За заплатите на учителите и стачката

  • 35 426
  • 1 062
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 6 167
Абе едва ли има статистика на твърденито, но може би може да се извади такава на учещите педагогика по първо желание.

# 466
  • Мнения: 196

Защо не отчитате, че голяма част от учителите са - без да целя обидя някого - като животните в зоопарка. Ми в нормални пазарни условия те просто загиват!

Това извадка от някаква официална статистика ли е? Или просто толкова ненавиждаш учителите, че си способна да изречеш подобна обида, без да се замислиш дори?

Това ми се видя най-близкото сравнение за абсолютно несамостоятелен индивид.
Мисля, че предупредих, че не целя да обидя някого.
Решението да се обидиш си е изцяло твое, аз нямам общо с това.

# 467
  • Мнения: 1 616

Това ми се видя най-близкото сравнение за абсолютно несамостоятелен индивид.
Мисля, че предупредих, че не целя да обидя някого.
Решението да се обидиш си е изцяло твое, аз нямам общо с това.

Да, предупреди какво не целиш. Но това не променя смисъла на казаното от теб. В България има хиляди учители и ти едва ли имаш наблюдения върху компетентността и работата на всеки един от тях, та затова се учудих с каква лекота заключаваш какви сме...
И не съм се обидила - не се ласкай! Wink Би било неразумно да го правя, защото съм наясно, че негативните мнения за учителското съсловие са резултат от епизодични неприятни впечатления, от неосведоменост и са по-скоро емоционални, отколкото обективни. И все се заричам да не се включвам в подобни теми. И все не успявам. Но сега обещавам, че си сменя името, ако тръгна да се обяснявам пак... 

# 468
  • Мнения: 286
Факт е, че добрите и квалифицирани учители,  които наистина си вършат добре работата напускат поголовно училище. Всеки уважаващ себе си човек има достойнство и цени труда си. Как с 250 лева чиста заплата да си плати сметките, да си купува материали (професията изисква непрестанно усъвършенстване и четене на нова литература), да отглежда децата си, за които също са необходими по 100-200 лева за учебници и дрехи и т. н Както и да се смята 250 лева са крайно недостатъчни за съществуване и изобщо и не може да става дума за мотивация и желание за работа при това заплащане. Не съм съгласна с твърдението, че истинският учител би работил  винаги с желание и любов, защото професията му е призвание. Дали вие бихте работили всеки ден благотворително? Убедена съм, че на петия ден ще сте напуснали. Както хората са казали - мерси в буркани не затварям.    Мисля, че 250-300 лева трябва да бъде социалната помощ, а не учителска заплата, както е в момента.

# 469
  • Мнения: 116
Отраснах в учителско семейство.
Ами те не работят САМО в Училище бе хора. Нали за да влезеш в час трябва да знаеш какво ще ги правиш тия деца от различни класове. Поне по час ти трябва за всеки час ако искаш да е както трябва и да не ти се качат на главата и да си ефективен.
Отделно контролни, отделно разправии с родители, отделно и чуденка как да се добереш до служебния касетофон или шрайбпроектор (чудо на техниката) преди колегата.
А парите за дрехи обикновенно отиват за попълване на дупки от бюджета (парно, ток телефон)
А през ГОЛЕМИТЕ ваканции си намират работа , ниско платена  защото е временна

# 470
  • Мнения: 6 167
Дали вие бихте работили всеки ден благотворително?

да не преувеличаваме.  аз съм отгледана в семейство на химик и инженер с размер на заплатите близки или по-малки от учителски. не съм ги чувала да се оплакват, отгледали са 2 деца. не е толкова благотворителен живота на учителите.

Последна редакция: чт, 13 сеп 2007, 18:18 от Lennie

# 471
  • Мнения: 4 555
Ако учителите заинтригуват децата и им отделят нужното време резултатите на учениците ще бъдат отлични на всяко ниво.
Поздравявам те, че си попаднала в такъв клас.
И много съжалявам, че не сте представителна извадка за ситуацията в българското училище.

На мен ми се иска да имаше поне някаква система, която да разпределя децата по интереси и възможности, но за съжаление на никой не му се занимава. А би било от голяма полза за всички ученици.

# 472
  • Мнения: 286
Не, не преувеличавам, Lennie.

Много често учителите работят безплатно - например проверяват писмените работи на олимпиади и състезания, като в повечето случаи това не им се заплаща (а официално трябва), работят и след часовете, провеждайки репетиции за поредните тържества и празници, разговарят с родители - често в извънработно време, понякога дори се налага да ходят по домовете или да звънят от личните си телефони, за да издирят учениците си, които не идват на училище и куп други неща, които хората не ги знаят и няма как да знаят, защото отстрани се вижда само едната страна на медала.

# 473
  • София
  • Мнения: 62 595
някой каза, че като данъкоплатци сме до известна степен и работодатели. Да, ама не. Хайде сега, малко преговор за държавно устройство.
Работодател на учителите е този, с когото сключват трудовите си договори. И всеки учител си има началник по йерархията и така все нагоре поне до министъра. Цялото правителство се избира от партията, която е спечелила изборите и се гласува от Народното събрание. За президента нямам много спомени дали имаше нещо общо с назначаването на министрите, но май нямаше. Сетих се, президентът дава мандата за съставяне на правителство. Министрите са на особен вид договор, който не е трудов.
Извод - данъкоплатецът не е работодател - това е от популистко-изборните метафори. Властта на народа спира в момента, в който си пусне бюлетината на изборите.
Ние като данъкоплатци по-скоро сме в ситуацията на клиенти, които са недоволни от качеството на стоката, предложена ни на определена цена, но не сме в състояние абсолютно да се откажем от нея и да не я купим. Защото купиш-не купиш, плащаш я предварително с данъците.

Последна редакция: пт, 14 сеп 2007, 09:31 от RadostinaHZ

# 474
  • Мнения: 1 616
Ако учителите заинтригуват децата и им отделят нужното време резултатите на учениците ще бъдат отлични на всяко ниво.
Поздравявам те, че си попаднала в такъв клас.
И много съжалявам, че не сте представителна извадка за ситуацията в българското училище.

За съжаление не е възможно да се постигат отлични резултати навсякъде и на всяко ниво. Децата са различни, с различен капацитет. Може би в елитарните училища не е така, но в масовото училище има голяма "пъстрота". В някои класове с лекота се усвоява и най-трудния материал, а в други бавно, трудно, мъчително се овладява дори минимума (а понякога и това е невъзможно)... Затова не бива да се подхожда унифицирано...
Ясно е, че ще се преименувам... ooooh!

# 475
  • Мнения: 6 167
Atlanta , разбирам те.
И аз съм работила по повече часове на ден, от написаните в договора ми.
в държавна институция. често съм скачала до държавния си офис и в събота и неделя.
а за обществото  държавните служители са лентяи. 
ами те повечето са си такива.  Rolling Eyes

# 476
Колко от учителите си подготвят вкъщи уроците. Броят се на пръсти сигурно. Имам поглед върху няколко училища. Еми там учителите или четат от учебниците или пък не правят нищо, колкото и странно да звучи. Това не е допълнителен труд, това изобщо не е никакъв труд. Дори училището, което аз завърших е вече различно, тъй като моите учителите спряха да преподават. И искам да отбележа, че не е било поради ниски заплати!

# 477
Карина съгласна съм с теб за разделението. Жалко е, че няма да се получи, не само, защото някой го мързи да изгради система. Голяма част от родителите не приемат детето им да е в клас, който е по-назад. От тук и бонуси за определящите нивото на децата, за проверяващите на изпити за гимназиите и т.н. до доооооста по-нагоре.

# 478
  • София
  • Мнения: 62 595
Вижте сега, няма какво да шикалкавим.
С трици маймуни не се ловят. Получава се нещо като Параграф 22 - недоволство - против стачка - малко пари - ниско качество,защото учителите са гладни - пак недоволство.
Най-лесният и логичен начин е първо да се увеличат заплатите. Не може да се очаква някой да стои гладен и да работи максимално добре. Няма такъв човек, колкото и да се бие в гърдите колко е благороден.

Хайде да подкрепим учителите, ей така, за разнообразие. Пък да видим. Може и да стане по-добре.

Последна редакция: пт, 14 сеп 2007, 00:37 от RadostinaHZ

# 479
  • Мнения: 4 380
Не мисля, убедена съм. За останалите предмети може и да се намери някой заблуден, който няма да си върши по-съвестно работата за тези жълти стотинки, но по английски, немски и информатика на практика няма квалифицирани кандидати. Затова децата ви ги учат хора с второ или трето ниво Headway.

И преди писах, математиката, българският и английският ги учим извън училище. Специално за английския - така правят 99% от децата в нашия клас. Пък по информатика засега децата знаят повече от учителите.  Peace
Иначе си права, като се замисля сега, в нашето училище английският се преподава от ... РУСКИНЯ!  Rolling Eyes

Ти в кой точно клас си? Правеше ми впечатление незрялото мислене, но през ум не ми мина, че обидени ученици могат да се включват в темата. Sick

Общи условия

Активация на акаунт