За заплатите на учителите и стачката

  • 35 546
  • 1 062
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 48 201
на мен ми е странно как в други теми казвате че заплата 300 лева е абсурдно ниска и че човек с триста лева не е възможно да живее , а тук изведнъж станаха много тия пари и искате с тях да живеят учителите, щото много почиват и дават частни уроци
ми аз подкрепям, искам и % за образование да се увеличи, да има хубави училища за децата, хубави градини и ясли, и университети, да има свестни учители, с високи заплати, да дават безплатни учебници до 12 клас вместо детски на всяка циганка...тогава няма да ме е яд като ми прибира държавата данъците

# 106
  • Мнения: 6 167
Колкото и да си дърпаме косите с тая сфера е един голям хаос.  Confused
И ме е яд на учителите, че вместо да раздадат справедливост в собственото си министерство, синдикати и пр. да разкарат най-накрая  някаква си Янка и някакъв си МОН , да станат реални промени за тях и за цялата система се хабят напразно по смешни стачки. Изобщо имало ли е национална стачка на учителите? тия хора веднъж протестирали ли са всички заедно за нещо!?

# 107
  • София
  • Мнения: 2 840
Е, че кога учителите са стачкували ефективно?!
Кога е имало провалена учебна година?
Ефективни стачки имаше няколко - за кратко. Сега точно с тази заплаха ни извиват ръцете.

Е, може, аз не помня, явно не съм била толкова обществено ангажирана тогава Mr. Green

Обаче, аз пък помня стачката в Пирогов.
Затворени улици, някакви масови шествия.
За какво, за да си сменят ръководството???!!!

# 108
  • Мнения: 196

Ако тръгнеш да подкрепяш финансово, а не на думи - ми е любопитно колко ще издържиш.

Ние всички подкрепяме финансово, съгласни или не. Откъде, мислиш, идват парите за заплатите им? И за увеличението на същите.

За друго ставаше дума.

# 109
  • DE
  • Мнения: 967

Ако тръгнеш да подкрепяш финансово, а не на думи - ми е любопитно колко ще издържиш.

Ние всички подкрепяме финансово, съгласни или не. Откъде, мислиш, идват парите за заплатите им? И за увеличението на същите.
Подкрепям и нямам какво повече да кажа!

# 110
  • София
  • Мнения: 2 840
Колкото и да си дърпаме косите с тая сфера е един голям хаос.  Confused
И ме е яд на учителите, че вместо да раздадат справедливост в собственото си министерство, синдикати и пр. да разкарат най-накрая  някаква си Янка и някакъв си МОН , да станат реални промени за тях и за цялата система се хабят напразно по смешни стачки. Изобщо имало ли е национална стачка на учителите? тия хора веднъж протестирали ли са всички заедно за нещо!?

Янка е някакъв синдикален лидер, тя не е от министерството.

И аз не помня национална стачка.С истински проблеми, а не само заплахи.
Жалко за децата, за родителите, дето ще си скубят косите, но и учителите имат деца, нали???

# 111
  • Мнения: 7 837
Чудите се, откъде да дойдат парите ли?

Един прост пример от нашето село, ковто тази година е с още едно ново училище. Имотен данък - около $ 4000 (има и в двоен и троен размер, естествено, зависи от къщата) и от тях над $ 1500 отиват за училищата (което включва и учителски заплати). И това е на общинско ниво...

Не можеш да се тупаш в вечно гърдите с клишето, ама държавата да се оправя аз плащам "големи" данъци в БГ. Смях...

# 112
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
Факт е, че 300 лева в голям град и 300 лева в Горно Нанадолнище нямат нищо общо.
Но и масово, стопроцентно увеличение на заплатите на всички учители? Ъ? Как така? Отново всички ще сме равни, когато ни изнася ли?

# 113
  • София
  • Мнения: 2 840
Чудите се, откъде да дойдат парите ли?

Един прост пример от нашето село, ковто тази година е с още едно ново училище. Имотен данък - около $ 4000 (има и в двоен и троен размер, естествено, зависи от къщата) и от тях над $ 1500 отиват за училищата (което включва и учителски заплати). И това е на общинско ниво...

Не можеш да се тупаш в вечно гърдите с клишето, ама държавата да се оправя аз плащам "големи" данъци в БГ. Смях...

Повечето училища са общински.Т.е. заплатата идва от общината.
В София има наистина богати общини,които само лапат.Да не казвам колко са заплатите на общинските чиновници.

# 114
  • Мнения: 189
На мен ми е странно, че мнението на родителя за учителя се формира от заплатата, която последният получава??



Имаш други наблюдения ли?




Странно е изобщо да си формираш мнение за когото и да било на база на заплатата, която получава.

# 115
  • Мнения: 6 167
А в БГ за образование от държавния бюджет колко процента отиват - 3?
Точно като Кейси мисля. Данъци, които е ясно къде и за какво отиват и то на общинско ниво.

# 116
  • София
  • Мнения: 2 840
На мен ми е странно, че мнението на родителя за учителя се формира от заплатата, която последният получава??
Имаш други наблюдения ли?
Странно е изобщо да си формираш мнение за когото и да било на база на заплатата, която получава.

Но е факт.

# 117
  • Мнения: 1 172
Проблемът е в това, че няма никакъв диалог и сътрудничество между училища (университети) и бизнесът.  Много малко училища са отворени към някакъв вид сътрудничество и там е основната пречка - от една страна, ръководителите им не са достатъчно добре подготвени за преговори с бизнеса и достатъчно гъвкави, от друга страна - има тромави процедури, дори там където някакво сътруднечиство е възможно.

Гледах в Канал 1 гостуването на някакъв учен от БАН, мисля беше, и на Саша Безуханова (говореше от името на бизнеса). Жената много точно му каза как трябва да текат преговори за финансиране и т.н., но той определено не поде разговора. Така и не се разбраха, макар да искат много сходни неща. Не знам какво би станало, ако бяха на противоположни мнения. Но цялото предаване ясно демонстрираше невъзможността на бизнесът и хората на науката да комуникират. А парите идват не само като % от БВП. Много пари има и в бизнеса, и хората са готови да инвестират в образованието и кадрите, но отсреща има нулева чуваемост и почти никакво желание за промяна.

За съжаление, и аз съм се сблъсквала с този проблем. Не мога да пиша конкретни ситуации, защото са конфиденциални. Но моите наблюдения са, че много по-лесно можеш да дариш на едно училище 100-200 000 лв за дограма, отколкото да сключиш какъвто и да е договор за сътрудничество и подобряване на учебния процес (по-нова техника, съвременни технологии, професионалисти и т.н.).  Това е и една от причините много от интересните предмети да се водят от лаици, завършили по един двуседмичен курс през лятната ваканция.

# 118
  • София
  • Мнения: 2 840
А в БГ за образование от държавния бюджет колко процента отиват - 3?
Точно като Кейси мисля. Данъци, които е ясно къде и за какво отиват и то на общинско ниво.

Общините не се издържат само от бюджета и от данъци.
Те имат и много имоти, които отдават под наем.И различни други източници.Но все не им достигат пари.
Излишно е да говоримкак вече не си поддържат дори общинските терени.
Напоследък не съм видяла детска площадка, дето да не е дарение от някоя банка или т.п.
Общините само си гълтат парите за собствени нужди.
Ако едно училище не си намери спонсор, може и да се срути.Все нямат пари за ремонти.А в училищата учат нашите деца.И е редно да имат условия за нормално обучение.

# 119
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Аз искам да добавя и това, че голям процент от държавния бюджет отива за отбраната, т.е. да купуваме оръжието на лобиски фирми на НАТО.

Мисля, че е 100 пъти по-добре да се дават по-малко пари за тази глупост НАТО и да отиват повече пари за образование.

Ама по-добре да има българи - пушечно месо в Авганистан, ирак и т.нат простотии, отколкото образовани и умни българчета, нали?

Общи условия

Активация на акаунт