Материализъм

  • 7 609
  • 97
  •   2
Отговори
# 90
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
шемет,
не е тенденциозно ( според нея). Тя наистина мисли така. Всички освен българите са чужденци.

SG1,
сигурно си права. Накара ме да се замисля.

Последна редакция: сб, 29 сеп 2007, 21:44 от Kalinka

# 91
момичета, по после ще прочета цялата тема обещавам!
в Люксембург съм ходила на гости в много домове, Мишев- така се казва моя приятел има 5 братя и сестри общо и всички си имат по 2 самостоятелни деца. ходила съм и у негови приятели на гости. никъде не съм срещнала разточителство от към вещи. имат си джесеми обикновени,хладилник,пералня,те,микровълнова, и т.н. но ние живеем 21 век. за да има време човек за семейството и за себе си как ще пере на ръка? и как ще приготви за ядене нещо на бързо?-без микровълновата. защо да отдела по половин час на всяко ядене за миене на чинии когато може да зареди  и да излезе на разходка с семейството си? мисля до тук подкрепих някой от уредите който у нас в България се смятат за ек-стри.
п.п. Мишел купи на майка ми автоматична пералня- много се кефи жената, казва: защо като бяхте малки не съм си купила, имах пари/ние сме 3/

# 92
  • Мнения: 1 366
Ако материализъм е равностойно на добър стандарт - аз съм ЗА.
Ако материализъм е равностойно на това да си харча парите, а не да ги трупам - пак съм ЗА.

Аз живея днес и сега, нося си новите дрехи, ходя на кафе, почивки, децата ми са на кръжоци, абонирани сме на фитнес клубове и театри ... За това работя, за да живея добре. Ако в нечии очи това е материализъм, проблема е негов.

П.п. Саре, честито 3-та бременност, много се радвам за теб (и мъничко дори завиждам  Wink ). Да мине с лекота!

# 93
здравеите, идвам късно но.......
материализъм озна4ава тенденциа да се дава важност на 1 миасто на материалните интереси.
запо4ваики от какво то4но озна4ава думата преди секи един да си талкува по него си, ми се сте да поговорим с то4ни термини, които всъсност ни водиат до тази тема и които можеби сте ни помогнат да иа обсъдим по интелигентен на4ин.(извинете ме за правописа)
противоположното на материализмът, не е нито "стиснати хора", нито сноби и тн......
духовни хора, които не отдават важност на дрехите, на колите, на колко телевизора има6 в късти(много ме разсмиа това, зна4и ако има6 във всиака стаиа телевизор си номер 1 хихихи).
имам една приателка коиато когато с третата запо4нем да говорим за лукс напуска стаиата.
фотографка е, взима стра6но много пари, ходи с дрехи от 10 години, и единственото в което си хар4и парите е екскурзии и рискувани спортове, аксесориии и такива......
това е един 4овек които не е материалист.
ниакои тук каза 4е е обхетивно пониатието за всеки един. ми не съм съгласна, както не съм съгласна и конкретно исказване от типът "предпо4итам да съм с децата си вместо да про4ета една книга" зна4и работестите маики които имат по малко време да стоиат с децата си, са ло6и маики ако 4етат? дали оба4е богатството на книгите ниама да е незааменимо кога го предаваме на децата си?
в българиа вси4ки са болни от материализъм, мноооого пове4е от "4ужбина".
1. от капаците които имахме през "светлото минало", в прехода на "светлото настоиасте", запо4наха да се виждат "западни" коли(този термин ми е много куриозен), мобифони, западни дрехи, демек малко светлина, и в последствие прекаленна светлина.
от там запо4на зависта на българина, коиато винаги е имал, но тогава иа усъвър6енства, и по късно иа превърна единствено и конкретно в материализмът.
(ниама да забравиа ходихси преди 2 години в бг и по4ти ме со4еха с пръст 4е съм имала ниакакъв мовил дето бил стра6но стар модел на нокиа,  и там се купуваха иако на испластане мовили,  #Crazy аз гледах унемиала, и си ги купуваха тиа дето наи малко пари имаха. но никои не ме попита какъв ми е животат, дали се храниа здравиословно, дали съм по спокона от по спокоен живот(може би не съм и подходиастиат 4овек стото биах малка насте като доидоха тук но все пак....),никои не ме попита дали децата ми сте им липсва несто, никои не ме попита природата каиато познавам и съм посетила каква е. питахаме само бастами и мъжъми какви коли имат¡¡¡¡¡¡¡¡¡
нима след това ниакои се осте може да ми твърди 4е 4ужденците са материалисти?
разбирасе 4е има от вси4ко кадето и да си, но по хенерални термини нека да оставим иасно 4е по големи материалисти, особенно в последните 2 десетилетиа от българите ниама.
тук например една кола е нужност, но за българите може би ето "тази лъскава кола" е материализъм¡¡
2. забравиаики българиа или коиато и да е държава, да не забравиаме 4е живеем в една епока в коиато ритъмът на живот кадето и да се намира6 ни прави материалисти. децата ни се захранват от малки със вси4ко материално псп, пц, ел агендас, мовили и т.н., останаха назад онези луди игри в парка със камъ4ета и прикаски. живеем в един свиат на консумиране биест вси4ки предни рекорди на предни времена.

и последно един ли4ен коментар мои които се одклониава малко от темата. малко евтина философиа.
на кои не му харесват парите???????????????????(които ни дават добри дрехи, добри коли, лукс, по добър живот........).
аз обожавам парите¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡ вси4ки оби4аме парите доири и снобите, те ги оби4ат за в банката, но ги оби4ат.
аз обожавам парите НО не на всиака цена¡¡¡¡¡¡¡¡
ло6ото е когато ги оби4а6 на коиато и да е цена¡¡¡¡¡¡ тогава си истински материалист застото единственото което вижда6 са парите, аз оба4е ги обожавам но ако ги ниамам не се замислиам в промиана на животаси застото аз живеиа за да се 4увствам вазможно наи добре, но не живеиа за да го имам на сиака цена. парите не ни дават стастието но ни помагат да го постигнем. еми да жалко е ама истина, но това е друга тема.
аз ли4ноо обожавам модата. слабостта са ми скъпите обувки. и ниакои сте каже 4е хобито ми може6е да е духовно нали? ми имам и духовно но наи лиубимото ми е марковите дрехи, маиками от малка ми купува6е 3 панталона скъпи и и излизаха по евтини от маиките на приателкитеми със 10 панталона евтини и накраиа кантара теже6е в моиа полза. продължавам да оби4ам ка4еството, което се запласта, пониакога се забравиам, но сега идва наи сме6ното, и то е 4е откровенно казано поглеждаики от отвън изглеждам материалистка, но не се засмиваите застото не се 4увствам такава.

поздрави

# 94
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
SARAJK,
да, при децата е много често това: Той има това, искам и аз. Без да осъзнават, че една блузка може да е 50 евро или 20.
Обаче, при големите хора ( когато не са намесени деца) ми се вижда по-труден процес, защото осъзнаваш разликата от 20 до 50. Това ми е интересно като факт: кое те кара. Аз не съм такава и затова ми е интересно някой да сподели мнение.

Искам да пусна  и анкета, ама как точно става, след като си писал няколко пъти по дадена тема?  newsm78.....

# 95
  • Мнения: 3 491
SARAJK,
да, при децата е много често това: Той има това, искам и аз. Без да осъзнават, че една блузка може да е 50 евро или 20.
Обаче, при големите хора ( когато не са намесени деца) ми се вижда по-труден процес, защото осъзнаваш разликата от 20 до 50. Това ми е интересно като факт: кое те кара. Аз не съм такава и затова ми е интересно някой да сподели мнение.

Моят отговор на въпроса ти засега е: поради невъзпитаната способност на доста хора да правят избор в един свят с огромно количество алтернативи, където трябва да кажеш "Да" на едно и "Не" на триста. А тази способност според мене започва от най-ранна възраст, на ниво "Червената блуза ли искаш, или жълтата?" Когато човек не е наясно със себе си и не умее да прави избор, не знае и кога да каже "Не".

# 96
мила, спокойно!
човек който цени качеството не бих нарекла материалист. това би означавало аз също да съм такава, и сина ми. отдавна съм открила една пазарна истина - качествената вещ е по- трайна.като говорим за обувки: от краката човек най много боледува. от носене на кофти обувки като дете/ нашите -работници с 3 деца/ сега ходя само с ниски обувки на 38 съм. и евтините се късат за месец, а сезона е 3 месеца. та 1 скапи тук в България са 50 лв. евтините 25. лесно е 3*25=75 е поне простичка та аритметика показва че качествените ,не говоря за морковите, са по евтини, а по някога издържат и 2-пи сезон . с дрехите е абсолютно същото. а как да купя ел уред от Китай който ще откаже до 2-3 месеца . наскоро купих евтина българска фурна/ от ремонти на такива разбирам  само за това поех риска/ не ми загряваше фурната достатъчно по 1 и половина печеше едни картофи, и това не е всичко с фурната се включваше и единия котлон, супер нали ама я по румянчих но ако да се ровя в техника не ми беше хоби? колко ли евтина щеше да ми излезе тази евтина фурна? дали  след моя откровен разказ от живота ми някой би ми казал , че съм материалистка  само защото ценя качествените стоки и искам да имам по вече време за различни дейности от готвене, пране , и др. домашни задължения. дали бих могла да отделям толкова време тук ако ми се налагаше с часове да стоя на мивката. а готвя ден за ден.това последното е компромис от моя страна срещу това да съм на компа.

# 97
  • Мнения: 251
 Много интересна тема. Поздравления!
 Никога не сме поставяли вещите като център на съществуване ни, нито в България, нито сега в Сащ. Надявам се никога да не го направим.
 Преценяме всяка покупка не по това дали можем да си я позволим, а по това дали наистина ни трябва, и как ще промени живота ни. Не обичам явлението консуматорство.  Да купувам, заради самата покупка не ми се нрави особено.
  Факт е обаче, че повечето ни приятели и по-млади роднини от България, робуват на вещите си или на желението си да притежават все по-модерни и по-скъпи неща. Мисля, че причините бяха разяснени много добре в по-горните постинги. Обаче и тук има хора, които живеят по този модел.
 Според мен си е до човек. Но определено на нас "чужбината" ни позволи по-лесно да нагласим нашите си приоритетите.
 

Общи условия

Активация на акаунт