Септември ще бъде Май...

  • 7 883
  • 78
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 2 840
Направила съм си един мислен списък от въпроси,които искам да задам на преподавателите си от "елитното" училище,което съм завършила.При евентуална среща.Да не забравя да питам учителката си по литература на какво основание ни е държала на дистанция от този Гео,който Клонка представи сега.

Миличка, учителите работят по програма, която се одобрява от Министерството.
Разбира се, при добро желание, може да се намери път към ученика, поне да му се подскаже, да се предизвика да прочете нещо повече.От едно произведение трудно се "усеща" един автор.

А "Септември" толкова беше преексплоатирана, че сега вероятно повечето хора си мислят, че става въпрос за 9-ти септември...

# 61
  • Мнения: 2 212
Клонка, аз сигурно го свързвам с 9 Септември и 1 Май в едно и затова казах, че ми е 'соц'. Мен ме влече по друг тип поезия и затова не съм го чела Септемтври, но нищо против автора нямам.

# 62
  • Мнения: 138
Гео Милев е един безспорен гений(според мен) и смятам ,че наследството ,което е оставил след себе си е крайно не проучено.Да не говорим за неговия интелект и начин на себеизразяване..Той завършва  романска филология в Софийския университет (1911-1912); продължава образованието си в Лайпциг (1912-1914), където слуша лекции по философия и по театрално изкуство и пише дисертация за Р. Демел.Той се интересува от поетите символисти и донякъде творчеството му е повлияно от тях .Прави и редица преводи на философски произведения...

# 63
  • Мнения: 232
Клонка,извинявай,не беше за теб EmbarassedВсе пак новак сым .
Защо в училище да тыпчат безумия?Всеки учител,както всеки човек ,има свои виждания,неща, до които сам не може да се докосне,па камоли да ги предаде на друг.
Шанел,ти сама не си ли могла да прочетеш Гео Милев?Без щампи налагани от елитното училище?Ами ако "госпожата "/или другарката/ви е смятала за недоразвити да можете да разберете поемата и целия Гео Милев?То който е искал и без учител ще прочете.И за Пеньо Пенев може да се каже сыщото,преди да се прочетат всичките му творби.И за Маяковски,и за Блок
Шанел,значи друга девойка в темата за концертите на С.Т.разказваше,как целият стадион запявал сыс Слави "Кыде си вярна ти любов народна",та ми стана интересно цялата ли я пее или си я уйдурдисва политкоректно.Извинявай,не е кым теб тогава питането,ама се полыгах по твоето "Обичам..." и мислех,че знаеш репертуара му и  ще ме осветлиш.

Последна редакция: ср, 05 сеп 2007, 22:30 от Neroli

# 64
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
...освен това мисля, че е рисувал

Честно казано силно се надявам септември да не става май ... искам си сезоните както до сега ...
... и съм втрещена, че не познавате поемата "Септември " ..  не се ли изучава задължително  newsm78

# 65
  • Мнения: 2 212
Сикрет, то ако се познаваше всичко, което се е изучавало задължително пак добре...аз честно казано не си спомням, но и да сме го учили явно не сме акцентирали много...иначе за обща култура е хубаво, но виж Вапцаров, Далчев, Антон Страшимиров по-ясно си спомням да сме изучавали.

# 66
  • София
  • Мнения: 4 778
Клонка, аз сигурно го свързвам с 9 Септември и 1 Май в едно и затова казах, че ми е 'соц'. Мен ме влече по друг тип поезия и затова не съм го чела Септемтври, но нищо против автора нямам.
Интересно  ooooh!
Никаква логика няма в обяснението ти защо "Септември" било соц ... И няма лошо, че друго те влече ама тогава поне мълчи, когато не знаеш нещо. Грозно е да се обиждат личности като Гео Милев - забелязах, че и "луд" бил.
Надявам се някой да е пуснал линк към слово.бг да попрочетат някои "Септември". Пък и нещо друго може да харесат. Че е срамота.  Blush



ето линк към творчеството на Гео Милев http://slovo.bg/showauthor.php3?ID=142&LangID=1

# 67
  • София
  • Мнения: 2 840
Клонка, аз сигурно го свързвам с 9 Септември и 1 Май в едно и затова казах, че ми е 'соц'. Мен ме влече по друг тип поезия и затова не съм го чела Септемтври, но нищо против автора нямам.

А, аз казах - това за 9-ти септември е някаква масова заблуда, а се учи в училище все пак.

Септемврийското въстание от 1923 г. е организирано от Българската комунистическа партия (БКП) под натиск от Коминтерна, като опит за сваляне на режима на Демократическия сговор, установен с преврата от 9 юни. В него се включват също така леви земеделци и анархисти. Въстанието е насочено към "установяване на работническо-селско правителство" в България, а не към преобразуване на обществения строй на страната в комунизъм.

Ей този дребничък факт превърна "Септември" навремето в приказна пропаганда.
Обаче, както се вижда, изобщо не става въпрос за комунизъм тук.
Поемата е "ужасна" дотолкова, доколкото ужасни са били и събитията.
В тази връзка тя е много въздействаща.

# 68
  • София
  • Мнения: 2 840
"Септември" е може би най неприятното произведение, което сме учили в училище, едно от тези, които са там само за да объркват горките деца и да ги карат да намразват литературата, българската в частност.

Чакай сега.
Има много неща, които не са "атрактивни" за четене,но все пак са част от някакво литературно наследство.

Можеш да погледнеш на "Септември" сега, извън училището, да осмислиш самата поезия, да почувстваш ритъма на мисълта, въздействието на метафорите.Винаги можеш да откриеш нещо."Септември" може да не е "приятно", "развлекателно" и т.н. четиво, но е добра поезия.

# 69
  • Мнения: 4 447
Сега, ако приемем, че май е миналото, а септември - настоящето,то много ми се иска да е май месец в 8 без 10....

http://vbox7.com/play:28bfd4de
http://vbox7.com/play:dbcb28d9

помните ли?

# 70
  • Мнения: 1 671
Гео Милев се насочва към експеримента, към търсене на едър мащаб, към съвременна визия. За времето, когато е писал стиховете си, е бил абсолютен новатор, невероятен творец, преди него никой в българската литература не е правил нещо подобно.

А и след него единици опитват подобна експресия в поезията. Което си е признание за връх!

Поезията му звучи като буря, като неуправляем устрем, като революция. Но революция в литературата.

А рисунките му са още по-експресивни! Не бих могла да охарактеризирам стила му на художник, може би някакъв постмодернизъм.
Или трескавите движения на един гениален ум, запечатани върху лист хартия.

# 71
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Хубаво започна темата. Защо трябваше да я оа..те! Ами не са чували съфорумките за Гео Милев, нито за Вапцаров, а за Пеньо още по-малко, но това не е причина да ги нападате и зклеймявате. Млади са, имат време.
 Изгуби ми се първоначалната нишка на темата, но ще споделя относно моето запознанство с Гео Милев и неговото творчество. Това се случи в университета ( в училище е много бегло и повърхностно). Прогледнах. Странна личност със страхотен начин на изразяване. В никакъв случай не мога да кажа, че е бил соц. Дори сега е актуален. Той е над времето и тези, които гледат ще го видят. Плакала съм, четейки.

# 72
  • Мнения: 232
.

А знаеш ли,беше допуснал много правописни грешки.Може би го е писал набързо,изведнъж му е дошло.Странно ми се стори първоначално,обаче какво са няколко правописни грешки.
Не казвай,че си чела последното написано от него.Настрыхнах и  Cry

# 73
  • София
  • Мнения: 2 840
Хубаво започна темата. Защо трябваше да я оа..те! Ами не са чували съфорумките за Пеньо .

Да, бе, всички сме чували за Пеньо/Парисс/ Joy

# 74
  • Мнения: 2 161
.

А знаеш ли,беше допуснал много правописни грешки.Може би го е писал набързо,изведнъж му е дошло.Странно ми се стори първоначално,обаче какво са няколко правописни грешки.
Не казвай,че си чела последното написано от него.Настрыхнах и  Cry
Бяха любовни стихове.

Общи условия

Активация на акаунт