Натриев Глутамат, Маргарин, Подсладители и други вредни съставки в храните - 4

  • 16 645
  • 146
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 358
Аз пък нещо по Аспартама се побърках.Забраних в къщи дъвки без захар лайт безалкохолни, чипсове.Мъжът ми също ми казва че се вживявам прекалено.
Да питам и тук а какво да правят диабетиците които захар не бива да ядат  - каква е алтернативата за тях като май май всички подсладители са вредни. То вече какво ли не е вредно #Crazy
Една коза на село и два реда домати Rolling Eyes и тогава може и да докараме до дълбока старост.

# 61
  • Мнения: 589
и аз запис  Wink

# 62
  • Мнения: 3 810
Аз пък нещо по Аспартама се побърках

Много правилно си се побъркала. Като гледам всеки купува в магазина от евтините безалкохолни с Аспартам. Отвратителни са.
А като отиваме на гости си ходя със сока. Sick

# 63
  • Мнения: 531
Според мен аспартамът и натриевият глутамат са две от гадостите, които най-лесно можем да избегнем, ако сме внимателни.

# 64
  • София
  • Мнения: 250
А пък аз чак сега да я видя тая тема.
Ще попрочета какво сте изписали, преди да се включа активно.

# 65
  • София
  • Мнения: 5 190
Според мен аспартамът и натриевият глутамат са две от гадостите, които най-лесно можем да избегнем, ако сме внимателни.
не съм съгласна. Поне на мен ми е трудно. Срещали ли сте някъде списък на конкретни продукти с тях или да го почваме?
Аз бих поставила на първо място любимото ми нещо от детството, което в последните години изцяло е с подменени съставки:
   1. БОЗА (в някои направо си пише , че съдържат коктейл от цикламат и др. подсладители. В България НЯМА безопасна боза! Няма
 боза със захар, щото се разваля! Рядко съм намирала боза с различно от пшеничено брашно, но е било смесено и разбира се с подсладители.

# 66
  • Мнения: 3 810
С аспартам освен бозата, за което и мен много ме е яд, но има рецепта за правене в домашни условия.
1. дъвки Орбит и други. Само в Олипс не намерих.
2. Всякакви евтини газирани напитки и сокове. Има сокове на Присън със и някои без аспартам. Зависи от аромата  Wink

Натриев глутамат:
1. кубчета подбравки- маги и други такива
2. насипни подправки Вегета и други такива
3. верочтно и в готовите колбаси с цжел овкусяване

това се сещам набързо.

# 67
  • Мнения: 531
Ей, забихте ме!ми аз, защото, понеже, боза не пия и инструктирах дъщеря си да чете всичко, което консумира.Вегета и кубчета, сухи супи просто спрях да употребявам.

# 68
  • София
  • Мнения: 12 229
  Откъде рецепта за домашна боза. Как ми се пие и на мен  Sad

# 69
  • София
  • Мнения: 5 190
Айла, не смея д ти рецепта, защото така беше консервирана купената боза(за закваската), че над 1 седмица не можа да "узрее" моята. Накрая стана все пак и то невероятна! Тъкмо я бях зарязала...

# 70
  • Мнения: 3 810
Aila, копирах рецептата от сайта Гответе с мен, но не мога да дам линк. Ето я:
Квас:
пропорциите са на око, но приблизително 40гр. мая, 2 пълни чаени лъжици сол, 1 ч л захар, 2 с л оцет и вода- топла и брашно, са на око, за да се получи рядко тесто. Оставя се да втаса на 3-4 пъти и пак се обърква. След 3-4 "втасване" се прибавя още брашно за да се получи тесто за точене.  Пак се оставя да втасва 3-4 пъти, като се премесва след всяко втасване (ама това втасване да става на много топло място) След последното се разточва на тънка кора и се изсушава мелко - или на топло място, или на слаба фурна. Когато може вече - се начупва на малки късчета - съвсем ситно  и продължава да се изсуши.  Когато е достатъчно сухо се прибира на сухо - трябва да стане като на големи трохи.
От тази квас се поставя по 1-2 с л на 1-2л боза, като първо се поставя в малко количество и се разтваря, после се добавя към другата боза. Държи се всичката боза на топло място и се бърка 3-4 пъти през деня (поне). Приблизително за 3-4 дни става.
На следващо правене на кваса е добре, ако се сложи малко "за мая" от предния квас.
БОЗА
Необходими продукти: (за 1л.вода)
4 с.л. -препечено до бледокафяво брашно
5л. захар
1л. вода

За една нормална доза - количеството по 3.

Завира водата със захарта. репеченото брашно се разбива на каша с вода и се сипва с енергично бъркане / с тел/ във врящата вода.
Трябва да се получи консистенция на рядка каша - всички знаем как изглежда на гъстота бозата.
Оставя се да изстине, като се бърка така, че да не хваща коричка отгоре.
Ако дозата е с 3-4л. вода, след като е изстинала готовата смес се прибавя 1/2л. готова купена боза, или останала от предно заквасване, или квас - тя последната се приготвя и е по-сложно, но не невъзможно. Та след като се прибави "закваската" - каквато и да е тя, се оставя 3-4 дни да "резне" - т.е. стане на боза, като през това време пак се бърка 3-4 пъти дневно, или се налива в бутилки, които се разклащат по няколко пъти на ден. И не трябва да е на много топло, че ще вкисне, нито на много студено - на умерена температура, както се казва - около 20*.  Ако не е достатъчно сладка, може да се прибави допълнително захар, която при разбъркването се стопява - дозата "захар" е на вкус.

Но така и не я пробвах.

# 71
  • София
  • Мнения: 12 229
      Благодаря ви много  Simple Smile

# 72
  • София
  • Мнения: 5 190
Натриев глутамат:
1. във китайската храна - опитайте да поискате да сготвят без "вей дзин", първо казват, че няма да стане вкусно, после наистина не става вкусно.
има си и мед. термин "синдром на китайския ресторант"
2. проверявайте всички смесени подправки(напр. на "Меркурий" за скара беше с ОСНОВНА СЪСТАВКА глутамат)
3. Maggi фикс, микс и подобни- върховна гадост според мен е цялото им производство. Колкото повече реклами пускат, толкова повече химикали са пакетирали. И обратното.
4. Всички банички, кифли и т.н. са с маргарин (или мас предимно извън София)
5. всички по-евтини шок.бонбони, бисквити.. са с маргарин
6. всички трайни сладкиши са трайни благодарение на огромното количество консерванти. Дори и в най-сухите има.
...то край няма

   Извинете, сигурно сте го обсъждали, но какво ще кажете за "готвачите" Ути и Звездев, дето "подсилват вкуса " на гъбената супа с кубче гъбен бульон, използват "пълномаслен маргарин" Калиакра и т.н. Особено ме потресе, като единия от тях обяви, че е добре да сложим и от новата , модерна подправка - глутамат. А Ути ни кара да ядем и сурови яйца в торта, без да спомене нищо за дезинфекция и срок на годност, ама това е друг въпрос. И двамата нито са достатъчно грамотни, нито са морални .

# 73
  • Мнения: 5 713
Е той Ути в Бургас лятото пред Пикадили ни готви италианска кухня и люсна гъбите неизмити в тигана. Рече, че гъби не се мият, развалял им се вкуса. Просто си представих как хапвам и хрупам пръст.  Sick

# 74
  • Мнения: 3 810
Oooo,  даже ми се е случвала да съм потресена от техни госи- диетолози, които правят десерт с маргарин, за по- диетично. Sick
А Ути само като го видя как пипа и подхвърля ми се догажда....

 Laughingмай станахме много потресените. Sick

Общи условия

Активация на акаунт