Защо в Шейново са против кърменето?

  • 4 710
  • 97
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: Erica
Направо труп бях..


По повод това....На втория ден идва една приятелка лекарка да ме види в стаята, а аз спя smile3524 Тя ме викала, викала - никаква реакция, тръскала ме Shocked  за раменете - йок, накрая с шамари ме събудиха/защото помислили, че нещо ми има/, а аз - к'во става, к'во става Laughing Ужас...такъв сън дълбок, не можех да си представя, че съществува Laughing

# 46
  • Мнения: 4 915
Да си кажа и аз...
За мен самата бе стресиращо да ми дават бебето през три часа...Отида, взема си бебето и 20-30 минути на гърдата, то спи, аз го щипя и друскам лекичко, часовникът - до мен, другите две майки и те така: "Колко стана часът?...Малей, само още 10 минути, то нищо не е яло, само спи..." Какво сукало - не сукало, спало - недоспало, добавката я даваме - какво поглъща, какво плюе и се дави (огромни дупки имаха бибероните), ревне, искаш да го успокоиш, чудиш се дали се е нахранило - а трябва да го връщаш, акушерките минават да те предупредят, че закъсняваш с връщането...И си говорихме с момичетата, как желаем да се върнем у дома си, че никой да не те пресира с времето, с режими...

Истина е, че за всяка майка са индивидуални - готовността; възможността;  желанието бебето да е при нея постоянно.
Не е необходимо да се спори кое е по-добре, всичко е строго субективно. Все пак си мисля, че би било хубаво майката да има избор.

# 47
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
И на мен ми е странно това,че много мами не искат бебето да е при тях - аз лично съм чувала изказвания от сорта - ми какво да го гледам,после цял живот ща-не ща ще го гледам #Shocked
И двата пъти изборът ми на болница зависеше на първо място от това бебето да си е при мен - ако имаше начин в бг-болница,изобщо нямаше да позволя да ми го вземат и за секунда.Първия път раждах в МД,независимо че Шейново ни беше районна - нарочно отложих всички регистрации и т.н.,за да мога да се водя към района на МД и да раждам там.Не че някой нещо ни е казвал или показвал по отношение на кърменето - но бебето си беше с мен 2ч след раждането и бях абсолютно в състояние да се грижа за него (и двата пъти съм раждала с епизиотомии и шевове - не пречат изобщо,макар че наистина доста боли).За второто раждане,понеже планирах да е в Окръжна,първото,което питах докторката,е къде се гледат бебетата и се навих само защото ми каза,че е при майката.Впоследствие се оказа,че имаме неразбиране - защото аз смятах,че отново ще ми го дадат 2ч след раждането,но докторката каза - след 6ч.То и без това НЕ БИЛО РЕДНО бебетата да са при майките,щото майките не били в нормално психическо състояние след раждането #Shocked А коластрата идвала чак след 12ч,така че за какво ми било бебето преди това,нямало да мога да се грижа за него Imp
Ясно ви е,че всяка мисъл да си избирам въпросната докторка за раждането беше изтрита от съзнанието ми на секундата.Все пак родих в Окръжна,защото вече бях лежала 2х за задържане там и бях впечатлена от вниманието на персонала - и по-добре,защото родих за 15мин и ако си бях избрала пак Майчин дом,щях да си родя сама в колата (при това не с таткото,а един познат с гаджето му ме караха по спешност и щеше да стане мазало Mr. Green ).Впоследствие съжалявах обаче,защото бебето си получих чак след 12часа - родих посреднощ и не поискаха да ми го дадат.Някой би казал - ми идеално,тъкмо да се наспиш - е да,ама аз не можах да мигна.Само като си представя малкото ми човече,завряно в онези телени кошници,измъкнато в свят,който е студен,шумен,с ярки неонови светлини,без усещането за мама,което е имало до този момент,без топлина и без абсолютно нищо познато,просто в едно огромно шумно празно нещо - еми не можах да спя!Несравнимо по-добре и за двете ни щеше да е да се гушкаме и опознаваме през това време и първите му впечатления от живота да не са на самота и страх,а на близост,топлина и удоволствие на гърдите на мама.
Но пък по отношение на кърменето мога само да ги похваля - писала съм вече 2х за насърчаването на кърменето,чували са дори за хранене на поискване и недаване на вода - поне педиатърката,макар че сестрите си караха стандартния инструктаж.
Сега да кажа нещо и по предложенията:
За Ла Лече Лига в България не знам дали има доктори,които са чували - ние знаем,но съм убедена,че педиатрите ни нито имат представа,нито ги вълнува,нито биха насочвали когото и да е при лица без медицинско образование.За ставане на ЛЛЛ лидер медицинско образование не се изисква,изисква се обаче сериозен опит с кърменето,който много (да не кажа повечето) от нас още не са набрали,както и доста сериозно многомесечно обучение.Съвсем нескромно си казвам за себе си,че имам желанието и един ден,когато отговарям на условията,ще се кандидатирам за лидер.
За консултантите по кърмене обаче медицинско образование е абсолютно задължително (в най-краен случай и само по изключение може и с не си спомням колко,но поне няколкогодишна работа като лидер в ЛЛЛ),също както и разни удостоверения за определен (голям) брой часове работа с родилки и кърмачки - така че не мисля,че който и да е от нас отговаря на такива условия,пък и тренинга е вече не няколкомесечен,а доста по-дълъг,полагат се изпити пред комисия и всичко е солидно плащано в $.Докторското съсловие би имало вяра повече на тях обаче,отколкото на доброволците от лигата Thinking
Опитите да бъдат заинтересувани разните здравни и т.н. предавания по темата си заслужават,но съм леко скептична,че изобщо биха ни взели насериозно отново поради това,че не сме медицински лица.Трябва да действаме просто като майки-активистки за момента - а опитите да се пребори системата ще дойдат на по-късен етап.Неслучайно предложих преди време да направим едно голямо публично кърмене - най-добре ще е да е в рамките на Световната седмица на кърменето (която обаче е чак през октомври Rolling Eyes ),а ако се организираме наистина масово,ще ви докарам репортер от бтв за отразяване на събитието.

# 48
Цитат на: emem
Цитат на: *SV*

И все пак: една майка, която иска да бъде с детето си, трябва да има тази възможност, нали?

И аз съм на същото мнение...
Лично аз още преди да родя много исках бебо да е при мен през цялото време, без даже да се замисля аз в какво състояние ще съм след раждането (просто вътрешна нагласа). И добре че в родилното в Стара Загора е точно така, иначе щях да си умра от мъка (без да преувеличавам).
А за отношението на лекарите и акушерките не ми се говори... 6 часа след раждането ми донесоха бебчето и ми го връчиха без никакви обяснения. Питах аз: "Да го кърмя ли сега?" , като си мислех че акушерката ще ми помогне по някакъв начин... а тя само "Ами кърми го." и си излезе. После обаче като разбрала, че познава свекървата, минаваше през половин час да ме "наглежда" дали имам нужда от нещо. Същото нещо се получи с едната от педиатърките, които следят състоянието на бебетата, с тази разлика че тя пък познавала сверъра ми. Та така с отношението!

Исках просто да споделя как е в Стара Загора.

# 49
  • Мнения: 423
Госта бях аз.
 Embarassed

# 50
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
СЕдмицата на кърменето е 1-7 август.
В един от медицинските колежи (но забравих точно кой) се планира да се изучава специалност Консултант по кърмене, 2-3 г. обучение.
БТВ, има консултанти по кърмене и консултанти по кърмене. Тези, за които говори Хедра, са IBCLC, международно сертифицирани; а има и други, които са един вид местни такива, може да работят към някоя болница и т.н. и да нямат право да практикуват в чужбина, но пак са консултанти.
Другата седмица ще ви думам на уше една радостна вест за кърменето и разпостранението на информация за него сред лекари и медицинското съсловие, също и сред майките. Дотогава - тръпнете в очакване!  Mr. Green

# 51
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ух,хич ме няма с помненето на дати Grinning Ама август един такъв отпускарски месец,народът по морета,тв не гледа...да видим какво ще може да се направи - а си трябва някаква изява по случая Thinking

# 52
Ne znam za vas, no sled moeto rajdane v Scheinovo biah blagodarna, che mojeh da si pochivam na 3 chasa...A az biah svidetel kak akuscherka se "prebori" s edno bebche deto ne iskasche da papka ot gardata na maika si. Simple Smile Sled tejka  Wink borba to zasuka i vsichki biaha dovolni...Simple Smile

# 53
  • Мнения: 3 379
Не съм изчела още всички мнения, но аз родих в Шейново и затова не искам да подмина темата.

Аз лично съм доволна, че бебето не беше при мен, защото родих секцио и едвам се движех първите 2-3- дни. За кърменето ми помогнаха - казаха ми как да го сложа на гърдата, да мия гърдите, да се изцеждам в началото... Е, може би не е това отношение, което трябва, но все пак не е съвсем лошо. А и сигурно случих на сестра, знам ли.

Добавка не са давали на бебето отделно, носеха ми го с добавка в шише и съветът беше - първо кърмите, после ако бебето иска - добавката. Освен това Гого на втория ден захочнаха да ми го носят без добавката, така че явно има отношение.

Завеждащата педиатричното отделение там също е много за кърменето. Кики27 ако се е включила, сигурно е обяснила, защото от там е нейната педиатърка (май точно завеждащата отделението).

Като цяло съм съгласна, че отношението към кърменето е повърхностно. Но това не е признак единствено на Шейново, а на всички български родилни болници. Така че усилията не трябва да са към Шейново, а към всичките.

Иначе моят гинеколог е оттам, той подкрепя кърменето, но все пак не е педиатър.

# 54
  • Мнения: 280
Аз също родих в Шейново и мога да кажа само добри думи за отношението им към кърменето. Моята акушерка дори още преди да дойде млякото ми обясни какво да правя и как да изцеждам, за хигиената на гърдите. Е, не са ни чели лекция, но лекарите и акушерките, които идваха да на визитация обясняваха внимателно, ако някой имаше въпроси. И отделно, когато показваха на някоя мама как да разбуди бебето, за да го накърми, или когато някое бебе започваше да муцка, всички споделяхме опита и така се учехме.
Както пише и SZA, когато кажеш, че бебето е сукало и няма нужда от добавка, те се съобразяват и спират да я предлагат.
На мен бебчо много ми липсваше и с нетърпение чаках да минат тези три часа, за да бъдем пак заедно. Но през времето, което прекарваше отделена от мен, бях спокойна, че се грижат добре за нея.
Но, така или иначе, всяка жена има своя опит и запазва своето впечатление от отношението на мед. персонал, хората, които са били на разположение при престоя й в родилното. И обикновено това ни кара да обобщаваме, но дали винаги имаме право...?

# 55
Ами въпросът като е принципен, защо поставяте и въпроса за Шейново. Съвсем различно е да се популяризира кърменето, но да плюеш по лекари и болници, без дори да имаш и най-малка представа какво се случва там, е меко казано, глупаво. Два пъти съм раждала в Шейново. Аз съм от онези майки, които не могат да кърмят, и не защото не искат, а защото нямат мляко. това е природа, аз нямам вина. Първия път, при първото раждане ревях денонощно, защото исках да кърмя. Но това не ми помогна. Слава богу, и двете ми деца растат здрави и без да са кърмени. Не ме разбирайте погрешно. АЗ СЪМ ЗА КЪРМЕНЕТО. Но твърдо съм против да се говори така общо, че видите ли в Шейново били против кърменето. Благодарение на лекарите там имам две деца и ще им бъда винаги благодарна.

# 56
  • Мнения: 3 550
Преди седмица родих в Шейново със секцио. Донесоха ми бебето 6 часа след като излязох от реанимация. Подадоха ми в ръцете едно шише с думите: "Ето, майче, нахрани бебето."
"Ама, аз смятам да кърмя"
Акушерката ми стисна зърното и това, което изтече изглежда я удовлетвори, та добави:"Е, хайде, пробвай" Нито ми показа как държа бебето, нито как да му подам гърдата и т.н. Добре, че бях чела по въпроса. Имах проблеми с гърдите, плоски зърна и т.н. Радвам се, че по това време болницата беше пълна със стажанти, които много се стараеха и безкрайно ми помогнаха.
Струва ми се, че в отделението ги дохранват, за да не пищят.

# 57
  • Мнения: 967
Цитат на: slan4ogled
И аз родих в Шейново и съм доволна че взимат бебетата...почиваш си
На нас в началото ни даваха и шише с адаптирано мляко като нико не е искал то да бъде празно като взимат бебо.Даже от втория ден натам забравяха да носят шишето,аз все още нямах кърма и си го исках...


мисля, че именно за това шише с мляко иде реч. Защо за  бога ще искаш да дават на новороденото ти бебе шише с адаптирано мляко?!?!?! Shocked  Не знаеш ли, че шансът да суче от гърда и да ти дойде мляко след такива експерименти с шише е савсем нищожен и трябва да се чувстваш невероятна късметлийка, ако въпреки това си успяла да кърмиш. Аз раждах в Тина Киркова и там не дават НИЩО на бебетата. Като казах на педиатърката, че вече втори ден а аз имам само капки коластра и се притеснявам детето да не гладува тя ми отговори, че тези капки са предостатъчни за бебето и просто да го слагам често на гърдата. Ако бебетата трябваше да изяждат по цяло шише от раждането си то не мислиш ли че природата щеше така да е устроена, че от гърдите на жената от мига на раждането да текат порои кърма. 2-3 дни след раждането кърма не тече, защото НЕ Е НЕОБХОДИМА - или докторите се мислят за по-умни от законите на еволюцията?!

# 58
E, haide da ne preuvelichavame! Sina mi e karmen do 6 meseca, no poradi niakakav lek defekt ne izsukvasche vsichko ot gardata , ta az se doizcejdah i mu davah ostataka ot karmata sas schische...ne se otbi .Simple Smile Ne viarvam , che den-dva davane na dobavka bi okazalo takava rolia...

# 59
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не става въпрос за преувеличения,а за факти - предпочитанието към шишето при някои деца може да се развие и от едно-единствено предлагане и след това категорично да откажат гърдата - както си има обаче и деца,които без проблем папат и от гърда,и от шише - но няма как да разбереш твоето бебе от кои ще е.Да не говорим за много по-сериозната опасност от това набутване на адаптирано мляко в незрялата система на детето - то е страхотна предпоставка за развиване на алергия към млякото.
Така че защо да се рискува,ако няма сериозни медицински показания за даване на добавка (като към тях не спадат нито раждане с цезарово сечение,нито физиологичния спад на теглото,който се появява при всички новородени).

Общи условия

Активация на акаунт