Референтни стойности на Манту

  • 119 486
  • 239
  •   1
Отговори
# 75
  • Русе
  • Мнения: 511
Birdie, благодаря, че ме накарахте да се замисля и да потърся по-сериозно информация! Няма да правим нито манту, нито втора БЦЖ. Само едно искам да ви попитам: как след като хората са ваксинирини се разболяват от туберкулоза?

# 76
  • Мнения: 8 585
Birdie, благодаря, че ме накарахте да се замисля и да потърся по-сериозно информация! Няма да правим нито манту, нито втора БЦЖ. Само едно искам да ви попитам: как след като хората са ваксинирини се разболяват от туберкулоза?
Ваксината предпазва от тежки и дисеминирани форми, а не изобщо от заболяване.
Дори и само по отношение на заболяване, протективната и роля е около 80-82%.

Доста страни в Европа обаче вече не ползват и НЕ правят БЦЖ ваксина.
Но за Бг ваксината е единственият начин да не измрем масово от ТБЦ в условията на тотална мизерия, липса на качествено здравеопазване и безконтролна от здравна гледна точка голяма кохорта циганска (и подобни) популация, не поддаваща се на каквито и да са било медицински грижи и ваксинации.

Убедете се че детето ИМА направена доза БЦЖ.

# 77
  • Русе
  • Мнения: 511
Убедете се че детето ИМА направена доза БЦЖ.


Звънях в родилното - отбелязано е,  че му е направена БЦЖ. Друг е въпросът колко може да се вярва на това...Но какво друго мога да направя?

Благодаря за останалата информация!

# 78
  • Мнения: 3 010
Съвсем ме хвърлихте в размисъл сега....  Sad Писна ми от невежеството и незаинтересоваността на българските лекари!

Dendy , какво се случи при вас в крайна сметка, че и ние сме на същия хал!

При нас, въпреки, че аз не забелязах инфилтрат и даже се бяхме подготвили за втора  ваксина, откриха вътрешно задебеление и всичко ни се размина  Wink - много съм щастлива. Иначе имаме документирано черно на бяло, че е правена в родилния дом!

# 79
  • Русе
  • Мнения: 511
Радвам се, че ви се е разминало!

откриха вътрешно задебеление

Какво ще рече това и как се открива?

# 80
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Дотук прочетох, че (според Бърди) не трябва да се повтаря ваксинацията, но не разбрах това само повтарянето в бебешка възраст ли касае или всички последващи реваксинации, които, според действащия имунизационен календар, са 3 (на 7, 11 и 17 год.)?! newsm78
И още нещо, имам спомен, че едно време, се правеше Манту само когато няма белег детето, а сега оставам с впечатлението, че на 7, 11 и 17 год. се прави задължително, независимо от наличието или не на белег. Така ли е? Rolling Eyes

# 81
  • Мнения: 8 585
Дотук прочетох, че (според Бърди) не трябва да се повтаря ваксинацията, но не разбрах това само повтарянето в бебешка възраст ли касае или всички последващи реваксинации, които, според действащия имунизационен календар, са 3 (на 7, 11 и 17 год.)?! newsm78
И още нещо, имам спомен, че едно време, се правеше Манту само когато няма белег детето, а сега оставам с впечатлението, че на 7, 11 и 17 год. се прави задължително, независимо от наличието или не на белег. Така ли е? Rolling Eyes
Не е "според Бърди".
Никъде не се прави повече от една доза БЦЖ. Една доза е достатъчна.

Моля, посочете страна, в която се прави повече от една доза БЦЖ.
Манту НЕ Е, и не може да бъде, критерий за успешност на предшестваща доза БЦЖ.
Следователно злоупотребите с Манту са недопустими!

Ами ако детето е болно от атипични микобактерии ( нямащи НИЩО общо с ТБЦ) и правите Манту, и излезе (+)?
Прочетете страници напред патилата на една майка с "профилактика" Изониазид месеци... .

Това са безобразия и трябва да спрат!

# 82
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Т. е., не трябва да се правят и реваксинациите? Thinking Което може да стане само в нарушение на имунизационния календар... Tired Какво е решението в този случай, освен промяната в закона?! Confused Как да ги спра тези практики?!  Shocked

А за Манту-то, че не е критерий, го прочетох няколко пъти, интересува ме задължително ли е да се направи на посочените възрасти?! newsm78

А написах "според Бърди", защото не съм запозната с практиките, чета това, което е написано в темата - има две изразени позиции и едната е твоята. Peace

# 83
  • Мнения: 8 585
Т. е., не трябва да се правят и реваксинациите? Thinking Което може да стане само в нарушение на имунизационния календар... Tired Какво е решението в този случай, освен промяната в закона?! Confused Как да ги спра тези практики?!  Shocked

А за Манту-то, че не е критерий, го прочетох няколко пъти, интересува ме задължително ли е да се направи на посочените възрасти?! newsm78

А написах "според Бърди", защото не съм запозната с практиките, чета това, което е написано в темата - има две изразени позиции и едната е твоята. Peace
Няма практики на "реваксинации" с БЦЖ. Никъде. Освен в Русия, разбира се. Поставя се само една доза, документира се точно и ясно.
Манту се прави само в два случая:

* предстояща ваксинация с БЦЖ - големи деца, пропуснали.
* като диагностично средство за диагноза БЦЖ заболяване. Но и тук вече в комбинация със съвременен набор интерферонови тестове. Излезе и актуализирано ръководство по тази тема:
http://www.cdc.gov/mmwr/pdf/rr/rr5905.pdf

Може да откажете реимунизация. Може просто да им заявите че са несведущи по въпроса. Което си е истина.
Това просто не може така да  продължава... .

# 84
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Всъщност ги има и на друго място. В България. За добро или за лошо, живеем тук. Примерни граждани сме и спазваме законите. В случая виждам колизия между собствените си проучвания/усещания/желания и закона. Въпросът ми е какво следва да се направи, за да няма последствия за дъщеря ми, на която догодина (на 7 год.) ще й се направи Манту (ако е задължително, защото белег има), което, не дай си Боже, се окаже отрицателно и тогава ще настояват да й сложат реваксинация. Искам за себе си да си изясня какво мога да направя в България, очевидно е, че не мога да заявя "По цял свят не правят реимунизации, няма да правим и ние", след като законът ме задължава.
И се връщаме пак на въпроса ми - ако има белег от БЦЖ, на 7, 11 и 17 г. прави ли се Манту?! Rolling Eyes

И още нещо - ако откажа да й се направи реимунизация, това може ли да бъде причина за недопускането й в училище, напр.?

# 85
  • Мнения: 8 585
Всъщност ги има и на друго място. В България. За добро или за лошо, живеем тук. Примерни граждани сме и спазваме законите. В случая виждам колизия между собствените си проучвания/усещания/желания и закона. Въпросът ми е какво следва да се направи, за да няма последствия за дъщеря ми, на която догодина (на 7 год.) ще й се направи Манту (ако е задължително, защото белег има), което, не дай си Боже, се окаже отрицателно и тогава ще настояват да й сложат реваксинация. Искам за себе си да си изясня какво мога да направя в България, очевидно е, че не мога да заявя "По цял свят не правят реимунизации, няма да правим и ние", след като законът ме задължава.
И се връщаме пак на въпроса ми - ако има белег от БЦЖ, на 7, 11 и 17 г. прави ли се Манту?! Rolling Eyes

И още нещо - ако откажа да й се направи реимунизация, това може ли да бъде причина за недопускането й в училище, напр.?
Наличието или липсата на белег НЕ е критерий за да правите Манту, освен ако:
* няма рискови факктори за детето налагащи тестуване ( тоест новооткрита баба ,в контакт с детето, и болна от ТБЦ)
* нямате диагностичен проблем

Ето вижте също тук:
http://euvac.net/graphics/euvac/vaccination/ireland.html
"Only for those who are known to be tuberculin negative and have no previous BCG."

http://euvac.net/graphics/euvac/vaccination/unitedkingdom.html
http://euvac.net/graphics/euvac/vaccination/switzerland.html

Разбирам дилемата Ви. Как да помогна? длъжен съм да изложа господстващото мнение днес. Това,което Ви пиша, е приетото днес. Не съм виновен за това,което правят в Бг. Педиатърът Ви не е ли осведомен по въпроса? не протестира ли за тези глупости? В края на краищата, полицейска държава ли е Бг?

Последна редакция: ср, 14 юли 2010, 17:30 от Birdie

# 86
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Педиатрите си спазват масовите практики; досега не съм чула за някой, който да протестира срещу имунизациите или да не ги прилага. Rolling Eyes Не съм сигурна и доколко са осведомени. Tired (преди няколко години една педиатърка в Бургас не беше чувала за розеола, предписа на дъщеря ми антибиотик заради висока температура и, като й казах, че, според мен и информацията, която съм намерила в интернет, това е розеола, каза: "Болест розеола няма, има рубеола, но вие нямате такава! То с интернет, ако се ставаше доктор, всички щяхте да сте такива!" - час по-късно друг педатър диангостицира розеола и ни каза да даваме само температуропонижаващи и че до 3 дни ще отмине). Такива ми ти работи.... имам чувството, че някои лекари са все още със знанията, придобити в университета отпреди 20-30 години. Rolling Eyes За съжаление.... Confused

# 87
  • В.Търново
  • Мнения: 6 718
Аз имам две ваксини БЦЖ!Едната е в родилния дом,другата в детската градина.

На големият ми син,който е на 8г. му е направена в родилния дом.Преди да тръгне на училище трябваше да се направи манту задължително по имунизационния календар на България и докторката каза,че ако покаже  белега от мантуто,трябва да се направи и БЦЖ,но при него не се наложи.Кой по нагоре писа,че  в България не се поставят БЦЖ втори път? Peace

# 88
  • Мнения: 153
Здравейте,
Имам дъщеря на 2г.и 4м.(родена на 22/03/2008), на която поставянето на ваксините е доста забавено. Ще опиша кога и какви ваксини са й поставяни, защото това има връзка с въпроса, който ще задам.
-24/03/2008 Engerix B
-27/03/2008 БЦЖ
-24/03/2008 Engerix B
-08/05/2008 Engerix B
-27/10/2008 Engerix B
-02/12/2008 Pentaxim
-20/01/2009 Pentaxim
-27/03/2009 Pentaxim
-03/05/2010 Priorix за МПР.
Не й е правена проба манту на 10 месеца и трябва да й се направи реваксинация с  Pentaxim, за да имаме всички ваксини по бълг.имунизационен календар. Това трябва да стане до 13/09/2010, защото тогава тръгва на ясла и ще ни искат документ за поставените ваксинации.  Въпроса ми е кога може да й се постави манту, така че резултата да не се повлияе от поставения Priorix на 03/05/2010 и от реваксинацията с Pentaxim?
Предварително благодаря за отговора. Наистина ми е важно.

# 89
  • Мнения: 153
Забравих да напиша, че реваксинацията с Pentaxim, ако всичко е наред ще я правим на 16/08/2010.

Общи условия

Активация на акаунт