мнения: 43
Много ми беше трудно докато четях всичките мнения, отворих тази тема защото съм изправена пред този доста страшен проблем.
Баща ми от февруари месец е на легло,а е само на 61г. след много тежка дисекция на аортата и два много тежки  инсулта.
уврежданията на мозъка му са нарушили тазовите и двигателни функции.Единственото което се възстанови,но не напълно
 е съзнанието му.

# 22
  • Мнения: 43
Проблемът е че 4 години гледах баба ми на легло във вкъщи.Тя почина миналата година юли месец. Аз имам син който в момента е на осем години.Не можете да си представите какъв ужас сме изпитвали през това време, не мога да съсипя веселото детство и психиката на детето си.Не знам дали ви се е случвало и дано никога не ви се наложи да гледате човек на легло.Това е страшно, нарушава се ориентацията кое е ден и кое е нощ.Те не разбират, кое е реално и кое не е.Баща ми е със силно увреждане на мозъка и понякога
става агресивен, не е опасен ,защото не може да стане,но удря по леглото и крещи, псува както никога до сега,просто не е същият добър и мил татко, който ме е отгледал, но аз продължавам да си го обичам.Живея в двустаен апартамент със съпругът ми, който страшно много ме подкрепя и дава всичко от себе си да ми помогне емоционално и финансово,ние вече нямаме семеен бюджет, а бюджетът на татко. Това са мой думи от друга тема. Баща ми сега е в хоспис , но е в по-добро съзнание и иска да се прибере във вкъщи.
чувствам се виновна ,че той е там далеч от нас и съм безсилна да се преборя с избора семейство дете или 24часа с татко.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Деси, сега погледнах, че ти си пуснала темата. Мисля, че сама си си отговорила. Не се обвинявай.

Едно време дядо го пратиха в дом. Беше със склероза, през пет минути почваше да си събира багажа "за да си ходи у тях". А той си беше в къщи. Колко пъти се е губил, просто не е истина. Не може да оставиш такъв човек сам и за секунда дори. Не се знае накъде ще хукне, а е опасно за него. И в такъв случай кое е по-добре?

# 24
  • Мнения: 6 029
И в такъв случай кое е по-добре?

хоспис... квалифицирана помощ.. хора, които не са емоционално обвързани и заслепени от мъката, която поражда състоянието, на човека, който е бил твой родител, стожер, пример...

# 25
  • Мнения: 984
и аз, да не дава господ, ако легна болна, стара и склерозирала, още преди да съм си загубила акъла ще подпиша да ме пращат в старчески дом. Ако децата ми имат възможност има и частни старчески домове, ако не където ме оставят. Баба ми и дядо ми са на легло вече 5 г. с инсулт и склероза, снаха им стои да ги гледа, преобува, търпи им псувните и капризите, които са безмислени, това ли е живота който бихте искали за вашите деца  #Crazy

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Не знам какво ще ми дойде до главата.За сега нямам такова намерение, но човек не знае какво може да му се случи...Добре е според мен да си изпълня дълга към хората, които са ме отгледали.

# 27
Деси, наистина сама си си отговорила - нямаш право да съсипеш детето си за сметка на някакъв въображаем дълг, защото нашия дълг е към нашите деца - това е основното ти задължение като родител. Тук не става въпрос да изпратите някой някъде си за да си поживеете като хората. Става въпрос за твоите задължения като майка. Става въпрос за един започващ живот срещу един отиващ си. Никога повече не бива да изпитваш угризения заради избора си. Просто нямаш право да изоставиш детето си.

# 28
  • Мнения: 1 950
Според мен първо трябва да се направи разлика между хоспис и старчески дом. В едното заведение си що годе здрав, физически и психически, и можеш да се обслужваш сам. В другото си обикновено на легло, със или без психически проблеми.
Деси, съжалявам за избора, който си направила, много е тежко, но не се обвинявай, той знае сигурна съм, че сте направили всичко най-добро за него и го обичате Hug

Ние с майка ми гледахме болния ми татко 6 месеца, на легло с изчезващо съзнание след тежка операция от тумор в мозъка. Можехме да го настаним в хоспис, или в друго подобно болнично заведение но не го направихме. Това беше наш избор, имахме жена, която ни помага.
Според мен не може да се обвиняват хората, всеки прави своя избор в конкретната ситуация.
Нещо друго ме подразни в постовете на някои, обяснения за това как миришело в домовете на такива хора и т.н. , ами извинете ме но ако мирише, това означава, че явно тези, които са гледали болния човек не са го правили както трябва.

Деси, бъдете до вашия родител, дали у вас, или в хосписа. Просто му давайте от вашата обич, независимо от мястото, където е в момента. Това е най-важно.

# 29
аз лично ще помоля детето си да ме прати в хоспис, ако все още съм с акъла си.
виж това http://dnevnik.bg/show/?storyid=277147

Общи условия

Активация на акаунт