кога проговорихте?

  • 1 916
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 259
На 1г казваше думички само - мама, тати, ам, дай, чао (и бебешки бръщолевения Simple Smile). Майка ми, свекърва ми и кой ли още ме изнервяха постоянно и ми обясняваха как късно щял да проговори, щото и аз и мъжа ми на 1 г. вече сме приказвали. Като навърши 2 год. изведнъж проговори, речникът му се обогати много, даже напоследък ни изненадва с нещата и подробностите, които обяснява (е, още не може да свързва сложни изречения, но ако са били навън с баща си като се приберат сам ми разказва къде са били, какво са правили...  Mr. Green).

# 16
  • Мнения: 117
Благодаря на всички момичета, които обърнаха внимание на постинга ми. Може би имам основание за притеснение, понеже дори думички като мама, баба и тати не се употробяват. Нищо, наистина нищо не казва детенцето ми. И ще се възползвам от съветите ви да посетя специалисти.

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Явно имате нужда от преглед при специалисти.Успех ти пожелавам мила и не бързай да се притесняваш излишно. Peace Hug

# 18
  • Мнения: 2 677
Племенникът ми до почти 3 годишна възраст не искаше и дума да обели. Личеше си, че всичко разбира, но не искаше да говори. И изведнъж, в рамките на една-две седмици се престраши и в момента не можеш да му затвориш устата.

# 19
  • Мнения: 773
Аз не знам, кога съм проговорила. Laughing Но на сина ми вече всичко му се разбира, като приказва. Иначе познавам деца, които на тази възраст не говорят нищо. За твое успокоение най-добре се консултирай със специалист.

# 20
  • Мнения: 698
Аз - малко преди да навърша година, синът ми - малко преди да навърши 3  Mr. Green

# 21
  • Мнения: 4 621
На 1 година казваше отделни думички като мама, тата, бау бау и т. н. Около 2 вече започна да съставя цели изречения и въпроси въпроси...чак искам да помълчи малко понякога Crazy

# 22
  • София
  • Мнения: 581
Аз съм проговорила много рано към 1 год.

# 23
  • Мнения: 4 406
хихи... на въпроса...  Joy Joy
аз лично- на 1 г и половина
синът ми започна да прави смислени изказвания на 1 г 8 мес.

# 24
  • Мнения: 55
Синът ми е на 1г е 10м. Още на 7м започна да казва думички като кака ,тате, баба...Сега не мога да кажа, че говори много, но казва нови думи, всичко разбира, показва или казва само първите срички на думите- разбира се какво иска да каже.Прави изречения от рода: "Тате бу те", което означава: "Тате е с колата в ТЕЦ- а".Не знам дали трябва да се притесняваш, може би ако не търпи развитие- не казва нови думи, не показва нищо.Консултирай се с детския лекар, той все пак го познава най- добре.Не всички деца са еднакви.

# 25
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Синът ми е на 2 години и също не говори. Казва "меме" за мама и тати, "ам-ам" - за ядене, "мя" - за котката, разни други срички и май това е. Преди казваше "муууу" за кравата, "брррр" за трактора, а сега - не. Има си знаци, с които комуникира - знак като е жаден, като иска да излизаме или да се махнем от някъде и т.н. Честно казано и аз малко се притеснявам, макар че лекари са ме успокоявали. Със слуха проблем няма - това е сигурно. Разбира ме като му говоря. Изпълнява команди и молби. Обича много да му чета книжки. Засмян и енергичен е. Храни се сам с ръце и вилица. Пие сам от чаша вода. Сам открива разни неща - примерно, че като си замъкне стола някъде и може да се качи на него ии да стигне нещо, което иска. Изглежда като всички негови връстници по поведение  и останалата част от развитието, с изключение единствено на говоренето. Всичко това според лекарите означава, че синът ми се развива добре и нищо му няма, просто ще проговори по-късно. Момчетата по принцип проговаряли по-късно. Добавям и факта, че живее в двуезична среда, макар на влиянието на местния език да не е излаган много-много. Вкъщи с баща му говорим само на български.  Тепърва тръгва на ясла.

Последна редакция: чт, 20 сеп 2007, 13:40 от Червената Кралица

# 26
  • Мнения: 1 858
"Кога проговорихте?"

Ми преди 22/23 години някъде Laughing...

# 27
  • Мнения: 8 242
Аз - на 1г.3м. не ми е спирала устата, дори стихотворения съм казвала (имам се записана на видео).
Тони - на 1г.3м. си бръщолеви негови си неща, но за проговаряне е много далече  Mr. Green

Зависи какво наричаш проговаряне  Wink

Общи условия

Активация на акаунт